N°. 6311 BJasdag Ï41- Ssptesj&sr. A0. 1880 Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en ^Feestdagen, uitgegeven^ LEIDSCH DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden........f 1.10. Franco per post.*1.40.f AfzonderHjke Nommers*.0.05.' *\*r- PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1^-6 regela\<«u.wMunnM»>uK%-.-.K>>j{^ 1-05. Iedere regel meer groolere^etters ,naar plaatsmimteJ 0.17$- LEIBEN, 13 September. B. en Ws. stellen voor eene som van 250 beschikbaar te stellen voor de inrichting van een lokaal tot berging van het omvangrijke archief der voormalige Leidsche Wees-en Momboirkamer, onlangs uit Den Haag herwaarts overgebracht. Tevens wordt in verband met de overbrenging van dat archief voorgesteld den post „Vracht- loonen" enz. met 150 te verhoogen. De com missie van financiën vereenigt zich met die beide voorstellen en geeft derhalve in overweging den daartoe strekkenden staat van af-en overschrijving ten bedrage van 400 vast te stellen. B. en Ws raden aan A. Van der Heyden Jr. op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als opzichter der gemeente-fabricagewerken met iDgang van 1 October e. k. Zij hebben geen bezwaar tegen bet verzoek van G. W. Huls, om een plankijs te leggen voor zijne panden aan den Zijlsingel en raden mitsdien de gevraagde vergunning te verleenen. Zij stellen voor over te gaan tot de rooiing van twee boomen aan den weg tusschen het spoor wegstation en de Poelbrug, in het belang van den aanleg der stoomtramwegen naar Haarlem en naar Katwijk. Op de adressen der agenten van politie om verbooging van jaarwedde stellen B. en W. voor de jaarwedden der agenten 1ste en 2de klasse met 50 tr verhoogen en respectievelijk vast te stellen op 650 en 600 en die van de agenten 3de klasse, thans 500, bij getrouwe plichtsbetrachting na driejarigen dienst te verhoogen tot 525 en na zesjarigen dienst tot 550, alles in te gaan met 1 Januari 1881. De commissie van financiën raadt tot goedkeuring van den suppletoiren staat van begrooting van het H. G. of Arme-Wees- en Kinderhuis, voor 1880, strekkende om het saldo der rekening over 1879 te mogen beleggen. Bij de Christelijk-Gereformeerde gemeente alhier (Hooigracht) is gisteravond met meerder heid van stemmen door de manslidmaten tot pre dikant beroepen de heer Duursema te Arum, in Friesland. De notariëele akte van oprichting der naamlooze vennootschap „Rijnlandsche Stoomtramweg-maat schappij" is thans in de zaal „Diligentia" te 's-Hage gepasseerd. Het doel dezer Maatschappij is, zooals men weet, het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van Katwijk aan Zee naar Katwijk- binnen, langs Rijnsburg en Oegstgeest naar Leiden. Het maatschappelijk kapitaal is 300,000; de gemeenten Leiden en Katwijk hebben gedurende 25 jaren een rente van 5000 per jaar gegaran deerd. Reeds bij de oprichting is 135,000 van het kapitaal geplaatst en het is de wensch der directie om, zoo mogelijk, het ontbrekend bedrag van 65,000 niet bij openbare inschrijving, maar ondershands te plaatsen. Ieder die voor vijf aaudeelen inschrijft, ontvangt een oprichtersaandeel. Van de winst zal worden afgeschreven ten minste drie procent over de aankoopwaarde van de bezittingen der Vennootschap, voor zoover die aan waardevermindering door gebruik onderhevig zijn. Omtrent verdere afschrijving beslist de alge meen e vergadering. De winst, welke er na deze afschrijving over blijft, wordt tot een maximum van 5 procent over het gestort kapitaal aan de aandeelhouders uitgekeerd. Het overschot wordt op de volgende wijze verdeelJ: 40 procent voor aandeelhouders, 30 procent voor de oprichtersbewijzen, 10 procent voor de commissarissen, 10 procent voor den directeur, 10 procent voor een reservefonds. Zoodra het reservefonds door de stortingen en de daarvan gekweekte renten het maximum van 20,000 zal hebben bereikt, zal het daarvoor bestemde aandeel worden aangewend tot aflossing, bij loting, van aandeelen h pari. Voor ieder uit geloot aandeel wordt een bewijs van deelgerech- tigdheid (action de jouissance) uitgereikt, hetwelk aanspraak geeft op alle voordeelen en rechten van een gewoon aandeel, behalve de uitkeeriDg van 5 procent. Tot commissarissen der Vennootschap, welker getal hoogstens zeven en minstens drie zal be dragen, zijn voor de eerste maal benoemd de heerenmr. H. Ameshoff, directeur der Ned.- Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht, J. C. Bloem, lid van den gemeenteraad, P. C. Evers, oud kapitein, A. S. Fransen Van de Putte, A. P. Godon, lid van den gemeenteraad, W. Hnygens Wz„ lid van den gemeenteraad, allen te 's-Hage, en T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk. Dr. H. A. Lorentz, hoogleeraar alhier, is benoemd tot lid-consultant van het Bataafsch Genootschap der proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam. In de maand Augustus 11. bedroeg het aantal reizigers op de lijn LeidenWoerden 15,538, met een opbrengst van 8618.44'/2het aantal tonnen der bagage 26, met een opbrengst van f 203.09; het aantal tonnen der bestel-, ijl- en vrachtgoe deren 1160, met een opbrengst van 1419.01; de opbrengst der vervoerde levende dieren en rij tuigen bedroeg f 156.56: makende dus te zamen een ontvangst van 10,397.101 /2. De totale ont vangst van af 1 Januari 11. bedraagt 75,518.37, zijnde per dagkilometer ƒ8.59, en gedurende dezelfde maanden in het vorige jaar 71,653.55, zijnde per dagkilometer ƒ8.19. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 43.00, 22.00, 4.60 en 2.30; de laagste 43.00, 22.00, 4.30 en 2.25. Door de afdeeling Oegstgeest en omstreken zijn in hare te Hillegom gehouden vergadering tot afgevaardigden voor de algemeene vergadering van de Maatschappij van Landbouw te Leiden gekozen de heeren P. Van Waveren Jz., te Hille gom, en P. C. Van Vrijberghe De Koning, te Lisse. Naar de Ned.-Herv. gemeente te Aalsmeer is tot predikant beroepen ds. A. J. Loois te Willemstad, en naar Sneek ds. E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht. Blijkens het overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen, door de Staatscourant medegedeeld, is de vermeerdering over de ver- loopen acht maanden gestegen tot l*/a millioen boven het bedrag in het vorige jaar in gelijk tijdstip verksegen. Die vermeerdering is voor namelijk toe te schrijven aan de zoogenaamde indirecte belastingen, zegel-, registratie-, hypotheek en successie-rechten nagenoeg één millioen. De opbrengst der gezamenlijke accijnzen is stationair gebleven, omdat de sniker-accijns nog altijd by het vorige jaar nagenoeg 61/, ton ten achteren is. Verder hebben tot de vermeerdering bijgedragen de rechten op den invoer en de steeds klimmende opbrengst der posterijen en telegrafeD. Het verschil tusschen de opbrengst en de raming is nog altijd 1,167,000, maar de laatste maanden des jaars zullen dit vermoedelijk wel goed maken, door aan zuivering der directe belastingen en de vermeerde ring van de opbrengst der accijnzen. Maandag 11 October a. s. zal, onder nadere goedkeuring van den minister van oorlog, ten be hoeve van het leger voor den dienst van het jaar 1881, in 's rijks centraal magazijn van kleeding, uitrusting enz., te Amsterdam, bij inschrijving, in het openbaar worden aanbesteed de levering van 70,000 meter donkerblauw ordinair laken, 16,000 meter lichtblauw ordinair laken, 1000 meter groen ordinair laken, 3000 meter donkerblauw onder officiers-laken, 2000 meter lichtblauw onderofficiers- laken, 100 meter groen onderofficiers-laken, 500 meter geel, 300 meter rood, 100 meter licht blauw en 50 meter zwart uitmonsteringslaken. Het bericht dat onder de giften voor de „Scholen met den Bijbel" ook eene van ƒ10,000 uit Schiedam behoorde, blijkt, zooals reeds gemeld werd, onjuist te zijn geweest. Men heeft, naar de „Standaard" mededeelt, den secretaris der Unie op zeer ongepaste wijze misleid. Hij heeft namelijk een brief ontvangeD, waarin de ontvangst van die gift werd gemeld, onderteekend met den naam van ds. v. d. Horst, secretaris der Vereeniging voor Christelijk Schoolonderwijs te Schiedam, eu oogenschijnlijk met diens hand geschreven. Later is echter gebleken dat die brief valsch was. - Het totaal der ontvangen giften bedraagt thans 71,856.78«/2. In een schrijven aan de Synode der Ned.- Herv. kerk heeft ds. Jb. Eigeman te Dordrecht den wensch uitgesproken gebruik te maken van het recht, hem toegekend bij art. 33, regl. O. en T., om herziening of vernietiging te vragen van het over hem door de Synodus Contracta uitge sproken vonnis tot schorsing, en tevens, ten ge volge van totaal onvermogen, ontslagen te worden van het stellen van voldoende zekerheid voor de kosten, welke uit die behandeling in hooger beroep mochten ontstaan. Van het antwoord op dit laatste verzoek stelt de heer Eigeman zijn treden in hooger beroep geheel afhankelijk. De voorzitter en secretaris van het bestuur der Nederlandsche vereeniging van Gemeenteamb tenaren zijn laatstl. Vrijdag in audiëntie bij den minister van binnenlandsche zaken ontvangen geworden. Hoewel het onderhoud geen directe resultaten verschaffen kon, verklaarde ZEx. zich in beginsel vóór de oprichting van een pensioen- weduwen- en weezenfonds voor gemelde ambte naren. In hoeverre steun, zoowel financieel als moreel, van het Rijk is te wachten, valt vooralsnog niet uit te maken. Wellicht zullen de antwoorden der Provinciale StateD, die om jaarlijksche subsidie zullen worden verzocht, veel gewicht in de schaal leggen. Inmiddels wordt met het maken van sta tuten en tarieven een aanvang gemaakt, terwijl het reglement der vereeniging eerstdaags aan de Konink lijke goedkeuring zal worden onderworpen. Volgens het Utr. Dbl. bezit de Vrije Uni versiteit nu reeds een kapitaal van f 100,000, waartoe twee heeren uit Amsterdam ieder 25,000 hebben bijgedragende overige 50 mille is ver zekerd door leden die 25 's jaars contribueereD.' Daarenboven geeft prof. Rutgers zijn jaarlijksch traktement van 5000 aan de universiteit cadeau,1 en wordt uit de fondsen der Schotsche zendings kerk 7000 's jaars verstrekt. Naar men verneemt, bestaat bij de firma M. Hakkert Co. te Rotterdam, de ontwerpers, bouwers en uitvoerders van de Passage aldaar, het plan een gedeelte der terreinen van de Hollandsch- Belgische Bouwgrondmaatschappij aan den Badweg

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1