De „Willem Barendsz" is van Hammerfest naar het vaderland vertrokken. De commandant Van Broekhuyzen, die diep in de IJszee is door gedrongen, achtte het onderzoek van het schip in een haven noodig. Hieruit is gebleken dat alleen de kiel beschadigd was, doch het onnoodig was om te repareeren, zoodat hij onmiddellijk na een nieuw anker gekocht te hebben in zee was. Blijkens aanschrijving van den minister van oorlog aan de intendance in de legerplaats bij Milligen, bestaat het voornemen om de kampeerende troepen den 15den dezer naar hunne garnizoenen te doen terugkeeren. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez de „Botterdam" arriveerde gisteren van Nieuw-Tork te Hellevoetsluis. Te rekenen van 1 October a. s. is het maximum bedrag, waarvoor postwissels tusschen Nederland en Britsch-Indië kunnen worden ver zonden, van 10 tot 20 pd. st. verhoogd. De minister van binnenlandsche zaken, over wegende dat jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, verkozen lid der Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Gorkum, heeft verklaard zijne benoe ming niet aan te nemen, en dat derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat hoofdkiesdistrict moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben Donderdag 23 Sept. a. s. en de herstemming, indien deze noodzakelijk is, Donderdag 7 October daaraan volgende. Bij resolutie van den minister van koloniën is de heer J. W. G. Meerstadt, geëxamineerd veearts, tijdelijk gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om gedurende den tijd van één jaar te worden werkzaam gesteld bij den burgerlijken veeartsenij dienst daar te lande. Naar de N. B. Crt. verneemt, bestaat het voornemen om in het begin van November, met een der stoombooten van de maatschappij „Neder land", een transport schepelingen naar Oost-Indië uit te zenden, bestaande uit ongeveer 40 onderoffi cieren en 60 minderen. Z. M. heeft bij het personeel van den ge- neesk. dienst der landmacht benoemd tot paarden arts 3de kl. den kweekeling (rijksveearts) C. G. A. A. Bouyer; den telegraphist der derde klasse bij de rijkstelegraaf, H. Van Eerden, met ingang van 1 October, uit 's rijks dienst ontslagenden 2den luit. E. K. Blokzijl, van het 5de reg. inf., voor den tijd van drie jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; bij het wapen der inf. benoemd: tot kapt., den lsten luit. Th. W. J. Buys, van het wapen, gedetacheerd bij het Ned.- Indisch leger; tot lsten luit., de 2de luits. J. Aitton en J. Stroeve, van het wapen, mede gede tacheerd bij gemeld leger; bij het 3de reg. tot lsten luit., den 2den luit. H. A. V. Giesberger, van het 8ste reg.bij het 4de reg., tot kapt. van de 2de kl., den lsten luit.-adj. J. M. H. Van der Koog, van het 6de reg.bij het 5de reg., tot kapt. van de 2de kl., den lsten luit. C. H. Ter Beek, van het reg. gren. en jagersbij het 7de reg., tot lsten luit., den 2den luit. H. J. F. Van Overveldt, van het corps. Gemengd Nleuwa. Gisternacht te drie uren ontstond te Haarlem twist tusschen een echtpaar, dat van eene bruiloft huiswaarts keerde langs het Spaarne. De man maakte zich daarbij zoo driftig, dat hij nabij de Melkbrug onverwachts te water sprong. Onge veer een half uur later werd hij levenloos opgehaald. Bij het zoogenaamde „jonassen" - het opwerpen van een man, gelegen op een kleed of deken - is in Den Haag een treurig ongeluk geschied. De jager S., uit Botterdam, viel uit de deken en bezeerde zich zoodanig dat hij naar het hospitaal gebracht moest worden. Ten gevolge van deze zaak bevinden zich 8 manschappen in voorarrest. Te Sneek is een knaapje van ruim 3'/2 jaar na een smartelijk lijden van vijf dagen overleden ten gevolge van het drinken van kokende chocolade. Luidens de „Zeelander" trad te VIis- singen Zondag een boer van Walcheren met zijn 6-jarig zoontje een koffiehuis binnen, en vroeg voor zich en zijn kind een borrel. De koffiehuis- houder vroeg of hij niet wijs was, en weigerde het gevraagde te geven. „Schenk er dan voor mij een", zei de boer. Dit geschiedde, en de nobele vader gaf de jenever aan zijn kind te drinken dit werd nog tweemaal herhaald, en in dien tijd rookte de knaap ook drie sigaren. Toen eenige toeschouwers hunne verbazing te kennen gaven, zei de boer: „O! daar weet de jongen niks van." En dat was waar; het kind ging heen als had het slechts water gedronken. In de stearine-kaarsenfabriek Apollo te Schiedam heeft een werkman zware brandwon den bekomen, doordien bij het ontsteken van een gasvlam een lucifer op zijne kleederen viel, zoodat deze in brand geraakten. Hij is in zeer bedenke- lijken toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Ook is aldaar de branderij van G. P. Scheffers, in gebruik bij A. Swinkels, zoogoed als afgebrand. Toen in het begin der vorige maand de zilveren voorwerpen, welke bij den heer Cnopius nabij Zwolle gestolen waren, werden teruggevonden, ontbrak daaraan nog een paar gouden breiknopjes. Juist die knopjes hebben, naar de Zw. Crt. ver neemt, geleid tot de ontdekking van den dader, daar deze die voorwerpen aan een vrouw ten ge schenke had gegeven. Het is gebleken dezelfde persoon te zijn, tegen wien thans een onderzoek plaats heeft ter zake van de zilverdiefstalleu te Vclp, Heemstede en elders gepleegd, die juist op het oogenblik, dat hij naar Zwolle wilde ver trekken, te Arnhem aan het station in hechtenis werd genomen. In Frankrijk hebben in de laatste dagen hevige onweders gewoed. Te Parijs is Woensdag-middag de bliksem op onderscheidene plaatsen ingeslagen. Ook in de departementen, vooral in den Elzas en Maine-et-Loire, heeft het dien dag zwaar geonweerd en gestortregend. Het stadje le Puy aan de Loire is des morgens door een waterhoos overvallen, vergezeld van een hevigen orkaan. Het water stroomde met zooveel geweld van den berg af door de straten, dat o. a. op den „faubourg St.-Jean" drie huizen geheel en al in gestort zijn. Men heeft één lijk te voorschijn ge bracht, doch vreest dat het aantal slachtoffers zeer groot zal zijn. De schade in de geheele stad aan gericht, moet ontzettend wezen. Uit Wan wordt bericht datdetyphus daar hevig woedt; brood is er bijna niet te krij gen; de lijken blijven geruimen tijd zonder begrafenis. Men berekent dat Tanner met zijn vasten ruim 840,000 gulden heeft verdiend. Tegen woordig eet hij ontzaglijkwel voor 3 of 4 personen. In de opera te Melbourne schoot een heer met een revolver op iemand die achter hem zat, daarna op de dame die naast hem zat, en vervolgens op een heer die aan den ingang van de galerij stond. In het hierop volgend tumult ijlde de moordenaar naar buiten, loste een revol verschot in zijn oor en viel op den grond neer. Het bleek dat de moordenaar was zekere Macgre- gor Greer, een Ier van goeden huize, die kort ge leden voor zaken in Australië was gekomen. De heer, die achter hem zat, was Soudry, een der Fransche commissarissen van de tentoonstelling te Melbourne; zijne beide wangen werden door den kogel doorboord. De dame, naast den moordenaar gezeten, was zijn eigen vrouw, en de andere heer Soudry's secretaris Burk. Soudry en mevrouw Greer verkeeren niet in gevaar, maar de toestand van Greer zelf is hoogst gevaarlijk. Het schijnt dat de vier genoemde personen samen de reis maakten naar Australië en dat Soudry en de 22-jarige mevrouw Greer een liefdesbetrekking hadden aan geknoopt. Greer heeft zijn spijt te kennen gegeven dat de schuldigen nog in leven zijn. Soudry ont kent echter zijne betrekking tot de jeugdige Iersche. Onlangs is zekere Drayton, die te Bichmond, in Virginia, in een paardenspel kunsten met wilde dieren vertoonde, onverhoeds door een twaalftal hyena's aangevallen. Hij was ongemeen sterk, maar had geen ander wapen dan zijne kar- warts, en vóór men hem te hulp kon komen, was hij ten aanschouwe van het publiek verscheurd en om zoo te zeggen tot op het gebeente verslonden. Te Zwergen, in het district Hof- geismer (Neder-Saksen), is onlangs een 15-jarig meisje door eene vlieg aan den vinger gestoken, welke onmiddellijk opzwol. Drie dagen later is zij onder de vreeselijkste smarten gestorven. De bisschop van Angers, Freppel, lid der Kamer van afgevaardigden, is dezer dagen, zijne kiezers te Oriessant willende bezoeken, bijna ver dronken. Op het oogenblik dat hij aan boord wilde gaan, kantelde de loopplank en de prelaat stortte in zee. Hij werd echter onmiddellijk door eenige sar- dijnvisschers gered. In Saratow kon voor eenige dagen eene rechtszitting geen voortgang hebben omdat de beschuldigde, die nit de gevangenis gehaald werd, in verregaanden staat van dronkenschap ver keerde. Zoo iets zal toch waarschijnlijk nog wel nergens voorgekomen zijn. Op de markt te Barwalde vertoonde de familie Kolter koordedanserskunsten. Het koord was van het dak van een hotel naar een tegen overgelegen huis gespannen. Beeds driemaal had hij den weg afgelegd, toen een nieuw kunststuk zou verricht worden. Kolter zou over het koord loopen met een ander lid van het gezelschap op zijne schouders. Pas had hij een paar schreden ge daan, of daar weerklonken ijselijke kretenhet oude houtwerk van het dak, waaraan het koord bevestigd was, brak en de beide waaghalzen stortten naar beneden. Het publiek was voldaan. In het kleine gehucht Bosay (Seine- Inferieure) heeft een persoon, die in de plaats niet tehuis behoorde, zijne vrouw, moeder van twaalf kinderen, den hals afgesneden en een man, die hem wilde arresteeren, ernstig gewond. De vermoorde leefde gescheiden van haar man en had in het plaatsje op een bouwhoeve werk gevonden. Ménesclou, de man die de kleine Louise Deux te Parijs in stukken sneed en op wien dezer dagen het doodvonnis is voltrokken, wilde zijne moeder, die hem vertroetelde en veraf goodde, niet meer zien, maar wel zijn vader, die altijd zeer streng was en die thans een anderen naam heeft aangenomen. Hij onderging zijn lot vrij kalm. Zijne hersens bleken 1382 gram te wegen, dat is 32 gram meer dan gewone menschen- hersens. - 3000 personen woonden op de Place de la Boquette de terechtstelling bij, die te halfzes in den morgen plaats had. Vóór eenige dagen zijn bij de cavale- rie-manoeuvres bij Kassei verscheidene ongelukken gebeurd. Eén daarvan leverde een afgrijselijk too- neel op. Het paard van een ulaan in het eerste gelid stortte, zijne lans drong (met de punt omhoog) in den grond vast en doorboorde de borst van den achterman, wiens paard op hetzelfde oogenblik mede struikelde. Laatstgenoemde rees bijna terstond met zijn paard weder op en rende met de afge broken lans in de borst nog een eind voort, tot hij bewusteloos ter aarde viel. BUITENLAND. Frankrijk. Naar men in de te Nieuw-York verschijnende „Courrier des Etats-Unis" leest en sedert door rechtstreeksche berichten bevestigd is, is te Pa- peïti de inlijving der Tahitiaansche eilandengroep bij Frankrijk plechtig afgekondigd in eene procla matie van koning Pomare V en eene van den Franschen regeerings-commissaris. De voorwaarden waarop de overdracht der bedoelde eilanden heeft plaats gehad, zijn nog niet nauwkeurig bekend. Alleen weet men dat de koning zijn titel met al de daaraan verbonden eerbewijzen en privilegiën behoudt, maar aan den anderen kant de belasting voor zijne civiele lijst vervalt, welke vermoedelijk door eene dotatie van Frankrijk zal worden vervan gen. Ook blijkt niet of al de Gezelschaps-eilanden onder de inlijving begrepen zijn, dan wel deze tot de eigenlijke Tahiti-groep bepaald blijft. Dit punt is vooral van belang ten aanzien van het eiland Baiatea, waar eene Duitsche nederzetting van het huis Gode- froy te Hamburg bestaat. Beeds in de maand April 11. is omtrent dit eilaud eene levendige polemiek in de Duitsche bladen gevoerd, naar aanleiding van eene aangekondigde uitbreiding van Frankrrjks protec toraat daarover, en eenige weken geleden is een Hamburgsch blad op de zaak teruggekomen, be werende dat Duitschland en Engeland beiden zich Frankrijks plan om zijn protectoraat in eene inlij ving vau den ganschen Archipel te veranderen, aangetrokken en elk een oorlogsschip naar Papeïti gezonden hadden. - De bovengenoemde „Cour rier" nu meent te kunr.en verzekeren dat de inlijving werkelijk al de Gezelschaps-eilanden om-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2