N°. 6309. Zaterdag 11 September. A0. 1880. Dew Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,' uitgegeven. Een school voor zuivelbereiding. LEIÏÏSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden...1.10» Franco per post..1.40.' Afzonderlijke NommfflWis 0.05.' PRIJS DER ADVERTENTIES: Van ljj-8 regels Iedere'regel meer..- Grooten^letters naar plaatsruimte.' 1.05. 0.17#. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen by deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge art. 8 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad N°. 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Gemeenteraad opengevallen plaatsen ten gevolge van het overlydeu van de heeren Dr. W. C. VAN DEN BRANDELER en Mr. L. D. SURINGAR, die in 1881 moesten aftreden, Mr. A. VAN HETTINGA TROMP, die in 1883 en F. STOKHUYZEN die in 1885 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 5den October aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de herstem ming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 19 October a. e. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DS KANTER, Burgemeester. 3 September 1880. I. KIST, Secretaris. De eerlang hier te houden 89ste algemeene vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal voor een deel gewijd zijn aan de bespreking van een hoogst belangrijk onderwerp: een voorstel namelijk van het hoofdbestuur be treffende de zoogenaamde landbouwkundige vak scholen. Het bestuur vraagt daarbij - zooals wij lezen in den beschrijvingsbrief - of het niet op den weg der Maatschappij ligt, om het initiatief te nemen tot oprichting van een of twee dergelijke scholen door een geldelijke subsidie te verleenen en zich tot de regeering en de besturen der pro vinciën Noord- en Zuid-Holland te wenden, zon der wier geldelijke steun een dergelijke inrichting niet tot stand kan gebracht of gehouden wor den? Later zou dan een school voor akkerbouw kunnen volgen. Het denkbeeld is niet nienw. Reeds voor vijf jaar zijn in Noord-Holland krachtige stemmen opgegaan, die de noodzakelijkheid van speciale inrichtingen voor onderwijs in de zuivelbereiding hebben betoogd, en daarbij ook wezen op de gun stige resultaten, die de Molkerei-Schulen in Duitsch- land, Denemarken en Finland opleverden. Maar tusschen het aantoonen eener noodzakelijkheid, het opwekken van belangstelling en het begin der verwezenlijking ligt bij ons in den regel een lange weg, en gewoonlijk moeten we eerst door schade en schande er toe gebracht worden, de handen uit de mouwen te steken. Dat is reeds erg genoeg, doch het zou nog erger zijn, indien we na rijpe overweging tot het besluit kwameH - voorshands niets te doen. Doch nu het bestuur der Holland sche Maatschapppij er de schouders onder zet, igelooven we dat de voorstanders der bedoelde inrichtingen reden hebben tot goede verwachtingen. Terecht wordt opgemerkt dat het onderwijs flan de Rykslandboawschool zich moet bepalen tot algemeen wetenschappelijk landbouwonderwijs waarbij wel /ieder onderdeel onderwezen wordt, maar niet in dien uitgebraden zin als in veel gevaütn noodzakelijk is en alleen op zoogenaamde vakscholen kan geschieden. Er is nog meer. De school te Wageningen en hare eventneele, zeer gewenschte navolgingen in andere deelen van ons land zullen altijd slechts door een betrekkelijk k'ein getal jongelieden wor den bezocht: de groote kosten, in verband met den noodwendig langen duur van den cursus, zijn voor zeer velen een onoverkomelijke hinderpaal. Vakscholen met een scherp begrensd programma kunnen rekening houden met den eisch van een korten leertijd, en alzoo binnen het bereik van min gefortuneerde landbouwers vallen. Een school voor zuivelbereiding behoort, meer dan eenig andere, de praktijk op den voorgrond te stellen, en slechts zooveel theorie te geven als de leerlingen behoeven om met volkomen bewust heid op de doelmatigste en voordeeligste manier te werken. Zonder twijfel, wetenschap kan niet wor den gemist, en inzonderheid moet veel tijd worden gewijd aan de verschillende onderdeelen van kennis der natunr: physica, dierkunde (voor zooverre de melkgevende dieren betreft), gezondheidsleer van het vee, plantenkunde (namelijk kennis van die gewassen die van invloed zijn op de hoeveel heid en de hoedanigheid der melk), en kennis van de verschillende scheikundige processen die bij de vervaardiging van boter en kaas te voor schijn treden. Dan moeten de leerlingen in staat gesteld worden door eigen waarneming de oor zaken op te sporen van de onderscheiden gebreken die de waarde van het product verminderen en aan de duurzaamheid als handelsartikel nadeel toebrengen. Wat het practisch onderwijs betreft, het moet rekening houden zoowel met de fabrikatie in het groot - in de fabrieken - als met de eischen van den kleinen landbouw. Wel ligt het in den geest van den tijd, aan de eerste wijze van arbeiden meer uitbreiding te geven, hetgeen zeer goed kan geschieden wanneer eenige veehouders zich aaneen sluiten tot een coöperatieve vereeniging die een fabriek exploiteert; doch in afwachting daarvan moet ook de kleine man gelegenheid hebben die kennis op te doen die hij in zijn beperkt bedrijf in toepassing kan brengen. Te dien einde zal het noodig zijn alle bekende stelsels van zuivelberei ding - behalve natuurlijk die waarvan men voor uit weet dat zij slechte uitkomsten moeten op leveren - in de school te leeren toepassen de leer lingen moeten op goede gronden een kens kun nen doen. Kon de school op zoodanige wijze verbonden worden aan een inrichting zooals die waarop onze gemeente reden heeft trotsch te zijn, - dan zou dit onmiskenbare voordeelen opleveren. De machinale bereiding van boter en van kaas zon daar in al haar omvang gadegeslagen kunnen wordenboven dien, daar de vervaardiging op kleine schaal op dezelfde natuurwetten steunt, en veel van 't geen in de fabriek moet worden in acht genomen ook door eiken boer niet uit het oog verloren mag worden, zou de Melkinrichting de Zuivelbereiding- school belangrijke diensten kunnen bewijzen. Het is wel een zeer toevallige omstandigheid, dat juist te Leiden de zaak voorgoed ter sprake komt, - maar zouden we die ook mogen opvatten als een soort van vingerwijzing, dat er kans is dat de Leidsche stedemaagd haar diadeem van scho len met een nieuwen edelsteen verrijkt zal zien? Doch laat ons geen luchtkasteelen boawen. Als eerst het plan maar gerijpt is, dan volgt de rest van zelf. Gij allen die er iets aan doen kunt, om het goede denkbeeld tot verwezenlijking te brengen, laat u niet onbetuigd! LEIDEN, ÏO September. Het bestuur van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft gister avond tot concierge van het Nutsgebonw benoemd den adjunct-bode W. F. Wijting. De nieuwe titularis zal zijne betrekking met 1 October a. s. aanvaarden. Bij koninklijk besluit van 3 September 1880 is aan den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland verlof verleend zich buiten de pro vincie te begeven, ingaande 6 Sept., voor eene maand, en bepaald dat gedurende zijne afwezigheid zijne bediening zal worden waargenomen door mr. C. W. Hubrecht, lid van Gedeputeerde Staten. De Arnhemsche Courant meldt aan hare lezers dat het Leidsch Dagblad heeft medegedeeld dat het lid der Tweede Kamer, de heer Donner, Zondag te Leiden een predikbeurt heeft vervnld in de Christelijk Gereformeerde Kerk, welk be richt in verschillende bladen tot heel wat geschrijf heeft aanleiding gegeven. Ofschoon de mededeeling van het feit alléén - zonder meer - al heel on schuldig zou zijn geweest, moeten wij toch voor het ons toegedachte vaderschap over genoemd be richt beleefd bedanken. Voor de Engelsche taal werden gisteren ge ëxamineerd 6 candidaten, 1 trok zich terug, 2 werden afgewezen, 8 toegelaten, tw.S. Claus, G. Van Rijn, beiden nit 's-Hage; J. W. Van Wet tam, uit Leidschendam- voor hulponderwijzer 12 candidaten, 4 afgewezen en 8 toegelaten, alsH. Betist, uit Alphen; J. De Bruyn, uit Hazers- woude; H. Blok, uit Boskoop; E. Van Dantzig, uit Gouda; A. Van der Giessen en A. Visser, uit Leiden; D. Koning, uit Nienwerbrng; A. G. Vro- mans, uit Woubrugge. Men schrijft uit Rijnsburg: De gevallen regen heeft reeds dadelijk een gunstige verande ring op de navruchten teweeggebracht. De bloem kool, die men bijna geheel verloren achtte, geeft, wat het jongste gewas betreft, nog veel hoop van behouden te zijn. De handel in nien blijft tot op dit oogenblik bijna geheel stil. De heer J. J. Ter Laag, surnumerair bij de directe belastingen en het kadaster, thans te Mid delburg, is met ingang van primo November a. s. benoemd tot waarnemend controleur bij dat dienst vak te Zwolle. In de afgeloopen week heeft te 's-Hage het jaarlijksch examen voor leerling-rijkstelegraphist plaats gehad. De candidaten bestonden uit twee groepen6 personen die het eindexamen-diploma der H. B.-scholen bezaten en daarom alleen proe ven van voldoend schrift moesten leveren - en 44 personen, die het volledig examen hadden af te leggen. (Dit examen omvat: Nederlandsch, Fransch, Duitsch, Engelsch, cijferen, algebra, meet kunde, lijnteekenen, aardrijkskunde en het leveren j van net en duidelijk schrift.) - De zes gediplo meerden, die allen toegelaten werden, zijn, in alphabetische ordeM. Dolhain, A. Knaap, J. M. Rongen, S. S. Dusaar, J. T. A. J. Van Santen en mej. D. Ypes. - Van de 44 overige candidaten zijn er 11 geslaagd. Hier volgen hunne namen, naar rang orde, d. i. volgens het aantal punten in de voor melde vakken behaald: L. C. Fleischer, F. W. J. Tethoff, J. L. Pitlo Rz., J. Kleeblad Jr., H. Van der Meulen, P. Bruggeman, J. B. M. Brink man, U. Janssen, A. Fröger, W. F. J. M. Van de Wakker en P. L. Jung. - De leerlingen worden den lsten October te Rotterdam geplaatst, om aldaar den jaarlijkschen cursus te volgen, waarna zij tot telegraphist der 2de klasse kunnen worden benoemd. De Koning heeft den directeur van z§n Kabinet, den heer Alewijn, gelast, om door middel, van de Staatscourant Zijner Majesteits hartelijken dauk te betuigen aan autoriteiten, colleges en particulieren, die aan Zijne Majesteit hunne gelnk- wenschen hebben aangeboden ter gelegenheid van de bevalling van Hare Majesteit de Koningin. De nieuwe cursus van het gymnasium te Delft is begonnen met 42 leerlingen. Na afgelegd admissie-examen is o. a. tot de 1ste klasse ook toegelaten mejuffrouw Plasschaert.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1