allen aan de Koningin van Engeland ten geschenke gezonden werden. Ten besluite der onafhankelijkheids feesten in de benedenstad te Brussel is Zondag een wedren op ezels gehouden, welke zeer geslaagd is. Slechts klaagde men over de ongelijke verdee ling van ruiters en beredenen, daar men kleine ezels zwaargebouwde slagersknechts zag torsen en groote dieren door dwergen werden bereden. Deze „favorieten" hebben het dan ook schitterend gewonnen. Dastoomboot„Vera-Cruz," den 2 5 s ten Aug. 11. uit Nieuw-Tork vertrokken, koers zet tende naar Havanna, werd Zaterdag den 29sten door een orkaan overvallen welke steeds in hevig heid toenam, zoodat geweldige stortzeeën de ver schansingen en luiken wegsloegen en de vuren uitdoofden. De bemanning begon de lading - welke slecht gestouwd moet geweest zijn, zoodat het schip te veel naar ééne zijde overhelde - over boord te werpen; doch er was reeds een zwaar lek ontstaan, matrozen werden in zee geworpen enz., zoodat men weinig ken uitvoeren. De kapi tein zelf en de stuurlieden werden de een na den ander op hun post over boord geslagen, de booten waren allen vernield en te halfvijf Zondag-ochtend zonk het geheel uiteengeslagen schip op dertig mijlen afstands van de kust van Florida. Van de 82 personen aan boord werden slechts 11, door middel van reddingboeien of stukken van het wrak gered, na meer dan 24 uren te hebben rondge dreven, zoodat zij geheel en al uitgeput waren. De brievenmalen zijn ten zuiden van St.-Augustine aangespoeld en mijlen ver is de kust met over blijfselen van het wrak bezaaid. Tien lijken waren tot Zoadag 11. aangespoeld. De orkaan is buiten gewoon hevig geweest. Een aantal andere sehepen, ook nog twee stoombooten, zijn op de kust van Florida vergaan. Dezer dagen werd doordemeestebla- den gemeld dat Johan Irinyi, de uitvinder der lucifers, overleden was. Hij zelf komt echter in een Hongaarsch blad tegen de waarheid van deze mededeeling op; hij zegt dat hij nog leeft en dat het hem genoegen heeft gedaan, te zien hoe het nageslacht over hem zon denken. In het begin vanl867 zagenteParijs 17 dagbladen het licht; thans is hun getal tot 61 vermeerderd. Het grootste kruithuis van den Staat is te St.-Petersburg in de lucht gesprongen. Eenige nog onbekende personen hebben er een brandend voorwerp in weten te werpen. Meer dan 180 werklieden werden gedood, van velen vond men de verminkte ledematen op grooten afstand terug. De schade bedraagt twee millioen gulden. Opnieuw hebben kinderen, door vuur tjes aan te steken, een uitgebreiden brand veroor zaakt. Het dorp Benneskenstein bij Nordhausen is in minder dan twee uren bijna geheel in de asch gelegd. De toch reeds vrij arme bevolking verkeert in den hoogsten nood. KOLONIËN. BATAVIA, 4 Augustus. Op 15 Juli zijn te Probolingo, Soerabaia, Pas- soeroean, Loemadjang, Blitar, Pamekasan, Lamongan en, in de maand Jnni, te Bima aardbevingen ge voeld. Men brengt dit in verband met de vreese- lijke aardbevingen, die de kolonie Manilla hebben geteisterd. Het gerucht van het zinken van Zr. Ms. schip „Makasser" heeft zich niet bevestigd. Het schijnt ontstaan te zijn uit het bericht dat de Duitsche stoomboot „Madagascar" in de Chineesche Zee op het eiland Hainan schipbreuk heeft geleden. Mina Kruseman zet in de Soerabaia-bladen haar strijd voort en heeft laatstelijk aan eenige onbevoegde critici een lesje in Nederlandsche taalkunde ingediend. Te Soerabaia zijn twee vrouwen en twee kin deren overleden aan vergiftiging, veroorzaakt door de eieren van de mimi (een soort van krab). Omtrent de veeziekte zijn geen nieuwe feiten te vermelden. Alleen is hoogst, bijzonder merk waardig dat overal waar de heer Bloem komt, de veeartsen omtrent de ziekten van het rundvee verklaren, dat deze geen veepest zijn. Volgens het „Bat. Hbl." van gisteren is er dezer dagen „en haut lieu" sprake van geweest om een journalist wegens een betoog in een mail overzicht van den laatsten tijd uit de kolonie te zetten. Volgens een schrijven in het „Ind. Vaderl." is de toestand op Banda treurig. De perkeniers zijn overgeleverd aan den moedwil van het volk. Een administrateur is onlangs door de arbeiders naakt uitgekleed en afgeranseld en bij eene Europeesche dame is een formeele ketjoe-partij gehouden. Uit Loemadjang bericht men, dat de hoop op een rijken tabaksoogst daar door de droogte ver dwenen is. De vergadering over de koffiebladziekte is gis teren te Samarang begonnen. Omtrent de beraad slagingen ontving de „Javabode" het volgende particulier telegramPresident Van den Berg. Van Maanen stelt voor mesterij met snlphas, cupri en zwavelzuur. Machielse, Solo, salicylzure amonia. Van Gogh alleen geulen maken tusschen de hoo rnen, twee voet diep, driekwart breed, zes lang; verkreeg daardoor gunstige resultaten. Dietrich ontdekte twintig jaar geleden bladziekte, Mac Gillavry evenzoo. Volgens Sollewijn bemesting tevergeefs tegen ziekte, die niet in den grond ge zocht moet worden. Jacobs beweert dat salicijlzuur in den grond gebracht, de bladen onvatbaar maakt voor ziekte. Volgens Van Gogh wordt ziekte het eerst beneden waargenomen. Sollewijn zegt dat de benedenste luchtlagen het vochtigst zijn. Sijthofl' ontdekte in Bodja de ziekte het eerst boven in de boomen. Boers waar de dadap uitgestorven was. Volgens Pies verkeersn wij omtrent oorsprong nog in het onzekere. Hondius stelt voor verzoek aan Gouverneur te richten, Sollewijn en Scherm beek speciaal met een onderzoek te belasten. Pies door rationeele bewerking is bladziekte Sumatra geheel geweken. Proeven door Hoff en van Sprew te nemen, vindt niemand wenschelijk. Monod zal voorstel Machielse beproeven, later rapporteeren. President stelt voor een commissie van deskun digen naar Ceylon te zenden, hier een proefstation aan te leggen. Algemeen goedgekeurd; verdeeling kosten later bepalen; verzoekt ieder die proeven neemt, resultaat mee te deelen. Het 5de bataljon te Samarang wordt in gereed heid gehouden om op het eerste bevel naar Atjeh te vertrekken. Met den toestand van den legercommandant is het veel gunstiger. Hij is weder bijna hersteld. De berichten uit het Bantamsche luiden nog steeds hoogst treurig. De stemming der bevolking is zwijgende wanhoop. Waar de lieden zich het volgende jaar mede voeden moeten, is een raadsel. Op Atjeh is overleden de 1ste luit.-kwartier- meester K. W. A. Harmsen. Den 22sten Juli zijn te Samalangan gewond: de 1ste luit.-adjudant F. A. W. Jaeger, de 2de luit. H. J. Berghuis Van Woortman (beiden zwaar); voorts: de 1ste luits. S. Blaauwenoord, H. P. J. Bode, A. J. L. Le Maitre en H. Verschooff, allen der infanterie. Ook naar het „Alg. Dbd." verneemt, zijn de berichten uit Samalangan weder ongunstig. De termijn van zes dagen zou verstreken zijn zonder dat de benting geslecht werd. Bij het hervatten der operatiën zou de troepenmacht weder te gering zijn gebleken, en zou van Kotta Radja nog een bataljon naar Samalangan gezonden zijn. Door den uouveraenr-generaal ran Ned.-Indie ryn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Ontslagen: Uit 's lands dienst de comm. der 2de kl. by den post- en telegraafd. chef van het postk. te Bandjermassin (res. Z. en O. aid. van Borneo) J. H. Bloem. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aa> den secr. der res. Lampong9che distr. P. J. Avis, aan den ontv. bij de in- en uitvoerr. te Samarang, U. Vein en aan den verif. der 4de kl. bij de in- en nitvoerr. en acc. J. B. M. Logeman. Departement van Oorlog. Geplaatst: De off. van gez. 2de kl. dr. A. Stein en de apoth. 3de kl. P. Leendertz te Batavia, beiden onlangs nit Nederland aangekomen. Overgeplaatst: De 2de lnit. der inf. W. C. Schreyner van Batavia naar Palem- hang, de majoor der art. D. C. J. A. Ponse van Atjeh naar Samarang, de lnit.-kol. der art. T. Romswinckel van Samarang naar Atjeh, de 1ste luit. der art. J. M. Van Braam van Atjeh naar Snm. Westkust. O n t s 1 a g e nOp verzoek eervol uit Zr. Ms. militairen dienst de off. van gez. der 2de kl. dr. C. O. Gelpke. Departement van Marine. Ingetrokken de overplaatsing van deu lnit. ter zee 2de kl. A. G. J. Kroef van Zr. Ms. st. Atjeh" op Zr. Ms. st. „Samarang"; van den lnit. ter zee 2de kl. F. M. A. Mathon van Zr. Ms. ramtorensehip „Kon. der Ned." op Zr. Ms. st. „Atjeh"; van den luit. ter zee 2de kl. J. Bollaan van Zr. Ms. st. „Amboina" op Zr. Ms. st. „Kon. der Ned.". Overgeplaatst: Van Zr. Ms. st. „Amboina" op Zr. Ms. st. „Samarang" als ondste officier de luit. ter zee 2de kl. J. Bollaan. Vergunning verleend om te repa- triëerea aan den luit. ter zee 1ste kl. A. P. Tadema. BUITENLAND. Frankrijk. Het budget vau de stad Parijs biedt voor 1879 een overschot van 14 millioen aan. De pre fect van de Seine wenscht die op de volgende wijze te gebruiken3 millioen voor den openbaren onderstand, 5 millioen voor scholen, 3 millioen voor rioleering en 1 millioen om de „place de la Republique" in behoorlijken toestand te brengen. Eerstdaags zal hij aan den gemeenteraad een voor stel in dien geest doen. PultMch 1 nwl. De koninklijke bibliotheek te Berlijn herdenkt in deze maand haar 100-jarig verblijf in een zelfde gebouw, terwijl zij dan tevens haar 221sten verjaardag telt. Zij bevat meer dan 800,000 boek- deelen en 15,000 handschriften. Het Siameesche gezantschap, bestaande uit negen personen, die een reis door Europa doen en Londen en Parijs reeds bezochten, is thans te Berlijn aangekomen. Men beweert dat Haymerle Yon Bismarck slechts bezoekt om met hem te bespreken welke positie Oostenrijk moet innemen wanneer ten ge volge der demonstratie met de vloot, Turkije nog verder in de klem mocht geraken. Een verder voortrukken van Oostenrijk in het Balkan-gebied schijnt niet geheel uitgesloten te zijn. Groot-Brltannlë. Uit het in het kamp van Ayoeb-khan gevonden dagboek van den Engelschen luitenant Mac Lane blijkt dat deze mishandeld werd. Ayoeb vluchtte 's morgens te elf uren en dadelijk daarop werd Mac Lane omgebracht. De Koningin heeft per telegram Roberts door tusschenkomst van lord Ripon doen gelukwenschen. Het zittingjaar van het Parlement is gisteren gesloten met eene troonrede, waarin gezegd wordt dat de betrekkingen met het buitenland zeer vriendschappelijk zijn. De Porte, door in gebreke te blijven van overeenkomstig hare beloften het in April 11. vastgestelde plan omtrent de grensregeling van Montenegro uit te voeren, veroorzaakt eene betreurenswaardige vertraging in de oplossing dezer quaestie. Ook andere gewichtige punten van het tractaat van Berlijn zijn nog niet uitgevoerd; de mogendheden, die dat tractaat hebben onderteekend, hebben aan den Sultan haar oordeel medegedeeld over de middelen, om tot eene bevredigende oplossing te komen, in de Grieksche en de Montenegrijnsche quaestiën, en wat betreft eene hervorming in het bestuur van de Europeesche provinciën van Turkije en de noodige hervormingen in Europa. In de troonrede wordt voorts gezegd dat de regeering vertrouwt dat die doeleinden zullen bereikt worden, omdat in de Oostersche quaestie de samen werking der mogendheden gehandhaafd blijft, en omdat zij bij de Porte met al het gezag, dat uit hare samenwerking voortvloeit, aandringen op het nemen vai die maatregelen, die zij dienstig achten om de rust in het Oosten te verzekeren. De over winning van generaal Roberts zal, naar de regee ring hoopt, een spoedig en eervol einde aan den oorlog in Afghanistan maken. De troonrede ein digt met de voornaamste wetten te vermelden, die in dit zittingjaar wet geworden zijn. Toen de troonrede door lord Selborne werd voorgelezen, waren drie lords en 60 leden van het Lagerhuis tegenwoordig. Het Parlement is verdaagd tot 24 November. De „Daily News" bevat eene depeche uit Sebzevar, volgens welke 25,000 man Russische troepen te Tinna, zeven dagen marsch van Geok- Tepe, zijn aangekomen. Grootvorst Konstantijn, vergezeld van admi raal Popoff en verder gevolg, is te Londen aan gekomen. Bualand. De keizer van Rusland is, naar onder datum van 4 September aan de „Daily News" gemeld wordt, behouden te Livadia aangekomen. Wat er aan zij van geruchten, volgens welke op twee plaatsen aanslagen tegen den trein, waarmede hij derwaarts gaan moest, ontdekt zijn, zal zeker spoedig blijken. Alexander leeft dan ook in geen benijdenswaardigen toestandzijne vrees voor aan slagen laat hem letterlijk geen rust en in het'

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2