rende, na eenigen tijd tot den noodlottigen afloop aanleiding gaf. Het geval trof de echtgenoote van den heer v. B., slijter op de Nieuwe Beestenmarkt. Een oppassend jongmensch, J. Yan der Mey, die zich bij de hitte der laatste dagen met zwemmen eens wilde verfrisschen, had Zon dag het ongeluk in de Roode vaart onder Alke- made te verdrinken. Een hondje, dat hem verge zeld had, ging onrustig en huilende naar de boer derij, waar de verongelukte dienstbaar was, op tien minuten afstand van de plek des onheils ge legen, en rustte niet voordat men het volgde naar den oever, waar de kleederen van zijn ongelukkigen meester lagen. De leeuwen-familie in de Rotterdam- sche Diergaarde is vermeerderd. Een der leeuwin nen heeft vier jongen geworpen, misschien meer; vier heeft men ten minste gezien. De moeder en de welpen blij ven voorloopig afgesloten voor het publiek. Zondag-avond merkte mevrouw B., goud- en zilverkasthoudster te Utrecht, toen zij op eene slaapkamer kwam, dat een manspersoon zich in een ledikant verscholen had. Hoewel zij op dat gezicht natuurlijk niet weinig verschrikte, wist zij zich toch bedaard te houden en begaf zich naar beneden om de hulp der politie te doen inroe pen, die zich niet lang liet wachten en den man in verzekerde bewariug nam. Door eene onbekende oorzaak is er 's avonds om halfelf brand ontstaan in eene partij stroo, 8 a 9 voeren, toebeboorende aan den smid Oosterhuis te Beerta. Gelukkig dat er niet de minste wind was, daar het stroo juist in de kom van het dorp stond en de meeste huizen met dok ken belegd zijn. Bij het blusschen vond men een partij verkoolde beenderen en men verdiept zich in gissingen hoe die daar gekomen zijn. Het ge rucht liep dat er iemand in het stroo verbrand moest wezen en wel een arbeider, die wegens her haald misbruik van sterken drank uit zijn dienst te Beerta werd ontslagen. Dit gerucht heeft zich echter niet bevestigd, daar deze persoon, die eerst vermist werd, weer terug is en er opnieuw dapper op los drinkt. Wie of wat er verbrand is, kan niet worden uitgemaakt. De gevonden beenderen echter zijn die van een mensch. De wissel wachter Jansen is op het rangeerterrein te Boxtel door een trein overreden. Hij had zich op de rails neergezet en was in slaap gevallen, en zóó werden hem door een wagen beide beenen op de hoogte der knieën als het ware af gesneden. Vóórdat de amputatie kon worden ver richt, was hij reeds circa drie uren na het ongeval in het gasthuis overleden. Naar de Stichtsche Crt. verneemt, zijn er onderhandelingen met invloedrijke personen geopend voor de stichting in Noord-Brabant van eene Nederl. stoom-bierbrouwerij. Wanneer bet doel bereikt wordt, hetgeen zeer waarschijnlijk is, zullen in alle plaatsen depots gevestigd worden. De prijs van het bier in de depots zal niet hooger dan 3 cents per glas zijn. Het doel dier stichting is het jeneververbruik in ons land tegen te gaan en het bierverbruik te bevorderen. Naar men zegt, is op de Italiaansche,- begrooting van financiën 1,100,000 fr. uitgetrok ken om aan den ex-koning van Napels te worden teruggegeven, zijnde die som de bruidschat zijner moeder. Een zeker eenig in haar soort zijnde misdaad wordt uit Catanzaro op Sicilië gemeld. In een huis der Via del Carmine woonde sinds vele jaren de Garibaldische ex-majoor Raphael Piccoli, met zijne vrouw en vijf kinderen. De groot ste ellende heerschte in zijn huis, want de man trok slechts een pensioen van 150 gulden, wat nauwelijks voldoende was om zijne huurpenningen te betalen. Het leven met al zijne zorgen en ver drietelijkheden moede, besloot hij zich zeiven van kant te maken. Alle meer aangewende middelen schenen hem echter te lafhartig, te onbeduidend toe: hij wilde in zijn doodstrijd nog blijken geven van ongevoeligheid of hardvochtigheid. Eenige dagen bracht hij door om een spijker te scherpen en toen hij daarmede gereed was, sloeg hij zich dat voorwerp eigenhandig in de hersens. Om het kloppen, daardoor veroorzaakt, niet door zijne huisgeuooten te doen hooren, moest de kop van den spijker door hem te voren omwonden wor den. Men vond den maD eenige uren later met van pijn verwrongen trekken op den grond liggen. Zijn gelaat toonde hoe gruwzaam zijn dood was geweest, maar niet een enkele smartkreet was over zijne lippen gekomen. BUITENLAND. DiiitechlandL Gelijk van zeer bevoegde zijde wordt medege deeld zijn in den laatsten tijd aanvragen bij eenige filialen der Rijksbank om groote sommen in goud naar de hoofd bank moeten verwezen worden, om dat de goudvoorraad der bedoelde filialen onvol doende was en het goud derhalve eerst daarheen had moeten worden overgebracht. 6root.Britaimt& Eene officiëele depeche van generaal Roberts uit Kandahar van 3 dezer meldt dat eene brigade artillerie opgerukt is naar Koharan. De meeste gewonden verkeeren in bevredigenden toestand. In het geheel bedroeg het verlies, dat de Engel- schen den 31sten Augustus en lsten September geleden hebben, 243. Het aantal door hen genomen kanonnen was 32. Naar men verzekerde, heeft Ayoeb-khan één kanon gered. X ii r li Ij o. Omtrent de vloot-demonstralie der mogend heden, in zake Montenegro, waarvan thans formeele mededeeling door de vreemde gezanten te Kon- stantinopel aan de Porte gedaan is, verneemt men dat die den 15den dezer een aanvang zal nemen. Op dien datum zullen, volgens berekening, al de oorlogsschepen, welke aan de demonstratie zullen deelnemen, te Gravosa zijn aangekomen. Van do zijde der Turksche dagbladen is echter de formeele kennisgeving der vloot-demonstratie zeer kalm opgenomen. Waarschijnlijk gelooven zij nog niet aan het ernstige der zaak, of houden zij het er voor dat de eensgezindheid der mogendheden eene beslissende proefneming niet zal kunnen doorstaan. De gemalin van den consul van Rusland te Jassy (Moldavië, Rumenië) werd dezer dagen in hechtenis genomen, naar men zegt als verdacht van deelneming aan nihilistische woelingen. Het gelukte haar echter te ontsnappen en zij is te Kon- stantinopel aangekomen. XoIeapf«.vi)i ure en. KAAPSTAD, 3 September. De Pitso (groote vergadering) der Basutos-opperhoofden wordt mor gen gehouden. Sir Bartle Erere zal niet tegen woordig zijn. Naar het zich laat aanzien, zal het veei moeite kosten een schikkiug tot stand te brengen. WASHINGTON, 6 September. De minister van financiën heeft voor twee en een half millioen aan staatsobligatiën ingekocht, en besteed102.48 voor de 6 pets. 1 SS0, 104.78 'voor de 6 pets. 1881, 102.78 voor de 5 pets. 1881. LONDEN, 7 September. In een officieel be richt uit Kandahar wordt dd. 3 dezer gemeld: Ayoeb-khan, vergezeld van Hassim-khan en de He- ratsche ruiterij, vlucht naar Herat. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Kon- stantinopel van gisteren gemeld: De groote mo gendheden hebben ter kennis van de Porte gebracht dat het laatste voorstel tot regeling der Dulcigno- quaestie onbevredigend is bevonden. De gezanten hebben gisteren aan de Porte medegedeeld dat de demonstratie met de vloot zal plaats hebben. LEIDEN, <7 September. In de gemeenteraadszitting van hedennamiddag waren tegenwoordig de heeren: De Kanter, voor zitter, De Eremery, Hartevelt, Juta, Van der Zweep, Wilhelmy Damsté, Verster, Du Rieu, Cock, Donner, Van Heukelom, Driessen, Van Iterson en Van Wensenlater ook de heer De Goeje. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat door B. en Ws. naar aanleiding der bevalling van II. M. de Koningin - na de zware verliezen die het Oranje-huis, waarin het geheele Nederlandsche volk zooveel belangstelt, de vorige jaren had ge leden - Z. M. den Koning bereids namens deze gemeente een adres van gelukwensching was aange boden. De Raad hechtte hieraan met applaus zijne goedkeuring. Van den gemeente-opzichter 1ste klasse is een verzoek om ontslag uit zijne betrekking ingediend. 1—«HEB. B» De verkiezing van vier leden voor den gemeente raad, in de plaats van wijlen de heeren Van Hettinga Tromp, Van den Brandeler, Suringar en Stokhuyzen, is bepaald op Dinsdag 5 October. In het hoofdbureau van slemopneming zullen zitting hebben de heeren Donner en Scheltema en in het onder-bureau, op Den Burg, de heeren Verster, Cock en Wilhelmy Damsté. Overgaande tot de benoeming van leden in de vaste commissiën, werden tot die van de com missie van financiën gekozen de heereu mr. P. A. Van der Lith, H. C. Juta en G. Wilhelmy Damsté, de eerste tevens tot voorzitter; tol leden van de commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd de heeren mr. P. A. Van der Lith en mr. C. Cock; tot leden van de commissie tot het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen betreflende de huishouding der gemeente de heeren mr. J. E. Goudsmit, mr. C. Cock en mr. S. Le Poole, de eerste tevens tot voorzitter; tot leden van de com missie van fabricage de heeren J. J. Van Wensen en J. C. Van der Zweep. Tot ijker van het botervaatwerk werd benoemd de heer H. J. Van Nouhuys alhier, met 12 stemmen. Eén stem was uitgebracht op H. J. La Bree Sr., die tijdelijk was aangesteld, en één biljet was blanco. Zonder in de rechten van Burg. en Ws. te willen treden, gaf de heer Van Heu kelom, bij wien de tijdelijk in de betrekking voorzien hebbende zijne ontevredenheid er over was komen te kennen geven dat hij niet eens op de voor dracht was geplaatst, in overweging om in het vervolg personen, die in eeuige betrekking tijdelijk tot eene definitieve benoeming zal plaats hebben, worden aangesteld, de verplichting op te leg gen om niet mede te solliciteeren. Door den Voorzitter werd naar aanleiding hiervan er op gewezen dat bij B. en Ws. het recht van voor dracht en bij den Raad. dat van benoeming bestaat, en dat het niet aangaat tijdelijk aange- stelden - hetgeen soms spoedig, zooals nu bij overlijden, moet geschieden - altijd ook definitief te benoemen. Tevens hadden B. en Ws. het in deze beter geoordeeld om, ter voorkoming van mogelijke beschuldigingen van onrechtvaardigheid van den titalaris, ook al legt hij zijne vroegere betrekking neder, geen kuiper aan te stellen. De heer Har tevelt, ofschoon nog pas kort wethouder, deelde mede toch reeds van te voren gehoord te hebben, dat den tijdelijk aangestelde was gezegd niet op een definitieve benoeming te moeten rekenen. Bij loting kregen, bij de verdeeling van den Raad in sectiën tot het onderzoek der gemeente- begrooting, zitting: in de 1ste sectie: de heeren Librecht Lezwijn, wethouder, voorzitter, Van der Lith, voorzitter der commissie van financiën, Van Wensen, lid van fabricage, en de leden Le Poole, De Goeje, Driessen en Donner; in de 2de sectie: de heeren De Eremery, wet houder, voorzitter, Wilhelmy Damsté, lid van finan ciën, en de leden Scheltema, Verster, Van Iterson, E:geman en Cock; in de 3de sectie: de heeren Hartevelt, wethou der, voorzitter, Juta, lid van financiën, Van der Zweep, lid van fabricage, en de leden Goudsmit, Van Heukelom en Du Rieu. De rekening van het Werkhuis kon om dezelfde reden van vroeger weder niet worden behandeld. Ten slotte werd van de openbare zitting in eene met gesloten deuren overgegaan. Het bulletin ten paleize van hedenochtend luidt: „De toestand van II. M. de Koningin en die der jonggeboren Prinses blijft voortdurend gunstig." Van den bevelhebber der „Willem Barendsz" is uit Hammerfest dd. 4 Sept. het volgende tele gram ontvangen: „Willem Barendsz" aangekomen, alles wel; 19 Juli te Karmakuli, 1 Aug. te Kruisbaai, 11 Aug. gedurende elf uren op blinde klippen bij Kruiseiland gezeten, ankers en looze kiel verloren, kiel beschadigd, schip dicht, 17 Aug. bij IJskaap, oostelijke stroom belette Oranje- eilauden te bereiken, 22 Aug. de terugreis aange nomen, 4 Sept. hier binnen. Van Bkoekhuysen." Leeudert Bots, metselaarsknecht te Hillegooö, ging hedenmorgen naar zijn werk. Onderweg zijnde, kreeg hij een beroerte en was een oogen- blik later een lijk.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2