Hoe of het zou gaan als iemand zijn rechterbeen eens kwijt was, weet ik niet. De pooten der paar den worden ook besmeerd. Er zijn nu wel eens lui, die zich aan die flauwiteiten niet willen storen, en maar kalm doorrijden. Fluks neemt dan de persoon die de besmetting verrichten moet, een glazenspuit, en spuit de onwilligen nat. Een ander kwaad waar men tegenwoordig het meest van hoort, is de ziekte onder de koffie- boomen en aangezien het Nederlandsch gouverne ment de eervolle betrekkingen van koffieboer en kruidenier vervult, zit men in zak en asch, want daarmede worden de poppen verdiend. "Voeg daar nu bij dat over geheel Java de rijstcultuur, waar van de bevolking een heel jaar leven moet, zoo al niet mislukt dan toch zeer tegengevallen is, en hongersnood voor de deur staat, dan is de toestand van onze bruine broeders alles behalve rooskleurig. Ten einde zooveel mogelijk in het gebrek aan rijst te voorzien, wordt de bevolking bij ons ge noodzaakt allerlei surrogaten aan te planten, waar onder voornamelijk cassave, waarvan onze botanicus N. a de verklaring wel eens geven zal. Hierdoor komt het ook dat alles wat nu wordt voorgesteld, zooals bruggen, wegen, waterwerken enz., bf geketst wordt, bf op de lange baan ge schoven, omdat er geen geld is, zoodat ook de hoognoodige traktementsverhoogingen voor onbe- paalden tijd zijn uitgesteld. De Haagsche correspondent van de (oude) Rott. Crt. eindigt zijn brief over de geboorte van de Prinses met de volgende regelen, een sedert eenigen tijd loopend gerncht betreffend, die wij natuurlijk geheel voor zijne rekening laten. „Waar toeft Prins Alexander? In het Zwitsersch gebergte Is men daar wel zeker van Ik doe de vraag niet zonder reden. Loopen de wegen van dezen Prins en van eene Prinses, die reeds een maal de uitverkorene scheen van 's Prinsen hart, wel zoover uiteen op dit oogenblik? Ik geloof dat er reden bestaat om die vraag niet zoo geheel onopgemerkt voorbij te gaan. Er zijn, naar ik meen te weten, aan een machtig Hof invloeden werkzaam om de verbintenis tot stand te brengen, die, zoo zij beide partijen zou kunnen bekoren, de toekomst der Nederlandsche dynastie te meer zou kunnen verzekeren op eene wijze, die het volk lief ware en die te gelijk zou kunnen strekken om een dikwerf in sommige hooge kringen buiten onze omgeving gestelde préséance-vraag in den ver langden zin op te lossen. Dat is eene der redenen van de belangstelling, die elders in zekere matri moniale banden wordt gesteld. Geheel afgescheiden daarvan zouden ook voor ons Nederlanders redenen te over van ingenomenheid aanwezig zijn. Daór rekent men op en de wetenschap daarvan zal misschien veel er toe bijdragen, om ernstiger persoonlijke bezwaren te overwinnen, die nu nog bestaan. In elk geval is de verwezenlijking indien zij mogelijk wordt van de plannen op welke ik het oog had, niet zoo geheel nabij. Maar in de reisroute van Prins Alexander zou men zich dezer dagen wel eens kunnen vergist hebben." Toor de vrouwelijke handwerken werden gisteren geëxamineerd 15 candidaten; 5 er van werden afgewezen en 10 toegelaten. De werkzaamheden voor den bouw van een lokaal ten behoeve van het departement van water staat op het Binnenhof worden met kracht voorl- gezet, ook des avonds. Het bouwterrein zal gedu rende den avond-arbeid electrisch verlicht worden. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Mar seille aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Op den Witten Singel vlak voor de Witte-Rozenlaan viel gisteren in den namiddag een te Rotterdam tehuis behoorende vrouw van zich zelve, zooals later bleek ten gevolge van den geeuwhonger. Spoedig kwamen de bewoners dier laan te hulp en na de ongelukkige weder bijge bracht en versterkt te hebben, werd door een der omstanders bovendien een collecte gehouden, welke dadelijk zooveel opbracht dat de vrouw meer dan voldoende reisgeld had om naar hare woonplaats te vertrekken. Door de edelmoedige bewoners der laan werd ze daarbij nog van verschil lende kleedingstukken voorzien. Onder Leiderdorp is gisteravond een houten schuur, vroeger tot koetshuis gediend heb bende, afgebrand. Toen ze goed aan 't branden was, heeft men haar omgehaald. Ver in den om trek, zelfs te Warmond en ook van hier, waren de vlammen zichtbaar. Zooals reeds gemeld werd, is Lhérie weder voor de Haagsche opera aangenomen. Toch gaf zijn eerste optrediug [als Chapelou in de „Gala- thée"] na het gebeurde van verleden jaar tot hevige stormen zoowel in de zaal zelve als in den foyer bij de stembus aanleiding. Na het tweede couplet van Chapelou's beroemd lied brak een donderend applaus los. Het lokte van sommigen gefluit en gesis uit en nu werd het applaus nog woedender. Het duurde geruimen tijd alvorens Chapelou zijn derde couplet kon zingen. Maar nog veel heviger was de strijd tusschen de Lhérie-bewonderaars en de tegenpartij na het trio (sc. XI), waarna Lhérie het tooneel moet verlaten. Het lawaai dat nu volgde, herinnerde aan dat bij een Engelschen wedren of op de Parijsche beurs; het orkest speelde inmiddels dapper voort en mile. Douai (Made- laine) deed haar best zich boven den storm te doen hooren. Eindelijk - Lhérie was niet meer verschenen - werd de rust hersteld. Scènes van anderen, maar niet minder pijulijken aard had den na die acte plaats in den foyer van den eersten rang, waar men zich verdrong bij de ope ning der stembus. Er bleek nl. dat het aantal uitgebrachte stemmen dat der geabonneerden, die op de presentielijst hadden geteekend, met 27 over trof. Het bekendmaken van den uitslag lokte van ver schillende kanten protesten uit tegen de geldig heid der stemming en er had een heftige woor denwisseling plaats tusschen een geabonneerde en den heer Van Hamme. Na zeer lange besprekingen werd ten slotte de stemming geldig verklaard. De Arnhemsche tram vervoerde in de vorige maand 111,097 personen, of ruim 10,000 meer dan in Juli. Een moeder, die eergisteren tegen den avond haar achtjarig zoontje te Hoorn om eene boodschap zond, wachtte tevergeefs op zijne terugkomst. Na lang vruchteloos zoeken vond men het knaapje gisteren in den vroegen ochtend drijvende in een der stadsgrachten, met het geld in zijne handjes geklemd. Te Enschedee schijnt men zoo inge nomen te zijn met draaimolens, dat men er een permanenten zal oprichten, die door stoom wordt gedreven. De daartoe strekkende concessie-aanvraag bestempelt hem met den naam van vasten stoom- d raaimolen. Ih Bergum en aangrenzende gemeen ten vertoont zich de zoo gevreesde wormziekte onder de schapen. Vooral de schapen van Engelsch ras worden door de ziekte aangetast. In het verbeterhuis voor jeugdige veroordeelden te Namen is Woensdag een opstand uitgebroken. De twintig bewakers hebben met in spanning van alle krachten dien in toom gehouden, maar niet kunnen verhinderen dat twaalf der jonge deugnieten zich vóór de aankomst der politie en gendarmerie uit de voeten maakten. Te Clichy is een knaapje van 10 jaren door een hond, waarmede hij wilde spelen, de neus afgebeten. Eene diligence in Zwitserland is van een bergweg in den afgrond gestort. Een Ameri kaan werd gedood, vier andere reizigers werden ernstig gewond. BUITENLAND. Groot-BritannS Lord Enfield, de nieuw benoemde vice-minister voor Indië, heeft gisteren in het Hoogerhuis een telegram voorgelezen, volgens hetwelk generaal Roberts het leger van Ayoeb-khan heeft aange vallen en uiteengedreven. Hij maakte 27 kanonnen buit. De Kaboelsche regimenten trokken langs de rivier de Argandab terug. De begrafeniswet en de wet houdende verplich ting tot schadeloosstelling van de patroons tegen over hunne werklieden in zekere gevallen, zijn door de lords aangenomen in den vorm zooals die door het Lagerhuis geamendeerd waren. In het Lagerhuis heeft de heer Parnell een amendement voorgesteld om in de Iersche begroo ting paragraaf 8 van de registratie-bill van Ier sche kiezers, welke het Hoogerhuis verworpen heeft, op te nemen. De minister voor Ierland Forster bestreed dit voorstel als een te krasse maatregel; echter gispte hij de houding van het Hoogerhuis in scherpe bewoordingen. Indien, zeide hij, het Hoogerhuis een dergelijk blijk van min achting voor het Lagerhuis herhaalt, dan zou het oogenblik wel eens gekomen kunnen zijn, waarop het niet slechts raadzaam maar zelfs noodzakelijk zou worden eene verandering in de samenstelling en rechten van het Hoogerhuis in overweging te nemen. [Stormachtige toejuichingen op de banken der liberalen.] Het Lagerhuis vertegenwoordigt de natie, en de leden van het Hoogerhuis danken hunne positie slechts aan het toeval hunner ge boorte. De heer Northcote, leider der conser vatieven, protesteerde krachtig tegen zulke uit drukkingen over het Hoogerhuis, welke hem met te meer verbazing vervnlden omdat zij uit den mond van een minister kwamen. Het voorstel- Parnell werd door het Huis met 58 tegen 23 stemmen verworpen, waarna de behandeling der artikelen van de begrooting werd afgedaan. Lord Hartington heeft gisteren eene depu tatie die op annexatie van Kandahar kwam aan dringen, geantwoord door op de moeilijkheden en bezwaren van zulk eene annexatie te wijzen. Zuid-Amerika. Uit Chili wordt bericht dat een vredestractaat is opgemaakt, volgens hetwelk het geheele gebied van Bolivia aan de Stille Zuidzee bij Chili zou worden geannexeerd. Bolivia zelf zou ophouden een onafhankelijke Republiek te vormen en onder den naam Alta-Peru bij dit rijk worden gevoegd. De oorlogskosten (40,000,000 dollars) zou Peru aan Chili betalen. Telegrammen. RAGUSA, 4 September. Riza-pacha heeft elk verder overleg met de Albaneescbe liga afgebroken en zal haar bestrijden. Hij bereidt de bewegingen zijner troepen tegen de verschansingen der vrij willigers voor. KONSTANTINOPEL, 3 September. Gisteren werd een iradé van den sultan uitgevaardigd, hou dende bekrachtiging van het besluit van den minis terraad, waarbij de afstand van het district Dul- cigno aan Montenegro voorgesteld, maar hand having van het „status quo" voor de westelijk van Scutari gelegen stellingen, die door de Albaneezen of Montenegrijnen bezet zijn, verlangd wordt. Be gezanten hebben dit besluit aan het oordeel van hunne regeeringen onderworpen. LONDEN, 3 September. Bij de Bank van Engeland is heden 215,000 pd. st. gestort. LONDEN, 4 September. De Daily Telegraph" maakt de voornaamste artikelen van het te Lima onderteekende vredestraktaat openbaar. De bepa lingen komen neder op hetgeen volgtPeru levert aan Chili monitors en het geschut dat zich in Callao bevindt uit en sloopt de vestingwerken aldaar. Peru verbindt zich in de eerstvolgende twintig jaar zijn vloot niet te vermeerderen en de vestingwerken van Callao niet te herstellen, en ver goedt aan Chili de oorlogskosten. Chili betaalt de helft der buitenlandsche schuld van Peru, welke vóór de oorlogsverklaring zich in vreemde han den bevond, tegen den toenmaligen koers ter Londensche beurze. LEIDEN, 4 September. Bij aanplakbiljetten is reeds sedert eenige dagen het programma voor de van 22 tot 26 September hier ter stede te houden tentoonstelling van de Hollaudsche Maatschappij van Landbouw met daar aan verbonden feestelijkheden en opgave van den dag van afhaling der voorwerpen bekend gemaakt. De inzendingen moeten plaats hebben18 Sept. akker bouw, houtteelt en werktuigen; 20 Sept. tuin bouw, bloemkweekerij en zuivel; 22 Sept. tafel bloemstukken en bouquetten24 Sept. pluimge dierte, hengsten, stieren en koeien25 Sept. vee. De gemeenteraad van Deu Haag heeft heden tot wethouder benoemd in de plaats van mr. C. A. Yan der Kemp, thans lid van Ged. Staten mr. M. W. baron Du Tour Yan Bellinchaven,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2