Kerkeraads benoemingen te doen. Nadat de aan wezige diakenen eenige dagen beraad hadden ver zocht, hebben tien hunner bericht gezonden dat zij met gecommitteerden niet wilden medewerken. Het prov. kerkbestuur he-e£t besloten hierin voor eerst te berusten. Voor de akte als hulponderwijzer werden geëxamineerd 11 candidaten, waarvan toegelaten 8; voor het teekenen 4 candidaten, allen toege laten; voor de Engelsche taal 6 candidaten, waar van 3 toegelaten. De tenorzanger Lhérie heeft gisteravond in de Fransche Opera te 's-Hage voor een stampvolle zaal zijn rentrée gedaan. Hij werd met een dave rend applaus ontvangen en herhaaldelijk toege- juichd. Over het algemeen heerschte jegens hem eene gunstige stemming. Enkele teekenen van afkeuring werden dadelijk onderdrukt. Ten slotte hebben zich bij stemming 207 geabonneerden voor en 30 tegen zijne toelating verklaard, zoodat hij is aangenomen. In den gemeenteraad van Botterdam i3 ingediend de begrooting voor 1881, welke in ontvangst en uitgaaf bedraagt f 4,903,951.11. Bij het comité voor de oprichting van een standbeeld voor graaf Jan van Nassau te Utrecht zijn zes ontwerpen van een standbeeld met voet stuk ingekomen, welke zoo spoedig mogelijk aan het oordeel der jury van vijf deskundigen zullen onderworpen en daarna voor het publiek ten toon gesteld worden. Volgens art. 7 der dienaangaande vastgestelde bepalingen ontvangt de inzender van het ontwerp, door de jury der bekroning waardig gekeurd, een prijs van f 500 en zal een premie van f 250 toegewezen worden aan den inzender van het ontwerp, door haar een tweede onder scheiding waardig gekeurd. De ingezonden ont werpen hebben tot motto: 1. Wel het volk, dat zijn helden eert; 2. Fiat Lux; 3. Vaderland en Oranje; 4. Trouwen standvastig; 5. Eendracht maakt macht, en 6. Unie. Volgens art. 10 der bepalingen zal, ingeval tot de uitvoering kan overgegaan worden, hij daartoe in de eerste plaats in aanmerking komen, wiens ontwerp bekroond is. Naar de Landbouw-Crt. uit goede bron ver neemt, is de heer Stempel, districts-veearts in Groningen, door den minister van koloniën uit- genoodigd om in Indië een onderzoek te gaan instellen naar den aard der aldaar hcerscbende veeziekten en ter voorbereiding van de middelen ter bestrijding. Tot leeraar in de oude talen aan het gym nasium te Assen is benoemd dr. D. M. Ringeling, thans leeraar te Sneek. Door den minister van oorlog is aan den heer J. J. Van Sluisdam te Dordrecht, als minste inschrijver, de aanneming gegund van de verbetering van het fort De Buy ter, in de positie van Willem stad, voor 376,200. De minister van financiën brengt ter kennis van de belanghebbenden dat in het jaar 1880 kunnen worden aangesteld achttien surnumerairs der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, en dat in een der laatste maanden van het loopende jaar, op nader te bepalen plaats en dagen, zal wor den afgenomen het vergelijkend examen. Bij koninklijk besluit van 27 Aug. is, met uitbreiding van het besluit van 30 Nov. 1870 (Staatsblad n°. 184), ter uitvoering van art. 20 der wet van 22 Juli 1870 (Staatsblad n°. 138), betrekkelijk geoorloofde bijvoegingen of verande ringen in gedrukte of daarmede gelijkgestelde stuk ken, besloten toe te laten dat bij verzending met de post, tegen het voor drukwerken vastgestelde port, van gedrukte naam- of zoogenaamde visite kaartjes, de reden der toezending door een op die kaartjes geschreven woord, als gelukwensching, rouwbeklag, dankbetuiging en dergelijke, of door enkele letters, wordt vermeld. Naar aanleiding van dit besluit zegt het Vad. dat men kan begrijpen dat men bij de tegen woordige temperatuur van het eene uiterste in het andere vervalt. Eerst mochten twee of drie letters niet; nu zijn woorden geoorloofd. Z. M. heeft den heer Lahovary, secretaris van legatie van den vorst van Bumenië, benoemd tot ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw mr. J. H. De Laat De Kanter op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het vierde district van Zeeland, en tot schoolopziener in dat district benoemd mr. C. De Witt Hamer, te Goes; aan den met verlof hier tè lande aan wezigen lsteu luitenant der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië A. Van den Bran- deler, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuws. Gedurende de maand Augustus wer den per Leidschen tramweg vervoerd 52,933 perso nen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 366,929. In de afgeloopen maand zijn te Botterdam ver voerd 375,567 personen en te-Dordrecht 13,306. Bij het afrijden der Koornbeurssteeg met een beladen bleekershandwagen, waaronder een hond gespannen was en geleid wordende door een jongen, is het 2','2-jarig dochtertje van den tabakshandelaar Van 't H. onder dien wagen ge raakt, ten gevolge waarvan het kind inwendig ge kneusd is. De oorzaak van het ongeval is toe te schrijven aan onachtzaamheid van de dienstbode, die, terwijl zij stond te praten, het kind aan haar lot overliet. Bestaat bij de Leidsche koffiehuis houders de gewoonte om hun habitué's op den 3den October steeds op haring en wittebrood te onthalen, een koffiehuishouder in Den Haag trak teerde de bezoekers van zijn etablissement, den avond van de bevalling der Koningin, op broodjes met muisjes. Naar uit Alphen wordt gemeld, ver voegde zich Woensdag avond bij den landbouwer A. Joha een man die om wat drinken vroegde baas was uit. De meid wilde hem wat melk geven en ging naar den kelder, waar de vreemdeling haar volgde. Door de duisternis viel hij van de trappen en bleef bewusteloos liggen. De meid viel daarop flauw van den schrik, en op het geroep der vrouw kwamen de buren toeloopen, die, in de meening een moordenaar te snappen, den man duchtig afrosten. Gelukkig kwam de politie te hulp. De man wordt thans in het weeshuis verpleegd. Zij, die deelnamen aan de onderne mingen van Piucoffs en Kerdijk, zijn toch niet alles ^wijt wat zij daarin waagdener wordt nu medegedeeld dat uit hun faillieten boedel anderhalf pet. zal terechtkomen. De banketbakker O. Van der Veen te Franeker heeft den lsten September aan de Koningin, na bekomen toestemming, ter eere van Harer Majesteits bevalling, een grooten zooge- naamden Oranje-koek verzonden, prachtig versierd met de wapens van Nederland, Waldeck-Pyrmont en de verschillende provinciën in suikerwerk en prijkende in het midden met een medaillon, om strengeld door linten van de Nederlandsche en Waldeck-Pyrmontsche kleuren. Op dit medaillon is in keurig schrift een toepasselijk vers geschreven. Sedert tien dagen wordt te Tilburg een 12-jarige jongen vermist. Na door zijne moeder wegens ongehoorzaamheid bestraft te zijn, is hij weggeloopen, zonder dat men iets naders van hem heeft vernomen. Een tramway-conducteur geraakte op de lijn ArnhemVelp bekneld tusschen een in vollen vaart zijnden tram en den tolboom. Met gebroken ribben werd hij op den weggeslingerd. Een beambte te Marly, in Frankrijk, trachtte zich dezer dagen op de volgende vreese- lijke wijze van het leven te berooven. Na tever geefs beproefd te hebben door een pistoolschot onder den kin en een ander in de hartstreek een einde aan zijn leven te maken, wierp hij zich van de spoorbrug naar beneden. Hij bleef op de telegraafdraden hangen, doch na eenige spar telingen gelukte het hem zich op de rails te wer pen ten einde zich door den eerstkomenden trein te laten overrijden. Eenige werklieden hadden hem echter gezien en schoten nu toe om hem naar het gasthuis te brengen, waar hij natuurlijk in den jammerlijksten toestand aankwam. De man beschikte echter blijkbaar over buitengewone krach ten, althans, ofschoon meer dood dan levend, wees hij toch alle hulp hij het ontkleeden af en legde zich kalm ter ruste. Zijn toestand is hopeloos. De „Marine City", eene stoomboot, dienstdoende tusschen Detroit en Machinae (Michi gan), is dezer dagen onderweg in brand geraakt. Tien personen zijn daarbij omgekomen. Te St.- Petersburg heeft een vreeselijk tooneel plaats gehad bij een brand in eene sigaren fabriek. Er was maar één trap, welke van de vijf verdiepingen naar bèneden leidde, en slechts één uitgang, welke bovendien versperd werd door de politie agenten, die last hadden gekregen om niemand door te laten vóór onderzocht was of hij ook tabak ouder zijne kleederen had verstopt en daarom de deur gesloten hielden. Vele werk lieden wierpen zich door de vensters naar buitén. Een meisje klauterde langs eene waterpijp van de vijfde verdieping naar beneden, en ofschoon onder weg door een dakpan aan het hoofd getroffen, behield zij hare tegenwoordigheid van geest ea bereikte veilig den beganen grond. Hadden de militairen het, niet belet, dan zou de woedende menigte de lynch-wet hebben toegepast op de be ambten, die aan de deur de wacht hadden ge houden. Negen personen kwamen om, terwijl 41 werklieden gekwetst werden. Twee vrouwen en een meisje werden dicht bij de deur doodgedrukt gevonden. De „Novoe Vremya" meldt dat er ver- moedeus zijn gerezen tegen den eigenaar der fabriek, die voor een half millioen roebels geas sureerd was. Te Langkatoher bij Woodford, inler- land, woonden de gebroeders Power, die reeds een paar jaren over het bezit van een lap gronds kib belden. Samen bezig zijnde met hooisnijden op het veld, kregen zij weer twistde oudste broeder nam zijn zeis en sneed zijn broeder hoofd en beenen af, waarna hij het lijk gruwelijk verminkte. De moderne Caïn is reeds in handen van het gerecht. Door den cycloon, die op het laatst van Augustus in het arrondissement Carcassone woedde, is een schade veroorzaakt van 1,800,000 fr. een ander bericht spreekt van 9,000,000 gulden. Vooral de wijnstokken hebben geleden. BUITENLAND. Frankrijk. Nu de Jezuïeten allerwegen hunne inrichtingen van onderwijs hebben ontruimd en overgedaan, gaat hunne zaak, zegt de „Bépublique Frsnqaise", uit de handen des ministers van binnenlandsche zaken in die van zijn ambtgenoot van onderwijs over. Deze zal voortaan hebben na te gaan, of d# wereldlijke priesters, die zich huurders eu opvol gers der Jezuïeten noemen, de ware directeurs der bedoelde inrichtingen zijn, dan wel enkel hunne namen leenen. Zijne inspecteurs zullen, desnoods dag aan dag, toezicht over hen houden. „Wij maken staat op de waakzaamheid, de geestkracht des ministers, de vastberadenheid van den hoogen raad van onderwijs, om de geringste inbreuk op de wetten gestreng te onderdrukken en der orde van Ignatius te doen begrijpen dat zij, geen recht hebbende om te bestaan, door geenerlei kunst greep het reöht om onderwijs te geven, zal verkrijgen. Met lieden, die zoo bedreven zijn in het ontduiken der wetten, zou elke toegeeflijkheid, hoe schijnbaar onbeduidend, slechts op misleiding kunnen uitloopen." Groot-BritanxiiS. Volgens officiëele berichten van generaal Boberts van 29 Aug. had Ayoeb-khan hem een brief geschreven, waarin hij zeide dat hij gedwon gen was hem te beslrijden. Boberts antwoordde dat hij dé gevan<*enen vrij moest laten en zich zonder voorwaarden overgeven. Ayoeb-khan ver schanste zijn kamp. De partij van Musajan nood zaakt hem om slag te leveren. Luidens rechtstreeksche berichten uit de Kaap tot 10 Aug. aan het Hbl. is eene openbare vergadering te Kaapstad gehouden, om leedwezen te betuigen over de terugroeping van sir Bartle Frere; eene resolutie werd aangenomen, tot erken ning zijner groote diensten, aan Zuid-Afrika be wezen, vooral bij de vele bezwaren, waartegen hij worstelen moet. Sir Hercules Bobinson zal als luitenant-gouver neur worden uitgezonden. De Zuid-Afrikaanders vreezen van hem wel geen inbreuk op hunne vrijheden, maar dat hij een te gereed werktuig van de rijks-regeering zal zijn en de staatkunde van Frere nopens de inboorlingen veranderen zal. De tijdingen uit Foudo en Basoeto-land zijn niet ongunstig; in laatstgemeld land is maar ééne streek, waar verzet heerschen blijft.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2