was nu spoedig op haar post, waarschijnlijk een gevolg daarvan dat hare standplaats nu niet al te ver van de plaats des onheils was verwijderd. Daardoor heeft men thans hare nuttige werking opnieuw kunnen zien en is er weder een reden te meer gebleken om hetzij nog één of twee dergelijke spuiten voor andere punten der stad aan te schaflen. Ook de handspuiten, waaronder zich mede die der jongens van de Kweekschool, die der infan terie en die met nieuwe constructie der fabriek van de firma De Heyder bevonden, werkten fliuk. Door hun kolossalen wateraanvoer mocht men er in slagen het woonhuis, hoewel dit toch van binnen veel heeft geleden, gedeeltelijk te sparen en de vlammen in het fabrieksgebouw meester te worden. Toch moesten de stoomspuit en de handspuit N°. 6, welke de premie behaalde - de „wees jongens" hadden den prijs - gedurende den geheelen nacht nog nu en dan water geven, daar het tel kens bleek dat het perceel nog alles behalve te vertrouwen was. Nadat gisteravond reeds een ge deelte van een zijgevel was naar beneden gekomen, heeft men heden ook de overige muren veilig heidshalve omvergehaald, waarbij de beide spuiten mede aanhoudend dienst moesten doen. De vermoedelijke oorzaak van den brand is een vonk uit de vuring der machine, welke nog zoogoed als nieuw was. Die vonk is waarschijnlijk met de drijfriem in aanraking gekomen, waarop zich, evenals op zoovele andere voorwerpen, fijne kapok bevond, even licht ontvlambaar als buskruit. Al draaiende is dat brandende gedeelte van die drqfriem ook bovengekomen, waar het zich aan het daar bevindende mededeelde. Vandaar dat alles bijna tegelijkertijd in brand stond en de knechts overal door het vuur verrast werden, zoodat sommi gen zelfs met achterlating van hunne bovenkleeren het gebouw moesten ontvluchten. Fabriek, woon huis en inhoud waren bij beurspolis verzekerd, men meent echter niet voldoendevoor tusschen de 40 en 45 mille. Ten slotte achten wij het plicht nog op een betreurenswaardig feit, dat zich, laar men beweert, tijdens den brand heeft voorgedaan, de aandacht te vestigen. Eenige spuitgasten nl. werden, door het warme weder en de geweldige hitte welke er heerschte, spoedig nog vóór er voor de blij- venden bier en brood was aangerukt door dorst geplaagd en zochten daarom hun toevlucht tot een in de nabijheid aanwezige kraan der duinwaterleiding. Onmiddellijk werd hun dit echter door den directeur der Maatschappij belet. Is dit inderdaad waar? Dan is het onverantwoordelijk en onvergeeflijk. Water kost toch niet evenveel als champagne! Vooral bij de goede winsten die de onderneming maakt, zou het onbegrijpelijk zijn. De tapper Davidse te Koudekerke, die was blijven tappen in strijd met de aldaar bestaande politie-verordening, is ontslagen van rechtsvervolging. Toen de heer De J. eergisteren inhet Haagsche Bosch een wandelrit deed, bevond hij zich bij het komen uit een der zijlanen plotseling vóór een dravende afdeeling huzaren. Ruiter en paard werden omvergeworpen, terwijl de huzaren over beiden heengingen. Gelukkig kwam de heer De J. er met den schrik af. Het paard bekwam echter zulke verwondingen, dat het afgemaakt is moeten worden. Er is concessie aangevraagd voor den aanleg van een stoomtram van Haarlem naar Zandvoort. In eene woninginde P.-C.-Hooftstraat te Amsterdam is eene dame van een trap gevallen en zoo zwaar gekwetst, dat haar dood daarvan het gevolg is geweest. Vrouw B. te Harlingen, die wel eens wat te veel gebruikte, ging Zondag naar haar zolder om een kleinen roes uit te slapen. Later weer naar beneden willende gaan, is het luik op haar gevallen, zoodat zij met het lichaam half op den zolder lag en met de beenen op de ladder stond. Haar man, die meer dan dronken tehuis kwam, merkte van het ongeval niets en ging te bed; toen hij des morgens zijn vrouw vermiste, ging hij haar zoeken en vond haar dood nog in dezelfde houdÏDg. Bij gelegenheid van de bevalling der koningin van Spanje zal de regeering amnestie ver- leenen aan de thans in SpaDje gevangen leiders van den opstand op Cuba. Vijf of zes dragers van de Parijsche begrafenisonderneming vierden Vrijdag-avond in een herberg in de „rue Curial" gezellig onder elkander, het feest van St.-Augustinus. Bij het verlaten der gastvrije woning, waartoe de heeren eerst na verscheidene aanmaningen van den eige naar, die volgens de politie-verordening sluiten moest, overgingen, werd de feestelijke stemming, helaas, verbroken door een hevige ruzie tusschen twee van de collega's, nog wel buren, daarmede eindi gende dat de een op het hoofd van den ander een wijnflesch in duizend stukken sloeg. De dader koos het hazenpad en de gekwetste werd hpvig bloedende door zijne beschonken makkers naar huis gebracht en op bed gelegd. Hetgeen nu volgt is zóó verschrikkelijk dat men bijna zou weigeren het te geloovenTerwijl de gewonde na pijnlijke uren doorgebracht te hebben, tegen zes uren in den morgen voor een oogeublik was ingesluimerd, trad zijn aanvaller van den vorigen avond in een soort van dronkenmanswaanzin het slaapvertrek binnen en worgde den slapende. Wel had de on gelukkige nog de kracht een gil uit te stooten, doch toen de buren kwamen toeschieten, blies hij juist den laatsten adem uit. Bij een Indisch vrijwilligerscorps in Mexico is het volgende practische middel in ge bruik om dronkaards te bekeerende schuldige wordt in een kring geplaatst en moet een kruik zeepwater uitdrinkenzoodra hij den eersten slok heeft genomen, weigert, hij in den regel, maar hij wordt door stokslagen gedwongen totdat er geen druppel in de kruik over is. In den regel helpt het middel. In Turijn is dezer dagen een rechts geding behandeld, dat veel opzien heeft verwekt. Niet ver van Jorea, in het dal Dora Bal tea, staat een slot, historisch bekend door de geschiedenis van Adelheid en Berengars van Jorea. Zooals ge woonlijk circuleeren ook daar de bekende slot- legendes van de eene of andere „Witte burg vrouw," waarmede de soldaten der naburige ves ting elkaar 's avonds bang maken. Vooral een der manschappen, bekend om zijn bijgeloovige vrees, moest telkens geschiedenisjes hooren, die hem de haren ten berge deden rijzen, en op een goeden avond, even voor hij op post ging, had men zijne verbeelding weer overprikkeld en overspannen. In die weinig benijdenswaardige stemming trok de man op post. De nacht was donker en traag kro pen de uren voort. Daar slaat eindelek de klok van den nabijgelegen toren twaalf; nog weinig oogenblikken en hij wordt afgelost, doch wat is dat? Daar ziet hij waarlijk langzaam en statig een witte gestalte naderen, en de soldaat meent de gevreesde witte dame te zien. Ofschoon met bevende stem, roept hij haar toch het voorgeschre ven „halt!" toe; maar de gestalte nadert steeds en antwoordt slechts met een dof gemompel, zoo dat de soldaat eindelijk radeloos van angst zijn geweer tot tegenweer vooruitsteekt en tegelijker tijd den haan laat vallen. Een schot, een kreet en rochelend valt het spook neer, dat weldra bleek een der makkers van den schildwacht geweest te zijn, die eens een grap wilde hebben, doch ver zuimd had zijne maatregelen te nemen. De man was een lijkDe krijgsraad, voor wien deze zaak gebracht werd, kon niet anders dan den schild wacht, die slechts door den nood gedrongen ge schoten had, vrij te spreken. Voor eenige dagen is op Eransch grondgebied tusschen twee Italiaansche dagblad redacteurs een tweegevecht met pistolen gehouden. Toen de kampioenen al hunne patronen verschoten hadden zonder elkander te raken, werd overeen komstig de vooraf gemaakte bepalingen de sabel ter hand genomen en zij rustten niet voordat een hunner zwaar gekwetst nederstortte. Drie maanden geleden, zoo verhaalt het „Journal des Débats", verdween een Parijsch jongmensch, op den dag dat hij voor zijne moeder eene som van 10,000 fr. was gaan innen. Alle nasporiugen bleven vruchteloos en de moeder trok in troostelooze droefheid over haar teeder geliefd kind het rouwgewaad aan. Vóór eenige dagen is de vermiste echter op het onverwachtst terugge komen. Zijne moeder was zoo verrast, dat zij het bezwijmde, en deed daarbij een zoo ongelukkigen val, dat zij een been brak. Voor het overige is gebleken dat Albert, zoo heette de jonge man, door een vroegeren schoolkennis in een restaurant ten eten gevraagd, een slaapmiddel was ingegeven en dat hij eerst het bewustzijn herkreeg in een afgelegen huis buiten Parijs, waar twee mannen hem aanhoudend hadden bewaakt. Eindelijk had den zij hem den mond gestopt, hem geblinddoekt in een rijtuig gezet en midden in den nacht bij de poorten der stad nedergezet. Hij had zijn „vriend" van het geld gesproken en was door dezen van alles beroofd geworden. In verscheidene provinciën van Prui- sen zijn van overheidswege maatregelen genomen tot het te keer gaan van de losbandigheden der gymnasi asten en leerlingen der „Realschulen", bij ons zou men zeggen hoogere burgerscholen. O. a. is het waarden, kasteleins, houders van open tafels enz., verboden, aan bedoelde jongelieden en in het alge meen aan knapen beneden de 16 jaren zonder ver antwoordelijke geleiders drank te schenken of hen in hunne inrichtingen toe te laten, onder boete van 9 mark of subsidiaire gevangenisstraf. BUITENLAND. Frankrijk. De Paus heeft zijne goedkeuring geschonken aan het voorstel, dat een deel van de Jezuïeten-ge meente in Frankrijk een vereeniging zal vormen voor het verbreiden van het Katholieke geloof in Middel-Afrika. Commissarissen van politie hebben zich gisterochtend aangemeld bij de inrichtingen van onderwijs der Jezuïeten te Parijs, Rijssel, Poitiers, Toulouse, Montpellier enz. Zij vonden er vertegen woordigers van civiele genootschappen en consta teerden dat de Jezuïeten vertrokken waren. Alleen te Poitiers vond de commissaris zes Jezuïeten, van wie drie verklaarden eigenaars van hel huis te zijn. De drie overigen werden verwijderd. Er had den onbeteekenende manifestatiën plaats en kreten voor en tegen de Jezuïeten werden aangeheven. Overal elders is het decreet zonder incidenten ten uitvoer gelegd. Duitsicbland. Onlangs werd gemeld dat de bekende graaf Harry Arnim de Duitsche schatkist een proces zou aandoen over hem als ambassadeur niet uit betaalde toelagen. VaH goed ingelichte zijde wordt thans medegedeeld dat Harry Arnim wel vroeger op de uitbetaling van die gelden heeft aangedrongen, maar dat dit hem steeds is geweigerd op grond dat het rijk nog meer van hem had te vorderen. Arnim heeft namelijk te Parijs vele particuliere rekeningen verward met rijksrekeningen en later de vorderingen van den Staat op dat punt erkend. Van een proces zou in geen geval sprake kunnen zijn. Dat prins Von Bismarck de portefeuille van Koophandel in plaats van dea heer Hofmann voorloopig op zich genomen heeft, wordt meer en meer in verband gebracht met de voorgenomen herziening der „Gewerbeorduung". Voorts wordt verzekerd dat er reeds voor geruimen tijd tusschen den kanselier en den genoemden minister verschil was gerezen, omdat de laatste de voorstellen be- treflëude de regeling der corporatiën op eigene hand had uitgewerkt zonder vooraf met den kanse lier dienaaugaande in overleg te treden. In de Pruisische dorpen Buir en Ertzweiler (distr. Keulen) zijn in den avond van den 30sten Aug. 11. tegen halftien verscheidene vrij sterke aardschokken gevoeld, naar het scheen in noord oostelijke richting. De keizer heeft een proclamatie uitge vaardigd aan de soldaten van het Duitsche leger, waarin hi> herinnert aan de gebeurtenissen van vóór 10 jaren, aan de heldendaden van het Duitsche leger, aan de overwinning van Sedan. De keizer spreekt herhaaldelijk zijn innigen dank en diepen eerbied uit voor het leger en hoopt dat dit het toonbeeld moge blijven in de vervulling van alle eischen ten opzichte van eer en plicht en strenge krijgstucht; dat het nimmer moge ver slappen in ijver en voorbereiding voor den oorlog; het Duitsche leger zal dan in tijdeH van hoogen ernst, waarvoor God het nog lang moge bewaren, ten allen tijde een sterke steun des vaderlands zijn. Groot-Sritanulft. In het Lagerhuis heeft de heer Hartington gisteren den heer Lawson kenbaar gemaakt dat een debat over de Oostersche quaestie in het be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2