'3 September. A0. 1880. PRIJS DEZER COURANT: Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- èn Feestdagen, uitgegeven. PRLJS DER ADVERTENT1EN: Den Abonné's buiten de stad wordt verzocht de abonnementsgelden over bet afgeloopen kwartaal per postwissel of in blauwe postzegels over te maken. K°. G302. V A u LEIDSCH DAGBLAD. Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommersa °-05. VAQ rfigds1.05. Iedere regel meer.--*, .v 17*. Grootera ^etters naar plaatsruimte. 8TADS.BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur, doet te weten dat de iDgevnlde patentblnden voor de wijken VII vm en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 31 Augustus tot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hnnne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 80 Augustus 1880. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2de alinea der verordening van 4 Mei 1872, op de openbare 6cholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N°. 10), Doen te weten, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 6dcn tot en met den 18den September e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan bet Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van balfnegen tot negen uren en des namiddags van fialfhcee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen voor minvermogenden in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school N°. 1 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrng- steeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche bruz. Tot de wijk voor de openbare school N°. 2 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt en ten oosten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school N". 3 voor minvermo genden behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijnKaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Koren brugsteeg, Nieuwe Rijn, Viscbbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Oostdwarsgracht. Leerlingen uit Zoeterwonde bebooren bij N°. 1 voor minver mogenden, leerlingen uit Leiderdorp bij N°. 3 voor minvermogenden. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 September 1S80. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 2 September. De regeering, antwoordende op het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot herziening der wet van 7 April 1869 betreflende de maten, gewichten en weegwerktuigen, hand haaft die voordracht behoudens eenige niet over wegende veranderingen in sommige artikelen. Uit •vertoiging van het groote belang voor het publiek van een regeeringstoezicht op de balansen en gas meters handhaaft de minister te dien opzichte het stelsel der bestaande wet. De regeering somt de voordeelen op, verbonden aan het verplicht ge bruik der systematische namen van maten en ge wichten. Aan het bezwaar dat het gebruik dier benamingen voor het publiek zal opleveren, is, tegenover de groote voordeelen, niet veel gewicht te hechten. Het opkomend geslacht is door h» t ontvangen onderwijs met die benamingen bekend en door het langzamerhand meer en meer toege nomen gebruik in het openbaar verkeer zijn ook de ouderen daarmede niet meer onbekend. Vooral is grooter voordeel aan het gebruik dezer be namingen met het oog op het verkeer met het buitenland verbonden. De koninklijke Boodschap, waarbij aan de Si aten-Generaal de heuglijke tijding der geboorte van een Prinses wordt medegedeeld, is van den vo'gendcn inhoud: „Mijne Heeren! Het is voor Ons eêne groote vreugde U de blijde tijding te kunnen mededeelen dat Hare Majesteit de Koningin, Onze beminde Gemalin, hedennamiddag bevallen is van eene Prinses. Eerste Wij zijn overtuigd dat de Kamer der Staten-Generaal van harte deelt in de gevoelens, die deze heuglijke gebeurtenis bij Ons opwekt, en met Ons dankbaar den zegen erkent, die door den Allerhoogste aan Ons Huis en aan het Vader land is geschonken. Eu hiermede, Mijné Heeren, bevelen Wij U in Godes heilige bescherming. 's-Gravenhage, den Sisten Augustus 1880. Willem." Het hedenochtend ten Paleize uitgegeven bulletin omtrent den toestand van de Koningin luidt: „H. M. de Koningin heeft redelijk wel geslapen en bevindt zich in bevredigenden toestand. „De jonggeboren Prinses is zeer rustig. Dr. Vinkhuyzen. A. Hoek." De Kouiug zal hedennamiddag om halfzes receptie verleenen aan de leden van Hds. civiel en militair huis, ter ontvangst van de gelukwen- schen bij gelegenheid der geboorte van de Prinses. Prins Prederik heeft, kort na de bevalling van de Koningin, aan den Koning een bezoek van gelukwensch gebracht. Ds. F. Van Spall te Leimuiden heeft voor het beroep naar Kockengen bedankt. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het beroep van G. C. Tromp te Lisse, van een besluit van Ged. Staten vau Zuid-Holland van 14 April 1880 B N°. 696, 1ste afd. G. S. N°. 48, houden de afwijzing zijner reclame tegen den legger der wegen en voetpaden in de gemeente Lisse. Het rapport in deze zaak werd reeds vroeger uitgebracht. Mr. Haas trad als gemachtigde op voor den appellant, ea betoogde dat de weg, dien appellant bedoelt, van den legger moest worden afgenomen, daar de appellant den eigendom van dien weg terugvordert. De heer Van Ewijk trad als gemachtigde van de gemeente op; hij bestreed het beroep en verdedigde de plaatsing van den weg op den legger. Het Haagsche Dagblad meldt dat de nieuw benoemde gouverneur van Curasao, baron Van Heerdt tot Eversberg, en zijne echtgenoote gister ochtend om halfnegen naar Rotterdam zijn ver trokken, om via St.-Nazaire zich naar hunne bestemming te begeven. Den heer Van Heerdt werd uitgeleide gedaan door den secretaris-generaal en hoofd- en andere ambtenaren van het depar tement van koloniën, benevens door eenige met verlof zich hier bevindende en gepensioneerde West-Indische ambtenaren. De wet van den 23sten April 1880 betref fende de openbare middelen van vervoer, met uit zondering der spoorwegdiensten, is gisteren in werking getreden. Aan verschillende adressanten die vroeger aanvragen tot het in werking brengen van stoombootdieusten hadden ingezonden en die tot nog- toe geen beschikking hadden ontvangen, is alsnu door den minister van waterstaat enz. medegedeeld dat voor het in werking brengen van een openbaar middel tot vervoer van personen en goederen, behoudens de verdere bepalingen der wet, voortaan geen vergunning van het openbaar gezag wordt gevorderd. De akte-examens voor het lager onderwijs in deze provincie zijn gisteren aangevangen. Er werden 5 candidaten geëxamineerd voor de akte in de Fransche taal, die echter allen werden afgewezen. Boven den ingang der groote zaal van het Instituut voor de Marine te Willemsoord zal binnen weinige dagen het gedenkteeken voor prins Hendrik worden onthuld. Het marmeren borstbeeld van den Prins, in halfverheven arbeid, prijkt in ovale lijst en wordt omgeven door de zinnebeelden van krijg en zeevaart, omvlochten met laurieren en eike bladeren. Het geheel vult een halfcirkelboog, met opschrift„Hulde aan onzen admiraal Prins Hendrik der Nederlanden." Door den heer Snickers, R.-K. bisschop te Haarlem, is aan den Koning machtiging gevraagd tot het aanvaarden van een legaat, groot f 20,000, door wijlen mej. P. A. M. Westerwoudt onder den last van kerkelijke diensten vermaakt aan het R.-K. bisdom van Haarlem. De beide Kamers der Staten-Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen op Maandag 6 Sep tember des namiddags te 1 uur. Aangaande het wetsontwerp tot vervoer van postpakketten, dat bij den Raad van State in behandeling is, verneemt het Yad. nader, dat het plan bestaat den prijs voor pakjes van hoogstens 5 kilo - zwaarder zullen er niet aangenomen worden - vast te stellen op 25 ct., voor pakjes van hoogstens 8 kilo op 15 en voor pakjes van hoogstens kilo op 10 ct. Zooals men weet, is er zelfs sprake van, dat het vervoer van postpakketten ook door internationale regeliDg bevorderd zal worden. In tegenstelling met eene ministeriëele be schikking van 1862, heeft de tegenwoordige minister van justitie aan de griffiers bij de rechterlijke colleges te kennen gegeven dat volgens zijne op vatting de wet geenszins de afgifte van ongetee- kende, ongeregistreerde afschriften en uittreksels van rechterlijke uitspraken verbiedt. Door deze beslissing worden de kosten voor zoodanige stukken aanmerkelijk minder. Het stoomschip „Koningin Enama", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Port Saidde „Koning der Nederlanden", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Napelsde „Schiedam" vertrok gisteren van Rot terdam naar Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft den heer V. De Roebé, direct.- generaal van financiën in Luxemburg, benoemd, tot commandeur en den heer P. Ruppert, secretaris generaal van het Luxemburgsche gouvernement, tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw ;mr. J. E. Van den Dungen benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Venloo. Gemengd Nieuvra. Het is bij na ongeloof lijk met welk eene snelheid de vlammen zich gisteravond bij den brand in de machinale stoomzuiveiing van bedveeren en kapok der heeren R. M. Beuth Zonen op de Kaiserstraat voortplantten. Eerst zag men niet anders dan een geweldige rookmassa ea opeens was alles van boven tot beneden één en al vour, zoodat er zoogoed als niets kon gered worden, n.l. slechts een paar balen kapok. Ten gevolge van het steeds voortwoekeren der vlammen, bleek weldra ook het aangrenzende woonhuis niet huiten gevaar te zijn: het werd reeds op ver schillende punten aangetast, doch gelukkig kwam nu de brandweer aangerukt 5 vooral de stoomspuit

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1