N°. 6209. Dinsdag 31 Augustus. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Morgen wordt een aanvang gemaakt met het innen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAug. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden voldaan. LEIDSCH IIA06LM). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.....f 1.10. 1.40. j Franco per post. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 rogolB-1.05» Iedere regel meer..,..*,'. 0.17*. Grootere leMcrs naar plaaLsrnimte. 8TADS-BERICHTEN. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken VII VIII en IX, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie nren, en wel van 31 Augustus tot en met 4 September e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn, de 1 onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 80 Augustus 1880. DE KANTER. LEIDEN, 30 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Woensdag den lsten September a. s., des morgens te zeven uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk den 31sten Augustus om 12 uren 's nacht zijn bezorgd. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 46.00, f 23.00, f 4 60 en f 2.30; de laagste f 45.00, f 23.00, f 4.40 en f 2.20. De luit. ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens, gedetacheerd te Leiden, wordt, in stede van aan boord van het schroefstoomschip „Leeu warden", met 16 Sept. a. s. geplaatst aan boord van het schroefstoomschip „Van Galen", terwijl de luit. ter zee 2de kl. J. Luytjes, geplaatst op laatstgemelden bodem, met dien datum op eerstge noemd stoomschip zal overgaan. Tot adjudant bij het werfdepot te Harderwijk is benoemd de 1ste luitenant I. P. Van Vlierden, en van het 4de en 1ste regiment inf. zijn gede tacheerd de 1ste luitenants Rutgers Van der Loeft en Van Baak. Door de Synode is besloten, de voorloopig aangenomen wijzigingen van artt. 5, 15 en 16 van het Reglement op het Hooger Onderwijs in de Godgeleerdheid vast te stellen en aan de eind stemming van de leden der provinciale kerkbe sturen te onderwerpen, echter met eenige verande ringen en aanvullingen. Het hoofdbeginsel is weg gelegd in eene toevoeging aan art. 5, van dezen inhoud: „Voor het benoemen van hoogleeraren te Amsterdam biedt eene aldaar bestaande vereeniging van personen, die onder de door de Synode ge- eischte waarborgen in de kosten van het daar te geven onderwijs hebben voorzien, aan de commissie van voordracht voor de benoeming van hoogleer aren in de godgeleerdheid vanwege de Ned.-Herv. Kerk een zestal aan, waaruit deze aan de Synode een drietal voordraagt. De commissie is bevoegd van hel aangeboden zestal aaavulling tot een twaalftal te vorderen." In de statuten van de be doelde Vereeniging, die aan de goedkeuring van de Synode zijn onderworpen, zullen nog eenige veranderingen moeten worden aangebracht voordat tot de benoeming van kerkelijke hoogleeraren te Amsterdam kan worden overgegaan. De weezen van het Evangelisch Luthersch weeshuis te Utrecht hebben als bijdrage voor de luiermand van den jeugdigen vorstelijken spruit, wiens geboorte nu dagelijks wordt verwacht, aan de Koningin een keurig speldenkussen gezonden van wit satijn met goud doorweven, waarop door hen het met een kroon gedekte monogram van H. M., mede in goud, is geborduurd. Uit naam van koningin Emma heeft graaf Du Monceau, waarnemend secretaris van H. M., den binnenvader van het weeshuis bedankt voor de toezending van dit gesohenk en hem verzocht bij de vriendelijke geefsters de tolk harer erkentelijkheid te willen zijn. De heer Kneppelhout Van Sterkenburg te Neerlangbroek heeft ter gelegenheid zijner 25-jarige echtvereeniging aan de Hervormde gemeente aldaar f 2000 geschonken. In de groote zaal van het „Pare Leopold" te Brussel heeft de uitreiking der prijzen aan de overwinnaars in den nationalen schietwedstrijd plaats gehad. Onder de bekroonden behoorde ook de heer Beelaerts uit 's-Hage, en wel met den eersten prijs op de vaste schijf. Hij werd levendig toe gejuicht. Men heeft dien overwinnaar een ovatie gebracht, zegt de „Gazette", waarvan de beteeke- nis aan niemand zal ontsnappen. Het comité, indertijd te Sneek benoemd, met opdracht gelden te verzamden tot het uit zenden eener commissie naar Londen, om aldaar den boterhandel in al zijne vertakkingen na te gaan en te bestudeeren, heeft zijn mandaat neer gelegd en zich ontbonden verklaard. Met meer derheid van stemmen werd hiertoe op de laatst gehouden vergadering besloten, en wel om reden dat de handel in en de prijzen van de boter in het laatste jaar zóó zijn vooruitgegaan, dat het uit zenden eener commissie onnoodig was. De laatste pensionaire van onzen Koning, mej. Josephine Schaefer, die, na het opheffen van het conservatoire, te Brussel bleef om hare studiën onder leiding van den heer George Cabel te vol tooien, is thans op schitterende voorwaarden bij het gezelschap van een Amerikaansch impressario, den heer Maurice Gran, als zangeres geëngageerd. Naar het Vad. verneemt, is bij den Raad van State een wetsontwerp tot regeling van het bestuur van den waterstaat en het oppertoezicht op dien tak van dienst in behandeling. Aan de universiteit van Amsterdam zijn voor het loopende studiejaar benoemd tot adsistent bij de heelkunde, voor de operatiën, dr. H. A. Zegers, en tot adsistent voor de tandheelkundige policli- niek de heer John E. Gevers. Uit vrij goede bron wordt vermeld dat het garnizoen te 's-Hertogenbosch zal verminderd wor den. De beide escadrons van het 2de reg. huzaren met den staf en de aldaar in garnizoen- liggende vesting-artillerie zullen Den Bosch verlaten. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Hampton", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Aden; de „Prins van Oranje" vertrok dien dag van Batavia naar Amsterdam; de „Madura", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Donderdag te Padang; de „Maas" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen. De Staatscourant van heden behelst den tekst van de tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Noord-Amerika op 22 Mei 1880 te Washington gesloten overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Door den minister van waterstaat zijn met 1 Januari a. s.1°. eervol ontslagen de opzichters van den waterstaat 1ste kl.J. P. Pockens, H. J. Jaarsma, J. G. Rikmenspoel, J. Van Bruchem, F. Stoett, J. P. Ragut, J. J. Sprayt, P. C. Linssenen 2®. bevorderd en benoemda. tot opzichters 1ste kl. Th. Lanrentius, W. C. Van Veen, H. J. H. Hermans, H. Raammaker, F. J. M. Bonrdrez, G. Rietberg, H. J. Brusse, J. C. Dirks; b tot opzichters 2de kl. H. W. Verhaar, H. Baerents, J. E. Dieden, J. C. Mann, F. C. Brak, A. Hollestelle, J. A. Van der Kallen, W. Van Enst Bzn.; c. tot opz. 8de kl. S. Klaassen, C. Clausing, W. P. Stratingh, P. J. M. v. d. Ven, M. S: Lugten, H. De Kiewit, M. De Boer, (buiten bezwaar van 's Rijks schatkist), P. De Kiewit, H. Schreuder; d. tot opz. 4de kl. A. v. Bloois, C. J. Strnyck, N. Visser, J. Koore man, J. C. Baumann, J. De Vries, A. Pater, P. Berkhout. Gemengd NleawH. Een driejarig knaapje, dat gisterna middag omstreeks twee uren aan de voordeur der ouderlijke woiing in de Morschstraat met lucifers speelde, was oorzaak dat een gordijn aan die deur hangende in brand geraakte. Gelukkig waren eenige buren getuigen van het gebeurde en maakten door het in volle vlam staande voorwerp onmiddellijk af te rukken een einde aan den brand. Een paar uur later viel het 5-jarig zoontje van den kleedermaker B. al spelende in het Rapenburg en zonk dadelijk. De heer H., die juist in de buurt was, sprong onmiddellijk te water en mocht de zelfvoldoening smaken het kind op te duiken en, in bewusteloozen toestand, aan wal te brengen. Aan de ijverige pogingen van twee geneesheeren mocht het gelukken de bijna uitgebluschte levensgeesten van den jeugdigen drenkeling weder op te wekken. Een jongetje van nagenoeg denzelfden leeftijd, dat hedenmorgen naar school ging, had het ongeluk bij het afloopen van de Pauwbrug, aan den Ouden Singel, te struikelen terwijl juist een tweewielige handwagen in volle vaart die brug afkwam. Daar de bestuurder het voertuig met geen mogelijkheid kon inhouden, was het gevolg dat het kind over reden werd en aan oor, borst en been kwetsuren bekwam, die door den chirurgijn A. behandeld worden. Een knaap, die zich gistermiddag aan de zwemplaats bij de voormalige Heerenpoort met zwemmen vermaakte, zonk eensklaps, zonder door iemand opgemerkt te worden, in de diepte weg. Een van zijne makkers echter, die toevallig een oogenblik later langs de noodlottige plek zwom, voelde zich tot zijn grooten schrik eensklaps bij het been gegrepen. Toen hij luid gillende onder de watervlakte verdween, schoot men te hulp eu mocht men de voldoening smaken de beide knapen, waarvan de eerste zich met kracht aan het been van den ander bleef vastklemmen, behouden aan wal te brengen. Een 60-jarig man, die door overmatig gebruik van sterken drank alle vermogen om de gevolgen zijner daden vooraf te berekenen, bleek verloren te heb ben, zette zich gistermiddag op de leuning van de brug aan de Oude Vest bij de Oost-Dwarsgracht, om zich van de warmte en de vermoeienis zijner wandeling te herstellen. Hij dutte weldra in en sloeg toen achterover in het water. Een schipper, die met een schuitje in de nabijheid was, bracht den man met veel moeite op het droge. Omstreeks drie uren is gisternamid- dag te Zegwaard brand ontstaan door een asch- hoop, ten gevolge waarvan de aan het Stations koffiehuis grenzende schuur met haar inbond, be-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1