N°. 6298. Maandag 30 Augustus. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. IEIDSCÏÏ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEJT Van l-*-6 regels...t.•■•■-■w.v..,./f 1.05. Iedere regel meer.-.,.-.r.r.-.-.7ir.-......-.0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Oenaenepd Nienwft De landbouwer C. W. te N. is gister namiddag om vier uren in beschonken toestand aan het politiebureel alhier gebrachtdaar deze persoon op de Haarlemmerstraat in een tilbury was ge zeten werd het door de politie ter voorkoming van ongelukken noodzakelijk geacht paard en rijtuig te doen stallen. Een 11- a 12-jarige jongen, in beschonken toestand van buiten de voormalige Wittepoort, thans Haagbrug, komende, moest onder geleide der politie naar de ouderlijke woning alhier worden gebracht. Inderdaad een veelbelovend jongmensch Men meldt ons uit Katwijk a/d. Rijn: Gisteravond bij het aankomen vaneen der stoom bootjes van de Gebrs. Hakker viel bij het afgaan van een der trapjes, de kapitein, wonende aldaar, achterover in den Rijn, zoodat hij onmiddellijk in de diepte verdween. Bovenkomende, had hij het geluk den haak, die hem door een der knechts werd toegestoken, te grijpen, zoodat hij met een nat pak vrij kwam. Een jongen van 16 jaar, medekost- winner van zijn moeder, had het ongeluk bij het voorbijtrekken der troepen na de laatste parade van een stoep in het Voorhout te 's-Hage geduwd te worden en te vallen, waardoor hij zijn borst been brak. Per vigilante naar zijn huis gebracht, werd hem daar dadelijk geneeskundige hulp ver leend, echter zonder goed gevolg, daar hij thans aan de gevolgen is overleden. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de schuld van A. De K., uit Zaamslasf, aan de hem ten laste gelegde brandstichting niet wettig bewezen geoordeeld en hem mitsdien vrijgespro ken. G. R., uit Delfshaven, beschuldigd van op zettelijke brandstichting in een gebouw te Rotter dam, waardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebracht, werd, met aanneming van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Een paar dagen geleden kwam zekere Janus Mussurs, oud 35 jaar, walbaas aan de stoomboot-onderneming „Concordia" te Arnhem, des avonds in beschonken toestand op het lichter- schip, liggende in den Rijn. Zijne kameraden diens toestand bespeurende, kleedden hem uit en brachten hem te bed. In zijn roes schijnt hij het bed verlaten te hebben en is denkelijk over boord geslagen, ten minste den volgenden dag vond men wel de kleederen, maar niet den man, terwijl sinds dien tijd niets meer van hem is vernomen. Bij Parijs is vóór eenige dagen eene dievenbende van tien personen gevangengenomen, huizende in eene villa, welke tevens tot magazijn van gestolen goederen diende. Er waren twee wagens noodig om al de linnens, matrassen, snuisterijen, meubelen, juweelen, schilderijen enz., welke men er aantrof, te vervoeren. Een herbergierster te Harreville (Hau- te-Marne), die een voorwerp van een hooge plank in de keuken wilde krijgen, klom daarvoor op een stoel, doch verzuimde in der haast een scherp keukenmes, dat zij in de hand hield, vooraf neer te leggen. Eensklaps gleed haar voet uit, en viel zij boven op het mes dat haar tot aan het heft in de borst drong. In het kamp van Beverloo (België) was een begin van brand ontstaan; een soldaat van het 3de reg. jagers wilde het alarm geven door middel van een kanonschot. Ongelukkig barstte de lading langs achter uit en de soldaat werd getroffen en op den slag gedood; een zijner armen en de helft van het hoofd werd afgeschoten. Dank zij de volledige bekentenis van de drie handlangers van den moordenaar van mevrouw Skobeleff, heeft men reeds een groot deel van het haar ontstolen geld terug kunnen vinden. Een geweldige orkaan is Woensdag- nacht boven Neubourg losgebarsten. Boomen wer den ontworteld, daken weggeslingerd en muren omgeworpen. Een twintigtal huizen werd geheel vernield. De orkaan ging van stortregens verge zeld. Het dorp Gouarce, in Erankrijk, is door de zware stortregens, die ook daar in de laatste dagen gevallen zijn, geheel overstroomd. In sommige hui zen bereikte het water eene hoogte van twee meter alle bewoners moesten in de omliggende plaatsen een onderkomen zoeken. Te Lebanon in Pensylvanië heeft zich het zeldzame feit voorgedaan dat een moord gestraft werd door het ophangen van vijf per sonen, bedrijvers of medeplichtigen aan de mis daad. Onlangs nl. werden aldaar drie personen van Duitsehe origine, Brandt, Weiss en Hummel genaamd, opgehangen voor een misdrijf dat, zes maanden geleden, reeds twee andere individuen, Drews en Sitchler, aan de galg gebracht had. De geschiedenis is deze. Een behoeftig grijsaard, met name Raber, was onder zeer geheimzinnige om standigheden gestorven, en men ontdekte dat weinig tijd te voren een verzekering van 25,000 dollars op zijn leven genomen was. Nu was de oude man geen cent rijk en verviel de assurantie geheel aan personen die in geen enkelen graad van bloedverwantschap tot den overledene stonden en de premie betaald hadden. Het waren allen menschen die in de stad woonden en daar zeer geacht waren. Zij hadden Raber weten over te halen een schuldbekentenis te teekenen, om aan de verzekering een waarschijnlijker grondslag te geven. Nog geen drie maanden later, d. w. z. even vóór het eindigen van den eersten driemaan- delijkschen termijn, vond men het lijk van den ver zekerde, in de rivier dicht bij Lebanon drijven. Men dacht eerst aan een ongeluk; de assurantie-maat schappij wilde er echter het hare van hebben en deed een gerechtelijk onderzoek instellen. Lang zamerhand kwam de geheele waarheid aan den dag en nu bleek dat de vijf notabele ingezetenen van Lebanon een werkelijke vennootschap gesloten had den, waarvan het doel was: exploitatie van levensverzekeringen. Raber was het eerste slachtoffer van de jeugdige onderneming geweest, en, indien het „zaakje" gelukt was, zou het door verscheidene andere van denzelfden aard gevolgd zijn. De ongelukkige grijsaard had, door toe te stemmen in de levensverzekering, zijn doodvonnis geteekend nacht en dag lagen de vennooten op de loer of zij hem niet, op een geschikte wijze zonder dat er een haan naar kraaide, naar de andere wereld konden helpen. Op een goeden dag wandelt Raber over een eenzame brug, dicht bij de stad, toen Sticbler hem een duw geeft zoo dat hij hals over kop in het water tuimelt. De oude man was echter tamelijk dicht bij den kant terecht gekomen. Toen Stichler dan ook zag dat er kans was dat hij nog naar den wal zou krabbelen, sprong hij boven op hem, en hield hem eenvoudig het hoofd onder water, tot hij begreep dat het genoeg was. De booswichten hebben een dag vóór hun dood een volledige bekentenis afgelegd. Na afloop der terecht stelling was de bevolking zoo begeerig naar de koorden der gehangenen, dat het schavot bestormd en de lijken onder de voeten vertreden werden. De gewapende macht moest gerequireerd worden om aan het ergerlijke tooueel een einde te maken. Aan eene particuliere corresponden tie uit St.-Petersburg in de „Voltaire" ontleenen wij de volgende bijzonderheden, die een eigen aardig licht werpen op den huidigen toestand van het Russische rijkHoewel het bericht van Engelsche zijde afkomstig, als zoude het mor ganatisch huwelijk tusschen den czaar en vor stin Dolgoroucki reeds gesloten zijn, voorbarig is, kan men die plechtigheid toch binnen korten tijd verwachten, en is het zoogoed als zeker dat de eerzuchtige vrouw haar droombeeld, zich' een maal de czarinnenkroon op de schoone slapen te drukken, zal moeten laten varen. Hoewel alles zeer stil en bijna in het geheim zal geschieden, maak ik mij toch sterk de bijzonderheden uit de tweede hand gewaar te worden. De bewering dat de aanstaande echtgenooten reeds vijf kinderen bezitten is onjuist, het getal bepaalt zich tot vier, daarenboven heeft de keizer aller Russen echter nog verscheidene natuurlijke zonen en dochters. De telegraaf heeft u reeds de talrijke inbeslag nemingen van dynamiet in de Russische zeehavens medegedeeld; zij zal u echter wel onbekend heb ben gelaten met de menigvuldige arrestaties in de wijk Vasili-Ostrow, het brandpunt van oproer en geweld. Het is daar tot een formeelen opstand ge komen, met al hetgeen er bij behoort, als: sabel houwen, revolverschoten, onschuldige voorbijgan gers gekwetst enz. enz. Hierbij kan ik nog ver melden dat het nihilisme weer van zich doet spreken zoowel door zijn strijd tegen het staats bestuur als door dramatische familie-episodes. Het volgende geheimzinnige feit heeft te Moskou heelwat beweging veroorzaakt: Mevrouw T., die als nihiliste gedoodverfd wordt, steeg aan een hotel aldaar af, in gezelschap van haren zoon. Zij ontving in hare kamers bezoek van verscheidene verdachte lieden. Toen op een avond de zoon in het hotel kwam, vond hij zijne moeder dood, ver giftigd door middel van vingerboedkrurd. Er was geen spoor van diefstal of inbraak te ontdekken alleen waren eenige verzegelde papieren verdwenen, waarvan de kamernier het bestaan wist. Thans meldt de „Indépendance" dat er van de exploitatie van den vastgelegden ballon te Brussel niets komen zal en dat men trachten zal het gevaarte tot eenige vrije opstijgingen te gebruiken. Binnenkort zal te Londen een ballon wedstrijd plaats hebben. Ballons zullen van 8 ver schillende punten worden opgelaten te 5 uren des namiddags en een zilveren medaille zal worden uitgereikt aan den luchtreiziger, die in anderhalf uur den grootsten afstand aflegt. Marktberiohten. Leidon, 28 Augustus. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 8 hectoliter f 11.50 a f 12.50. Zomertarwo 8 hectol. f 10.a 10.50. Winterrogge 10 hectol./8.50 a f 9.Zomerrogge 10 hectol. f 7.50 a f 8.Zomer- gerat 9 hectol. 5.50 a f 6.Chevalier-gerst 9 hectol. ƒ7.25 a f 7.75. Zware Haver 10 hectol. f 5.25 a f 5.50. Lichte Haver 10 hectol. f 4.50 a f 4.75. Duivenboonen 4 hectoL f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 5 hectol f 8.a 8.50. Grasboter 7050 kilogr., late qualit. 1/4 vat f 62.a 60. Schei- 2de qnalit. 1/^ vat f 54.a f 58.—; Grasboter 1ste qnalit. per kilogr. f 1.55 a f 1.65., Schei-2de qnalit. per kilogr. f 1.35 a f 1.45. Lange Zwarte Torf 12,000 dobb. hectol. 0.20 a 0.221/?. Londen, 27 Aognstus. Petroleum: Voorraad 11,072 v. geraf fineerde. Lijnzaad: Aanvoer 1,142 qr. Friesche Boter 113/.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1