I en alzoo in staat verticaal den zwaarsten last te dragen, doch het blijkt dat er eene inwendige slechte plaats zich in het ijzer bevond, die uit wendig niet was waar te nemen, zooals dikwijls voorkomt in staafijzer. Naar de Stichtsche Crt. verneemt, zou onder Soest een bakkersknecht, die een hond, voor zijn voertuig gespannen, mishandelde, van een voorbijganger, wien dit mishaagde, een klap gekregen hebben, ten gevolge waarvan hij onmid dellijk een lijk was. Dinsdag-middag maakte een inwoner van Keulen eene wandeling in de omstreken van het naburige Ehrenfeld. Plotseling ziet hij in de verte een koe, die door het weiland rent en iets achter zich sleepte, dat de wandelaar niet her kennen kon. Door een bang vermoeden gedreven, liep de man haastig op het dier toetegelijkertijd zag hij een ander naderen, die het dier eveneens trachtte in te halen. Dezen laatste gelukte dit, hij bracht de koe tot staan en toen bleek dat het dier een tienjarigen knaap had medegesleurd. Het kind had het touw waaraan de koe bevestigd was, oin zijn hals geslagen; zijn gelaat was met bloed doorloopeu en hij gaf geen teekenen van leven meer. Men droeg den knaap naar zijne wo ning, waar geneeskundige hulp kon gehaald wor den en na veel moeite gelukte het eindelijk hem weer tot bewustzijn te brengen. Hoe ernstig hij inwendig gekwetst is kon men nog niet bepalen. Het kind had de koe moeten drijven en had zich den strik om den hals geslagenhet dier was echter plotseling verschrikt en had het toen onver wacht op een loopen gezet, waarbij de knaap ge struikeld en verder inedegesleept was. Het hof van assises te Rome heeft- Cordigliani, die steenen wierp in de Kamer der Volksvertegenwoordiging, tot vijf jaren gevange nisstraf veroordeeld. Het publiek houdt over het alge meen weinig rekening met de moeielijkheden waarmede eene spoorweg-administratie bij buiten gewoon drukke gelegenheden te worstelen heeft. En toch staat zij soms voor een personenvervoer, waarbij alle voorzorgen machteloos zijn, zooals hetgeen er te Brussel gedurende enkele feestdagen omging, bewijzen kan. Het belangrijkste station voor het reizigers-vervoer is ongetwijfeld dat van den Noorderspoorweg. Het aantal kaartjes daar gedurende het afgeloopen dienstjaar afgegeven, bedraagt 1,463,426, of gemiddeld 4009 per dag. Als voorzorgsmaatregel met het oog op de feesten, werd het aantal der dagelijks aankomende en ver trekkende treinen, dat aan het N.-station in de maand Juni 148 beliep, in Juli op 160 en in Augustus op 172 gebracht. Dit aanzienlijk aantal treinen was niet voldoende voor het reizigers- vervoer. Den 15den Augustus liepen er, zoowel gewone als speciale, 214 treinen, den dag van het volksfeest 223, om den Woensdag waarop de op tocht haar eersten ommegang hield, het maximum van 294 te bereiken. Er vertrokken ruim 68,000 rei zigers, dus een totaal vervoer van 136,000. De op brengst kan niet bij benadering berekend worden, daar de reizigers meest alle van retourkaarten voorzien warenniettegenstaande dit bedroeg de opbrengst der van 1521 Augustus aan dat station uitge geven plaatskaartjes 260,000 fr. Het spreekt van zelf dat het goederenvervoer op die drukke dagen niet geregeld kon plaats vinden. De goederen treinen stonden in de tusschenstations opgepakt; zoodat, om het kolossale vervoer van koopwaren weder eenigszins in orde te brengen, een reeks van extra-nachttreinen moest georganiseerd worden. KOLONIËN. BATAVIA, 21 Juli. In de uit Atjeh ontvangen berichten wordt o. a. melding gemaakt van den verraderlijken aanval te Samalangan en blijkt daaruit dat van de mili tairen 3 man sneuvelden en 2 gewond werden, waarvan één zwaar. Van de Oostkust wordt gemeld dat, ten ge volge van de bewegingen van Toekoe Maharadja van Telok Semawé, in den gespannen toestand tusschen Gedong en Blangmé verbetering was ge komen, zoodat het zich liet aanzien dat binnen kort de vijandelijkheden tusschen die beide staatjes zouden ophouden en alle quaestiën geschikt zou den kunnen ophouden. Van de Westkust waren geene bijzondere be richten ontvangen. Van den hoofdinspecteur der koffiecultuur is het bericht ontvangen, dat de koffiebladziekte zich vertoond heeft in de afdeeling Malang (residentie Passoeroean). In geregelde tuinen en op rijker gronden kwam zij slechts in geringe mate voor; op schrale plekken daarentegen waren vele boomen door de ziekte bijna bladerloos. Door de inlandsche hoofden in genoemde afdeeling wordt beweerd dat de koffiebiadziekte er altijd geweest is, doch dat zij nooit nndeelige gevolgen heeft gehad en na droogte weder verdwijnt. Uit Djokdja wordt gemeld dat men op de suiker fabrieken druk met malen bezig is, dat het sap- gehalte van uitstekende qualiteit is, maar de quantiteit te wenschen overlaat. De regeering heeft een voorstel van den klerk Bloem aangenomen, om hem voor eene som van f 50,000 zijn middel tegen veepest af te koopen onder voorwaarde dat hij een zeker gedeelte van de door hem behandelde dieren zal genezen. Heden gaat hij reeds met den resident van Batavia op reis. De heer Bloem heeft aangenomen om 80 pet. van door hem behandelde zieke diereu te ge nezen, die in het eerste stadium van de ziekte verkeeren. Zoodra dat door hem gedaan is, zullen de f 50,000 hem worden uitgekeerd. Óp Timor is van het Portugeesche Delhi eene veeziekte overgeslagen in ods gebied op dat eiland. Of de ziekte hetzelfde karakter heeft als de ziekte die Java teistert, is uit de berichten, die tot ons zijn gekomen, niet op te maken. Mag men die be richten gelooven, dan is in de Portugeesche bezit ting geen enkele karbouw over en zijn ze in het Timor-Koepangsche reeds bij duizenden gestorven. De ketjoe-partijen in het Solosche vermenig vuldigen zich in aantal en in stoutheid. In ééne maand tijds zijn bij 4 Europeesche families roovers binnengedrongen. Krachtige voorziening in deze is hoogst noodzakelijk. Daaronder behoort een ver andering in de terechtstelling; de tegenwoordige terdoodbrenging door ophangen werkt in het minst niet afschrikwekkend. Ook uit Djokdja worden voortdurend ketjoe-partijen bericht. In Bangil heeft een Javaan een zijner landge- nooten, door twee gehuurde moordenaars, van het leven laten berooven. Met kracht wordt aangedrongen op maatregelen tot behoud van Soerabaia's toegang naar zee. Het bestaan van die stad als havenplaats staat op het spel. Te Bezoeki is de herverpachting der pandhuizen gelukt. Ook te Samarang is een gegadigde gevonden. De toestand in Rembang is slecht. Ofschoon de oogst nog niet geheel afgeloopen is, zijn de prijzen der rijst daar zeer hoog. In Bodjouegoro heerscht een hevige koorts epidemie. Gedurende de maand Juni werden 9000 menschen door die ziekte aangetast, van welk getal 200 stierven. Te Djokdja heeft zich een commissie gevormd, om ook dasfr een verzorgings-gesticht op te richten, in navolging van dat te Solo. Reeds is een som van f 15,000 bijeengebracht. De toestand iu het Bantamsche blijft hoogst treurig. Naar men verneemt, zullen in dat gewest, vanwege de regeering, onderstands-werken worden uitgevoerd. In Batavia heerschen veel koortsen. Weerstoe- stand af en toe regenachtig. In den handel gaat niets om. Door den landraad te Samarang is de gewezen scherprechter van Middel-Java, Banteng genaamd, tot vier jaren dwangarbeid veroordeeld, wegens het stelen van rijtuiglantaarns. Uit Samarang wordt gemeld: De duimschroe ven zijn wel afgeschaft, maar nog altijd worden er toch hier en daar op Java middelen aangewend om inlanders tot bekentenis te brengen die weinig minder wreed zijn. In een nu ontvangen bericht wordt melding gemaakt van een assistent, Wedana, die een inlander had gevangengenomen, wien men van diefstal beschuldigde. De verdachte werd in het blok gesloten, men bond hem de handen stevig aaneen en vervolgens sloeg men hem met een rotting. De laatste strafoefening werd eiken dag herhaald, maar de man bleef volhouden dat hij onschuldig was. Den zesden dag besloot men tot een krasseren maatregel; men brandde hem met tali-api op verschillende deelen van het lichaam Toen, door de hevige pijn gedreven, bekende de ongelukkige den diefstal te hebben gepleegd. Nul riep de assistent een aantal personen bijeen, om getuige te zijn van beklaagdes bekentenis. Eeni- gen die weigerden als getuigen in deze zaak op te treden, werden daartoe door middel van slagen door den assistent WedaDa gedwongen. Een ander staaltje, om te doen zien hoe de bedoelde assistent zijn roeping opvat, is het volgende: Bij een inlander werd ingebroken en gestolen, en onder de gestolen voorwerpen behoorde een kris. Na eenige dagen werd door de politie bij een huis zoeking een kris gevonden, welke, naar men meende, tot de gestolen goederen behoorde. De bestolene werd door den assistent Wedaoa geroepen en hij vernam daar dat men zijn kris had achterhaald. Het bleek hem echter dat dit niet zoo was; de kris was niet de zijne. Toen de man weigerde, op aandrang van het politiehoofd, in strijd met de waarheid te verklaren dat de gevonden kris zijn eigendom was, greep de assistent een stuk hout en sloeg den onwillige daarmede zoo geducht dat hij half dood bleef liggen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Bfj het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden O n ts 1 ag e nWegens ziekte, eervol uit zijne betrekking, de 2de hulponderw. (onderw. 3de kl.) aan de openb. lag. school te Buitenzorg (resid. Batavia), W. Hiemstra; eervol uit 's lands dienst de opz. bij de in- en uitvoerr. en acc. te Korowelang (Samarang) G. L, J. Couvée; eervol uit zijne betrekk. de tijd. onderopz 3de kl. H. G. Seelig. Ontheven: Eervol van hare tijdelijke werkzaamstelling als onderwijzeres 8de kl. J. W. S. J. Kalahoven, thans als zoodanig geplaatst aan de op. lag. school te Buitenzorg (ree. Batavia). Geplaatst: Als hulponderwijzeres aan de op. lag. school te Buitenzorg (res. Batavia), de tijdelijk werkzaam gestelde onder wijzeres 3de kl. P. De Vries. Overgeplaatst: Van de openb. lag. school te Banjoemas, als 1ste hulponderwijzcres, naar de openb. lag. meisjesschool te Samarang, in stede van naar die te Magelang (Kadoe) als hoofdoDderw. de benoemde onderw. 2de kl. D. P. Fol; van de openb. lag. meisjesschool te Semarang als hoofdonderwijzeres naar die te Magelang (Kadoe) de onderw. 2de kl. W. A. P. De Bruyn Ouboter. V er le end: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den contr. late kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura H. J. A. Van Maarseveen. Benoemd: tot lsten comm. ter algemeene secr., E. C. baron Swcerts de Landas Wijborgh, tot 3den commies J. B. W. Schreuel; tot algemeenen ont vanger te Toeban (Kembaug) H. J. C. Van der Star; tot griffier bij de rapat te Ajer-bangis (Sumatra's westkust), C. Kiekerk. Ingetrokken: De tijdelijke terbeschikkingstelling van den gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden van de contr. 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura F. Twiss en L. Ch. Welsink, met bepaling dat zij bij het kader der contr. op de bezittingen buiten Java en Madura worden ingedeeld. Tydelijk gesteld: Ter beschikking van den gouv. van Atjeh en Onderhoorigh., tevens mil. bevelhebber aldaar met den rang en titel van 'controleur late kl., de contro leurs lste kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura G. De Heer en A. Van der Ploeg. Benoemd: Tot contr. lste kl. bij het binnenl. best. op de bezltt. buiten Java en Madura H. E. D. Engelhard en P. Folmer; bij hel openb. lag. onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkge stelden in Ned.-Indië, tot onderw. lste kl. W. A. G. Bakker; tot onderw. 2de kl. A Knappert. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit. der inf. A. A. Van Blommestein. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. milit. dienst, wegens volbrachten diensttijd, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. J. G. Schröter. B e v o r d e r d: Tot lsten luit. bij het wapen der genie de 2de luits. G. J. Cassa, W. A. J. T. Zelle, F. G. H. Vlasblom en A. Schaefer. Vergund: Aan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetacheerden lsten luit. der inf. C. Van Dura, op zijn verzoek, wegens ziekte, naar Nederland terug te keeren. Geplaatst: Infanterie: bij het 9de bat., de kapt. A. H. Spaan en bij het 3de garn.-bat. in Atjeh en Onderhoorigheden, de maj. G. A. H. Van Steenvelt, beiden van verlof nit Neder land teruggekeerd. Overgeplaatst: Gewestelijke en plaatse lijke staf: Als plaatsel. command, te Soerabaya de luit.-kol. F. J. Boom, van het garn.-batalj. van Celebes en onderh. Milit. geneesk. dienst: Infanterie: bij het 2de depot-bat., de 2de luit. H. Eekhoff, van het straf-detachement te Ngawie. Cavaleriebij de escadrons te Salatiga, de lste luit. J. A. Brass van het detach, der mil. paarden-stoeterij te Malassoro. Departement van Marine. Werkzaam gesteld: Bij het marine-etablissement te Soerabaya de adsp.-ing. voor het vak van scheepsbouw in Ned.-Indië H. C. Pennink en J. K. De Heer. BUITENLAND. Framlrrijk. Jerome Napoleon is met zijne zonen te Parijs teruggekeerd; hij zal naar Italië gaan, zijne zonen bij prinses Clotilde brengen en zelf tot in de eerste dagen van September te Moncalieri en Monza blijveu. België. Ter eere der Vrijmetselaars is in den Munt schouwburg te Brussel eene uitvoering van Mozarts „Tooverüuit" gegeven, waarbij men zorg droeg onder de aanwezigen eene toelichting rondtedee- leD, waarin aangetoond werd hoe dit werk van den componist-vrijmetselaar als eene maconnieke alle gorie behoorde te worden opgevat. Na de voor-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2