JY°. 6296. Vrijdag 27 Augustus. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandeo.1.10. Franco per post. 1.40. Afzonderlijke Nommer*^0.05. PRUS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels1-05. Iedere regel meer..u.i, 0.17*. Grootete/Jellers naar plaatsruimte. 'SL STADS-BERICHTEN. PATENTS LADEN. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en VI, dienstjaar 1880/81, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite cao gen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 23 Augustas 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER én WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van FREDRIK RIBOT, koopman alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene drogerij en wassckerij fan schapevellen, in het perceel in de Looierstraat N®. 9; Gelet op de artt 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n®. 95); Geven bij deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Donderdag den 9den September a. s., 's voormid dags te elf nren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om beswaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 Augustus. Bij den corpswedstrijd op de Vughter heide op 300 pas is de 1ste prijs behaald door het corps Koninklijke Scherpschutters van Rotterdam met 257 punten; de 2de prijs door de studenten- vereeniging „Pro Patria" van Leiden met 233 puntende 3de prijs door „Oranje-Nassau" van 's-Gravenhage met 230 punten en de 4de prijs door de dd. schutterij van Zevenbergen met 227 punten. Be 1ste prijs bestaat uit een verguld zilveren bokaal van Z. M. den Koning met een zilveren medaille, de 2de prijs uit een zilveren medaille, de 3de en 4de prijs «it een bronzen medaille. De jaarcollecte voor „de school met den Bijbel" heeft te Wassenaar f 816.43 opgebracht. Tot hulponderwijzer aan de schoei voor uitgebreid lager onderwijs te Noorthey is benoemd de heer A. De Boer. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat, met wijziging zijner beschikking van 5 Aug., in de maand Deoember a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het af leggen van de practische examens van apotheker vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad n8. 222). Dag en plaats dier eKamens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de ecamens wensohen te worden toegela ten, moeten daarvan vóór 36 Nov. a. s. schrif telijk opgave doen aan den voorzitter der com missie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning te Amsterdam, met overlegging van bet getuigschrift, waaruit, blijkt dat het theoretisch apothekers-examen met goed gevolg door hen is afgelegd; of dat zij aan eene Nederlandsche uni versiteit den graad van doctor in de artsenij be- reidkunde hebben verkregen of tot de promotie in dit vak zijn toegelaten, alsmede van eene ver klaring van een hier te lande bevoegd apotheker, dat zij gedurende minstens twee jaren de uitoefe ning der artsenijbereidknnst onder de leiding van zulk een bevoegde gevcdgd hebben. De Synode der Ned.-Herv. Kerk heeft het ontwerp op de kerspelvorming aangenomen met 16 tegen 6 stemmen. De eindbeslissing is nu aan de leden der provinciale kerkbesturen. De commissie van advies in de Synode had de toepassing van de kerspelvorming ook op gemeenten met één pre dikant voorgesteld. De vergadering heeft echter met den beer Jans begrepen dat, nn de kerk was gehoord op het voorstel der buitengewone Synode, om haar als proeve slechts op gemeenten met twee of meer predikanten toe te passen, het bil lijker was zich daartoe te bepalen. De heer Van Lakerveld heeft een voorstel gedaan, dat, geamen deerd door den heer Segers, met bijna algemeene stemmen werd aangenomen, om, waar dit noodig bleek, ook aan de minderheden in gemeenten met één predikant te gemoet te komen. Daarop zal de Kerk op de volgende classicale vergadering worden gehoord. De heer Lutti bracht, naar het oordeel van schier alle leden, een zeer belangrijke verbe tering in de voorgeschreven wijze, waarop de stem gerechtigden de vraag zullen beslissen, of zij de invoeriug van kerspelvorming voor zich wenschen. De heer J. F. C. Kronenberg, ouderling van de Waalsche gemeente te Arnhem, werd tot secundus lid van de synodale commissie benoemd. De heer J. Rijkers heeft, wegens reden van gezondheid, ontslag gevraagd en verkregen als directeur van het bisschoppelijk college te Roer mond. De bisschop heeft in diens plaats benoemd den heer Th. Haffmans, professor aan betzelfde gesticht. Op last van den Koning zullen ter voor koming van bosch- en heidebranden dezen zomer geen manoeuvres in het vuur plaats hebben. Wat gisteren onder reserve werd medege deeld, wordt thans bevestigd. De groote manoeuvres van de 4de divisie zullen geen plaats hebben. Het desbetreffend besluit is door den minister van oorlog geteekend. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Port Said; de „Drente", 10 Juli van Rotterdam vertrokken, arriveerde gisteren te Batavia. De officier van administratie 3de kl. J. A. M. Korpershoek Van der Kooy, nit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdam, ter standplaats de gem. Am sterdam, H. A. G. E. Kempers, cand.-notaris al daar gewijzigd bet besluit, waarbij aan den kapt. dec a^t. E. Adema pensioen is toegekend en dat pensioen werd vastgesteld op f 650, en thans be paald dat het vorenbedoeld pensioen zal bedragen f 1300 'sjaars; bij de rustende schutterij, in de provincie Zuid-Holland, 3de bataljon, eervol ont slag verleend als 2de luitenant, op verzoek aan M- <C. J. W. Spruyt, wegens verandering van woonplaats aan B. Braat; in denzelfden rang benoemd: J. Th. Piek en W. A. L. Varossieau, beiden thans schatter. Oemenffd Nieuw*. De boutskool-briquetten - waarvan wij een monster in handen kregen - uit de Am- sterdamsche briquetten-fabriek, manten niet alleen nit door uiterlijk aanzien, gemakkelijke berging enz., maar bovendien zijn de producten van verbranding der briquetten, volgens getuigenis van den keer M. J. Yan der Star, amanuensis aan het chemisch laboratorium te Utrecht, veel minder benauwd en schadelijk voor de gezondheid dan bij de doovekolen, uit onze gewone turf, die meermalen veel zwavel bevatten, welke in de briquetten evenals stikstof, slechts in zeer geringe mate aangetroffen wordt. Bovendien constateert ge noemde heeT dat zij dubbel zooveel warmtegevend vermogen bezitten, en meent op al die gronden ze gerust te kunnen aanbevelen, voor alle gebruik, maar in het bijzonder voor grootp zalen, kerken, enz. Yoor verdere aanwijzing zie men de advertentie hierachter. De vrouw van J. v. R. te Zegwaard is, terwijl zij bezig was met kleeren te spoelen, voor over in het water geraakt, doch heeft zich zelve gered, daar het haar gelukte een paal te grijpen en met krachtsinspanning den wal weder te bereiken. Door de politie te Rotterdam is aan gehouden een persoon, die zich had schuldig ge maakt aan het uitgeven van een bon voor zestig sigaren, het uiterlijk en den vorm hebbende van een Nederlandsch bankbiljet van zestig gulden. Hf) had er zich door wisseling goed geld voor weten te bezorgen en zal zich voor dit bedrog voor de justitie hebben te verantwoorden. Volgens het Utr. Dbl. zullen mili tairen, die, gekleed zijnde in groot tenue, zich „schuldig maken" aan rooken, streng worden gestraft. Van den pleiziertrein van Amsterdam naar Nijmegen maakten gisteren 798 personen gebruik. Thans meldt het N. v. d. D. wederdat de koopman van Uithoorn, die, zooals het eerst meldde, meende voor een belangrijke som aan gouden horloges enz. bestolen te zijn, van tijd tot tijd schijnt te lijden aan verstrooidheid. Bij het onderzoek toch, dat de politie in het werk stelde, kwam zij o. a. ook bij een boer in die buurt, waar de koopman zich dien dag had opgehouden. Het kistje met waarde werd daar ongedeerd aange troffen het was bij vergissing door den verstrooi den man achtergelaten. Uit Perpignan wordt bericht dat men niet ver van Tantavel een bende valsche munters op het spoor is gekomen, die gouden en zilveren Spaansche munten namaaktende valsche stukken waren alleen door het gewicht van de echte te onderscheiden. De Zwitsersche Alpenclub heeft nu reeds 29 hutten opgericht op verschillende punten van de hoogere Alpendeze hutten zijn van onschat bare waarde voor reizigers en onderzoekers; zij staan voor iedereen open. Een particulier, Brunet, heeft aan de „Association fran?aise pour l'avancement des scien ces" 250,000 fr. vermaakt. Te Ahrweiler (in het bekende Ahr- dal) drong Maandag een kraakzinnige uit Wal- porzbeim, met een bijl gewapend de kerk na de vroegmis binnen en ging dsn deken Seul te lijf. Door het geroep van den koster gewaarschuwd, verdedigde deze zich met een bidstoel totdat de razende, ook door den ijlings toegeschoten burge meester, werd ontwapend en gevangengenomen. Tegenwoordig bevindt zich te Berlijn een Engelschman om den keizer een door hem vervaardigd uurwerk ter bezichtiging of te koop aan te bieden. Het is een horloge ter grootte van een stukje van 20 „pfennig" en is aangebracht op een zegelring. Volgens de berichten uit Moravië is door de jongste overstroomingen aldaar nagenoeg een derde van den oogst verwoest. De schade moet verscheidene millioenen florijnen bedragen. Volgens uit Nieuw-Lork ontvangen telegram kan er tusschon 25 en 27 dezer storing in den dampkring verwacht worden over geheel Engeland en de Noordsche kusten, en zal het weder waarschijnlijk eenige dagen ongunstig zijn. Het jongmensch, dat door een sprong uit den trein bij Maisons-Alfort zijne beide beenen verloor, is aan de gevolgen overleden.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1