G. Sieburgh, J. Van Zon, F. A. H. Van den Bossche, J. E. Mensinga, J. J. Roëll, G. C. P. d'Arnaud Gerkens, W. J. Rahder, G. De Waal, C. L. U. De Haes, G. P. M. Siebert, G. M. Wigman, A. C. De Graaf, J. P. H. Van Raads- hooven, T. A. Smulders en H. A. Boursse Wils gesteld ter beschikking van den gouverneur-gene raal van Ned.-Indië om te worden benoemd tot ambtenaar bij den burgerlijken dienst daar te lande, alsmede de heeren mrs. H. Puchter, H. C. Lammers Van Toorenburg, J. H. Lichleubelt, A. J. Van Walsem, B. H. P. Van der Zwaan, J. J. Limpers, C. T. Van Deventer, J. H. Tobias, V. A. Van'den Bossche, A. J. A. Kollmann, H. Schuyten, L. Heyligers, M. M. W. Pennink, A. C. M. Van Lawick en B. Nijmai, om te worden benoemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Z. M. heeft met ingang van 1 October a. s., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den adjunct-commies bij bet dep. van binnenlandsche zaken E. G. P. H. Smit Kleine; aan dr. J. E. Stark, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept. a. s. eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht. Qemenyd Nieuw» Met den pleiziertrein naar Nijmegen zijn hedenmorgen van hier 85 personen vertrokken. Een viertal jongelieden, die gister middag met een bootje voor hun pleizier door de Haven voeren, geraakten daarmede zoodanig tus- schen de juist van wal gestoken stoomboot „Aals meer" en de aan den kant liggende „Volharding" beklemd, dat hun broze vaartuig als het ware door midden gekraakt werd. Door uiterst vlug tegen het boord van een der stoombooten op te klauteren, ontkwamen allen het dreigende gevaar van tusschen of onder de booten te geraken. Omtrent eene vreeselijke vechtpartij tusschen huzaren aan het Kort-Rapenburg, waarbij eene meid ernstig mishandeld zoude zijn, wordt medegedeeld dat bij onderzoek is gebleken dat be doeld aan het „Vaderland" ontleend verhaal ver dicht is. Een vrouw, die met haar zuigeling op het bordes van een der huizen op de Prinse gracht in de residentie was gaan zitten, werd door de dienstbode, die daar diende, bèvolen heen te gaan. Toen het bevel niet gehoorzaamd werd, had de meid de onhebbelijkheid de vrouw een emmer water over het lichaam te werpen. Is dit Haagsch? Volgens „Le Petit Courrier" zijn van Zaterdag tot gisteren, Dinsdag, te Scheveningen en in Den Haag in de verschillende groote hotels aangekomen 563 vreemdelingen en in het geheel sedert de opening van het badseizoen 11,884 personen. Een winkelier te Haarlem is het slachtoffer geworden zijner lichtgeloovigheid. Een reizend kramer met voetenkleedjes en katoenen goederen bood hem namelijk zijne waren voor een spotprijs te koop aan, waarop de winkelier eenige bestellingen deed, welke door den koopman zouden worden uitgevoerd. Inmiddels haalde deze een stuk linnen en een stel tafelgoed voor den dag, en ver kocht dit na herhaald aandringen. De kooplom van een en ander beliep ongeveer zestig gulden, die de winkelier betaalde, doch op de ontvangst van de bestelde goederen zit hij nog steeds te wachten, terwijl de marskramer verdwenen is. De geleverde goederen hebben hoogstens eene waarde van f 30. Niet onwaarschijnlijk is 't, dat dit dezelfde persoon is, tegen wien wij onlangs waar schuwden en die ook ten koste van de zakken der Leidenaars hier voordeelige zaken trachtte te doen. Donderdag 2 September a. s. zal in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam een luchtbol opstijgen van reusachtigen om vang. Het gevaarte kan eene hoeveelheid van 1,500,000 liters gas bevatten en er is eene para chute aan verbonden van 55 meters in omtrek. Het eigenaardige van deze opstijging is, dat zij des avonds te 10 uren zal plaats hebben, terwijl de ballon verlicht zal zijn met de kleuren van de Nederlandsche vlag. De ondernemers zijn de wel bekende heeren E. Godard en P. Crommelin. De beroemde Engelsche schaakspeler Bird heeft dezer dagen te Amsterdam twintig par tijen te gelijk gespeeld en is na 3 uren overwin naar gebleven. Onder de geregelde bezoekers vande Amsterdamsche beurs bevindt zich zekere heer B., van beroep groothandelaar in varkens, die echter in zijn vrijen tijd eigen zaakjes aan de beurs op knapt. In slappe tijden heeft die bezoeker nogal eens iets te lijden van de jongelui, die den draak met hem trachten te steken en zoo had dan ook Vrijdag een der jongste bezoekers, een bediende aan de Twentsche Bankvereeniging, de aardigheid om een bod te doen van 20 gulden voor een big. „Aangenomen", antwoordde onmiddellijk de heer B. die veel te verstandig en ook te opgeruimd van aard is, om zich aan die wel wat flauwe, maar overigens onschuldige plagerijen te storen. Niemand dacht dat het hem ernst was geweest, doch Maan dag-morgen te halfelf vervoegde zich werkelijk aan de Twentsche Bank een man met het bewuste biggetje. Een nota, aan den staart van bet dier bevestigd, vermeldde de koopsom. De kooper wei gerde het geleverde in ontvangst te nemen, waar schijnlijk ook wel, omdat het dier zoo'n vervaarlijk geschreeuw aanhief, dat het geheele gebouw in opschudding dreigde te komen, tot groot vermaak van de talrijke bezoekers van de Bank. Het voor val verwekte 's middags heel wat vroolijkheid aan de Beurs, vooral toen de heer B. dreigde de zaak aan een deurwaarder in handen te zullen geven. In de koolteerfabriek te Amsterdam heeft een werkman een aanzienlijke hoeveelheid kokende koolteer over het onderlijf en rechterbeen gekregen. De ongelukkige is deerlijk verbrand, en verkeert in bedenkelijken toestand. Een koopman van Uithoorn was op weg naar huis, met zijn gesloten kar met koop waren. Hij had de onvoorzichtigheid de kar eenige oogenblikken op den Legmeerdijk onder Nieuwer- Amstel te laten staan. Van zijne afwezigheid maakte een behendige dief gebruik om de kar te openen, daaruit een kistje, bevattende gouden hor loges en dito kettingen, te ontvreemden, en zich daarmede uit de voeten te maken. Men doet onder zoek, doch is den dader nog niet op het spoor. Het gestolene heeft eene waarde van omstreeks f 2000. Een meisje van 13 jaar van Clichy zag een jongen van 8 jaar in het water vallen; geheel gekleed sprong zij hem na en zij slaagde er in den drenkeling behouden aan wal te brengen. Uit Uri wordt bericht dat in een klooster te Seedorf een 81-jarige non is overleden, die, in 1832 door een verlamming getroffen, 48 jaren het bed niet had verlaten. Er is sprake van om de Gothard-tun- nel electrisch te verlichten. De dochter van een rijk grondeigenaar in de buurt van Bremen slaapt reeds zeven maanden achtereen; om de zes weken wordt de slaap eenige uren afgebroken. Het aantal personen in Rusland, die onder toezicht der politie staan, is slechts 1696. De Russische torpedoboot „Nadine" is voorbij Arcati (Brazilië) vergaande bemanning werd gered. Barbassou, de groote Pransche leeu wenjager, zat, kort na zijne terugkomst uit Algerië, j rustig in een koffiehuis, toen hij door eenige las tige lieden aanhoudend geplaagd werd om eens een van zijn avonturen ten beste te geven. Na lang tegengestribbeld te hebben, gaf hij eindelijk toe en verhaalde nu het volgende: „Eens op een morgen, bij het aanbreken van den dag, verlaat ik Constantine, met mijn geweer over den schouder. Op 500 passen afstand van de stad, bij een krom ming van den weg, zie ik twee groote oogen die mij listig en eenigszius wantrouwend aanstaren. Wacht eens even, waarde vriend, zeg ik zoo; ik leg aan; bijna zonder te richten druk ik af: paf 1daar ligt hij met zijne vier pooten in de lucht. Na mijn saluut aan den edelen doode gebracht te hebben, ga ik voort. Maar, voor den drommel! wat zie ik daar een half geweerschot voor mij? Een tweede oogenpaar, nog listiger en doordringender dan het vorige! Ha, ha, mijn waarde, je denkt ook er gaan er twee in een paar en nauwelijks heb ik dit gezegd of paf! daar heeft nummer twee ook den kraaienmarsch geblazen. Onverschillig stap ik mijn slachtoffer voorbij en wil bedaard mijn weg vervolgen, maar hoe is het mogelijk: evenals bij de Lernische Hydra, waren uit de gebroken oogen van den af gestorven leeuw, nieuwe geboren die mij woest aanstaarden. Enfin, ik leg aan, met de grootste nauwkeurigheid mik ik juist tusschen de beide haarlokken, die over de beide oogleden hingen in en Juist op dat oogenblik sloeg een der toe hoorders, die begon in te zien dat de onverschrok ken leeuwenjager een loopje met zyn auditorium nam, met geweld op de tafel en riep woedend uit: „Als je den derden nog eens zoo doodschiet, zal ik je een oorvijg toedienen." „Daar was ik ook bang voor", luidde het kalme antwoord van Barbassou, „daarom heb ik het geweer over mijn schouder gelegd en ben naar Constantine terug gewandeld." Op den weg van Aups naar Bau dinard, bij Draguignan, heeft een zekere Simon zijn schoonbroeder met een steen de hersens inge slagen. Zij hadden onderweg over een geldzaak twist gekregen. Gevangengenomen en op het stad huis te Baudinard opgesloten, wist Simon echter te ontsnappen, waarna hij van zijn herkregen vrijheid gebruik maakte om zich te verdrinken. De politie van Nieuw-York heeft thans bepaald dat de ouders van kinderen, die het wagen achter aan tramwagens te hangen, waardoor reeds zoo menig ongeluk is gebeurd, met eene boete van 5 tot 10 dollars gestraft zullen worden. De politie oordeelt dat niemand beter dan de ouders in staat kan zijn om den kinderen dat ge vaarlijke spelletje af te leeren. De agenten hebben last om elk kind, dat zij aan een wagen zien han gen, onmiddellijk in hechtenis te nemen. Dezer dagen vond men in de spoor wegtunnel bij Kensington het lijk van een jongen man, die zooals thans blijkt door zijn reisgenoot bij het doorrijden van de donkere tunnel, ver moord, beroofd en toen uit den wagen geworpen werd. De dader is reeds in hechtenis genomen. De kapitein van de „Jeddah", die voor eenige dagen zijn schip, waarop zich ruim 900 pelgrims bevonden, bij Aden in den steek liet, is tot straf drie jaren in zijne betrekking geschorst. Te Chuz, in het Zwitsersche kanton Grauwbunderland, is een student in de medicijnen uit Ticino gevangengenomen, die als zendeling der „Italia-irredenta" onder de rekruten uit zijn kanton propaganda maakte voor eene inlijving van Ticino bij Italië. De zaak is naar het Eedgenoot- schappelijk Militair Departement verwezen. Toen de trein van Par ij s Zondag- avond, kwart vóór tienen, het station Maisons- Alfort met reeds zeer verminderde snelheid naderde, hoorde de wachter in de nabijheid van dat station uit een der waggons een verward gedruisch van stemmen, gevolgd door een vreeselijken kreet op den weg. Onmiddellijk snelde hij naar de plaat» van waar hij het geluid vernomen had en vond nu een jongmensch, met afgereden beenen, ker mende op de baan liggen. Eenige oogenblikken nadat de trein gestopt had, kwamen eenige jonge lieden op de plaats des onheils, reisgezellen van den gewonde, die tevergeefs getracht hadden hem tegen te houden toen hij in een overmoedige hui uit het portier wilde springen. Hij sprong, doch kwam ongelukkig tegen een op den wegstaanden wagen terecht, die hem gedeeltelijk onder den nog in beweging zijnden trein terugslingerde. Ingevolge de amnestie, bij de Belgi- sche feesten verleend, werden te Luik 68 gevan genen ontslagen. Maar de meesten dezer begena digden hadden niet lang genot van hun vrijheid. Er zijn thans reeds weer 36 in de gevangenis teruggekeerd, wegens onordelijkheden, diefstal, in braak enz. Een dezer waardige lieden is zelfs niet langer dan twee uren vrij geweest. Hij ging uit de gevangenis regelrecht naar een herberg, kreeg daar twist en sloeg zijn tegenpartij zoo hevig dat hij hem ernstig bezeerde en men de politie er bij haalde, die hem terstond terugbracht naar de gevangenis, welke hij twee uren te voren verlaten had. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Monde" zijn reeds 83 van de 800 zieken, die naar Lourdes gingen, genezen. Volgens een 'telegram aan de „Kölnische Zeitung", uit Parijs, heeft er te Champery, aan het meer van Genève, eene samenkomst plaats gehad van den graaf van Chambord met den

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2