Van de zeven onderofficieren van het 3de reg. inf. te Bergen-op-Zoom, die exameu hebben afgelegd voor de 2de klasse van den cursus, zijn twee geslaagd, namelijk de sergeanten La Feber en Noest. Het stoomschip „Schiedam", van Nieuw- Vork naar Rotterdam, passeerde gisteren bij Dover. De gewone audiëntie van den minister van waterstaat zal Donderdag en die van den minister van marine Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Bij resolutie van den minister van koloniën is H. A. Sirks, luit.-ter-zee 1ste kl., toegevoegd aan den inspecteur van stoomvaartdienst bij het dep. van marine, gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden belast met de waarneming der betrekking van inspec teur van stoomvaartdienst bij het dep. van marine déér te lande. Z. M. heeft benoemd: tot adspiraut-ingen. der marine de heeren H. M. Van Andel en J. S. Van Veen; tot scheepsklerk de jongelingen: R. W. Gaillard, K. A. De Josselin De Jong, H. W. Bauer, P. H. A. Van der Brugh, R. P. baron Van Heerdt tot Eversberg, G. J. H. Perguson, F. A. Ebbinge Wubben, A. W. Van den Worm, W. P. Van Grasstek, C. Plaes, O. W. J. Immink, A. L. Koops, T. Gerdes Oosterbeek en J. A. Meule- mansbij het corps ing., min. en sapp., tot lsten luit., de 2de luits. J. H. A. Mijsberg en F. J. H. Verhoef, beiden van het corps; den lsten luit. der inf. D. W. A. Graichen, van het Nederl.- Indische leger, voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd bij het wapen der inf. van het leger hier te lande en wel bij het 5de reg. van dat wapen dr. A. H. R. Brüninghausen, praktizeerend genees- heèr te Pforzheim (groothertogdom Baden), tijde lijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gez. 2de kl., bij het leger in N.-Indië benoemd tot ridder der Orde van den Nederl. Leeuw: mr. S. C. H. Nederburgh, lid in den raad van N.-Indië; mr. L. Hovy, pres. van den Raad van justitie te Batavia, en A.Oltmans, laatstelijk luit.-kol., commandant der schutterij te Samarang tot commandeur der Orde van de Eikekroon mr. T. M. C. Asser, raad-adviseur bij het departement van bnitenlandsche zaken; het eervol ontslag, op verzoek verleend bij 's Konings besluit van 28 Juli jl., aan den luit. ter zee 2de kl. L. N. De Bruyne, dienende bij het eskader in Oost-Indië, ingetrokken en buiten werking gesteldden 2den luit. der inf. A. T. Dessauvagies, van het leger hier te lande, thans voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in N.-Indië, bij ge meld wapen en leger overgeplaatst; aan den met verlof in Europa aanwezigen officier van gez. lste kl. van het leger in N.-Indië A. T. Prijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 Sept., wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toekenning van pensioen. Gemeugd Nieuw» Den 14-jarigen Johannes Selier, wonende op de LaDgegracht, die gisteren met zijn hand in een boormachine is geraakt, moest heden door dr. Kimmel een vinger worden afgezet. Van 14 tot 21 dezer zijn te Katwijk aan Zee weder 17 schuiten met mooie vangst aangekomen, te zamen met 2511 kantjes pekel en 230,200 stuks steurhariDg. Er werd besteed voor volle steurharing f 16 a f 7.50 de 1000 en voor volle pekelharing f 13 a 10.50 per ton. In de Vinkebuurt te Alphen ontstond er brand in de aschschuur. De vlam sloeg reeds uit het dak; doch door talrijke hulp gelukte het den voortgang der vlammen te stuiten, zoodat de spuit van Zwammerdam, die spoedig aankwam, geen water behoefde te geven. Gisterochtend is te Oude-Pekela de behuizing van Wolter De Boer, in manufacturen en galanterieën, afgebrand. Alles was verzekerd bij de Zutfensche maatschappij voor f 19,300. In de Tuinstraat te Amsterdam heeft gisterochtend weder een ongeluk door petroleum plaats gehad. In een gezin van een vroilw met zes kinderen, door den man en vader verlaten, was een vijftienjarige knaap den avond te voron laat nog niet thuis gekomen, zoodat het gezin zich maar ter ruste begaf en de lamp liet bran den. Toen de vrouw des ochtends bij haar ont waken de lamp nog zag branden, wilde zij die uitblazen, doch de vlam sloeg in de peer, die daardoor uiteensprong. De vlam deelde zich mede aan de kleederen der vrouw, die deerlijk gebrand naar het Binnengasthuis werd gebracht. Gisternacht is te Zaandam destoom- houtzagerij van den heer H. v. d. Stadt Gz. eene prooi der vlammen geworden. De brand, die in eene der schuren ontstaan is, nam zoo snel toe, dat niet alleen de fabriek, maar ook een groote voorraad houtwaren werden vernield. De man, vrouw en aes kinderen moesten in hun nachtge waad de vlucht nemen. De Hollandsehe Spoorwegmaatschappij heeft 7 waggons 3de klasse, Amerikaansch model, ontvangen. Deze wagens zien er flink uit, zijn zeer hoog en zonder portieren ter zijde. Deze bevinden zich voor en achter aan de wagens, die in het midden een doorloop hebben, terwijl onder het rijden de conducteurs van den eenen in den anderen wagen kunnen treden. Iedere wagen heeft aan de twee zijden van den doorloop banken, waarop 60 reizigers zeer gemakkelijk plaats vin den, doch er zijn ook wagens, die aan de twee eindpunten van afzonderlijke zitplaatsen voor 20 alleen reizende vrouwen zijn voorzien. Zij zijn reeds in dienst gesteld. De remmer, die in de vorige week bij het derailleeren van den zaudtrein te Heino het ongeluk had een been te breken, is aan de gevolgen overleden. Bij den Yelper viaduet te Arnhem is gisteren een maa, die in een hittenwageu gezeten was, waarvan het paard schichtig werd, er uit gevallen of uitgesprongen, met het ongelukkig gevolg dat hij onder het rijtuig raakte en de wielen hem over de borst reden. Hij schijnt inwendig gekwetst en gaf veel bloed op. Heelkundige hulp werd zeer spoedig verleend. Men schrijft uit Bolsward aan de N. R. Crt.Sinds eenige dagen zijn in een aantal huisgezinnen alhier verscheidene personen ziek geworden. De verschijnselen zijn bij allen dezelfde sterke neiging tot braken met hevige diarrhee, vergezeld van zware pijn in de ingewanden. In een paar dagen waren sterke mannen zoo zwak, alsof zij weken lang ziek geweest waren. In één gezin is een kind van een jaar gestorven. Met bijna voldoende zekerheid moet dit treurig ver schijnsel worden toegeschreven aan het gebruik van vleesch van een stier die geslacht is, terwijl beweerd wordt dat hij zich zou geworgd hebben aan een touw, waaraan hij vastgemaakt was in de weide. Althans de ziekte vertoont zich overal in de huisgezinnen, waar men van het vleesch van den stier gegeten heeft. In één gezin, waar ouders en kindereu ziek werden, bleef één kind gezond, dat er juist niet van gegeten had, en het kind dat stierf werd ziek, nadat het eenige lepels soep er van had gebruikt. De zaak is aaugegeven en de politie doet onderzoek. Het aantal zelfmoorden in Prankrijk bedroeg in 1327 (op een bevolking van 32 millioen zielen) 1542, in 1878 (op een bevolking van 37 millioen zieleu) 6434. Vooral in de laatste tien jaren nam het aantal zelfmoorden sterk toe. Het aantal zelfmoorden van vrouwen beneden de 21 jaar werd in 5 jaren tweemaal zoo groot; verder was vooral aan dronkenschap en krankzinnigheid het grooter aantal zelfmoorden toe te schrijven. Eene schoone dame te Gross-Kanizsa, in Hongarije, wordt gerechtelijk vervolgd, omdat zij bij de jongste verkiezing voor den Rijksdag een gemeente-ambtenaar aldaar met een kus had omgekocht om op den heer Jokai te stemmen. De rechter zal hebben uit te maken, of het artikel van het nieuwe strafwetboek, waarbij het verleenen of beloven van eenig „voordeel" aan een kiezer met gevangenisstraf en geldboete bedreigd wordt, in dit geval van toepassing is. In het Russische stadje Poutchejew is op klaarlichten dag een brand ontstaan, die na verloop van één uur zich tot vijf en twintig huizen en twee fabrieken had uitgebreid. Er waaide een geweldige wind, die het vuur steeds verder voort joeg. Na verloop van zes uren waren bijna hon derd huizen in de asch gelegd. Het proefstuk van dr. Tanner is te Resteigne (België) door een volslagen krankzinnige in de schaduw gesteld. De ongelukkige weigerde hardnekkig alle spijs en drank en is eerst na drie en zestig dagen vasten overleden. In Marokko zijn, naar men uit Madrid meldt, weder vier Israëlieten vermoord. Een jongmensch miste voor eenige dagen den trein van Stockton naar Darlington. Daar zijne zaken hem beletten den nacht in de eerstgenoemde plaats door te brengen, sloop hij ongemerkt in een goederentrein die eenige oogen- blikken later te Stockton ophield. Die trein stopte echter niet op de plaats zijner bestemming en de roekelooze waagde toen uit den waggon een sprong, die hem hét leven kostte. Hij viel zwaar gewond neer en overleed den volgenden dag aan de ge volgen zyner kwetsuren. De telegraaf meldt uit Nieuw-York dat 1000 Sioüx-Indianen zich aan de militaire autoriteiten der Yereenigde Staten, op het fort Keogh, hebben overgegeven en dat men verwacht dat dit voorbeeld nog door 1000 anderen zal ge volgd worden. De overigen van dien Indiaanschen stam zetten hunne strooptochten nog voort. De Harden, een der gevaarlijkste bergtoppen bij Interlaken, heeft ook dit jaar zijn offer weer geëischt. Een jonkman ging dezer dagen ondanks alle waarschuwingen toch alleen den berg op, doch keerde niet weer; zijn lijk vond men een dag later in een afgrond aan den voet van den berg terug. De gepensioneerde Pransche generaal Schramm, die sedert jaren een oud heerengoed nabij St.-Denis bewoont, is voor een som van 600,000 fr. bestolen geworden. In den nacht van Donderdag op Yrijdag zijn dieven in zijn slaap vertrek doorgedrongen, en hebben de meubelen opengebroken, terwijl de oude krijgsman rustig doorsliep. Eerst toen de kamerdienaar 's morgens zijn meester kwam wekken, bleek het wat er ge beurd was. Het gestolene bestond in rentegevende papieren, goud en bankbiljetten. De dieven hebben, tegelijk met de papieren, een lijst waarop de'num mers vermeld stonden, gestolen. Gelukkig had de generaal, wegens zijn hoogen leeftijd, een duplicaat bij een zijner vrienden, den chef van een groot admininistratiekantoor, gedeponeerd, zoodat nu reeds door geheel Frankrijk en de aangrenziende rijken waarschuwingen verzonden zijn. Het is zeker dat de dieven met de plaatselijke gesteldheid uitste kend moeten bekend zijn geweest; op het bedienden- personeel van den generaal valt echter weinig ver moeden, daar dit geheel uit oude menschen be staat, die den generaal reeds lange jaren eerlijk gediend hebben. Verscheidene vreemdelingen zijn reeds gearresteerd, daar het gebleken is dat Donderdag een paar goed gekleede onbekenden om het kasteel hadden gezworven en zelfs 's avonds tegen halftwaalf nog in de buurt gezien waren. Intusseheu zijn reeds politie-agenten met het' signalement van die lieden naar Brussel, Londen, Genève en Duitschland vertrokken. Eureka (Nevada) is andermaal b ij na geheel door brand vernield. De schade wordt op I millioen dollars geschat. Een zelfde ramp als dieophetBieler- meer, waarvan onlangs melding gemaakt is, had. Vrijdag avond te negen uren op het meer van Bourget bij Aix-les-Bains plaats. Te midden van een bevfg onweer is aldaar op 200 meters afstand van den oever een pleiziervaartuig met 8 personen gezonken, waarvan er 6, meest allen zangers en zangeressen uit Lyou, verdronken zijn. Van de beide geredde personen is de een de schipper. SS U 1 rA' Ü3JL. A. I* Freuikrijk. De opbrengst der indirecte belastingen in Frank rijk overtrof voor de eerste helft van Aug. de raming met 12,460,000 fr.voor de periode 1 Jan. tot 15 Aug. overtrof zij de raming met 107,077,000 fr. De gérant der oonservatieve „Monde Pari- sien" is tot eene boete van 100 fr. veroordeeld,, wegens het opnemen van een spotprent op het bezoek der drie presidenten te Cherbourg, den heer Gambetta voorstellende als berenleider en de heeren Grévy en Léou Say als zijne beren. Opnieuw loopt het gerucht dat graaf St.-Val- lier niet op zijn post te Berlijn terug zal keeren. De heer Lepère heeft voor de benoeming tot gezant bij het Vaticaau bedankt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2