schoter, door de politie was ingerekend, kon het transport van den beschonken marinier verder ongestoord geschieden. Tusschen elven en twaalven had er Zaterdag-avond bij de Doezabrug een vechtpartij tusschen een paar huzaren en een aantal schuitenjagers plaatsen toen de eersten afgetrokken waren, een hevige woordenwisseling tusschen de collega's onderling, die noggeruimen tijd aanhield, totdat eindelijk de vermoeide kam pioenen hunne gemeenschappelijke slaapplaats aan de trekvaart gingen opzoeken.Den avond te voren had een vreeselijke vechtpartij tusschen huzaren op het Kort-Ttapenburg plaats. Daar er geen lijken vielen, zou men er zich toe kunnen bepalen het feit te constateeren, dat de patrouille er een einde aan maakte. Maar de eigenlijke aanleiding waarom van het gevecht melding wordt gemaakt, ligt in de oorzaak. Een der huzaren had namelijk het meisje van een krijgsmakker onverhoeds, terwijl ze aan zijn arm ging, aangegrepen en deerlijk mis handeld; niet uit jaloezie, zooals men terstond zal denken, maar omdat de jonge dame op haar beurt haar moeder, tevens die van den aanvaller, had geslagen. Gisteravond omstreeks halfacht is, door het breken van het lemoen, aan den Zijl- -singel een rijtuig waarin vijf personen uit Lisse gezeten waren, in het water gereden. Het paard bleef aan den kant staande personen geraakten alle te water, doch wisten zich gelukkig op het droge te werken. Zaterdag-avond, omstreeks acht uren, is een schippersknecht van een door varende schuit, door het uitschieten van zijn haak, in de Mare gevallen, doch terstond door de schip persvrouw, die aan het roer stond, gegrepen en op het vaartuig gehaald. De Victoria Regia in den Hortus Bo tanicus te Amsterdam ontplooit bijna dagelijks nieuwe bloemknoppen. Te Zevenhuizen is een jongeling van 17 jaren aan de gevolgen van een zonnesteek overleden. Te Wouw, bij Bergen - op-Zoo m, zijn andermaal acht runderen afgemaakt, verdacht van longziekte. Een wederkeerige moord" heeft dezer dagen in een herberg te Tienhoven plaats gehad. Na een woordenwisseling bracht een werk man zijn makker onverwachts twee messteken in het onderlijf toe, waarop de gewonde hem woedend het mes ontrukte en er hem den hals mede afsneed. Weinige oogenblikken later waren beiden overleden. Een vrouw, in schamele kleederen, die met tranen in de oogen een aanvallig kindje aankeek dat zij op den arm droeg, zwierf dezer dagen over een der boulevards van Parijs. Een drietal dames merkte de arme moeder op en begon een gesprek aan te knoopen, waarop een der dames eensklaps uitriep: „Maar goede vrouw, gij hebt misschien honger." Beschroomd stemde de vrouw -dit toe en weldra zat zij in een restaurant achter een portie voedzame spijs, met haar kindje op den schoot, terwijl de drie weldoensters met wel gevallen naar moeder en kleine keken. Bij een nadere beschouwing van het kind bleek het dat dit ontstoken oogjes had. Doch ook hiervoor was spoedig raad; de vrouw zou maar rustig blijven aten, terwijl de dames even met het kind naar een gunstig bekenden oogendokter in de buurt zou den rijden. Zoo gezegd, zoo gedaanJuist kwam een ledig huurrijtuig voorbij, de koetsier werd aangeroepen, en weg rolde het rijtuig, uit de oogen der verblijde moeder. Wie schetst eohter de wanhoop der ongelukkige toen uren bij uren verliepen en de weldoende feeën haar dierbaren schat niet terugbrachten. De politie werd van den diefstal onderricht, doch heeft tot nog toe geen spoor kunnen ontdekken. De bekende Oostenrijksche afgevaar- digde Hausner had dezer dagen in Zwitserland een zeer onaangename ontmoeting. Toen bij uit den spoorwegwagen stapte, met een reiskoffertje in de eene en een pakje in de andere hand, greep in het gedrang een hand zijn portefeuille uit zijn jaszak. De bestolene zette het koffertje en het pakje neer om den dief te vervolgentoen hij na een vergeefsche poging terugkeerde, waren ook het koffertje en het pakje verdwenen. De politie kan geen spoor van de dieven vinden. In de portefeuille bevond zich, behalve andere dingen van waarde, een wissel van 1000 gulden. Men meldt uit Moskou: Een boer die met zijn vrouw en vier kinderen in een slede langs een eenzamen weg reed, werd door een troep uitgehongerde wolven achtervolgd. Ondanks de snelheid der paarden bleek het onmogelijk hun aanval te ontvluchten. De boer wierp nu één voor één zijne vier kinderen uit de slede. Hierdoor hield hij de vraatzuchtige dieren eenigen tijd op, waardoor het hem mogelijk werd met zijne vrouw ongedeerd het naaste dorp te bereiken. De vrouw diende onmiddellijk een aanklacht tegen haar man in, doch de rechter sprak hem vrij. Twee treinen reden tegen elkander aan op de Andalusische lijn, dicht bij Wilches. Veertien personen werden gewond. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Juli. In de veeziekte is nog geen verandering; zij vertoont zich in de Preanger buiten de cordons, en blijft voortdurend in al de besmette streken heerschen. In Bantam is de toestand allertreurigst. De dirigeerende ofl. van gezondh. Van Goens, derwaarts ter onderzoek gezonden, rapporteerde dat de staat van zaken genoegzaam was om de inwoners wan hopend te maken. De bevolking begint thans te verkeeren in het stadium van lijdelijk verzet, blijkbaar uit de weigering om levensmiddelen aan de daar gestationeerde troepen te leveren. De zaken in Djambi zullen, naar men zegt, voorloopig langs diplomatieken weg geschikt kunnen worden. Op Celebes blijft de toestand hoogst dreigend. Een bataljon wordt gereed gehouden om, op het eerste bevel, naar Boni te vertrekken. Bevoegde beoordeelaars echter verzekeren, dat 8 bataljons het minimum is, waarmee men een expeditie tegen Wadjoe, dat Boni bedreigt, beginnen moet. Aldus, zoo schrijft de „Java-Bode", staat daar wellicht een herhaling te wachten van de beruchte Atjeh- fout, door met een te kleine macht in den aan vang een in zijn gevolgen hoogst kostbare mis lukking met eigen handen voor te bereiden. De verpachting der pandhuizen is, op eenige onbeduidende uitzonderingen na, overal mislukt. Door de aanhoudende en in de laatste dagen zelfs zeer zware regens is veel nadeel toegebracht aan de suiker-fabricage. De ontzaglijke omvang van den sluikhandel in opium vestigt de aandacht van pers en parti culieren op de opium-pacht. De inherente gebreken van het stelsel, die altijd trouwens bestaan hebben, komen thans meer aan het licht. Mina Kruseman heeft te Soerabaia fiasko ge maakt, en is vervolgens daar en te Samarang door het slijk gesleurd. Een inlander, die het gezin waarbij hij diende had willen vergiftigen, is door het hoog-gerechtshof vrij gesproken, omdat de hoeveelheid vergif niet genoegzaam was. De Europeesche beschaving begint zich meer en meer onder de hoofden te Atjeh te vertoonen en uit zich in het gebruik van rytuigen en het J schuldemnaken. In de kas van den chef van het postkantoor te Bandjermassin is een tekort ontdekt van ƒ20,000. Te Samarang hebben zich weer ergerlijke ge vallen van diefstal door Europeesche soldaten voor gedaan. De Atjehers zijn, vooral ter Noordkust, nog zóó „kwaadwillig", da,t zij volgens officieel rapport oulangs getracht hsbben een Engelschen schoener, die in de nabijheid van een oorlogsschip lag, af te loopen. De toeleg is evenwel mislukt. Te Grissee is een inlander, die ter aarde werd besteld, in het graf weer levend geworden, en. daarna, door de verwonderde omstanders begeleid, huiswaarts gewandeld. Hij was slechts schijndood geweest. Te Djokja heeft, volgens „Mataram", onlangs een ketjoepartij op klaarlichten dag plaats gebad. Uit het Solosche wordt mede een ketjoepartij ge rapporteerd. Op Timor is een kwaadaardige veeziekte uit gebroken, uit het Portugeesch gebied tot ons over gekomen. Uit Plores komen onrustbarende tijdingen. De Heidensche bergvulkpn van Larantoeka rusten zich ten strijde om de Christenen te verdelgen. Jlet weder is in de laatste dagen nog ruwel en bu'.iiger geworden, dan sinds langen tijd het ge I val was- De gezondheidstoestand is bijgevohl minder gunstig. De ads.-rt'sident van Gissee, de heer Th. MeyerJ is in den ouacrdom van ruim 50 jaren onver-I wachts overleden. Met zekerheid kan worden medegedeeld, zool schrijft de „Telegraaf", dat van allen grond ontbloot| is het gerucht dat de hoofdambtenaar A. Pruys Yan der Hoeven, zonder de hem opgedragen com missie in Atjeh volbracht te hebben, verzocht heeft van daar te worden teruggeroepen. In vereeniging met zijn mede-commissaris den luitenant-generaal K. Yan der Heyden heeft de heer Pruys Van dei Hoeven voorstellen gedaan omtrent de verschil lende onderwerpen, die in Atjeh regeling behoeven, Ten einde de behandeling dier voorstellen gemak kelijker te maken door nadere mondelinge toelich ting van de ontwerpers, heeft de regeering beide commissarissen naar Batavia opgeroepen. Waar schijnlijk zullen de heeren Yan der Heyden en Pruys Van der Hoeven nog vóór het einde deser maand alhier aankomen. Het gerucht dat wegens moeielijkheden op Boni geen gevolg kan worden gegeven aan het voor nemen om een gedeelte van het 7de bataljon infan terie naar Bantam te zenden tot vorming van het cordon, wordt van goeder hand tegengesproken. Is men goed ingelicht dan is thans besloten om de westelijke residentiën van de overige af te scheiden door het vormen van eene vee-ledige streek ter breedte van vijf paal, loopende van de Zuid- naar de Noord-kust. Twee compagnieën soldaten zouden naar Anjer en van daar zuidelijk worden gezonden, ten einde het zuidelijk gedeelte van Bantam, dat rijk aan wild vee is, af te zetten en dit vee, dat voor de aanvulling van den veestapel, als de ziekte zal geweken zijn, van onschatbare waarde is, alzoo tegen besmetting te beveiligen. De gezondheid van den leger commandant wordt beter; weldra mag hij te Batavia worden terug verwacht. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië rijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot adjnnct-ingenienr der late kl. bij den dienst der etaatssp. op Java Bf. De Boer en Th. A. M. Ruys (de laatste tijdelijk); tot assist.-re». »an Grissee (Soerabaia) J. A. H. Bnddingh; tot schont Tan poliiie te Che- ribon J. C. Van Leuven; tot controleur der 1ste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura, de ambtenaar op non-act. mr. C. W. Kist; tot controleur der 2de kl. bij het binnenl. bestuur op de bes. buiten Java en Madura C. H. M. LeKoui- bij de kamer van koophand. en nijv. te Samarang, tot lid, j' G. Plata, lid der firma Mac Neill Co.; bij de commissie'tot het afnemen te Batavia van het examen bedoeld bij art. 1 b van Stsbl. 1876 N». 185 tot plaatsverv. lid H. J. Roeland) hoofdingen. der 2de kl., en M. M. E. T. Hollingeros Pijpers', ing. der 2de kl.; tot predikant bij de prot. gem. te Padang (Sumatra's Westkust) J. Faber Dzn.bij die te ProboÜDgo C. WSehoorel. Ontslagen: Eervol, nit zijne betrekking, wegens ziekte, de derde commies ter alg. secr. J. F. Schuier; eervol nit lands dienst, de gew. lste klerk op het bureau v. d. ass.' res. v. Tjitjalengka (Preanger Regentschappen), tevens fnngeerend griff. bij den landraad aldaar, G. A. V. H'. De Serière Du Birournet; bij de kamer van kooph. en nijv. te Samarang, eervol, wegens vertrek, als lid R. F. De Seiff, onder dankbetuig. voor de door hem als zoodanig bew. diensten; bij de comm. tot het afn. te Batavia van bet examen bedoeld bi) art. 1 b, van Stsbl. 1876 N°. 185, eervol, wegens vertrek, als plaatsv. lid 3. Yerburghen A. D. J. Groenemeyer. Ontheven: Eervol van de tydeljjke vervulling der werkz. vroeger opgedragen aan den chef van het thans opgeheven kadastraal statistisch bnrean te Madioen, de gonv.-gezw. landmeter in de res. O. H. A. A. Van Selow. Ingetrokken: Wegens vertrek de aan den gep. off. van gez. B. Numans verl. akte van toel. tot uitoefening der geneeB- en heelk. praktijk in Ned.-Indië, zijnde hij tevens eervol ontheven v. d. verd. waarn. v. d. civielen dienst en het opzicht over de vaofcine in de afd. Kendal (Samarang); machtiging ver leend tot uitreiking dierzelfde akteen het belasteB met de waarneming van denzclfden dienst aan den gew. off. van gez. A. W. J. Deye. Tijdelijk gesteld: Ter beschikking van den directeur van binn. best., speciaal om na overleg met den dir. v. ond., eered. en nijv. werkzaam te worden gesteld tot het tegengaan v. d. uïtbr. der in W.-Java heerschende veeziekte, de ambten, op non-act.. D. F. Van Braam Morris, onder toek. v. d. rang en titel van ass.-res. V e r 1 e e n d EeD tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den controleur der lste kl. bij het binnenl. best. op Java en Madnra W. A. Van Aken. Overgeplaatst: Als. hoofdonderwijzeres naar de openb. lagere meisjesschool te Sama- rang J. E. Van Schaik; als id. naar id. te Probolingo O. H. G. Van Steeden; als id. naar id. te Passoeroaan B. B. Stolp, gcb. Hoekstra; als lste hulponderwijzer naar de openb. lagere sehool te Passoeroean C. Stolp; als id. naar iü. te Batavia J. J. Cnyle; naar Rionw de opz. 2de kl. C. P. Franken; naar Bondojvos90 dé id. L. M. Pijnappel. Departement va» Oorlog. Bestemd: Voor den dienst in het cordon (veepest) Bantam, de off. vaa gei. 2de kl. W. F. Koch, van Anjer. V e r 1 e en d:Een tweejarig verlof naar Europa, wegens 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. J. D. Van Alphen; idem, wegens ziekte, aan dea lsten luit.-kwartierm. bij de railit. admin. L. Nanta. Ont slagen: Op verzoek nit Zr. Ms. militairen dienst, wegens vol brachten diehsttiid met behoud van recht op pens., de onderintend. der 2de kl. bij de adm. Ch. V. Z. Vissers en de kapt. der art. J. J. Kolson. Overgeplaatst: Bij het 8de bat. de lste

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2