N°. 6293. Dinsdag 24- Augustus. A*. 1880. Deze Coruant wordfflagelijka, ;met uiteondering van Zon- en Feestdagen, yitgegeven. Met 1 September begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tol dien datum verschijnende num mers gratis. PRIJS DEZEB COURANT; t Voor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post........-.•/••• 1-40. Afzonderlijke Nummersv-0-05. T" PRIJS PER ADVERTED TIEN Van 1—6 regels-ƒ 1.05. V Iedere regel meer..0.47^. Grooler»,letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. PATEVTBLA9EV. De WETHOUDER, Voorzitter van het College van Zetters, doet te weten dat de ingevulde patentbladen voor de wijken IV en YIj dienstjaar 1880/81, hij het Ooilege van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, veckrijgbaar zyn, dagelijks, des namiddags van een tot drie uren, en wel van 24 tot en met 28 Augustus e. k., terwjjl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent- bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deur waarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Wethouder voornoemd, 38 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van DE GEBROEDERS VAN WIJK Co., 'fabrikanten, alhier, houdende verzoek tot verplaatting van twee houten verfhuipen in hunne fabriek aan het Levendaal N°. 150; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n*. 95); Geven bjj deze kennis aan het pnbliek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 6den September a. 's voormid dags te elf oren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 23 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden, op Donderdag 26 Augustus a. s., des namiddags t» 2 ureD. LEIDEN, 33 Augustas. Aan het postkantoor alhier is thans, ter ver vanging van het vorige grijze, een wapen in kleu ren aangebracht. Een rijks-wapen, zooals de heer J. A. De Bergh, die zich door de studie daarom trent in den laatsten tijd in menig opzicht ver dienstelijk maakte, in zijne brochures dat heeft beschreven, is het echter niet. Uit inlichtin gen is ons toch gebleken dat deze wijziging Leiden niet alleen betreft, want toen de heer De Bergh zijne wapenbrochure schreef, won het hoofd bestuur der posterijen zijn advies in over het juiste rijks-wapen, hetwelk in duizend verschillende vor men en kleuren op wapenborden voorkwam. Men gaf den beer De Bergh toe dat het rijks- wapeu zonder schildhouders (de leeuwen) en devies (je maintiendrai) moest zijn, die alléén aan het koninklijk wapen behooren, en enkel is zooals het •op de munt voorkomt. Evenwel waren al de post kantoren ook het Leidsche in het bezit van gegoten wapens met leeuwen en devies. Die alle te vernietigen zou opeens te veel geld kosten en daarom werd door den heer De Bergh voorgesteld om in afwachting eeuer definitieve regeling een volgëns zijne aanwijzing vervaardigden kleurendruk toe te zenden aan alle postkantoren, met last om de wapens dienovereenkomstig te doen schilderen, ook die der brievenbussen. Het zonderlinge van ons wapen komt daardoor nochtans niet te vervallen. Er wordt iets als rijks- wapen gevoerd, dat het rijks-wapen niet is. Wen- schelijk is het daarom dat eindelijk een beslissing worde genomeu. België heeft wel een wapen, doch men zegt wel eens geen taalmen zou van ons kunnen gaan zeggen dat wij wel een taal, maar geen wapen hebben, althans dat wij niet weten wat eigenlijk het wapen van ons land niet dat van ons regeerend vorstenhuis is. Eén vam betden: bf men gebruike het juiste rijks-wapen, of, doet mes dat niet, dan verklare men het tegenwoordige tot zoodanigmaar dan is eene vermeerdering bij de Wet van de thans, doch ten onrechte, gevoerde leeuwen en wapenspreuk alleszins noodig. Nu heeft iedereen het recht om op zijn sigarenzakjes of poffertjeskramen dat wapen aan te brengen, omdat het louter een prentje is en geen rijks-wapen. Een koninklijk besluit make daaraan een einde. Bij Z. M. alléén berust daartoe de macht. Ds. E. Douma, predikant te Drachten, heeft voor het beroep naar de Christ.-Ger. gemeente alhier (Hooigracht) bedankt. De hedenmorgen door ons ontvangen Indische bladen loopen van 8 tot en met 13 Jnli. Wrj lezen in de Delftsehe CourantOp waardige wijze sloot zich het vierde concert van den heer Grentzius (het laatste dat zijne kapel in het abonnement op Stads Doele geeft) bij de drie vorige aan. Ook nu genoot het met zorg gekozen programma eene in allen deele goede uit voering. Zoo vaak wij deze stafmuziek hoorden, hadden wij gelegenheid op te mecken, met welk een meesterhand de verschillende composities voor harmonie orkest zijn gearrangeerd;, bewijst de heer Grentzius daardoor een grondige kennis der instru mentatie, ook zijne musici doen zich daardoor van een goede zijde kennen. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen vam 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 45.00, f 22.00, f 4.40 en f 2.20de laagste f 44.00, f 22.00, f 4.20 en f 2.10. De collecte voor de „School met dén Bijbel", gisteren in de kerk te Leiderdorp gehouden, heeft de som van ongeveer f 228 opgebracht. Alle voorstellen tot wijziging van art. 38 godsdienstonderwijs, zoowel die van de buitenge wone Synode als die van de commissie, in wier handen deze waren gesteld, en de overige voor stellen van verschillende leden der Synode buiten die commissie daartoe gedaaH, zijn thans verworpen voor zoover zij in behandeling zijn gekomen. Er is één voorstel overgebleven, waaromtrent beslist zal worden als het reglement op de kerspelvorming wordt aangenomen. Het is dat van den heer Rood- huyzen, om als laatste alinea van art. 38 gods dienstonderwijs te lezen: „In gemeenten, waar kerspelvorming is aangenomen, wordt de nadere regeling van de aanneming en bevestiging der nieuwe leden geheel overgelaten aan de kerkecaden, wanneer er geene afdoende bezwaren bestaan tegen het zedelijk gedrag, de kennis en de belijdenis der aannemelingen, en dezen bereid zijn te verkla ren dat zij als leden der Ned.-Herv. kerk met inaehtneming van hare reglementen wenschen mede te werken tot haren bloei." Dit voosstel heeft ten doel, om de meest volledige vrijheid ook aan con- fessioneele en orthodoxe kerkeraden te verzekeren, met uitzondering alleen van de vrijheid om het bestaan en de ontwikkeling van andere richtingen dan de hunne onmogelijk te maken. De hoogleeraar Gooszen heeft medegedeeld dat hij na de behandeling van het ontwerp kerspel vorming zal terugkomen op de door hem voor gestelde wijziging van art. 38, die door de meer derheid der leden van de Synode verworpen werd. Hij wilde de geheel# alinea 5 doen wegvallen, eu alinea 4 doen luiden: „Vóór die aanneming wordt aan de aannemelingen gelegenheid gegeven, om van hunne kennis te doen blijken aangaande chr. geloofs- en zedeleer en de bijbelsche en kerkfclijl^s geschie denis, met name ook die der hervorming, en om belijdenis af te leggen van hun christelijk geloof." De hoogleeraar stelde zich voor, hierdoor een step te doen op den weg der decentralisatie; de aan neming zooveel mogelijk te doen verliezen het karakter van examenallen nadruk te leggen op het gedrag der aannemelingen, en met vertrouwen de zaak over te geven aan de kerkeraden. Ofschoon de wijziging aanvankelijk èn modernen ortho doxen toelachte, was zij door beiden verworpen, toen bleek dat zoowel kon worden gelezen dat de ouderlingen alles, als dat zij niets te beslissen zouden hebben aangaande de quaestie, waarover de strijd liep. Door wijlen mejuffaouw R. M. Van Petersom RamriHg is gelegateerd aan de Ned.-Hervormde Diaconie te Haaslem eene som van f 300. Onder begunstiging van fraai weder èn in tegenwoordigheid van vele bezoekers, ook dames,, heeft op het jachtterrein onder Zandvoort van jhr. J. B. Van Merlen de jaarlijksche wedstrijd voor staande honden door „Nimrod" uitgeschreven, plaats gehad. De Diana-beker, uitgeloofd door de heeren Van Merlen en F. W. baron Van Tuyll Van Seroos- kerkefn, werd gewonnen door Naso lil van Prins Solms Bransfels, wegens fijnsten nens en beste dressuur. Wegens oostenwind en droogte van het zand was het speuren der honden zeer moeielijk, waardoor de wedstrijd der andere honden zeer vertraagd werd. De Israëlietische gemeente te Hoorn vierde Zaterdag het feest van het honderdjarig bestaan harer kerk. De feestrede werd uitgesproken door dr. J. H. Dunner, opperrabbijn van Amsterdam, naar aanleiding van Genesis 28 vers 165. Als tweede spreker trad de onderwijzer Bing op, die naar aanleiding van Dent. 23 vers 15a sprak. De burgemeester, de wethouders, geestelijken mi meer notabelen woonden de plechtigheid bij. De kerk werd met rijke geschenken vereerd. De luits. ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens, gedetacheerd te Leiden, en L. C. Kos ter, dienende aan boord van Zr. Ms. schroef- 8toomschip „Leeuwarden", worden 16 Sept. a. s. respectievelijk overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip „Leeuwarden" en het wachtschip te Willemsoord. De luit. ter zee 2de kl. J. J. Poortman, dienende aan boord van laatstge noemden bodem, wordt met 26 Sept. d. a. v. over geplaatst aan boord van Zr. Ms. opleidingsehip „Admiraal van Wassenaar." Qemenird Nleuwu. Twee politie-agenten transporteer den gisteren met groote moeite zekeren K., loopknecht van een apotheker hier ter stede, van af de Heereugracht, waar zij hem door overmatig drapkgenot uitgeput, in bijna bewusteloozen toe stand, hadden aangetroffen, naar hun bureel. Te middernacht maakte eeu beschonken marinier het in het koffiehuis van de wed. R. aan de Paar- desleeg zoo bont, dat de hulp der patrouille moest worden ingeroepen. Toen deze tot arrestatie wilde overgaan, ging dat niet zoo heel gemakkelijk daar zoowel de delinquent als eenige tot diens gezel schap behoorende boeren zich uit alle macht daar tegen verzetten. Door een krachtig gemeenschap pelijk optreden van de gewapende macht en de politie gelukte het den rumoermaker tot aan het Noordeinde te brengen. Hier begon het lieve leventje echter opnieuwde boeren, die den arres tant op zijh weg geyolgd waren, deden een krachtige poging om hem met geweld te bevrij den. Eerst toen de wacht der artillerie-kazerne aangerukt en een van de belhamels, een Voor-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1