N°. 6292. Maandag 23 Augustus. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ticeede Blad. EIDSCÏÏ DAGrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsy.;.1.05. Iedere regel meer../. Grootere letters naar plaatsruimte. €w©ïju<&si4£<tl Nlouvrm. Om halftwee is hedennamiddag op de Botermarkt een paard op hol gegaan, gespannen voor een break, doch in zijn vaart gestuit door een partij matten. Ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Als de oorsprong van het getal 101, dat voor de schoten is bepaald bij de geboorte van een vorst, wordt nu medegedeeld, dat dit geval dagteekent van den intocht van keizer Maxi- miliaan te Augsburg, ongeveer driehonderd jaar geleden. Er zouden 100 schoten worden gelost, maar daar men bij het tellen in de war was ge raakt en onzeker was of men er maar niet slechts 99 had gelost, liet men er nog een volgen. Dit 101ste schot bleek later een abuis, maar werd regel. Is een zelfde oorsprong ook aan de 51 schoten bij de geboorte eener prinses te geven? en aan de 21 die bij andere gelegenheden als saluut worden gelost? Dit is niet waarschijnlijk. Veeleer zou men kunnen aannemen dat dit 101ste schot, evenals het 51ste en 21ste, geen historischen oorsprong heeft, maar het gevolg is van de maatschappelijke gewoonte om bij groote hoeveelheden nog wat toe te geven; hier misschien wel tot aanvulling van een eventueel tekort aan kruid, voor de honderd eerste schoten gebezigd. Eene andere opvatting is, dat het laatste schot de punt is achter de voorgeschrevene saluut schoten gezet. (Arnh. Crt.) Met veel moeite werd per brancard naar het ziekenhuis te Groningen overgebracht H. Ter B.. woonachtig te Siddebureu, die 's avonds huiten de Ebbingepoort op den weg was gevonden en van wien slechts met moeite eenige inlichtingen konden worden verkregen. Onder veel kermen en stuiptrekkingen vernam men eindelijk, dat hij - op den weg liggende - door een boerenwagen was overreden, en dat hij bereid was te sterven. Met veel zorg werd de ongelukkige in het ziekenhuis ontvangen, doch eerst den volgenden morgen kou een grondig onderzoek naar den patiënt worden ingesteld. De dokter zag echter dadelijk dat hij met een bedrieger te doen hadwant Ter B. was zoo gezond als men van zijn liederlijk leven kon verwachten. Hij werd dan ook dadelijk weggejaagd. Uit Nieuwediep meldt men aan de N. R. Crt.: Een aanvallig kind van vier jaren was aan de hoede der moeder ontglipt, en liep met een paar andere kinderen aan den waterkant te spelen; het viel in het water en verdween, zonder dat het door iemand werd opgemerkt. De ouders zochten overal, en waren troosteloos. Ein delijk - het was twee uren in den nacht - herin nerde men zich het kind met een paar andere kinderen te hebben zien spelenmen wekte een hunner uit den slaap, en op de vraag waar zijn makkertje was gebleven, antwoordde hij slaapdron ken dat dit in het water was gevallen en dat hij toen van schrik naar huis was geloopen. Men ver beelde zich de ontsteltenis der ouders, die kort daarna het opgevisohte lijk van hunnen lieveling thuis kregen. Een brand in de in aanbouw zijnde school te Kaatsheuvel is spoedig na het uitbreken gebluscht. Minder gelukkig was de afloop van een brand, die eergisternacht te Gennep ontstond ten huize van den winkelier Tulfer en die zich spoedig aan het belendend perceel van den landbouwer Noy mededeelde. Van het huis van T. zijn alleen de muren staaude geblevendat van N., zoomede diens schuur, waarin daags te voren het laatste deel van den graanoogst was geborgen, zijn nage noeg geheel in de asch gelegd. Alles was tegen brandschade verzekerd, doch de eigendommen van den landbouwer Noy veel te laag. De oorzaak van den brand is onbekend. Woensdag-avond werd de huisschilder Loos, uit Meppol, te Nijeveen werkzaam, zoo hevig door een neervallenden steigerpaal getroffen, dat hij den volgenden morgen overleed. Ongeveer tehalftwaalfis Donderdag- morgen, waarschijnlijk teu gevolge van een gat in den schoorsteen, waardoor vonken op het rieten dak zijn terecht gekomen, afgebrand het bekende Zwitsersche Huis, in het Zeisterbosch gelegen. De bewoners en logeergasten hebben zich tijdig kunnen bergen, doch van den inboedel is weinig gered kuunen worden. Huis en inboedel waren geassureerd. Door de werking van drie spuiten uit dit dorp, was men den brand tegen twee uren meester. Nabij Hulst is een arbeiderswoning afgebrand, waarbij twee kindereu, acht en één jaar oud, in de vlammen omkwamen. De vader was op bet land werkzaam, terwijl de moeder, tot het doen van een boodschap, zich een poos had verwijderd. Over den notaris De Haan, van Wol- vega, thans in arrest en in staat van kennelijk onvermogen, schrijft men nog het volgende: Zoo lang de commissie haar onderzoek niet geëindigd heeft, kon over den juisten stand van zaken geen oordeel worden uitgesproken. Niet weinig moet dit onderzoek bemoeielijkt worden doordien het bijhouden der boeken te wenschen overlaal. Over ongeveer veertien dagen zullen de schuldeisehers opnieuw te Heerenveen samenkomen, en dat velen dien dag reikhalzend en tegelijk met schroom te gemoet zien, laat zich deuken. Inmiddels komen de vervaldagen der geteekende acceptaties en zoo hoorden wij reeds van iemand, die eigenlijk alles, wat hij bezat, heeft betaald, om zijn eer en goeden naam te bewaren. Op de Langelille, een gedeelte van Weststellingwerf, waar een gegoede bevolking woont, was, zoo hoorden we zeggen, eigenlijk niemand die geen financiëele relaties met De H. had. Sommigen zoeken de eerste aanleiding in het goede hart van De H., waardoor hij altijd bereid was iedereen te helpen en daarvan zelf dikwijls de dupe werd. Hoe oubeperkt overisens zijn ver trouwen was, bewijst het volgende. Toen de reeds ongunstige geruchten over zijne financiën algemeen liepen, bood een aanzienlijk ingezetene eenige hon derden guldens aan; hij wees dat aanbod van de hand, omdat hij er op dit oogenblik geen behoefte aan had. Eenigen tijd later zou hij zich bij dien zelfden heer vervoegd hebben en vroeg f 9000 ter leen. Nu is f 9000 geen som, die zelfs de rijke maar eiken dag voor het grijpen heeft, en de wensch van De H. kon dan ook niet ten volle bevredigd worden, maar met ten naastenbij ƒ8000 vertrok hij. Een jongmensch uit Bliesmengen, in Beieren, heeft te voet de reis naar Rome gemaakt. Na een kort verblijf in de eeuwige stad, keerde hij weer naar zijne geboorteplaats terug na een afwezigheid van 3 maanden. De reis was daarom te moeielijker, omdat hij weinig geld had, Fransch noch Italiaansch kende en, tot overmaat van smart, volslagen doof was. Een Engelsch blad verneemt dat Von Bismarck zich heeft laten wegen en dat hij 10 pond ongeveer lichter woog dan in het vorige jaar. Heel interessant! Een veertienjarige knaap te Keulen heeft zich dezer dagen in de slaapkamer zijner ouders opgehangen, zonder dat men ook zelfs gissen kan, wat het kind tot deze daad dreef. De wijnoogst langs den Rijn zal geens- zins overvloedig wezen, maar de hoedanigheid der wijnen belooft, indien het weder goed blijft, uit muntend te zijn. Het Engelsche tijdschrift de „Enge- neering" meldt dat een Londensch photograaf er in geslaagd is om eene photographie te maken van eene locomotief van de „Flying Scotchman", terwijl die met een spoed van 66 kilometers in het uur voorbijstoof. Te Dortmund heeft dezer dagen een koopmansbediende een dief, die van het huis zijns patroons lood gestolen en zich reeds een goed eind- weegs verwijderd had, op een wieier (vélocipède) nagezet en in hechtenis doen nemen. Twee broeders, dezer dagen te Repon, Engeland, van de jacht komende, kregen ihuis een kleinen twist over een geweer, dat de een den ander wilde ontrukken. Het geweer was ge- j ladendoor de beweging ging het schot af en trof de moeder der beide knapen vlak in het hart. In Kamin, Silezië, is juist na afloop eener morgen-godsdienstoefening de bliksem in de kerk geslagen. Een vrouw en drie meisjes werden gedood, verscheidene personen gekwetst of be dwelmd. Aan de kerk zelve is geen schade toegebracht. Bij Königsberg moest een bataljon infanterie dezer dagen veldoefeningen maken, waarbij de manschappen tot zulke vermoeiende marschen werden aangezet, dat bij hunne terugkomst inde kazerne verscheidene machteloos neervielen en naar het hospitaal moesten worden gebracht. Drie der ongelukkigen waren kort daarna reeds overleden. Het wordt thans bevestigd dat graaf Arnim in booger beroep wil komen van zijne veroordeeling wegens landverraad. Hij verzoekt schorsing van het vonnis, ten einde naar Berlijn te kuunen komen. In Engeland is een knaap van 13 jaren tot dwangarbeid veroordeeld. Die buitenge woon strenge straf voor een kind van dien leef tijd liep de jongen op door het gooien met steenen. Als een zeker middel om den dood te constateeren is onlangs door den heer Beyraud, van de Parijsche „Académie des Sciences", de aanwending van het cauterium aanbevolen. Vertoont zich volstrekt geene brandkorst, of is die geel achtig en doorschijnend, dan behoeft men aan den dood niet te twijfelenis zij zwart of roodachtig bruin, dan is het leven nog niet geweken. Een ergerlijk schandaal brengt te St.-Etienne aller tongen en gemoederen in bewe ging. Een lid van den gemeenteraad aldaar, de heer Reydon, is gearresteerd op grond van geldafper sing. Iu volle raadsvergadering trad een van zijne collega's openlijk als beschuldiger op en vertelde dat Reydon o. a. van een jongmensch, die in de loting gevallen was, 150 franken ontvangen had om daarvoor de leden van den raad te trakteeren en zoodoende tot vrijstelling te bewegen. Van achteren bleek dat het jongmensch door den mili tieraad wegens een lichaamsgebrek was afgekeurd. Op deze ernstige beschuldiging antwoordde de heer R. dat hij niet 150 fr., maar slechts 105 fr. ge kregen had, en dat hij daarmede niet zijne col-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1