Vrijdag 20 Augustus. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en.Feestdagen, uitgegeven. i\°. 6290. A0. 1880. LEIDSCH DAGBLAD. ■WW PEIJS DEZEB COCBANTt Voor Leiden per 3 maandeiv.LKL Franco per post.. 1.40. Afzonderlijke Noqmdct^i^O.05» PRIJS DEE ADYERTENTIEN Van 16 regels...,1.05. Iedere regel meerw» «vt vté 0. 17*. Grootere^leUers naar plaatsruimte. LEIBEK, 19 Augustus. De afdeeling Leiden en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde begaf zich gisteren ten getale van 40 leden per stoomboot naar Boskoop, om de beroemde kweekerijen aldaar te bezoeken. Bij aankomst der boot te Boskoop was de voorzitter der afd., mr. H. L. A. Obreen, reeds daar aanwezig, vergezeld vau het eerelid van het hoofdbestuur, den heer W. A. Viruly Verbrngge, van Rotterdam. Namens de Boskoopscbe afdeeling werden de bezoekers welkom geheeten door den heer W. C. Boer, die daarna het woord gaf aan den heer C. G. Overeynder, lid van bet hoofdbestuur. Deze wees er op, hoe de leden van een groot gezin verschillende karaktertrekken doen blijkenonder de verschillende afdeelingen der Maatschappij ken merkte Leiden zich door hare krachtige levens uiting het bezoek van Leiden vereerde Boskoop het zou hem eeu genoegen zijn de leden rond te leiden. Te beginnen met de inrichting van den heer W. C. De Boer maakte men terstond kennis met de Boskoopsche kweekerijen. De geheele Laag- Boskoopscbe polder, aan de Gouwe gelegen, en tegen dit water beveiligd door eene zware bazalt- kade, is in lange, smalle, van het noorden naar het zuiden loopende strooken verdeeld, van elkander gescheiden door meer of minder breede slooten, die het vervoer aan beide zijden van den kweekakker mogelijk maken. De bodem bestaat nit veen. is zeer los en laat zelfs toe dat de werkman, met de hand, vrij groote planten in- en uitgraaft. Het is een eigenaardige gewaarwording voor den stedeling, wiens voet aan het vaste pla veisel gewend is, als hem hier, door de trilling en golving van den bodem, de vrees bekrnipt dat de grond voor zijn voet zal wijken en de gedachte wekt, dat die akkers met gewassen op een meer geankerd liggen. Die losheid maakt juist de waarde uit vau den kweekbodem. Eene wind- eu stoom- bemaling houdt de gronden op behoorlijke hoogte boven water en is zelfs in den afgeloopen winter het water meester gebleven. Zoodra de koude wijkt, begint de veenaarde de voorjaarswarmte op te zuigen en ontwikkelt van binnen een groei kracht, waarop de vaste klei- en zandgronden nog lang moeten wachten. Toch wacht de ar beid niet op de lente. „Men werkt van nieuw jaar tot nieuwjaar", zooals een der geleiders zeide. En geen wonder, als men de dichte rijen coni- feeren en loofboomen, heesters, struiken en ooft- hoomen ziet, vooral de laatste, die bij duizenden in waaiervorm gebonden tot leiboomen worden opgeleid of tot hoogstam gevormdals men beseft wat daar gesnoeid, geënt, geoculeerd moet worden dau wekt de som van al dien arbeid en van nog zooveel anderen arbeid verbazing, 't Is dan ook alleen door zooveel inspanning mogelijk den vruchtbaren bodem de tallooze gewassen af te dwin gen, die Boskoop jaarlijks naar Oosten West afvoert. Ook in Boskoops kweekerijen was de laatste felle winter verdelgend rondgegaan; al waren de sporen der verwoesting reeds grootendeels ver dwenen, toch zal menigeen die nog lang gevoelen in de aanzienlijke verliezen, met hooge cijfers aan- geteekend, aan allerlei gewassen, maar meest aan de groenblijvende geleden. De bepalingen van het Berner Congres, betrek kelijk de verspreiding van de druifluis zullen ook Boskoops handel zwaar drukken, door het verbod van invoer in den vreemde. Yoor Boskoop, en voor den plant- eutuinbou w ia het algemeen, is het te hopen dat de gemeenschappelijke pogingen van alle belang hebbenden er toe zullen leiden om die industrie te redden, zij het ook dat Boskoop gezind is, hoewel uoode, de aanzienlijke cultuur vau de druif op te geven. Eu wat nu al in de kweekerijen van de heeren Boer, Van Kleef, Overeynder, Oosthoek Van Nes en Alberts te Boskoop en van den Nestor der boomkweekers, Vos, onder Hazerswoude, waar heen men zich per rijtuig begaf, bewonderd werd Er was niemand die niet bier of daar opgeto gen bleef staan. Hier vertoefde men om op eene ocnlatie van twee jaren ond, zware trossen van schoone appelen (Cox's Pomona, Lord Suffield) of de geweldige zes voet hooge uitloopen van de Paulownia Imperialis, met bladen van 70 cM. middellijn, te bewonderendaar trokken de schoone, fijne, treurende of goud- en zilverbonte coni- feeren de aandacht, of de Abies-soorten, waarbij een overscboone Abies Pinsapo; hier bielden de varen voor vollen grond, daar de honderden soor ten van eiken of de grootbladerige Amerikaansche benken, linden en eiken de liefhebbers op; na eens schitterden de verschillende grootbloemige Clematissoorten in het oog en dan kon men niet scheiden van de rozenkweekerij, waar de mild toegereikte bloemen getuigden van hetgeen Boskoops rozen zijn in hare glansperiode, die juist voorbij was. Ook de vroegbloeiende heesters vertoonden geen bloemen meer; alleen een Sambucos (vlier) prijkte nog met zijne breede sneeuwige schermen, maar het was een nieuwe soort, een doorbloeiende. Dat men ook te laat kwam om de producten der aard beien-cultuur te bewonderen, spreekt van zelf. De teelt van boomen, heesters en struiken is te Boskoop hoofdzaak; bloemen vindt men dus in de kweekerijen niet, dan voor zoover die gewassen ze geven. Deze en de enkele bloeiende planten, die de kweekers er voor pleizier op nahouden, verbreken dan ook het eentonige dat een boom- kweekerij aanbiedt. Behalve de reeds genoemde Clematis tooide de Hydrangea Pendiculata Grandi- flora met verbazende trosbloemen den kweekakker. Menige bloem kwam in het bezit van den lief hebber eu trok mee naar Leiden. De Phlox was ia rijke schakeering (vooral de Phlox Bouton de Eeu) langs gangpaden aangebracht en, hoewel de grond te Boskoop niet deugt voor bolgewassen, gedijt de lelie er toch uitstekend, waarvan de Lilium Lancifolium kon getuigen en vooral de Lilinm Auratum, die bier in den omtrek eeuwig mislukt, maar te Boskoop tot een kloek gewas ont luikt, met ongedeerd blad en 10 a 12 heerlijke bloemen. Schoon zomerweder begunstigde den tocht, die niet altijd door lommerrijke dreven voerde; maar de Boskoopsche vrienden zorgden hier en daar voor verfrissching. Na nog een paar uren in den tuin der herberg genoeglijk gesleten te hebben, keerde men met dankzegging aan de Boskoopsche vrienden en met een „tot weerziens" terug met de stoomboot, van waar men zich nog gezellig ver lustigde in het gezicht van de oevers van Gouwe en Rijn. Sommige dagbladen berichten dat hier ter stede onder voorzitterschap van den heer Bool op den 28sten dezer eene vergadering zal worden gehouden ter bespreking der oprichting van een pensioenfonds. Wij kunnen met zekerheid melden dat dit bericht onjuist is. Door de afdeeling Middelburg van het Pensioen-verbond is een voorstel gedaan, niet om een pensioenfonds op (e richten, maar om bij de regeering stappen te doèn opdat het bestaande pensioenfonds voor ambtenaren ook worde uitgestrekt tot hunne weduwen en weezen. Dit voorstel zal behandeld worden in de algemeene vergadering van het Pensioen-verbond, welke den 28sten dezer te Rotterdam zal ge houden worden. Bij de heden ten raadhuize alhier gehouden openbare aanbesteding van het maken van eene verplaatsbare muziektent, ten dienste der gemeente, is als laagste inschrijver voor de som van f 800 aannemer geworden de heer J. Boom, timmerman alhier. De hoogste inschrijving bedroeg f 993. Gedurende het tweede kwartaal van 1880 werden aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende voor het buitenland bestemde brieven, die door onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden België: J. Van der Velden, Antwerpen; Platz, J. H. Houtzagers, Bakker, Brussel. Duitschland: C. Hesse, BerlijnGebrs. Wolf, BunzlauI. Sie- vers, Hannover; dr. T. Pantijnshi, Keulen. Frank rijk: J. Ballière, Monvort; wed. W. Jances, Nizza; W. Martens, ParijsA. F. Anemaet, Pan. Oost- Indië: M. J. v. Knyk, J. Vreeswijk, Batavia. Toezegging van beroep naar de Hervormde gemeente te Valkenburg is gedaan aan dr. J. J. Richard, te Hoogland. In fle vergadering van hoofdingelanden van den Haarlemmermeerpolder is aangenomen het voorstel tot het verleenen van vergunning aan den heer J. L. J. Jansen, te Hillegom, tot aanlegen exploitatie van een stoomtramweg door den Haar lemmermeerpolder. Ingevolge nadere beslissing der jury is,, naar wordt medegedeeld, behalve de reeds vermelde onderscheiding, aan de Rotterdamsche liedertafel „Harpe Davids", die aan den Cecilia-wedstrijd te 's-Gravenhage deelnam, nog een zilveren eere medaille toegekend. De eerste openbare speeltuin te Rotterdam zal Zaterdag a. s. geopend worden. Door de com missie is een voorloopig reglement vastgesteld, waarin de verschillende noodig geachte bepalingen zijn opgenomen. Daaruit blijkt o. a. dat de tuin op vastgestelde tijden toegankelijk is voor kinderen van 8 tot 14 jaar, aanvankelijk nog slechts, indien zij voorzien zijn van een bewijs van toegang, af te geven door de hoofdonderwijzers der gemeente lijke kostelooze en tusschenscholen en van de daarmede gelijkstaande inrichtingen van bijzonder onderwijs, die van hunne bereidwilligheid tot mede werking hebben deen blijken. Het dagelijks toe zicht wordt gehouden door een onderwijzer in de gymnastiek, met den titel van directeur, en een opzichter, tevens portier. De directeur moet trachten door leiding, voorlichting en aanmoediging tot het gebruik der toestellen op te wekken, zonder dat het karakter van spel en vrije oefening daarbij verloren ga. Belangstellenden, zonder van een toegangsbiljet voorzien te zijn, kunnen tegen be taling van 25 cents toegelaten worden. Wanneer over de inrichting volgens het reglement niet wordt beschikt, kan het gebruik daarvan door de commissie tegen eene door haar te bepalen ver goeding aan scholen, corporatiën of vereenigingen worden afgestaan. In het portiershuisje is een boek aanwezig, waarin door volwassen bezoekers vrijelijk klachten, opmerkingen en aanmerkingen kunnen worden ingeschreven. Het denkbeeld om de letters p. f. enz. op de enveloppe te plaatsen, nu het verboden is ze op het kaartje te zetten, is door zekeren B. in

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1