maar vooral voor handel de tentoonstelling, die hij aanbeveelt, dienstbaar te maken. De heer Agostini verklaarde het geheel eens te zijn met deze meening. Hierop werd, op voorstel van den heer C. J. A. Den Tex, eene commissie benoemd, welke de plannen van den heer Agostini onder zoeken en bespreken zal. Gekozen werden de heeren Den Tex, Cordes, Van Leeuwen, Hubrecht, A. C. Wertheim en Herman Schroder, die zich de keuze lieten welgevallen. „Nijmeegs Mannenkoor" heeft bij een der zangwedstrijden te Keulen den derden prijs be haald. Zooals reeds gemeld is, kreeg „Euterpe" uit Amsterdam den eersten prijs; „Zanglust", mede uit de hoofdstad, den tweeden. De heer C. J. Van Doorn, ruim acht jaren hoofdingenieur in dienst van het Japansche gouver nement, ontving bij zijn vertrek uit Japan uit handen van den Mikado de onderscheidingsteekenen der Orde van de Rijzende Zon. De plannen tot oprichting eener proef hoeve te Wageningen zullen hoogst waarschijnlijk niet uitgevoerd worden. De geldelijke deelneming is zeer gering, zoodat ook het inzamelen van bijdragen gestaakt is. De afgestane gronden zijn reeds voor andere doeleinden gebezigd. Naar het Vad. verneemt, heeft de generaal- majoor inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, dr. A. W. M. Van Hasselt, zijn pensioen aangevraagd. „L'Echo du Parlement" meldt dat bij het groote politieke feest, eergisteren te Brussel ge vierd, onze gezant baron Gericke Van Herwijuen een der eersten was, die in de voor de diplomatie gereserveerde tribune verscheen. De Belgische ministers van binnenlandsche zaken hebben daarop onzen gezant hun hartelijken dank betuigd voor zijne tegenwoordigheid op dat feest. Hel Bel gische blad noemt het bijwonen van het feest door onzen gezant een feit, waarvan het belang en de beteekenis niet nader aangetoond behoeven te worden. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, is gisteren te Port-Said aange komen, en de „Celebes", van Java naar Amsterdam, van daar vertrokken; de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, passeerde gistermorgeu Gibraltar. Z. M. heeft aan C. L. Van Riet, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Deurne; aan J. J. Hasselman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van Stateaan mr. B. Van Royen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Gronin gen J. Van Druten, te Assen, benoemd tot school opziener in het tweede schooldistrict van Drente aan dr. J. H. H. Hulsmann, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg. Gemengd Nieuwe» Door de politie alhier is hedennamid- dag de persoon van C. C., die reeds meermalen tot verblijf in de bedelaarskolonie en gevangenis straf was veroordeeld geworden, ter zake van bede larij naar de gevangenis te 's-Gravenhage over gebracht. Hedenmorgen is men begonnen het terrein, dat voor de studentenfeesten heeft dienst gedaan, voor de aanstaande landbouwtentoonstelling uit te breiden. Door de houten omschutting ge deeltelijk te verzetten, worden de beide nog over gebleven vrije hoeken der Ruïne nu ook aan het terrein gelrokken. Om over tienen had gisteravond de dienst van den tramweg eenig oponthoud, door dien van een met tonnen beladen wagen op de Beestenmarkt nabij de Blauwpoortsbrug door de rails een wiel defect raakte en het voertuig met zijn inhoud op de straat terechtkwam. Tijdens het opruimen moesten de wagens zoolang op de brug blijven staan, tot de weg weer vrij was. De namiddag-harddraverij te Alphen aan den Rijn, te twee uren aangevangen, eindigde eerst des avonds bij achten. Zes uren lang is er dus gestreden, wat niet te verwonderen is, daar de beste harddravers uit ons land op de baan liepen. Alles scheen bovendien mede te werken om dit echt nationale volksfeest tot een der best geslaagde te maken. Buitengewoon schoon weer, een ontzaglijke toevloed van bezoekers, al die ver- eischten om een dergelijk feest te doen gelukkeB, waren in de hoogste mate aanwezig. De uitslag was dat de „Prinses", schimmel van P. Smit te Slikkerveer, pikeur P. Van Zanten, den prijs van 200 behaalde, benevens f 25 uitgeloofd voor den berijder, terwijl de premie, een massief zil veren voorwerp, ter werkeiijke waarde van f 75, ten deel viel aan „la Vitesse", zwart bles-ruin, eige naar J. Smits te Dubbeldam, pikeur A. De Koning. Het paard van D. Visser te Zegwaard, dat in de voormiddag-harddraverij den prijs behaalde, heet „Boerin", bruine merrie, pikeur de eigenaar zelf, en dat van A. Verwey te Langeruigeweide, hetwelk de premie won, „Gerarda", vos merrie, pikeur D. De Bruin. Een woord van hulde aan de hoofdcommissie, bestaande uit de heeren C. J. Van Eeghen, J. Spruyt Lzn. en J. M. Van Valkenburg, die door hare uitstekende regeling zooveel heeft bijgedra gen dat de orde geen oogenblik is gestoord ge worden, mag hier niet ontbreken. Het zal nau welijks behoeven gezegd te worden dat allen uiterst voldaan huiswaarts keerden en dat een herhaling in het volgende jaar, hetzij te Alphen, hetzij te Ouds hoorn, met vreugde zal worden te gemoet gezien. Een achttienjarig jongeling uit het R.-K. weeshuis te 's-Hage waagde zich gister namiddag om halfvier, terwijl hij te Scheveningen baadde, te ver in zee en werd door den sterken stroom onder aan de bank geworpen. De badknechts Gijs De Lange en Wout Hoogendijk, geholpen door Willem Van der Toorn, zwommen met den reddingsstok in de hand naar den drenkeling en hadden het geluk hem te grijpen. Nadat hij in een badkoets was gebracht, verleenden hem de dokters Mess en Court geneeskundige hulp. De drenkeling is buiten gevaar. Een hevige brand is uitgebroken in de woning van den landbouwer Gijzenberg in de Haarlemmermeer aan den Lisserweg. De woning met schuur en hooibergen benevens 40 hectoliter gedorscht graan met het stroo, een boerenwoning en eenige kippen zijn verbrand. Alleen eenige huismeubelen heeft men kunnen redden. Naar men zegt, was alles verzekerd. De oorzaak is geheel onbekend. Omtrent het verdrinken van den man in de Lindengracht te Amsterdam geeft het N. v. d. D. de volgende leziug: Twee vrienden, die beiden getoond hadden stevig te kunnen drinken, geraakten in strijd over de vraag, wie van hun tweeën het beste zwemmen kon. Na een lange woordenwisseling besloten zij de proef er van te nemen en kwamen overeen dat hij, die de wedden schap verloor, den ander f 25 zou geven. Zij be gaven zich dus te water om te toonen wat zij kondenmaar nu bleek het, dat beiden even on bedreven in de zwemkunst waren, en zich niet eens boven water konden houden. Op hun hulp geschreeuw schoten eenige personen toe. Deze slaagden er in een te redden, maar de ander heeft zijn roekeloosheid duur moeten bekoopenhij werd levenloos opgehaald. Het Hbl. meldt nog dat de ongelukkige een vrouw met vijf kinderen nalaat. Een derde persoon die ook pogingen tot reddiDg deed, kwam heelhuids op het droge, evenals een knaapje dat door het gedrang te water viel. Het Amsterdamse he dienstmeisje, dat de onvoorzichtigheid had petroleum in een strijkkachel te werpen, waardoor hare kleederen in brand geraakten, is reeds aan de gevolgen der bekomen brandwonden overleden. Bij het grasmaaien op een veld bijde Raampoort te Amsterdam heeft gisteren een man het ongeluk gehad zijn been nagenoeg af te maaien. Hij werd naar het gasthuis vervoerd. Een paar dagen geleden genoten de bewoners van Klarendal te Arnhem het schouw spel, dat een 17-jarige timmerman eene kat met een touw om den hals laDgs de straten sleurde. Nadat de dappere jongeling dit een poos lang had gedaan, slingerde hij het beest zoo lang en zoo hevig tegen de deuren en vensters der woningen, dat hij ten slotte weinig meer dan een vormlooze klomp aan het touw had. Tegen den dader is ver volging ingesteld. Door de politie te dier stede is een knaap gearresteerd, die, vroeger werkzaam op eene drukkerij aldaar, een blad misdruk met onafgewerkte tramkaartjes had gevonden en deze stuksgewijze tegen veel verminderden prijs verkocht, onder voorgeven dat hij ze gevonden had. Het bedrog werd spoedig ontdekt, toen een persoon, die ze te goeder trouw had overgenomen, deze ongeldige kaartjes aan een conducteur in betaling aanbood. Dieven hebben in lord Eldons kasteel te Encombe ingebroken en daaruit kostbaarheden gestolen, ter waarde van 20,000 pd. st. O. a. werd het grootzegel, dat George IY aan den lord kan selier Eldon schonk, benevens het tafelzilver ontvreemd. Te Hamburg is dezer dagen een weduwe overleden in den „gezegenden" ouderdom van 112 jaar. In de laatste, jaren was zij blind, maar het hoofd bleef helder. Zij trouwde 27 jaar oud en was 37 jaar weduwe. Hare oudste dochter stierf onlangs, 84 jaar oud. De Amerikaansche zendeling-prediker W. Parson is in Klein-Azië vermoord. Daarom trent wordt door de „Kreuzzeitung" het volgende medegedeeld: Parson had in Juli eene reis door verschillende Armenische dorpen in de omstreken van Nicea (Isnik) gemaakt en bevond zich op den terugtocht naar zijne woonplaats Bagdschedschik. In de nabijheid van het meer Isnik werd hij door den nacht overvallen. Daar het weder zeer heet was, besloot hij onder den blooten hemel te over nachten. Zijn bediende Garabet Dudukian bond de paarden vastdaarop wikkelden beiden zich in hunne reisdekens en sliepen in. Drie jonge her ders, die in de nabijheid hunne legerplaats had den, maakten zich in den vroegen ochtend gereed om bun vee naar de weide te brengen; zij ontdekten de beide slapenden en besloten hen om het leven te brengen en dan te berooven. Garabet ontving een schot in de borst, richtte zich nog even op en viel toen met een luiden kreet dood neder. Parson werd wakker en toen hij wilde op staan met een pistoolschot ter aarde geworpen. De moordenaars plunderden nu de lijken, doch vonden nauwelijks 100 piasters (ongeveer f 12). Zij trachtten toen de lijken te verbranden, om elk spoor hunner misdaad uit te wisschen, maar werden door een hevigen regen daarin verhinderd. Een paar dagen later werden de lijken door eenige boeren uit Bagdschedschik gevonden, bijna op hetzelfde oogenblik dat de moordenaars terugkeer den om hun opzet tot het verbranden der lijken te volvoeren. De boeren wierpen zich op de moordenaars en ofschoon dezen tot de tanden gewapend waren, gelukte het hun, hen te binden en aan de politie van Ismid (Nicodemia) over te leveren." Het aantal dooden ten gevolge van de botsing van twee treinen op de „New Jersey Railway" bedraagt 20, het aantal gewonden 53. BUITENLAND. Frankrijk. De hoogleeraar C. Hippeau is door de Fran- sche regeering belast geworden met een onderzoek naar den toestand van het lager, middelbaar en hooger onderwijs in België en Nederland. De „Rep. fr." beweert dat eenige der uit Frankrijk verdreven geestelijken ook naar Nederland zijn uitgeweken. Men schijnt na de terugkomst der geatn- nestiëerden in Frankrijk last van overbevolking te hebben, althans men is nu bezig weer ruimte te maken door de vreemdelingen over de grenzen te zetten. Een Zwitser, Delang, onderging dezer dagen hetzelfde lot als onlangs de redacteur der „Triboulet", de Amerikaan Hardey Hickey. Hij kreeg aanzegging dat hij binnen 48 uren Frankrijk moest verlaten. Delang is gehuwd met een Fransche vrouw en ontving het bevel het land te verlaten om dat zijne eega, tegen wie de regeering in dit geval machteloos is, aan Rochefort eenige voor den ex-commandant Marcerou compromitteerende bijzonderheden heeft medegedeeld omtrent de be handeling der commune-gevangenen. De „Figaro" spreekt het gerucht van den dood van Bazaine tegen en verzekert nog onlangs een brief van den ex-maarschalk gelezen te hebben, dien deze den ,9deu dezer geschreven had en waarin hij verzekerde zich nog nooit zoo wel bevonden te hebben. In het Bois de Boulogne is plotseling dood gebleven een van Engelands beroemdste tooneel- speelsters, miss Neilsson, bijgenaamd de Engelsche Sarah Bernhardt.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2