ft". 6283. Donderdag ■u W Augustus. A°. 188Ö. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Ifeestdagen, uitgegeven. Alweer een defensie-verbetering. LEIDSCH T DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maandeOk Franco per post Afzonderlijke Nomtner^, #r». k* LML 1.40. «.06. PRIJS OER ADVERTENTIES: Van 1—6 rebels •v*r*-»r*>rFrw>-.y1.05. 'Iedere regel meer.v. QrooteraijleUers naar plaatsruimte. «TADS-BERICHTE». BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der verordening van den 27sten November 1879 (Gemeenteblad N°. 10); Brengen ter algemeene kennis dat door hen is benoemd tot Raad der Gebuurte N°. 25 of N'. 7 van Wyk VI de heer PAULUS PLANJER, in de plaats van den heer W. G. DE GRAAF, die tot heer dier gebuurte is benoemd tot Raad der Gebuurte N°. 39 of van Wijk IX, de heer ANTONUS ROVERS, in de plaats van den heer B. BAKKER, aan wien wegens vertrek uit de gemeente een eervol ontslag nit die betrekking is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. Een knap figuur, zoo'n rijksveldwachter met zijn uniformjas, zijn hartsvanger en, als zijn rang dat zoo meebrengt, de zilveren kwasten bovendien maar vooral die blinkende helm, ziet u, dat is eigenlijk het point de résistance. Waren wij be deeld met de gave der poëzie, wij zouden een lierzang wijden aan dat talloos tal van dorpsche schoonen, wier hart bezweek voor den betoove- renden glaDs van 's rijksveldwachters blinkend hoofddeksel. Zoo'n geheel leger van zulke helmdragers een prachtig gezicht, nietwaar? Het geheele leger, ons leger, het Nederlandsche leger met znlke klephoeden getooidImmers dat ware de defensie- quaestie een reuzenschrede nader gebracht tot hare oplossing. Of droegen de overwinnaars in den Duitsch-Franschen oorlog ook niet hnn pickelhaube? De pickel, ja, die zon er volgens het model, bij de rijksveldwacht in gebrnik, wel niet opzitten, maar dat doet er eigenlijk minder toe, want dient die punt om de slagen op te vangen, een ronde helm laat ze afglijden, aan de voorzijde langs den luifel voor het gelaat, aan den achterkant langs dien voor den nek. Die gedachten, ze kwelden onophoudelijk de mannen, die daar tellen het aantal knoopen aan kapotjas of groot-tenue, die daar meten de lengte der vangsnoeren, ja die bepalen de dagen, waarop de rechter- of de linker-overslag van den uniform rok moest worden bovengeknoopt. Gevaarlijk man, die veldwachter, niet alleen voor de rust der schoone sekse, maar ook voor die der vroede mannen, wien het legerbestuur ter harte gaat. Zoo dikwijls reeds hadden zij in stilte getunrd naar die kloeke rijksveldwachters, en wat het was, ze wisten 't zelf niet, maarja, daar hadden zij het gevonden de helm. En thans de dagbladen hebben den volke de blijmare reeds luide verkondigd: dat bij den minister van oorlog het plan bestaat om de corpsen van het leger van een nieuw hoofddeksel te voor zien. Het zon bestaan in een soort van helm met twee kleppen, een voor het gezicht en een voor den nek, en vrij veel overeenkomst hebben met de helmhoeden, thans in gebruik bij de rijks- veldwacht. En de zaak schijnt reeds tamelijk beklonken te zijn ook, want, zoo wordt er bijgevoegd, de inspecteurs der verschillende wapenen en diensten betnigden allen hunne ingenomenheid met het als proef vervaardigde model en gaven er verre de voorkeur aan boven de thans in gebruik zijnde, zoo ondoelmatige schako's. Verheugt u in die zekerheid, gij allen, die het wel meent met het Nederlandsche leger, vooral gij, voorstanders van het Anti-dienstvervangings- bond; thans zullen alle dienstplichtigen zelf de wapens, neen den helm voor het vaderland willen dragen. Laat nu vrij de forten, nog voordat zij zijn afgebouwd, in den drassigen bodem wegzin ken moge nu de defensie-linie desnoods nog een tiental malen worden gewijzigd, doordat de een met taai geduld afbreke wat de ander nog zoo pas met prijzenswaardige volharding ineenzette; trede nu de quaestie van stalen of bronzen geschut gerustelijk op den achtergrondWat nood Tegen al die leemten en bezwaren weegt ruimschoots het Nederlandsche leger op, gedekt niet langer met de zoo ondoelmatige schako's, maar met blinkende helmen, voorzien van voor- en achterklep. Wee alle eerzame keukenprinsessen, wier noodlot haar veroordeelde haar leven in een garnizoensstad i te slijten! Wie van haar zal nog bestand zijn tegen de doorborende blikken van onder de voor klep der helmdragende strijders van het Neder landsche leger? Vooral wanneer dezen dienst doen als oppasser of huisknecht, kindermeisje of gla- zenwasscher, krijgshaftige fnnctiën, die zij nog altijd bleven verrichten ondanks het eenmaal daar tegen uitgegaan verbod. Maar ook nog voor anderen leveren de toekom stige helmhoeden een groot gevaar op. Arme be lastingschuldigen, die per slot van rekening het gelag moeten betalen! Want men moge hnn alles, van het kleedingfonds tot het soldatenboekje, haar fijn voorrekenen en hnn aantoonen dat de soldaat zelf zijn hoofddeksel betaalt wat er de zaak vooral niet beter op zon maken de belasting plichtigen weten maar al te goed, voor wie het einde van al die fraaiigheden den last zal dragen, nog daargelaten dat de rijksveldwachters en de meeste politiebeambten thans op hun beurt want dat leert de ondervinding afstand zullen moeten doen van den door het leger aangenomen helm en tegen hooge kosten van andere hoofd deksels zullen moeten voorzien worden. Er zijn in ons vaderland, hoe anti-militair ge zind over het algemeen, nog weidenkenden genoeg, die zonder morren het hunne zonden bijdragen tot verbeteringen in het defensie-stelsel, die het land werkelijk verdedigbaar zonden maken; doch waar alle deskundigen, die daarvoor tot dusver optraden, onmachtig bleken te zijn om het vader land een goede verdediging te verschaffen, daar hebben diezelfde weidenkenden een afkeer van, drijven den spot met alle beuzelachtige verande ringen in kleeding en tenue, waarvan niet veel anders valt te zeggen dan dat zij noodeloos veel geld kosten en getuigen van de onmacht om iets beters uit te richten. LEIDEN, IS Augutal. Onze stad leed een treffend verlies door het overlijden van den man, wiens ziekte wij eenige dagen geleden vermeldden, van dr. L. S. Van Piaag, den bekwamen geneeskundige, die nog in deze maand recepten schreef, maar zelf onder vinden moest dat tegen den dood geen kruiden zijn gewassen. Gisteravond te tien uren bezweek hij, na een leven van bijna 82 jaren, waarvan hij er bijna zestig aan de beoefening der genees- en verloskunde had gewijd. Zaterdag zal zijn stoffelijk overschot te Katwijk, waar ook zijn vroeg gestor ven zoon dr. I. Leoaides Van Praag rust, worden ter aarde besteld. De opbrengst der in den avond-bidstond van gisteren gehouden collecte voor „de school met den Bijbel" bedraagt f 847.10. Met het stoomschip „Conrad" der maat schappij „Nederland", hetwelk 28 Aug. a. s. nit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 7 Sept. a. s. met den trein van 7.15 's middags nit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip nit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. Naar de Chr.-Geref. gemeente te Noordwijk- aan-Zee is beroepen 'de heer G. Elzenga, candidaat. Ds. G. J. Barger van Oude- en Nieuwe-Wete- ring heeft voor het beroep naar Oppenhuizen en Uitwellingerga bedankt. De heer L. Van Doorn en echtgenoote, vader en moeder in het arm- en weeshuis te Bodegraven, zijn in dergelijke betrekking benoemd te Veenendaal. Zij zullen vervangen worden door den heer K. Schijf en echtgenoote, thans met het toezicht belast over de werkinrichting te Leerdam. Voor de aanstaande landbouwtentoonstelling te Londen zijn tot dnsver bij de Nederlandsche keuringscommissie aangifte gedaan vanmelkkoeien 68, vaarzen 24, stieren 85, Edammer kaas 39, Goudsche kaas 15, Leidsche kaas 5, Friesche kaas 9, versche boter 29, inlegboter 72, bovendien etalage van eenige handelaren. De jaarwedden der gewone hoogleeraren aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedragen minstens f 4500. Zij wordt gerekend f 5000 te zullen bedragen, voor ieder aan wien bij zijne benoeming zelve niet bericht is dat zijne jaarwedde tot hooger of lager bedrag is vastgesteld. De jaarwedde der buitengewone hoogleeraren bedraagt het cijfer, dat bij ieders benoeming door directeuren bepaald en in de benoeming zelve is uitgedrukt. Bij eervol ontslag heeft de daardoor emeritus verklaarde hoogleeraar, die minstens vijf dienst jaren vervuld en jaarlijks drie pet. zijner jaarwedde gestort heeft, aanspraak op pensioen, dat minstens f 1000 per jaar en hoogstens 9/,0 der gedurende het laatste jaar genotene jaarwedde bedraagt. De negende algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde beschermheer Z. M. de Koning zal Dinsdag 14 September a. s. in het feestge bouw der sociëteit „Vereeniging" te Haarlem worden gehonden. Na afloop daarvan znllen de afgevaardig den en leden zich vereenigen aan een gemeenschap- pelijken maaltijd in het hotel Funckler aldaar. Op deze vergadering zullen o. a. nit de voordrachten, door de afdeelingen ingezonden, drie leden voor het hoofdbestuur worden gekozen, in plaats van de aftredende en niet herbenoembare heeren dr. D. J. Coster te Amsterdam, J. J. Jnrrissen te Naarden en A. Glijm De Vos te Utrecht. In het Odéon te Amsterdam had gisteren eene vergadering plaats van invloedrijke ingeze tenen der hoofdstad, die op verzoek van den heer Edouard Agostini bijeen waren gekomen. De heer Agostini is een FranschmaD, zegt het Hbl., die sinds lang veel belangstelling voor Nederland ge voelt en gelooft dat het in het belang is van ons vaderland om meer wereldkundig te maken over welke groote hulpmiddelen het beschikt, hoe voor treffelijk o. a. Amsterdam voor den transito-handel gelegen is, wanneer eens het kanaal naar den B.ijn gereed zal zijn. Hij ontwikkelde zijne plannen in deze vergadering en dirukte in eene sierlijke rede den wensch nit, dat wij de volken van Europa tot eene internationale tentoonstelling zouden bij eenroepen. De heer A. C. Wertheim toonde aan waarom dit plan hem minder wenschelijk en on- practisch voorkwam; hij ried den heer Agostini aan, zijn plan te beperken en niet voor nijverheid,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1