gen, doch keerde spoedig door de zorg van zekere vrouw D. tot bewustzijn terug, waarna zij weder naar hare woning kon vertrekken. Om haiftien was het éénjarig zoontje van zekeren B., terwijl dit in een kinderwagentje gezeten was, door het achteruitrijden daarvan in de Binneuvestgracht te water geraaktzonder bekomen letsel werd het echter spoedig daaruit gehaald door JC. L., die zich daartoe gekleed te water had begeven. Hedennamiddag om kwart vóór tweeën kwam eeu zesjarig meisje bij ongeluk in een kelder terecht, waarbij het eenigermate aan hoofd en hand verwond geraakte. Men schrijft ons uit Katwijk: Van 6 tot 14 dezer zijn alhier met ruime vangst 16 haringschuiten aangekomen, te zamen met 2745 kantjes pekel- en 240,100 stuks steurharing. Wegens den algemeen ruimen aanvoer staan de prijzen laag en is de verzending onbeduidend. Ondanks de herhaalde waarschuwingen van den spoorwegwachter wilde een koetsier van een stationeerend rijtuig te 's-Hage op het Bezui- denhout de Rijnstraat passeeren op het oogeoblik dat een stoomtram in aantocht was. Het gevolg was dat het rijtuig werd aangereden en geheel vernield werd, terwijl de koetsier van den bok werd gesmeten en evenals het paard eenige kwetsuren bekwam. Hedenavond zal na afloop der gewone muziekuitvoering op het terras van het Badhuis te Scheveningen een groot vuurwerk vanwege de gemeente worden afgestoken. Naar men verneemt, zullen deheeren Godard en Crommelin 's avonds van den 2den September uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met hun ballon-parachute opstijgen. Spoedig daarop zal aldaar een tweede opstijging plaats hebben, waarna de ondernemende luchtreizigers met hun ballon te Rotterdam, Leiden en andere plaatsen zullen komen. Een Amsterdamsch dienstmeisje, dat gisterochtend het fornuis met petroleum wilde aan maken, heeft hare onvoorzichtigheid zwaar moeten boeten. De petroleum ontplofte plotseling en deelde de vlam mede aan de kleederen der ongelukkige, die onder hevige pijn naar het gasthuis moest vervoerd worden. De boete van f 1051.65, waartoe de gebroeders D. door het gerechtshof te 's-Bosch waren veroordeeld wegens ongedekt vervoer van gedistilleerd, is ten gevolge van een verzoek om gratie, namens de veroordeelden ingediend door hun verdediger mr. A. C. M. Leesberg, advo caat-procureur, door den Koning verminderd op 100, subsidiair drie dagen gevangenisstraf. Bij de zwemoefeningen is te Zutfen een huzaar verdronken. Niettegenstaande onmid dellijk alle moeite werd in het werk gesteld om den drenkeling te redden, mocht dit niet geluk ken. Zelfs het lijk is tot nog toe niet terug gevonden. Een matroos, pas uit Indië terugge komen, had het kostelijke plan opgevat om zijn familie en geboorteplaats Winschoten eens op te gaan zoeken. Op reis dronk hij zooveel echten Schiedammer, dat hij, daar aangekomen, bijna niet meer loopen kon en op een pas of wat van de ouderlijke woning nederviel. Spoedig stonden er eenige menschen om den Janmaat en ook zijne moeder, die daar juist voorbijkwam, wilde eens zien wat daar te doen was. Onmiddellijk herkende zij haren „Hendrik" en verwelkomde hem met de woorden: „Wel, m'n jonk, how komst zoo hier?" De matroos, die noch zijne moeder, noch iemand anders herkende, kon eerst den volgenden morgen daarop het antwoord geven. Vrijdag, de 13de, is voor Laeken wel een ongeluksdag geweest. Niet minder dan drie lijken van personen, die door zelfmoord omge komen waren, werden dien dag uit het water op gehaald. Twee er van waren van een jonkman en een vrijster, die, na hunne hoofden met zakdoeken aan elkaar gebonden te hebben, in het Willebroecker- kanaal gesprongen waren (liefdesgeschiedenis)het derde was dat van een meisje van 15 of 16 jaren. De ongelukkige was voor het onderwijs be stemd geweest en had in de examen-loterij een ongelukkig uummer getrokken, waarover zij zich zoo beschaamd en vernederd gevoelde, dat het leven haar voortaan onverdraaglijk toescheen. Die I lijst vau rampen was voor het kleine stadje nog niet groot genoeg: nog denzelfden dag werd er een wisselwachter door een buffer van een locomotief aangereden en zeer ernstig aan het hoofd gewond. Op de „West New Jersey Railway" reden twee treinen tegen elkander aan. Zeven per sonen kwamen om, en veertig werden er gewond. De Parijsche „rijtuig-maatschappij" heeft met het oog op de koetsiersgrève te Brussel aangeboden 300 paarden, rijtuigen en koetsiers naar de Belgische hoofdstad te zenden't zouden allen koetsiers zijn, die Brussel kennen; in 24 uren zouden ze present zijn. De maatschappij stelde daartegenover de volgende voorwaardenze vroeg het monopolie om hare rijtuigen te doen stationeeren en zou 300 fr. per jaar en per rijtuig aan de stad betalen; zij verbindt zich om 500 nieuwe rijtuigen aan te schaffen en zou 50,000 fr. waarborg stellen. Te Oberadelsdorf, bij Goldberg, is een boerenarbeider onder het eten van zijn mid dagmaal plotseling gestikt, doordien te gelijk met de spijs een wesp in zijn mond kwam. Ofschoon hij de wesp dadelijk uit den mond spoelde, had deze hem toch reeds in den hals gestoken. De keel zwol dadelijk op, en na een vreeselijke be nauwdheid stierf de ongelukkige, in het bijzijn van zijne verschrikte kameraden, binnen tien minuten. Te Colmar (Elzas) is zekere Weber uit Oberehnheim met de guillotine onthoofd. Vroeger bedreef hij verschillende misdadenlaatst vermoordde hij een zijner medegevangenen. Sedert 1869 was de guillotine te Colmar niet gebruikt. Bij Iiirschberg is een trein ontspoord en in den twintig meter diepen afgrond, die zich naast den spoorweg bevindt, gevallen. Gelukkig waren er geen reizigers in; de wagens werden echter geheel verbrijzeld en de lijken van machinist en stoker werden oukenbaar te voorschijn gehaald. BUITENLAND. De invoer in Erankrijk bedroeg gedurende de 7 eerste maanden van 1880 f 2,810,911,000 fr. de uitvoer 1,870,558,000 fr. Voor dezelfde periode van 1879 waren de cijfers 2,621,370,000 en 1,818,079,000 fr. Naar aanleiding van zijn bezoek te Cher bourg heeft de president Grévy den minister van marine schriftelijk gelukgewenscht met den voor- treffelijken staat der twee daar vereenigde eskaders en zijne bewondering uitgedrukt voor het krachtig voorkomen der schepen en de schoone houding der bemanningen. De „Voltaire" bericht dat Bazaine overleden is. Zooals men zich zal herinneren, hield Bazaine na zijne ontvluchting uit de gevangenis Sainte- Marguérite zich in Spanje op. België. Eene groote volksmenigte was gisteren te Brus sel in al de straten, die naar de nationale ten- 1 toonstelling voeren, bijeen. De leden der Kamer, van den Senaat en de ministers, deputatiën van allerlei aard, uit het leger, van particuliere maat schappijen, van gilden wier bestaan tot zelfs van 1181 dateert, van de drukpers enz., de burgemeesters en deputatiën van alle gemeenten in België waren te twaalf uren in optocht op het terrein der ten toonstelling gekomen. De koning en de koninklijke familie kwamen te kwart over éénen en werden overal bij aankomst met onbeschrijfelijke geestdrift ontvangen. De stad is keurig versierd en het weder was prachtig. In antwoord op de uitge sproken redevoeringen van de presidenten van Senaat en Kamer, van den minister van binnen- landsche zaken Rolin-Jacquemyns, van den president van het hof van cassatie, van den president van den provincialen raad en van den burgemeester van Brussel, heeft de koning eene uitvoerige rede gehouden, waarin hij zijne erkentelijk heid betuigde jegens diegenen, waaraan België, zoo zeide hij, zijne uitstekende constitutie ver schuldigd is. De koning wees vervolgens op al het geen sedert 1830 is verricht en zeide dat België niet kan nalaten zijne oprechte erkentelijkheid te betuigen aan de vijf groote mogendheden, die zijne neutraliteit hebben gewaarborgd. Ten slotte maakte Z. M. nog melding van de broeder lijke betrekkingen met de andere mogendheden. Vervolgens defileerden alle deputatiën, maatschap pijen enz. voor den koning onder het oorverdoo- vend geluid van de klokken der tentoonstelling, het geschut, de muziek der verschillende corpsen en het gejuich van de veertig duizend deelnemers aan deze plechtigheid. Daarna werd de cantate, woorden van Louis Hijmans, muziek van Eduard Lassen, uitgevoerd. De oude Rogier, lid van het voorloopig bewind, en de leden van het nationaal congres maakten deel uit van den stoet. Het feest liep in de beste orde af. Het getal vreemdelingen dat Zondag en Maan dag met de spoortreinen te Brussel werd aangevoerd, is ontzettend groot. Men schat dat de bevolking verdubbeld is. De illuminatie is tot heden uitge steld, om welke reden is niet bekend. Dit wekte groote teleurstelling bij de talrijke provincialen, die gisteravond weder per spoortrein naar huis moesten. Bij gelegenheid der opvoering op Vrijdag avond van de „Muette de Portici" was voor de zeven overgeblevenen der in de Septembermaand gewonden, een der groote loges tusschen de kolommen afgezonderd, die doorgaans door het corps diplo matique wordt ingenomen. De andere loge was voor de ministers bestemd, doch zij bleef evenals de koninklijke onbezet. Men schrijft dit toe aan den weasch om Holland geen aanstoot te geven en vermoedt dat het eveneens uit kieschheid tegen over het huis van Oranje-Nassau is, dat zoomiu de aartshertog Rudolph als eenig vreemd vorst de nationale feesten komt bijwonen. Ooetonr.-II on <r- Monarchie De internationale graan- en zaadmarkt te Weenen is gisteren geopend. Het verslag omtrent den oogst schat, het getal 100 als het gemiddeld be drag aannemende, dat van de tarwe op 98, rogge 97, gerst 109, haver 107. De uitvoer van tarwe zal 5, die van rogge zal 6 millioen centenaars bedraggen. Voor de andere Europeesche landen wordt de tarwe meest op het gemiddelde en de rogge op het zwak gemiddelde en slechte opbrengst geschatde Amerikaansche wordt, wat de quantiteit betreft, gelijk, maar wat de qualiteit aangaat, lager dan die van het vorige jaar gesteld. Ook de omstreken van Ischl, waar keizer Wilhelm en keizer Erans Jozef elkaar het laatst ontmoet hebben, worden door overstroomingen geteisterd. Tot nog toe bestaat er echter geen direct levensgevaar voor de bewoners. Groot-Britanuië. De correspondent van de „Daily News" te St.- Petersburg meldt, zooals de telegraaf ons reeds berichtte, dat hij reden heeft om te gelooven dat Ayoeb-khan wel degelijk in overleg met Abdur rahman heeft gehandeld en dat er reden is om van Abdurrahman het ergste te denken. Hij voegt er bij dat hij zulk eene onrustbarende tijding niet zenden zou, als hij er niet zeer goede gronden voor had. De Russische bladen spreken in gelijken trant. De „Daily News" hoopt dat deze zaak grondig zal worden onderzocht, opdat bi het ver moeden valsch blijke of het verraad gestraft worde. Er zal in het Parlement spoedig wel eene inter pellatie over dit bericht plaats hebben. Dit bericht daargelaten, meent de „Daily News" dat de tijdin gen uit Afghanistan gunstig zijn. Ayoeb-khan schijnt te aarzelen, of hij Kandahar met loopgraven zal naderen dan wel een storm wagen. In elk geval heeft hij het beste oogenblik om de stad aan te vallen, laten voorbijgaan. Thans zijn alle maatre gelen tot verdediging van Kandahar genomen en intusschen rukten generaal Roberts uit het noorden en generaal Phayre uit het zuiden tot ontzet aan en kunnen zij in het begin van September daar zijn. Het weekblad de „Spectator" is zeer ingeno men met de dezer dagen zooveel besproken en zoo scherp aangevallen krijgsmaatregelen in Afgha nistan. Het blad noemt het een stout, maargoed beraamd plan om Ayoeb-khans strijdmacht te gaan vernielen en daarna terstond Afghanistan te ont ruimen en aan zich zelf over te laten. Van den nieuwen Emir van Afghanistan melden de Indische bladen het volgendeIn 1868 werd hij door zijn oom Sher Ali in een bloedigen oorlog verslagen en op de vlucht gedreven, waarbij hij genoodzaakt was zijne negen vrouwen achter te laten. Deze werden nu door den overwinnaar in hechtenis genomen en eerst onlangs, voor zoover

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2