was beslissend voor de vraag, of znlk eene nieuwe belasting mocht worden opgelegd zonder gelijk tijdige wegneming of vermindering van andere drukkende of schadelijke heffingen. Met genoegen werd overigens gezien dat de minister hoopt de bedrijfsbelasting spoedig te kunnen indienen. Over de aangebrachte wijzigingen werd afzonderlijk van gedachten verwisseld. Zooals gewoonlijk in dergelijke verslagen, wordt aangeteekend wat vele, onder scheidene en sommige leden aanvoerden en wat daartegen anderzijds werd ingebracht. De heer A. Godschalk, B.-K. bisschop te 's-Bosch, heeft benoemd tot professor aan het seminarie te Haaren den heer J. A. M. Yanden Heuvel, en tot professor aan het seminarie te St.-Michiels-Gestel den heer J. P. Broekman. In het tijdperk van 11 Juli tot 7 Aug. jl. zijn geen ambtsberichten omtrent het voor komen van gevallen van longziekte onder het rund vee ingekomen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 5 runderen door die ziekte aangetast. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Oemengd Nlenwa Omstreeks elf uren begaf zichZater- dag-avond zekere K. in de Mare te water. Het bad scheen hem goed te bevallen, want toen een daar in de buurt woonachtig persoon hem er met inspanning uitgehaald had, kreeg deze uit erken telijkheid zulk een hevigen slag in het aangezicht dat er bijna twist ontstond. De redder evenwel ziende dat de zonderling „dankbare drenkeling" dronken was, oordeelde het nu beter zijns weegs te gaan. Het spreekwoord „de liefde is blind" werd weder te 's-Hage voor een jong paar tot hun groote ontsteltenis bewaarheid. Yan de muziek in het Bosch komende, wilden de jongelui de Maliebaan oversteken, doch zeker meer aan elkander dan aan den weg denkende, kwamen zij in de sloot achter de tenten terecht. Op hun hulpgeroep kwamen eenige voorbijgangers toeschieten, die de verliefden uit hun neteligen toestand op het droge brachten. Naar aanleiding van het schieten op het proefveld der artillerie aan het strand, kwam te Scheveningen het gerucht in omloop dat de Koningin bevallen was* Zelfs ging men zoover, bij een der boekhandelaren een bulletin voor de ramen te plakken, waarbij de heuglijke tijding den volke werd medegedeeld. Ook te Zutfen is een biljet, geheel in den vorm van een echt bankbiljet, doch waarop vermeldde „Nederlandsche Bank betaalt aan toonder 40 sigaren", uitgegeven en in ontvangst genomen. De notaris De Haan, van Wolvega, thans in arrest, is door de rechtbank te Heeren veen verklaard in staat van kennelijk onvermogen. Yier maanden geleden moest te Am sterdam een knecht voor zijn patroon f 750 halen bij een notaris. De knecht ontving die som, en vluchtte daarmede naar Londen. Eenige dagen geleden begaf hij zich naar Botterdam en meldde zich bij de politie aan, die hem naar de hoofdstad liet overbrengen. Niet de gemeente, zoo schrijft de DordrJ Crt., maar een particulier heeft, naar men ons nader meldt, den geëmailleerd ijzeren beker aan de pomp aan de Vischstraat doen aanbrengen. In middels doet dit niets af aan de wenschelijkheid dat ook van gemeentewege dergelijke bekers bij de overige pompen worden geplaatst. Merkwaardig is het, dat in het dorp Zwaagwesteinde, gemeente Dantumadeel, van de 1587 inwoners 800 verklaard hebben tot geen erkend kerkgenootschap te behooren. Te Bremen is een ongelooflik brutale diefstal gepleegd. Bij een leerhandelaar in de „Buchtstrasse", verhuurder van kamers, meldden zich een heer en dame aan, die over het huren van een kamer kwamen spreken en zeer beleefd werden uitgenoodigd binnen te kpmen. Na eeuigen tyd over huurprijs enz. gepraat te hebben, wierp zich de nieuwe huurder eensklaps op den niets kwaads vermoedenden leerhandelaar en drukte hem stevig den hals toe, terwijl de dame hem chloroform onder den neus hield en den sleutelbos uit zijn zak haalde. Van de verdooving, door de chloroform teweeggebracht, die eenige uren aanhield, maakten de brutale dieven gebruik om kasten en kisten te plunderen, waarop zij met een aanmerkelijke geld som in papier, doodbedaard, het huis verlieten. De politie heeft gelukkig reeds den volgenden dag zich van hen meester kunnen maken. Politie-agenten hebben op de „pont d'Iéna" te Parijs een man betrapt, die bezig was een gaslantaarn weg te breken. De man werd ge arresteerd en op de vraag wat hij wilde, ant woordde hij dat hij de lantaarn wilde hebben om zijn tuin te verlichten; de stad was rijk en een lantaarn meer of minder kwam er voor haar niet op aan Te Genève liet een dame, naar men denkt een Engelsche, zich te twaalf uren van den tweeden toren van de cathedraal naar beneden vallen. Men vond het lijk van de ongelukkige met verbrijzeld hoofd en gebroken ledematen. Naar men in de „Débats" leest, ont snapte dezer dagen te Parijs een luipaard uit eene menagerie, ging op eene binnenplaats twee kleine kinderen voorbij zonder hen leed te doen en trad een naburig wijnhuis binnen. De eigenaar bevond zich alleen en zette het op een loopen. Kort daarna kwam een bediende der menagerie, vatte het dier met een tang bij den neus en sleepte het zoo weder naar zijn hok. Berichten uit Poitiers gewagen van eene ontzaglijke verzakking van rotsen te Vieux- Port bij Port-de-Piles, in het Pransche arrondis sement Chatellerault. Eenige kalkovens stortten in en ten minste dertig werklieden werden onder het puin bedolven. Volgens sommigen zijn ook twee huizen vernield en waren reeds tien lijken te voorschijn gehaald. WilhelminaSiebers, uit M^rüöfflburg, die onder den naam van miss Quita als kflörJBteseres was opgetreden, wilde dezer dagen bg eeqe voor stelling te Bazel met een wieier véfooi^flfie) op een hoog gespannen koord rijden. Aanvankelijk gelukte dit, maar eenklaps kantelde de wieier om, en viel zij. Daar zij op het hoofd was neder- gekomen, den eenen arm had gebroken en bovendien zwaar gekneusd was, is het geen wonder dat zij onmiddellijk bewusteloos lag en binnen eenige oogenblikken dood was. Het ongeluk ontstond doordien zij onder het rijden vooroverbukte en de hand uitsloeg, alsof zij iets aan den voet wilde verhelpen. Een verfoeielijk schelmstuk wordt uit Claremont, Engeland, gemeld. In eene weide aldaar vond men 's morgens zeventien schapen verminkt; een laaghartige 6churk had den dieren de ooren afgesneden. De eigenaar kan bij geene mogelijkheid gissen wat den nog onbekenden mis dadiger tot deze daad van geweld gedreven heeft. De Keulsche correspondent der Ber- lijnsche „Börsen-Zeitung", melding makende van het zangersfeest te Keulen, noemt onder de mede dingende zangvereenigingen, in plaats van „Botte's Mannenkoor", „het mannenkoor van dr. Rotte, te Botterdam". In de omstreken van Salonica woedde Zaterdag een geweldige orkaan, waardoor vier spoorwegbruggen en stroompijlers vernield werden. De Donau is in de nabijheid van Weenen bij Nussdorf buiten zijne oevers getredenuit verschil lende andere oorden komen eveneens zorgwekkende berichten van overstroomingen. Het water was overal stijgende. Op het signalement van een voort- vluchtigen postbeambte, door de politie te Stokholm verspreid, komt onder de bijzondere kenteekenen voor: „draagt een lorgnet en is steeds opgeruimd van humeur." Als de politie hem door hare ver volgingen nu dat laatste maar niet doet verliezen. Een politie-bericht in de „Potsdamer Zeitung" maakt bekend dat in den nacht van 8 Augustus bij Wannsee een draaimolen gestolen is. Het paardenspel van de familie Lam- bert is Yrij dag-morgen te Parijs een prooi der vlammen geworden. Mevr. Lambert wierp zich moedig in den brandenden stal om de kleine paardjes te redden, wat haar, hoewel niet zonder zware brandwonden te bekomen, gelukte. Al het verbrande was behoorlijk verzekerd, doch onge lukkig bij eene maatschappij waarvan geen spoor meer te ontdekken is, daar zij in de maand Mei stil letjes ontbonden werd. BUITENLAND. Frankrijk. De minister van oorlog heeft een onderzoek be volen in de zaak van den overste der artillerie Bebillon te Besangon, die in zijne hemdsmouwen het nieuwe vaandel in ontvangst nam. T., een voormalig onderprefect, ridder van het Legioen van Eer en secretaris van Haussmann, werd door dezen belast 100,000 fr. te storten in de „Bente Eoncière" te Parijsdat geld werd niet gestort en T. verdween. Haussman heeft geen aan klacht ingediend. België. De in Oostenrijk gevestigde Belgen hebben, naar aanleiding der thans gevierd wordende onafhanke lijkheidsfeesten, aan koning Leopold en zijne ge malin een zeer fraai te Praag vervaardigd adres aangeboden. De eerste bladzijde behelst de opdracht in gouden lettersde tweede den inhoud van het adres; de derde de namen der onderteekenaars, die in zilveren bladen gegraveerd zijn. De regeering heeft bij de Kamer een wets ontwerp ingediend, strekkende om een aanvullings krediet van 1,800,000 fr. toe te staan, om de kosten der nationale tentoonstelling te dekken. In de memorie van toelichting wordt uiteengezet dat de raming der kosten veel te laag is gebleken, aangezien de deelneming veel grooter is geweest dan verwacht kon worden. Aanvankelijk, meende men, zouden de ingezonden voorwerpen geplaatst kannen worden in lokalen ter oppervlakte van 22,fl00 vierk. meter. Later werd deze ruimte ver dubbeld, en thans beslaat zij eene oppervlakte van 72,000 vierk. meter, ongerekend verscheidene in het Park geplaatste bijgebouwen. De aan te leggen tuinen zouden eerst 12 hectaren beslaan, en in werkelijkheid zijn zy van 19 hectaren geworden, buiten de terreinen, voor veetentoonstelling enz. bestemd. Yolgens officiëele opgave heeft de stad Brussel thans 225 millioen fr. schuld en moet zij jaarlijksch 9,954,458 fr. interest betalen. Het letterkundig congres heeft ettelijke vreem delingen tot honoraire vice-presidenten benoemd. Aan drie Nederlanders is die eer ook beschoren en wel aan de heeren Beynen, Hasebröek en Alber- dingk Thijm. Duitschland. De Keulsche Dom is Zaterdag voltooid geworden door het plaatsen van den laatsten steen op den zuidelijken grooten toren. Daardoor, zoo schrijft de „Köln. Zeitung," heeft de bonwmeester Yoigtel het werk van vele jaren volbracht, „ter eere Gods, tot blijvenden roem onzer vaderstad en der heer lijke bouwkunst." Den 14den Augustus 1248 werd de eerste steen gelegd. „Welk Keulsch gemoed," vervolgt het genoemde blad, „zal niet in vroo- lijke geestdrift ontvlammen, wanneer morgen de wapperende vanen hoog boven den toren ver konden, dat eene zijner schoonste verwaohtingen, zijner verhevenste wenschen vervuld is! Uit dan alle vlaggen en laten zij het in alle straten ver kondigen dat wij den Eeuwige een statig huis gebouwd hebben, een gedenkteeken der Duitsche eensgezindheid en kracht, van Duitsche liefde en vertrouwen op God." Groot-Britannlë. De „Daily News" deelt eenige bijzonderheden mede omtrent het met geweld rooven van geweren in de Iersche haven van Cork uit een Noorweegsch schip, waarvan reeds melding gemaakt is. Te één. uur na middernacht in den nacht van Woensdag op Donderdag hoorde de kapitein eenige booten naar zijn schip roeien. Hij had slechts weinige manschappen op zijn schip, dat weldra een groot aantal personen uit de booten aan boord kreeg, die aan alle kanten het schip beklommen, den kapitein en een ambtenaar van de douanen, die zich op het schip bevond, gevangennamen, hun verzekerende dat zij niemand leed wenschten te doen. Zij maakten zich van twee kisten meester, die een vijftigtal geweren bevatten. Een hunner viel naar beneden in het ruim en schijnt zich zeer zwaar bezeerd te hebben. Daarop verdwenen zij, even geheimzinnig als zij gekomen waren. Ilun aantal werd op zeventig geschat. De geweren, die zij bemachtigd hebben, waren van zeer ouder-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2