IV". 6286. Maandag 16 Augustus. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT i Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van l-ïr-6 regels.ts%> Iedere regel meer vs.. Grootere,letters naar plaatsruimte. 105. .-.w.V 0.17& Oemen^ti Mienw Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's-Gravenhage overgebracht de persoon van J. F., die zich in deze gemeente aan bedelarij had schuldig gemaakt, om welke reden hij ook al meermalen in Ommerschans is geweest. Yan gemeentewege is aan de openbare pomp aan de Yischstraat een geëmailleerd ijzeren beker bevestigd, ten gerieve van het publiek. Als bewijs, dat hierdoor in eene dringende behoefte wordt voorzien, strekt voldoende het druk gebruik dat reeds terstond daarvan werd gemaakt, zoo dat het dan ook ten volle aanbeveling verdient de overige pompen eveneens van dergelijke bekers te voorzieD. 5 Zóó lezen wij heden in de Dordrechtsche Cou rant. Wij vragen: Zou zoo iets in verband met de waterleiding ook hier ter stede niet in toepassing zijn te brengen? Heden worden op de nieuwe lijn Hol- landsche SpoorScheveningsche weg van de Haag- sche Tramwaymaatschappij proefritten gedaan. Mor- geD, Zondag, wordt de lijn voor het publiek geopend. Op het Buitenhof te 's-Hage is 's avonds omstreeks negen uren een deftig gekleed heer ge vonden, liggende op de rails van den tram. De man was in „kennelijken staat" en werd op een handwagen naar het commissariaat van politie overgebracht. Men heeft zich te Delft 's nachts door uitsnijding van een ruit den toegang verschaft tot de kapel, staande op het Roomsch-Katholiek kerk hof aldaar. Twee oflërbussen zijn opengebroken en de daarin bewaarde gelden verdwenen. Gisteravond om halfnegen isteHaar- lem in het logement de „Keizerskroon", in de Berkenrodesteeg aldaar, een hevige braud uitge broken, waardoor het logement en het daaraan- grenzende perceel, een timmermanswinkel, geheel zijn uitgebrand. Van den trein die gistermorgen te 11 uur 10 min. van het station Westerdok te Amster dam vertrok, is de achterste waggon ontspoord en omgeslagen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. De postconducteur is echter door den val eenigszins aan de borst bezeerd. Als proef loopen op de lijn Beurs- Feestgebouw te Rotterdam in plaats van één paard twee muilezels voor den tramwagen. Voorloopig schijnt die proef vrijwel te voldoen. Het Utr. Dgbl. verneemt dat het meisje, wier bruidegom onlangs na een bruilofts partijtje te Utrecht verdronken is, in het huisgezin van een der vrienden van dezen is opgenomen. Te Arnhem is gisteren een kindover- reden door eene kar van de gemeente-reiniging. Het is kort daarop overleden. Zonder dat de oorzaak bekend is, is te Udenhout de geheele boerderij met het daarbij gelegen woonhuis van Van den Besselaar binnen een uur tijds afgebrand. Met veel moeite is het vee en een gedeelte van den inboedel gered. Alles was verzekerd. Te Donkerbroek had iemand zijn sleu tel verloren en wilde door het raam naar binnen klimmenbij ongeluk viel dit echter op hem neer en kon hij het niet meer omhoog krijgen. Half in, half buiten het huis bracht hij in die zeer onaangename positie den nacht door. De man woonde alleen. Uit het Noord-Hollandsch kanaal onder Heiloo is opgevischt het lijk van een Israë- lietisch koopman in lucifers. De man was uit Gro ningen afkomstig en bejaard; hij schijnt door armoede tot zelfmoord te zijn gedreven. Zijne boven- kleederen, die aan den kant van het kanaal zijn gevonden, brachten tot de ontdekking van zijn iijk. Bij de schouwing werd geconstateerd dat bij slechts weinige uren te voren was overleden. Te Doornik hebben twee beschonken militairen een man die uit een herberg kwam, zonder eenige aanleiding, met messteken zoodanig aan het hoofd verwond, dat aan het behoud van zijn leven gewanhoopt wordt. Dat het een buitengewoon goedgras- jaar is blijkt het beste hieruit, dat de gemeente raad van Kampen dit jaar bij uitzondering aan de pachters van stadsgronden vergunning heeft ge geven om een gedeelte hunner landen tweemaal te maaien. Yoor elke 2-maal gehooide hectare, die niet nageweid mag worden, moet aan de stadskas f 10 extra betaald worden. Uit de gevangenis te Charkow zijn zes misdadigers ontsnapt. Uit Samarkand wordt aan de „Novoe Yremyia" bericht dat op den weg van Katta Kurgan naar Samarkand het lijk is gevonden van een Afghaan in Russischen dienst; hij was een bode en keerde uit Afghanistan terug met belang rijke stukken voor den gouverneur-generaal van Turkestan. De stukken werden gestolen. De barones Burdett-Coutts, die reeds 66 jaar oud is, zal, naar men zegt, in den echt treden met den 28-jarigen Ashmead-Bartlett, Ame rikaan van geboorte en genaturaliseerd Engelsch- man. Het testament van de weduwe van Thomas Coutts bepaalt, dat, wanneer haar erfgename trouwt met een vreemdeling, al is hij genaturaliseerd, zij haar aandeel in de winst van het huis Coutts zal afstaan. Dientengevolge zou nu lady Burdett- Coutts door haar huwelijk jaarlijks 100,000 p. st. armer wordengelukkig heeft zij behalve dat aan deel nog jaarlijks 300,000 pd. st.. Weer een spoorwegongeluk in Enge land. De machine van den trein, die van Leeds naar Caruforth ging, derailleerde eergisterende achterste wagens werden verbrijzeld; 7 personen kwamen om, 20 werden gewond. De jonge koningin van Siam methaar kind is op de rivier voor Bangkok verdronken. Haar gondel werd door eene sleepboot in den grond gevaren. De jonge koning is ontroostbaar. De beroemde dierenschilderes, Rosa Bonheur, heeft eenigen tijd geleden van den onder koning van Egypte de opdracht gekregen tot het vervaardigen van een groot schilderij, waarop ook leeuwen voorkomen. Om hare taak des te beter te kunnen vervullen liet zij een paar prachtige exem plaren van die diersoort uit Afrika overkomen, die, na behoorlijk geposeerd te hebben, door de kunstenares aan den acclimatatietuin te Parijs ten geschenke zijn aangeboden. De kunstenares had de koningen van het woud met 10,000 franken betaald, een uitgave die er echter wel op kon overschieten, daar het schilderij, zoodra het afge werkt was, haar 200,000 franken opbracht. Louisa Ingle komt er met drie maan den gevangenisstraf, zonder dwangarbeid, af. De rechter Hawkins verklaarde dat de straf tienmaal strenger zou zijn geweest, indien hij had kunnen denken dat de beschuldigde met volkomen kennis van den toestand barer patiënt had gehandeld. Een kostschoolhouderes te Hastings, die haar 14-jarige meid had verwaarloosd en mishandeld, werd tot 2 jaar dwangarbeid veroordeeld. In de „Zoological Garden" te Londen is uit Brazilië een monsterspin ontvangen met een middellijn van 18 centimeter. De sterrenkundigen Camille Flam- marion zond dezer dagen, na het gelukkig vol brengen van een door hem ondernomen luchtreis, aan zijne vrienden te Parijs het volgende telegram, gedateerd uit Reims: Wonderschoone nachtreis gehadvan die hoogte gezien, is het opgaan der zon inderdaad een verheven schouwspel. Wij hebben tegenovergestelde luchtstroomingen gehad, waarvan de eene ons naar Parijs terugvoerde, omstreeks drie uren in den morgen, terwijl een andere, van de Ardennen komende, ons naar Hermonville dreef. In optocht ingehaald te Reims. Heden avond zoo mogelijk opnieuw opstijgen. Van die luchtreis gewagende, deelt de „Voltaire" eenige bijzonderheden mee aangaande de zeker ongewone huwelijksreis, eenmaal door het echtpaar Flam- marion ondernomen. Het huwelijk was voor den maire en den geestelijke gesloten, toen na afloop van de lunch en de gebruikelijke plichtplegingen, de jonge vrouw haar heer en meester vroeg, of hij bijzonder gesteld was op de voorgenomen huwelijksreis. Zeer zeker was hij dat; hoe anders in die eerste dagen van stil en ongekend geluk te ontkomen aan vervelende bezoeken en lastige getuigen. Maar is de spoorwaggon, is een kamer in een hotel de geschiktste plaats Neen, maar bij gebrek aan beter, en zoolang wij niet in een luchtballonEen lucht ballon, geradenriep de jonge vrouw, en hoe ernstig Plammarion haar ook op het gevaar wees, de huwelijksluchtreis had plaats tot groote ver bazing van bloedverwanten en vrienden, en zij liep goed af. Dit is de eenige luchtreis, waarvan Flammarion nooit verslag heeft gegeven, en de opgesmukte verhalen daarover met zinspelingen op lune de miel enz. waren alle „uit de lucht gegrepen." Men kent de aloude antipathie der Amerikanen tegen de negers. Doch o, wonder! in Georgië was voor de eerste maal een neger als lid eener jury gekozen eu, grooter wonder nog, door zijne elf blanke collega's tot hun voorzitter aangewezen. Daar verschijnt een neger als be schuldigde, doch en dit is wel het grootste wonder wraakt de jury, daar hij zich niet wil onderwerpen aan een uitspraak, waartoe een niet-blanke had medegewerkt. Van zijne vrienden moet men het hebben. De kadi van Pophio (Cyprus) is we gens omkooping tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De dochter van den Russischen minis- ter van oorlog vergezelt de tien oppasseressen en den dokter, die naar de Russische expeditie tegen de Turkomanuen vertrokken. Dinsdag-morgen ontdekten eenige lieden te St.-Ouen een onbekende jonge vrouw die in het water met den dood lag te worstelen, Zij werd opgehaald en naar het ziekenhuis ver voerd. Alle middelen om haar in het leven te houden, bleven vruchteloos; zij stierf zonder een enkel woord gesproken te hebben. Bij onderzoek van het lijk vond men in een der zakken een papier waarop geschreven stond„Rue Bachelet te Montmartre. De dood is de vergetelheid." En aan I de andere zijde het enkele woord: „Wraak!",

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1