rijk toonwerk van een Nederlandschen componist „David" van Richard Hol, naar een drama tisch gedicht van Hofdijk. De feestcommissie voor de Cecilia-feesten had de meest mogelijke zorg in acht genomen om de uitvoering te doen slagen. Prins Prederik, beschermheer van Cecilia, werd door ongesteldheid verhinderd aan zijne belofte gevolg te geven het concert door zijne tegen woordigheid op te luisteren. Een hevige neus bloeding, den prins overvallen, dwong hem, op 's dok ters advies, thuis te blijven. De componist ontving menig blijk van waardeeriug. De musici in het orkest ontvingen hem met fanfares. De dames van het koor lauwerden hem met een krans, waarop in gouden letteren op wit zijden lint de woor den „David" en „1880" prijkten. Zij stortten een waren bloemenregen over hem uit en boden hem een fraai plaatwerk„Etsen naar Erans Hals door Unger", aan met door den heer Roobol gecalligra- feerde opdracht. De leden van Cecilia die de mannenkoren hadden gezongen gaven hem een kostbaar schrijfbureau ten geschenke met inscriptie op zilveren plaat, ter gedachtenis aan dezen voor den componist zoo belangrijken avond. Met aan doening aanvaardde de heer Hol die oprechte blij ken van hulde en hoogachting. Heden vangt de nationale en internationale wedstrijd aan door Cecilia ter viering van haar gouden feest uitge schreven. De verschillende zanggezelschappen gin gen van af het Oranjeplein in optocht met muziek en door een huzarenescorte begeleid naar het feest lokaal. Bij dag zingen er 14 vereenigingen in de eerste afdeeling en dezen avond 11 in de tweede af dee ling, terwijl morgen, Zondag, in de drie hoogste af deelingen gezamenlijk zich een vijftal vereeni gingen zullen doen hooren. De jury bestaat uit de heeren: Hol en Nicolaï uit Den Haag, Wetrens uit Leiden, D. De Lange uit Rotterdam, Boers uit Delft, Meyroos uit Arnhem en De Hartogh. De Algemeene Synode der Nederl.-Herv. Kerk heeft bekend gemaakt dat de opbrengst van de hier en daar gehouden collecten voor de belangen van het godsdienstonderwijs onvoldoende is gebleken om, waar zulks noodig mocht zijn, ondersteuning voor het bouwen en inrichten van catechisatie-lokalen te verleenen. Zij oordeelt even wel, aan kerkeraden en predikanten, die voor het aanschaffen van Bijbels, gedeelten van Bijbels, Psalm- en Gezangboeken, of van kaarten, platen en leerboeken, ten gebruike bij het godsdienst onderwijs, geldelijke tegemoetkoming noodig heb ben/ thans de gelegenheid te moeten geven om daaraan geholpen te worden, voor zoover het bedrag der ingezamelde gelden, dat met de gemaakte rente omstreeks ƒ1175 beloopt, toelaten zal, en noodigt hen derhalve uit, zich met hunne aanvragen tot de Algemeene Synodale Commissie te wenden en die aanvragen vóór 15 September a. s. in te zenden bij het classicaal bestuur van het ressort, om door tusschenkomst van de provinciale kerkbesturen aan de Synodale Commissie te worden overgebracht. Ook heeft de Synode besloten de voorloopig aangenomen wetsbepaling, tot vermelding van den geboortedag op de lidmaats-attestatiën niet te arres teeren, achtende het voldoende wat te dier zake bij Synodaal besluit reeds bepaald is. Verworpen is het voorstel om fabrikanten en verkoopers van sterke dranken onbenoembaar te verklaren tot ouderling of diaken, vooral omdat de maatregel de misbruikers van sterke dranken niet zou treffen, die dan toch in de eerste plaats dienden uitge sloten te werden. De „Synodus contractae", die de zaak. van de Dordtsche predikanten Eigeman en Van Hoogenhuyze moeten behandelen, hebben, alvorens in deze te beslissen, genoemde heeren dezer dagen gehoord. sBij gelegenheid dat de „British Medical Association" dezer dagen een bezoek aan Cam bridge bracht, werd aan verschillende eminente geneeskundigen het doctoraat „of laws" honoris causa toegekend. Onze landgenoot Donders deelde die eer met Brown-Sequard van Parijs, Jenner, Lister enz. Aan Donders werd vooral lof toege zwaaid om zijn studie van de mathematische optica in verband met de physiologische onderzoekingen van het menschelijk oog. Ds. E. Van Spall te Leimuiden heeft bedankt voor het beroep naar Staphorst, en heden een nieuw beroep ontvangen naar Kockengen bij Utrecht. Men meldt uit VreeswijkDe werkzaam heden aan den Noorder-Lekdijk naderen haar einde. Men hoopt nog in de volgende maand den arbeid voltooid te zien. De kolossale afmetingen, welke de dijk thans verkrijgt, zullen aan duizenden in den lande groote gerustheid schenken. De Midd. Crt. verneemt dat aan het minis terie van koloniën bericht ontvangen is dat op het eiland Curasao de gele koorts is uitgebroken. Onder de aangetasten telt men 17 schepelingen van Zr. Ms. stoomschip „Alkmaar", van wie er reeds 5 bezweken zijn. Aan J. Kuypers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ingenieur verificateur van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen. In zijne plaats is benoemd E. Elemans, thans landmeter van de 1ste kl. bij het kadaster. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 2den Augustus 1880, tot regeling van de betrekkingen en rangen, de opleiding en de bevordering van het personeel van den geneeskun digen dienst bij de landmacht. Het stoomschip „Prinses Amalia" vertrok heden van Batavia naar Amsterdam en de „Koningin Emma" van Amsterdam naar Batavia. BUITENLAND. Frankrijk. De rechtbank te Avignon heeft den graaf Charles des Isnards en den markies De Grille tot tien dagen gevangenisstraf veroordeeld, wegens bedrei gingen en gewelddadigheden tegen een commissaris van politie bij de verwijdering der Jezuïeten in ge noemde stad gepleegd. België. De onthouding der Roomsche geestelijkheid van de feestviering op Maandag a. s. schijnt niet zoo volkomen te zullen zijn als zich eerst liet aanzien. Niet alleen hebben de bisschoppen de Leuvensche universiteit gemachtigd om daaraan deel te nemen, maar de bisschop van Luik heeft voor morgen, Zondag, een Te-Deum bevolen, hetwelk fn de hoofdkerk van elke stad en in de dorpskerken zijner diocese zal gehouden worden. In zijn des- betreffenden herderlijken brief gewaagt de prelaat van de „providentiëele gebeurtenis", welke, zegt hij, het vaderland zijne onafhankelijkheid en de vrijheid zijns geloofs hergaf en ziju nationaal be staan bevestigde door het een koninklijken troon en instellingen ten grondslag te geven, „in over eenstemming met zijne overlevering en zeden". De jury voor den tweevoudigen wedstrijd ter compositie van een lierzang in het Eransch of Ylaamsch heeft 71 compositiën in het Eransch en 15 in het Ylaamsch ontvangen, maar geene enkele daarvan der bekroning waardig gekeurd. 367 muziekgezelschappen hebben zich reeds laten inschrijven voor het festival van 22 Augus tus er zullen 28 kiosken zijn. Deze gezelschappen, welke in het geheel 15,000 uitvoerders tellen, zullen aan den fakkeltocht deelnemen. De cantate van Ed. Lassens, woorden van L. Hij mans, zal Maandag op het volksfeest worden uitgevoerd door 943 zangers en zangeressen uit Brabant en Hene gouwen, met begeleiding van een orkest van 133 personen. Met het oog op den ernstigen toestand in België en Erankrijk zal de Paus heden over eene week een consistorie houden en daarin mededeeling omtrent den stand van zaken doen, aldus meldt meH. Qroot>BrItannl8. Uit Afghanistan wordt officieel van 11 Augustus gemeld dat volgens berichten uit Kandahar van 5 Augustus in het leger van Ayoeb-khan de oude tweespalt tusschen de Heratsche en de Kaboelsche regimenten is uitgebroken, dat zij over den behaal den buit twisten en dat zelfs Ayoeb-khan, de strijdende partijen tot verzoening willende bewegen, daarbij gewond is. Het garnizoen van Kandahar was overvloedig van voedsel, ammunitie en ook van water voorzien. Het laatste werd in vroegere berichten betwijfeld. Aan sir Garnet Wolseley is opgedragen om met onderscheidene andere Engelsche officieren de herfst-manoeuvres van het Duitsche leger te gaan bijwonen. Dinsdag-avond is een groot spiegelgevecht op zee bij Portsmouth gehouden in tegenwoordig heid van de koningin van Engeland en eenige leden harer familie. Torpedo's, monitors, kanon neer- en andere booten werden in het gevecht ge bracht en eenige reusachtige electrische lampen verspreidden over den woedenden zeestrijd, waarbij echter geen dooden of gekwetsten vielen, een be- tooverend schoon licht. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 12 Augustus. Er is eene nieuwe politieke crisis ontstaan, ten gevolge waar van de Senaat en de Kamer uiteengedreven zijn. BERLIJN, 13 Augustus. Engeland wordt be last met de redactie van het antwoord der groote mogendheden aan de Porte, nadat men het nage noeg volkomen eens was over den inhoud van het antwoord. Ofschoon 2eer gematigd vau vorm, zal de nota echter met nadrak aantoonen dat de groote mogendheden van plan zijn de op de Ber- lijnsche conferentie genomen besluiten ten uitvoer te leggen en tevens aanduiden dat eenige wijziging in de eens vastgestelde nieuwe grenslijn volstrekt onaannemelijk is. De nota zal bovendien de Porte op de gevaarlijke consequentiën opmerkzaam maken, die een verdere tegenwerking der Porte na zich moet sleepen, er levens op wijzende dat de ver antwoordelijkheid voor ernstiger verwikkelingen geheel voor rekening der Turksche regeering komt. BRUSSEL, 13 Augustus. De opvoering van de „Muette", die 50 jaren geleden het sein tot den opstand gaf, heeft onder ontzaglijke geestdrift in de „Monnaie" plaats gehad. De gewonden uit den strijd der September-dagen namen een eereplaats op den eersten rang in. Op het „Amour sacré de la patrie" volgde een daverende toejuiching, waarna het publiek als één man opstond en, terwijl het orkest de „Brabangonne" aanhief, in onbeschrij felijke opgewondenheid eene ovatie aan de oud strijders bracht. De tranen in de oogen waren de bewijzen hunner aandoening en van hun dank. De aanblik, dien de schouwburg aanbood, was treffend. RAGUSA, 14 Augustus. De Miridieten keereh naar Tusi terug. De Liga heeft hun geld en ge weren gegeven. De vergadering, in de moskee van Scutari gehouden, heeft de interdictie van den gouverneur afgekondigd. Zelfs de Muzelmannen vragen de onafhankelijkheid van Albanië. Eene nieuwe ontmoeting heeft tusschen de Albaneezen en Montenegrijuen bij Fodgoritza plaats gehad. De stam der Catrates heeft daarbij ernstige verliezen geleden. Daar de aanwezigheid van Hussein-pacha te Scutari tot een opstand aanleiding zou kunnen geven, zal hij met den vorst van Montenegro eene bijeenkomst te Antivari hebben. ROME, 14 Augustus. Engeland stelt voor om de nota der Porte betreffende Griekenland met eene nieuwe gemeenschappelijke nota te beant woorden. De mogendheden aarzelen dit voorstel aan te nemen, omdat het overgaan tot dwang maatregelen daarvan het natuurlijk gevolg zou zijn. Waarschijnlijk zal een langdurig tijdvak van onder handelingen intreden, opdat de mogendheden het eens worden over de wijze waardoor het doel, dat zij zich voorstellen, kan bereikt worden, onder waarborging harer wederzijdsche rechten. LONDEN, 14 Augustus. Aan de Daily News" wordt uit St.-Petersburg van gisteren gemeld: „Er bestaat gegronde reden om aan te nemen dat Ayoeb-khan in overeenstemming met Abdurrahman handelde en door dezen werd ondersteund." [Indien dit telegram, van Russische, en dus van in deze verdachte zijde verspreid, waarheid bevat, dan ontvangt Engeland een nieuwe les, hoe gevaarlijk het is, zelf de heerschers uit te kiezen, die het aan vreemde volkeren denkt te gevenhet is dan opnieuw verraden door hem, dien het wilde groot mqksn.] Jlarktberlohten. Leiden, 14 Angnatas. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 10 hectoliter f 11.60 a f 12.60. Zomertarwe 10 hectol. f 10.a 10.50. Winterrogge 8 hectol. ƒ8.60 a f 9.Zomerrogge 8 hectol. f 7.50 a f 8.Zomer - gerst 10 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gent 10 hectol. ƒ7.86 a f 7.75. Zware Haver 9 hectol. f 6.25 a f 5.60. Lichte Haver 9 hectol. f 4.60 a f 4.76. Dnivenboonen 4 hectoL f 8.75 a f 9.25. Paardenboonen 4 hectol. f 8.a 8.50. Graaboter 6810 kilogr., late qoalit. l/a vat f 60.a 64. Schei- 2de qualit. V* vat f 52.a f 56.Graaboter late qualit. per kilogr. f 1.50 a f 1.60., Schei- 2de qnalit. per kilogr. f 1.30 a f 1.40. Lange Zwarte Turf 33,000 dubb. hectol. 0.19 a f 0.221/s- Zie vervolg van liet Nieuws in het Tweede Blad.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2