dacht zou hebben zijne functiën als ambassadeur te Berlijn neer te leggen. Hij keert naar zijn post terug zoodra zijn verlof zal verstreken zijn. De Parijsche gemeenteraad heeft zich in een zijner laatste zittingen met groote meerderheid van stemmen vóór de lijkverbranding verklaard. Dultschland. Te Würz'ourg, in Beieren, stonden dezer dagen «enige onderofficieren van het garnizoen te Metz terecht die soldaten mishandeld hadden. Deze mis handelingen hadden reeds jaren geduurd voordat zij ontdekt werdenslagen werden dagelijks uit gedeeld en dikwijls zoo, dat de soldaten builen «n kwetsuren kregen of met bebloede gezichten in ■de kazerne kwamen. Maar ook andere straffen werden uitgedacht; zoo beval een der onderoffi cieren eens een soldaat om een kan, die vijf liters inhield, met water te vullen, dat de soldaat in een likeurglaasje uit de put op het plein der kazerne moest halen en dat wel des avonds in den winter bij strenge vorst. Een andermaal moest een soldaat, ook in koud winterweder, een uur lang het geweer presenteeren. De schuldigen zijn nu streng gestraft. Dat voorval geeft aan de Berlijnsche „National- Zeitung" aanleiding om op eene hervorming van het militaire strafproces in Pruisen aan te dringen. In Beieren zijn dergelijke zaken den laatsten tijd meer aan het licht gekomenin Pruisen hoort men er zoogoed als niets van. Maar, zegt de „Nat.-Ztg.", men meene daarom niet dat dergelijke misbruiken in andere plaatsen van Duitschland niet voorkomen. Ook daar worden zij nu en dan ontdekt en streng gestraft. De Augsburgsche „All- gemeine Zeitung" maakt de opmerking, dat men niet op eene herziening der strafwetgeving be hoeft te wachten om deze verbetering in te voe ren, dat de officieren in de kazernen strenger toezicht hielden op de behandeling der soldaten door de onderofficieren. Deze Beiersche onderoffi cieren voerden o. a. tot hunne verontschuldiging aan, dat zij indertijd van de boven hen gestelde onderofficieren, met name van hunne Pruisische instructeurs, niet anders geleerd hadden. Men her innert zich aan het verleden jaar voorgekomen pro ces van den Beierschen luitenant, die eveneens wegens mishandeling zijner minderen gestraft is. Zeker is het, dat dergelijke voorvallen niet zoo zeldzaam zijn als men uit de weinige bekend wor dende gevallen zou kunnen opmaken. Groot-Britamilë. Men verwachtte dat de Eagelschen heden gereed zouden zijn met de ontruiming van Kaboel, waarop Abdurrahman wacht om die stad binnen te ruk ken. De nieuwe Emir is er in geslaagd zijn partij te versterken en tevens geld bijeen te krijgen, zoodat hij zich ook zonder de Engelschen wel zal kunnen staande houden. De Londensche „Globe" heeft berichten uit Zanzibar ontvangen, volgens welke kapitein Carter cn de heer Cadenhead, behoorende tot de Belgische koninklijke expeditie, in Middel-Afrika door het stamhoofd Mercambo om het leven zijn gebracht. De Britsche ambassadeur, de heer Goschen, heeft aan Abeddin-pacha, den Turkschen minister van buitenlandsche zaken, verklaard dat de mogend heden niet zullen toestemmen in eene verandering der door de Berlijnsche Conferentie vastgestelde Grieksch-Turksche grenslijn. De vice-minister Dilke heeft gisteravond in antwoord op eene vraag van den heer Bourke verklaard dat het bericht in hoofdzaak juist is, volgens hetwelk de Porte door de mogendheden is uitgenoodigd om zich bij de tegen Albanië te nemen dwangmaatregelen tot regeling van het iMontenegrijnsche vraagstuk aan te sluiten. Uit Kandahar wordt gemeld dat Ayoeb-khan met zijne troepen te Kokaraw, op zes mijlen afstand van Kandahar, is aangekomen. De voorbereidende maatregelen om deze plaats te verdedigen zijn afgeloopende stad is voor 35 dagen van levens middelen voorzien, behalve de fourage. Oostenr.-Hong. Monarchie. De „Neue Freie Presse" heeft uit Austee het bericht gebracht, dat de stadhouder te Graz iedere soort van officiëele ontvangst des Duitschen keizers verboden heeft. De half-officiëele „Wiener Abend- post" is tot de verklaring gemachtigd dat die maatregel genomen is wegens het herhaaldelijk door den Duitschen keizer te kennen gegeven verlangen om zijn incognito op zijne reizen naar badplaatsen in Oostenrijk streng geëerbiedigd te zien. Hij kwam gisteren om halftwaalf te Obertraun de Oostenrijksche keizer, een kwartier vroeger daar aangekomen, steeg in de coupé van keizer Wilhelm en de twee monarchen begroetten elkander zeer hartelijk. Zij spoorden vervolgens naar Ischl, waar de Oostenrijksche keizerin hen aan het station opwachtte. Hoewel het zeer hard regende, was er eene groote menigte menschen, die de vorstelijke personen met groote geestdrift toejuichte. Telegram m en. NIEUW-YOBK, 8 Augustus. Tanner had gis teren een kalmen dag. Elk uur nam hij voedsel: meloen, aardappelen, melk, biefstuk, brood, wijn en ale. 's Morgens woog hij 126 pond, 's avonds om zes uren 130 pond. KAAPSTAD, 9 Augustus. De staat van zaken in Basutoland is onveranderd. ST.-PETERSBURG, 10 Augustus. In den laat sten tijd werd de controle op de vreemde schepen, die de Russische havens binnenvielen, buitenge woon verscherpt. Naar men thans verneemt, strekt dit om de invoering te beletten van een aanzien lijke hoeveelheid dynamiet die hier verwacht wordt. De politie heeft daarvan toevallig kennis gekregen en reeds zou haar een deel in handen gevallen zijn, naar beweerd wordt. Een kennisgeving van nieuwe zendingen, die haar onder de oogen kwam, bracht haar op het spoor. STRAATSBURG, 10 Augustus. Het Regee- ringsblad, de „Elsasz-Lotharingische Zeitung", be helst de benoeming van den minister Hofmann tot staats-secretaris voor den Elzas en Lotharingen. ADEN, 10 Augustus. De stoomboot „Jeddah", van Singapore naar Jeddah, met 953 pelgrims naar Mecca, is eergisteren gezonken bij Kaap Guardafui. Allen zijn omgekomen, behalve de kapitein, diens vrouw, de scheepsofficieren en 16 inlanders, die hier zijn aangekomen. leiden, 11 Augustus. Onze stadgenoot de hoogleeraar dr. R. Dozy is benoemd tot honorair hoogleeraar aan de vrije universiteit te Madrid en tot lid der Koninklijke Academie der Lyncei te Rome. Hedenmiddag heeft in de Hoefstraat alhier een man, ten gevolge van een woordenwisseling in drift ontstoken, zijne vrouw met een mes, waar mede hij in beschonken toestand liep te zwaaien en dat zij hem trachtte te ontnemen, een wonde aan de hand toegebracht. Op het rumoer kwamen de buren toeschieten en vervolgens een tweetal politie-agenten, die den man naar het commissariaat overbrachten. Voor het gerechtshof te VHage stond heden terecht F. J. II. B., uit Leiden, beschuldigd van diefstal van onderscheidene geldsommen, waaronder eene van f 190 in de woning zijner zuster, na de spaarpotten en doosjes waarin zoowel zij als andere familieleden hunne spaarpenningen bewaar den, te hebben verbroken. De beschuldigde, die wegens zijne vroegere veroordeelingen bij zijne familie gevreesd was, had zich met een valschen sleutel den toegang tot de woning zijner zuster weten te verschaffen en het gestolen geld te Rotterdam in ontucht verteerd. Hij beweerde dat de sleutel, waarmede hij de woning zijner zuster had geopend, voor het huis zijner ouders bestemd, ook wel door haar wordt gebruikt en alzoo niet als valsche sleutel kon worden beschouwd. De proc.-gen. hield echter de beschuldiging, ook wat den valschen sleutel betreft, vol en requi- reerde eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Yan Alphen, voor het eerst als zoodanig optredende, was van meening dat de in deze afgelegde bekentenis, slechts door inlich tingen versterkt, in den zin der wet geen wet telijk bewijs kon opleveren en geloofde tevens dat het bewijs dat een valsche sleutel was gebezigd evenmin was geleverd. Hij vertrouwde dat slechts eene correctioneele veroordeeling zou worden uit gesproken. Morgenochtend zal het hof uitspraak doen. De minister van binnenlandsche zaken is heden naar het buitenland vertrokken. De Koninklijke Zangvereeniging „Cecilia" in Den Haag herdenkt deze week haar vijftigjarig bestaan. Yele ingezetenen geven van hunne belang stelling daarin blijk door de vaderlandsche driekleur uit hunne woningen te doen wapperen, terwijl ver schillende magazijnen met een toepasselijke feest versiering prijken. Gisteravond werd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, waarvan de groote zaal, zoowel als de foyer en vestibule, net is gedecoreerd, het feest ingewijd met een ovatie, van de Haagsche schoonen aan de zangers, door de aanbieding van een nieuwe banier. Na ver schillende toespraken gaven de zangers een drietal vroeger bekroonde koren ten beste. Na afloop der plechtigheid was de stampvolle zaal in een oogenblik ontruimd. De uitgenoodigde dames en heeren zochten met werkende en kunstlievende leden in allerijl de beste plaatsen op in den ver sierden tuin van het Gebouw. Hedenavond zijn de zangers de gasten van de Witte Sociëteit, en is in het programma voor de muziek in het Bosch op hunne medewerking gerekend. De feestelijke optocht van de mededingende zangvereenigingen aan Cecilia's nationalen en internationalen zang wedstrijd zal Zaterdag a. s. begeleid worden door een eerewacht van het regiment huzaren, door de muziek van dat corps, alsmede door de kapel van het 3de reg. inf., die zich reeds gisteravond, onder leiding van den heer Bouwman, met grooten bijval op het feestterrein deed hooren en Vrijdag eu Zaterdag nogmaals uitvoeringen zal geven. Op de algemeene vergadering te Rotterdam van het Bond der rustende schutterijen in Zuid- Holland is tot eerelid benoemd de heer H. Ceelen, lste luit.-adjudant bij de schutterij te Rotterdam, en tot voorzitters van het bond werden herkozen de majoors J. W. baron De Constant Rebecque te Loosduinen en K. N. Hengeveld te Hazers- woude. In Augustus 1881 zal de schietwedstrijd te Papendrecht worden gehouden. Aan L. Klaassen, brieven- en telegrambe steller te Haarlemmermeer, is eeD pensioen ver leend ten bedrage van f 187, en aan P. W. Burghout, postbode te Uithoorn, een ten bedrage van f 115. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN, van 5 tot en met 11 Angnstua. BEVALLEN. C. Crama geb. v. d. Klerk Z M H Schregel geb. Martijn Z. A. E. Lombert geb. De Groot Z J. De Haas geb. Dam Z. C. Wallaart geb. Spaa D. J. M. Molenaar geb. v. Egmond Z. D. Wetzer geb v d ■Wildenberg Z. - A. J. C. Schouten geb. Dachattel D. J. v. d. Lelie geb. Meyers Z. M. v. d. Plas geb. Eamak Z M. S. Dozy geb. v. d. Bosch Z. N. Taffijn geb. r. d. Lin den Z. E. Cebol geb. Pon D. J. Kuiters geb. Somme- ling Z. S. Kaapaan geb Schreuder Z. A. M. De Water geb. v. d. Burg D. J. Viele geb. Kret D. T. P C Molkenboer geb. v. Dooreraalen D. M. Cornet geb. v Leeuwen Z. C. Hillenaar geb. v. Heteren D. E. Haalebo» geb v d. Horst D. J. Kling geb. Zweers Z. GEHUWD. P. J. G. Schott jm. en L. M. E. A. Hop man jd. W. Segaar jm. en G. Van der Horst jd. W F Wijting wedr. en M. C. C. Otto jd. J. Riebeek jm. en 'm! Broomans jd. J. Lardé jm. en P. De Jong jd B Van der Lely jm. en C. M. Galjaard jd. - J. Zaalberg jm. 'en J. Zaalberg jd. W. C. Kohier jm. e» P. Meyer jd. P L Otten jm. en M. E. La Feber jd. J. B. Van der Nat wedr. en M. R. Van Weeren jd. A. Van Itersan jm. en M. Hel- venstein jd. J. P. Duyverman wedr. en M. Van de Vooren wed OVEBLEDEN. J. Crama Z. 11 m. K. Mol geb! Klok W. 72 j. C. M. Braggaar D. 27 j. A. M. De Vrind D. 5 m. A. Dekker D. 2 m. C. J. Cheriex D. 1 m. M. D. Kraneveld D. 5 m, J. H. Landesbergen M. 30 j. J. Schregel D. 4 m. M. Van Tok M. 25 j P J. Van den Berg Z. 4 m. F. Toorens M. 67 j. J. Carree* D. 2 w. M. S. Van Hugten geb. Knoora V. 88 j. J Oudshoorn D. 11 m. G. Boom Z. 4 j. J. Baart Z. 6* m. G. J. H. Wiggers Z. 7 m. J. S. Verbeek geb. Weerlee W. 57 j. THERMOMETER VAN PAHBENHEIT. more. morg. nam. nam. nam. avond avond 5 u. 8 u. 12 u. 4 U. 5 u. 8 u. 10 u. Dinsdag 68° 64° 60° Woensd. 58° 62° 70° 72° Wind: Woensdag-middag 4 uren N.-O. Prijzen der Coupons: Amsterdam, 10 Aug. Metal liek fl. 21.40; Zilver fl. f 21.40; Diverse in pd. sterl./'11.77Vs; Portngeesche 11.97Vj; Franache 47.45, Belgi- iche 47.45Pmisiache 58.60Rnasiache te Hamborg f ld. in xilv. roeb. 1.24, Spaanscbe piasters f 2.34; Spaan- sche fr. f 47.45, Amerikaanscbe dollars f 2.48ld. in papier f 2.48. Bij het ter perse gaan wan dit nommer waren de Amsterdamsche foenrsnoteerin- gen van heden nog niet ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 3