deed hel nu in zijne boeken voorkomen alsof de hypotheek nog altijd op de gronden rustte, en zorgde dan ook den interest er van te betalen, terwijl hij aan de koopers bewijzen van onbezwaard heid afgegeven had. Onder de gemeente Wouw, bij Bergen- op-Zoom, is bij den landbouwer Van Akkeren de longziekte onder het vee uitgebroken. Drie runderen zijn afgemaakt en tien verdacht verklaard. Aan den hoek van de „Chaussée d' An- vers" en de „rue de Senne" te Brussel is Maan dag-middag een wagen met kruit en vuurwerk geladen in de lucht gesprongen. De uitwerking was geweldig. In een oogenblik stond de wagen in lichterlaaie, waarmede de paarden in vollen galop voortholden. Behalve een voerman bevonden zich nog twee personen op den wagen, die van den bok geslingerd werden. De een, met verkoolde kleederen, door brandwonden overdekt, verbrij zelde zich den hersenpan tegen de straatsteenen en was onmiddellijk een lijkde ander werd deer lijk gebrand en gekneusd opgenomen. De koetsier bleef op den wagen totdat de wilde paarden tot staan gebracht waren en is er nog het beste afge komen. Gelukkig zijn er geen verdere onheilen te betreuren, wat wel te verwonderen is met het oog op de volkrijke buurt waarin de ramp plaats had. De gevaarlijke inhoud van het voertuig behoorde aan een vuurwerkfabrikant te Heembeek. Te Brussel zal in het volgende jaar een wereldtentoonstelling gehouden worden, waarvan de opening bepaald is op 1 Mei. In het geheel heeft dr. Tanner 36 pond aan gewicht verloren; hij dronk gedurende de vasten 667'/, ons water. Toen de vastentijd was verstreken, at hij een perzik en dronk hij «en glas melk; later gebruikte hij verscheiden schijven meloen, die hij uitzoog, en dronk hij wat Hongaarschen wijn. Te 4 uren volgde een half pond biefstuk, te 5 uren volgde wat wijn, een stukje meloen en drie appels, te 7 uren een bief stuk. Tanner ging te 11 uren naar bed, werd te 1 uur wakker, gebruikte een biefstuk met wat melk en 's morgens te halftien weer een biefstuk met aardappelen. Tanner is in 24 uren 4'/2 pond zwaarder geworden. Men schat dat 2000 personen Zaterdag naar het wonder kwamen kijken. Bij het beklimmen van den R i g h i had de jeugdige barones Roger De Launay het ongeluk uit te glijdentwee uren later gaf zij in een boerenwoning, waarheen zij was overgebracht, den geest. Gladstone ontving in de vorige week 8000 kaartjes, telegrammen en brieven. Te Weinburg, een dorp in Stiermar- ken, moest onlangs een oude welput, die jarenlang ongebruikt was gebleven, weder in orde gebracht wordeD, omdat de nieuwe put geen water meer gaf. Onder de bevolking had men dikwijls het verhaal gehoord dat in 1809 twee Eransche sol daten in dien put geworpen waren. Het verhaal luidde dat zij den pastoor van het dorp mishan deld en gepijnigd hadden om hem tot het uit leveren der kostbaarheden van de kerk te bewegen. De boeren waren toen hun pastoor komen ver lossen en hadden de twee soldaten doodgeslagen. Maar juist kwam een Eransch detachement het dorp binnenrukken, en om zich voor straf te vrijwaren, wierpen de boeren de lijken in den put, een zwaren boomstronk daarop en verder zooveel gras en takken daarbij, dat niemand het gebeurde bemerkte. Zoo werd nog altijd in het dorp verteld en iedereen was nu even nieuwsgierig om te zien of dat ver haal bevestigd zou worden. En inderdaad, op 5 a 6 meter diepte vond men bij het wegruimen van zand en steenen twee geraamten, twee koperen plaatjes met den Eranschen adelaar, knoopen en andere metalen en ook lederen uniformstukken. Het gebeente der twee Eranschen heeft de tegen woordige pastoor in gewijden grond laten begraven. KOLONIËN. BATAVIA, 7 Juli. Op last der regeering worden in Batavia en Mr. Cornelis, met behulp van het Chineesch be stuur, staats-pandhuizen opgericht. In het Buitenzorgsche is op 11. Maandag een schok van aardbeving gevoeld. Opium-smokkelhandel wordt tegenwoordig in deze kolonie gedreven met een onbeschaamdheid en op een schaal zóó groot, dat het rechtmatige verbazing wekt. De „Locomotief' bestrijdt de opiumpacht als een der regeering onwaardig handeldrijven. Het blad beveelt vrijen handel in dit artikel aan, met hooge rechten en scherp toezicht, als betamelijker en allicht voordeeliger. In het Djokdjasche neemt de liefhebberij tot hanenvechterijen en tot dobbelen op ergerlijke wijze toe. Zelfs Europeanen doen daaraan mee. In de bosschen van Siloek-Lanting (Djokdjo- carta) heeft men tegenwoordig veel last van wilde honden. Deze beesten hebben veel overeenkomst met wolven. Te Soerabaia heerscht groote sterfte onder de inlandsche bevolking, ten gevolge van kwaadaar dige koortsen. De suiker-fabricage in Madioen en Passoeroean laat zich door de voortdurende regens minder gumstig aanzien. Op het marine-etablissement te Soerabaya is wederom een daad van schurkerij aan het licht gekomen. Uit Samarang klaagt men dat ambtenaren der recherche bij de inspectie der vischschuiten op de reede visch afpersen. Ook te Batavia doet zich iets dergelijks voor. Te Samarang is een inlander door een kaaiman gebeten en dientengevolge omgekomen. Terwijl de Handelsvereniging te Samarang reeds ernstig de koffiebladziekte ter harte neemt, wekt het verwondering dat geen enkele handelsvereni ging zich krachtig bemoeid heeft met de veepest. De directe en indirecte verliezen, door de laatste aangericht, bedragen thans reeds p. m. 50 millioen. Op 17 April heeft in enkele onderafdeelingen van de Padangsche Bovenlanden plechtig van regee- ringswege de vrijverklaring der slaven plaats gehad. De veepest blijft op West-Java heerschen. In Benkoelen was zij in de vorige maand, volgens de „Jav. Crt.", geweken. In de Ommelanden van Benkoelen en in het Palembangsche duurde zij voort. Van verschillende zijden wordt steeds aange drongen op het veranderen van de doodstraf door ophanging in die door onthoofding. De gouverneur-generaal is gisteren hier ter stede gekomen om de gewone audiënties te houden, en is heden weder vertrokken. Blijkens een in de „Javasche Courant" van gisteren opgenomen rapport van den gouverneur, loopende tot 19 Juni jl., werd den 17den Juni de wacht van het blokhuis bij Long Lemoh, be staande uit een korporaal en vijf man, onverhoeds aangevallen door een tien- of vijftiental Atjehers, die schijnbaar ongewapend en met vrachten be laden daar voorbijtrokken; slechts een fuselier, die zich buiten het blokhuis bevond, bleef onge deerd van de overigen werden drie gedood en de korporaal en een fuselier zwaar gewond, waarop de aanvallers zich verwijderden, zes achterlaadge- weren en 220 patronen medevoerende. Naar ver moedt wordt, behooren de aanvallers tot de bende van zekeren Nja Hasan, welke kort te voren door eene uit Toengkoep gezonden patrouille uiteenge dreven was, bij welke gelegenheid een gewonde Atjeher in onze handen viel. De afsluiting van Gighen van de zeezijde blijkt den radja van Gighen eindelijk te hebben aange spoord om den zeeroof op Pakan Baroe met kracht tegen te gaan. De bende, die daar genesteld was, is op de vlucht gedreven. De berichten die uit Bantam komen, zijn hart verscheurend. Gemiddeld sterven in die residentie 7000 menschen 's maands. In de afdeeling Pan- deglang zijn van eene kampongbevolking van 150 zielen nog slechts 10 over. De padi staat op het veld te verrotten, daar er geen handen zijn om den oogst binnen te halen. De vrouwen begraven daar de lijken der mannen. Kortom, de ellende is daar onbeschrijfelijk. Den SOsten Juni zijn bij inschrijving ten kan tore der firma Tiedeman "Van Kerchem 30,000 picols Indramayoe-rijst verkocht tot geheimen prijs, doch die, naar men wil, gelegen moet zijn tusschen f 268 tot 275 per koyang. Kooper is de Inter nationale Crediet- en Handelsvereniging „Rot terdam." De laatste berichten van den suikeroogst in de Philippijnen luiden zeer gunstig; reeds zijn alleen van twee districten 800,000 picols uitgevoerd. De toestand van den legercommandant is gunsti ger. Hij neemt voortdurend in krachten toe. Het weder blijft steeds buiig. Een ware Oost- mousson is niet te bespeuren. Aan de Europeesche wijkmeesters alhier zijn inteekenlijsten voor het huldeblijk aan generaal Van der Heyden gezonden, ter rondzending in hunne wijken. Bij de meeste wijkmeesters zijn de inteeken lijsten terugontvangen zonder een enkele hand- teekening. De sergeant der infanterie Kraan, te Samarang in garnizoen, heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. Met zekerheid is omtrent de reden, welke den ongelukkige tot deze wanhopige daad heeft gebracht, nog niets bekend. Door den gouverneur-generaal Tan Ned.-Indië zjjn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot auditeur-mil. by den krijgsraad te velde te Atjeh mr. R. M. Van Haagen; tot raads heer in bet hooggerechtshof van Ned.-Indië, de vice-pres. van den raad van justitie te Batavia mr. W. F. C. De Eerenstot ass.-res. van Karang Anjer (Bagelen), tevens vendum. aldaar, J. H. C. Van Dijck; tot secret, der wees- en boedelkamer te Samarang M. F. Morean; bjj het o. 1. o. voor Europeanen en daarmede gelijkgestelden in N.-I., tot onderwijzeressen der lste kl. A. P. Gyzelman en R. A. Krul!, der 2de kl. D. P. Fol en A. E. Stolp geb. Hoekstra; tot vice-pres. bij dei raad van justitie te Batavia mr. J. Ph. F. Filz; tot not. te Grissee (Soerabaia) A. H. M. Michielsen; tot lid in den raad van justitie te Padang (Sumatra's Westkust) mr. J. F. Jas. G e 81 e 1 dTer beschikking van den dir. van onderw., eered. en nijv. om gedurende een jaar werkzaam te zijn bij den burg. veeartsenijdienst de geëx. veeartsen M. J. H. Duysers, C. Brilman, H. Van der Linden Kz. en J. De Man, daartoe gesteld ter beach, van den gouv.-gen. van N.-Indië. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa, weg. ziekte, aan den bouwkundigen ambtenaar der 2de kl. bij den dienst der staatssp. op Java J. B. Hubenet, aan den schoot voor de politie te Cheribon C. B. Dekker en aan den veearts voor den burg. dienst in N.-Indië Th. Van Aerde. Ontslagen: Eervol, nit 's lands dienst, de hoofdcomm. ter algem. secretarie H. K. Mijer; eervol, met behoud van recht op pens., de ass.-res. van Karang Anjer (Bagelen), tevens vendum. aldaar, Ph. H. baron Van Reede Van Oudtshoorn. Herbenoemd: Tot leden bij de kamer van kooph. en nijverh. te Batavia W. Snermondt Wz„ hoofdagent der intern, crediet- en handelsvereen. „Rotterdam", en mr. N. P. Van den Berg, pres. der Javasche Bank. Benoemd: tot leeraar in de Eng. en Fransche taal aan de hoogere burger school met 6-jarigen cursus te Soerabaja D. Kolling. Departement van Oorlap. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den luit der inf. jhr. H. A. A. Meyer. Geplaatst: De luit.-kol. der inf. E. D. C. Middellaer te Batavia, de kapt. der inf. H. H. Rink als direc teur der milit. school te Meester Cornelis; de kapt. der int A. H. Spaan in de lste milit. afd., de kapt. der inf. A. W. K. Ter Beek, de 2de luita. der inf. J. Buys en F. P. A. Geluk in de 2de milit. afd., de 2de luit. der inf. W. J. Ising in de 3de milit. afd., allen onlangs uit Nederland aangekomen. Overge plaatst: De luit.-kol. der inf. A. L. J. Van Kestereu en de lste luit. der cav. A. H. Hoogeveen van de militaire school te Meester Cornelis naar Atjeh, de 2de luit. der cav. A. Waalewijn van Atjeh naar Salatiga, de kapt. der genie W. Cool van Atjeh naar Padang, de lste luit. der genie T. C. A. Vemer van Padang naar Willem I en P. J. H. Harcke van Soerabaya naar Mage- lang, en de lste luit. der inf. D. C. A. Smit van Toboalie naar de lste milit. afd.; de kapt. der inf. C. M. Visser van Batavia naar Atjeh; de 2de lnit.-kwart. C. G. Vossen van Batavia naar Amboina, de lste luit.-kwartierm. E. G. lie Rutte van Amboina naar Salatiga en de lste luit.-kwart. F. L. J. De Jeer van Salatiga naar Atjeh. Gedetacheerd: Bij het wapen der genie de kapt. der inf. G. J. A. Beunk te Atjeh. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr.Ms. st. „Pontianak" op Zr. Ms. wachtschip te Batavia de luit. ter zee 2de kl. J. A. P. Van Dordt, en zulks met intrekking zijner plaatsing aan Zr. Ms. wachtschip] te Soerabaia; van Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. st. .Sindoro" de off. vangez. 2de kl. J. F. La Cave. Vergunning verleend: om te repatriëeren aan den kapt.-luit. ter zee G. Bijl De Vroe. B e- noemd: Tot lichlopzichters 3de kl. M. Van Mens en G. J. De Groot; tot id. 4de kl. L. Van Wassenaar. BUITENLAND. Frankrijk. De prins van Oranje is Zaterdag door den president der Republiek op het Elysée ontvangen, die hem nog denzelfden dag in het „Hotel Con tinental" een tegenbezoek heeft gebracht. De prins ontving evenzeer de meeste der te Parijs vertoevende diplomaten. De vertegenwoordigers der republikeinsche pers hebben te Cherbourg eene gezellige bijeen komst gehouden, waarin de heer Gambetta eene uitvoerige rede hield. Hij zette de noodzakelijk heid uiteen om de eendracht onder de republi keinen te bewaren en verzekerde dat hij nooit naar de dictatuur verlangd had, maar de dienaar der democratie wilde blijven. De volken moeten niet naar overwicht boven anderen streven, maar kalmte, wijsheid en verzoening als hun ideaal beschouwen. Het leger behoorde men niet om oor logzuchtige redenen lief te hebben, maar ter ver heffing van Erankrijk. Grévy, Say en Gambetta zullen heden te Parijs terugkeeren. Naar van daar wordt gemeld is het ten eenenmale onwaar dat Saint-Vallier er over ge-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2