N°. 6281. DlïïSfllag 10 /kUgUStUS. A". 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden............... 1.10. Franco per post...1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels..:1-05. Iedere regel meer*i-y..-..- 0.17^. Orootere Jetters naar plaatsruimte. >«TADS-BEBÏCHTEN. PATEtVTBLABEW. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Lei den, doet te weten, dat de patentbladen van koljlehuishouders, ilijters en tappers, henevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, dienst 1880/81, op vertoon van voor voldaan geteekende qaitantiën, verkrijgbaar zijn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Augnstns e. k. uitgezonderd den Zon dag. van 's namiddags 1 tot 3 nren. Leiden, De Wethouder voornoemd, 3 Augustus 1880. Mr. P. C. LIBUECHT LEZWIJN. LEIDEN, 9 Augustus. Ook hier Ier stede zal bij de geboorte van een prins of prinses behalve het garnizoen de schutterij op het schuttersveld onder de wapenen komen. Het uur van aantreden is bepaald op 's morgens te halfelf, terwijl de parade zelve om twaalf uren zal plaats hebben. Het sein tot aantreden zullen de 101 of 51 saluutschoten zijn. Indien deze echter niet vroegtijdig genoeg worden gelost, d. i. om over halfelf, dan zullen de vlaggetjes worden uitgehangen en heeft de parade den volgenden dag plaats. Hedenmorgen ontvingen wij per Engelsche mail de nog ontbrekende Indische bladen van 2429 Juni. Te beginnen met morgen, Dinsdag, wordt in het internationaal verkeer van ons land met België en Frankrijk een groote verbetering ge bracht de zoogenaamde Vlissingsche posttrein zal namelijk te Roozendaal directe aansluiting krijgen naar Brussel en Parys. Te 5.39 's namiddags van hier vertrekkende, komt men te 5.35 's morgens te Parijs aan. Yan af Amsterdam loopt in deze sneltreiuverbinding een rijtuig 1ste en 2de klasse naar Brussel en een rijtuig 1ste klasse naar Parijs. Voorts wordt de laatste trein van Roozendaal naar hier in correspondentie gebracht met een avond- trein van AntwerpeD. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen 44.00, 22.50, f 4.50 en f 2.25de laagste f 44.00, f 22.00, f 4.30 en f 2.25. Ten einde het bezoek der tentoonstelling te Dusseldorf te bevorderen, zullen door de Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen op hare stations Dordrecht, Rotterdam en Utrecht, en door de Hollandsche Maatschappij op haar station Den Haag, gedurende den duur dier tentoonstel ling retourbiljetten voor alle klassen naar Dusseldorf, via Venloo, worden uitgegeven tegen betaling van den vrachtprijs eener enkele reis. Deze retour- kaarten zullen geldig zijn gedurende den dag van afgifte en de volgende zeven dagen. De rekening der gemeente Woubrugge over den dienst 1879 op den 16den Juni jl. door den Raad voorloopig vastgesteld, is door Gedepu teerde Staten gesloten met vaststelling van het bedrag der ontvangsten op f 14,682.05 en uit gaven op f 13,639.59, sluitende derhalve met een batig saldo van f 1042.46. Voor het openbaar onderwijs in de twee gemeentescholen is over ge zegden dienst uitgegeven f 4581.IS'/j, waaronder voor onderwijskosten aan aangrenzende gemeenten f 280.91. De rekening der gemeente Zoetermeer over 1879, zooals zij den raad is aangeboden, wijst aan in ontvang f 10,301.56 en in uitgaaf 9,498.14»/a en levert mitsdiea een voordeelig saldo op van f 803.41. De den ruad aangeboden rekening der ge meente Zegwaard over 1879 bedraagt in ontvang f 7901.90'/a en in uitgaaf f 7071.07, alzoo slui tende met een batig saldo van f 830.83'/j. De heer Antoine Voitus Van Hamme heeft weder zijn Fransch opera-gezelschap voor het aan staande seizoen gecompleteerd. Eenigen der voor- treffelijksten van verleden jaar zijn ook ditmaal behouden gebleven, uamelijk mevrouw Laville- Ferminet, en de heeren Vitaux, Lhérie, Maurice De Vries en C. De Beer. Als nieuwe krachten vindt men de namen van de heeren Cabannes, tweeden „tenor léger", Bellet, tweeden en derden „tenor" voor operettes, Roussel, tweeden „Trial", Ben Aben, baryton voor „Opéra-Comique", Pons, eersten bas, Durat, eersten bas voor „Opéra-Comique". Voorts j de dames Julia Potel, eerste „chanteuse légere f d'Opéra-Comique", Cerny Levert, eerste „chanteuse légere de Graud Opéra", Madeleine Douau, „forte lre Dugazon", enz. enz. De directeur geeft de verzekering, dat hij, evenals het vorige jaar, voor groote afwisseling zal zorgen. Deze zal voor een groot deel bestaan in het weer in studie nemeu van verschillende Opera's, die sinds lang niet meer werden opgevoerd. Nieuwe werken, die veel succes hebben, zijn er op dit oogenblik weinig of geene, en de heer Van Hamme wil daarom in die richting geene beloften afleggen. Naar het "Vad. verneemt, is het besluit tot invoering van de Schoolwet met 1 November reeds door den Koniüg geteekeDd. Door het Genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam zal de uitgebreide bibliotheek van dit genootschap aan de universiteit aldaar ten geschenke worden aangeboden. Men meldt aan het Utr. Dbl. uit Antwerpen dat de kapt. van den gen. staf F. De Bas benoemd is tot „uiembre correspondent de la Société de Géographie d'Anvers", een der oudste aardrijks kundige genootschappen van Europa. De stukken, door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland ingezonden met bezwaren tegen de predikanten Eigeman en Van Hoogenhuyze te Dordrecht, zijn gesteld in handen van twee door de Synode gevormde „Synodus contraclae". Te dier stede ligt een protest ter teekening voor de leden der Hervormde gemeente aldaar om bij de algemeene Synode aan te dringen op de vernietiging van het vonnis van het prov. kerk bestuur van Zuid-Holland, voor zoover dit betreft de schorsing van den predikant Jacob Eigeman. Er schijnen in den laatsten tijd in Duitsch- iand weder ongeoorloofde handelingen te zijn ont dekt om vreemdelingen voor het Nederlandsch- Indische leger aan te werven. Althans de politie in de Duitsche grensprovinciën is door de regee ring aldaar aangeschreven, verscherpt toezicht uit te oefenen om tegen die praktijken te waken. Overigens zal de Duitsche regeering te dezer zake nader in overleg treden met de Nederlandsche en Belgische gouvernementen, om voorgoed een einde te maken aan de bedriegerijen, waardoor men arme lieden tot den Indischen dienst tracht over te halen. De minister van financiën maakt bekend dat in de eerste helft der maand November a. s., op nader te bepalen dag, te 's-Gravenhage een examen zal worden gehouden voor de betrekking van landmeter van het kadaster. Met den lsten October a. s. zal bij het departement van oorlog, na vergelijkend examen, één tweede klerk worden aangesteld op eene jaar wedde van f 400. Dit vergelijkend examen zal plaats hebben in d: maand September a. s. Het stoomschip „P. Galand" is Vrijdag te Nieuw-York aangekomen. Z. M. heeft met ingang van 1 Septtot leeraren aan de rijks hoogere burgerschool te Venloo benoemdW. E. V. GoversD. Hom, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond D. Schramdr. L. H. Stijns, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond, en A. H. Gambon; aan A. Van Leeuwen, kapelmeester bij het muziekcorps der dd. schutterij te Nijmegen, als zoodanig, den personeelen rang van 2den luit. verleend; D. Toewater, ontvanger der directe be lastingen en accijnzen te St.-Maartensdijk, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Beverwijk; aan D. Bakker, op verzoek, eervol ontslag verleend als kantonr.-plaatsvervanger in het kanton Alphen benoemd tot notaris binnen het arrond. Assen, standplaats Zuidwolde, S. A. Bakker, cand.-not. te Den Ham. Gemengd Nieuw» Zondag-morgen ontdekte een voor bijganger in de Gevangenhuislaan aan den Morsch- singel een menschelijk lichaam, dat voor het grootste gedeelte in het water lag en waarvan alleen de beenen op den graskant zichtbaar waren. Bij onderzoek bleek het het lijk te zijn van den heer J. K. d. R. De oorzaak van het treurige geval is moeilijk met zekerheid op te geven. De politie alhier heeft Zaterdag-avond een dron ken vrouw, die in de Morschstraat groote op schudding teweegbracht, per as naar het politie- bureel overgebracht en gistermorgen op dezelfde wijze een jongmensch in de Heerensteeg, G. ge naamd, die zich zoodanig door drift tegenover zijne ouders had laten vervoeren dat zijne moeder het noodig oordeelde de hulp der politie in te roepen. Het gezicht der agenten had zijne woede zoozeer doen toenemen dat drie man ternauwer nood in staat waren hem te bedwingen en men dus wel tot het gebruik vau een voertuig de toe vlucht moest nemen. Geschiedde het eerste trans port zeer tot vermaak der omstanders, het laatste wekte daarentegen groote verontwaardiging bij de talrijke buren op, die het de vrouw niet konden vergeven dat zij de openbare macht in den huise- lijken twist gemengd had. Gistermorgen te 11 uren reeds werd een 17-jarig jongeling in verregaanden staat van dronkenschap door de politie in verzekerde bewaring genomen, welke arrestatie later nog gevolgd werd door eenige van dezelfde soort, als: van zekeren Jacobus Plan ken, sjouwerman, den welbekenden harmonica speler Smit (alias Poes), terwijl den dag te voren hetzelfde lot ondergingenTheodorus Groen in 't Woud, zijnde dit reeds de 40ste keer, eene vrouw genaamd Van der Slik, en een persoon met name Willem Frederik Koet, welke personen bij de politie bekend staan als befaamde dronkaards en zich alsdan bij hunne arrestatie tegen haar te verzetten. Zekere vrouw B. die in de Bloemistenlaan, aan den Heerenstraat onder de gemeente Zoeter- woude, aan den slootkant goed lag te spoelen, geraakte met het hoofd voorover in de sloot, waarin zij zeker den dood zou gevonden hebben zoo niet eenige personen haar toevallig ontdekt hadden, die dadelijk alle krachten tot redding inspanden en waartoe zich zelfs G. d. G. gekleed te water begaf. Het mocht hnn spoedig gelukken de vrouw, die intusschen reeds vrij wat water had binnengekregen, op den wal te trekken.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1