A". 1880. 7 i^UgiiSiUR. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. 1.01. 0.17*. - 'o /»0"7P> i'\t U j4 i IBSCH BAGBLAB. PEIJS DEZER COÜRAJÜT: Voir Leiden per 8 mundeuf 1.10. Franco per post..a 1.4Q. Alzonderlijke Kommer».v.»,0.05. F RUS DES IDYEBTENTlEHt Tas 1-4 npta kim rejei meer....... Groeten Vetten iiu pUaUrtimte. «TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 18 der Wet van den 14den September 1866 {Staatsblad N°. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de inkwar tiering en het onderhoud van het krijgsvolk in de transporten en lcrerantiën voor 's Konings leger of vestiging gevorderd; Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verieenen van inkwartiering en onderhoud in aan merking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van het Raad huis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht dat by voormelde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met- of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, van de inkwartiering of het onderhond, mits zij van den wensch daartoe kennisgevea aan den Burgemeester, vóórdat de uitreiking der biljetten aan de manschappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95), tot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op lieden vergunning is verleend aan; J. E. ZIRKZEE en zijne rechtverkrijgenden, tot oprich ting van eene sigarendrogerij in het perceel aan de Paar- densteeg N°. 2, en F. J. LOS en H. Ch. J. GERRITSEN en hunne recht verkrijgenden, tot plaatsing van eene stoommachine in hunne op te richten kunstboterfabriek in het perceel aan de Korte Oranjegracht N°. 7. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEK, G Augustus. De commissie van oppertoezicht en beheer tier Kweekschool voor Zeevaart alhier maakt be tend dat wegens de nieuwe bepaling die bij ko ninklijk besluit van 19 Juli 1880 op de aan neming van jongens bij de Nederlandsche zeemacht is gemaakt, thans jongelieden van 13 tot 16 jaar op de Kweekschool kunnen geplaatst worden. Yoor de aanneming in den zeedienst van jongens van 18 jaar, is evenwel de bijzondere machtiging van den minister van marine noodig, en ze wordt slechts dan verleend als de knapen eene lengtemaat van minstens 1.4 meter hebben en in alle opzichten, zoowel verstandelijk als lichamelijk, goed ontwik keld zijn. Bij hunne opzending dient hierop dus bijzonder gelet te worden. De lengtemaat van jongens van 14 en 15 jaar blijft bepaald op 1.4 en 1.45 meter. De commissie twijfelt er niet aan of door deze zooveel gunstiger bepaling zal een groot aantal jongelieden aangemoedigd worden om bij de Kweekschool tot flinke zeelieden en nuttige leden der maatschappij opgeleid te worden. Gisteren was het feest in „Zomerlust". Een honderd-twintigtal vroegere leerlingen der scholen voor on- en minvermogenden hier ter stede, die ®ch door getrouw schoolbezoek hadden onder scheiden, werden aldaar onthaald. Dat zij zich uitmuntend vermaakten, behoeft niet te worden verzekerd; verschillende spelen in den tuin, eenige goocheltoeren van den heer Okhuizen en ten slotte het afsteken van vuurwerk deden de vreugde ten top stijgen. Voor versnaperingen was mede ruim schoots gezorgd. De Leidsche vereeniging ter be vordering van geregeld schoolbezoek, die, daartoe door stadgeuooten in de gelegenheid gesteld, dit feest den kinderen verschafte, heeft daardoor ook nu weder op ieders erkentelijkheid aanspraak gemaakt. Men zou het bijna overbodig kannen achten de aandacht te vestigen op de advertentie van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", waarbij de inschrijving en de toelatings-examens, de laatste tegen 23 en 24 Augustus, en niet 19 en 20, worden aangekondigd. Het nut dezer in stelling toch is reeds zoo menigmaal gebleken en in het licht gesteld. Niet genoeg kan er echter op worden gewezen hoe wenschelijk het is, dat, wil men degelijke vruchten van het onderwijs zien, de leerlingen na het verlaten der lagere scholen zoo spoedig mogelijk het Genootschap gaan bezoeken. Bij koninklijk besluit is aan den heer J. Tak, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 1ste luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier, onder gehoudenheid dat hij de op hem, krachtens de wet, nog rustende verplichting als gewoon lid der schutterij volbrenge. In de maand Juni was de verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar te Am sterdam 24.4, Arnhem 26.6, Dordrecht 28, Den Haag 21.8, Groningen 31, Haarlem 20.4, Den Bosch 24.6, Leeuwarden 30.9, Leiden 21.5, Maas tricht 22.2, Rotterdam 24.1 en te Utrecht 86.8. Terwijl Haarlem, Leiden en Den Haag gunstige cijfers gaven, is de verhouding te Utrecht buiten gewoon ongunstig. Onder begunstiging van prachtig zomerweer zijn te Stompwijk de aangekondigde harddraverijen gehouden, des voormiddags door 16 en des namid dags door 10 paarden; de voormiddag-prijs werd behaald door de bruine merrie van P. v. d. Voort te Alkemade, en de premie door de „Ida" van Hylkema te Oegstgeest, bereden door v. d. Berg; de namiddag-prijs door de „Prinses", schimmel van den heer P. Smit te Slikkerveer, bereden door P. Van Santen, de eerste premie door de „Vitesse", zwart-bles van den heer J. Smits te Dubbeldam, bereden door A. De Koning, terwijl de tweede premie werd behaald door de „Snijboon", bruine merrie van den heer Florijn te Rotterdam, bere den door A. Bos. Alles liep in de beste orde en zonder ongelukken af. De heer W. H. Luttenberg, predikant te Waddingsveen, is beroepen naar Zuid-Zijpe. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis: 1°., dat in de maand Sept. of Oct. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoeg zame voorbereiding tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen worden toe gelaten tot het eerste natuurkundig examen; 2°. dat in den loop der maanden Sept., Oct., Nov. eu Dec. a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester; 3°. dat in de maand September of October a. s. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Verdere bijzonderheden vermeldt de Staatscourant van heden. Aanmelding moet vóór 10 September geschieden voor 1°. bij dr. D. De Loos te Leiden, 2°. bij prof. dr. L. C. Van Goudoeven te Utrecht en 3°. bij prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam. Prinses Hendrik zal tegen het einde van deze maand Soestdijk verlaten en een bezoek brengen aan het hof te Berlijn. De Synode van de Ned.-Herv. Kerk heeft in hare vergadering van gisteren, na zeer ernstig debat, met groote meerderheid van stemmen ver worpen het voorstel van den heer Segers, om haar leedwezen uit te spreken over de weigering van het prov.' kerkbestuur van Gelderland, om de schor sing, over de Dordsche ouderlingen uitgesproken, op te heffen. In nadere overweging zal worden genomen het tweede lid van genoemd voorstel, nl. om- „den wensch te uiten, dat het prov. kerkbestuur van Gelderland besluiten moge aan den ondraag- lijken toestand te Dordrecht een einde te maken." De kerkeraad der Ned.-Herv. gemeente te Delft heeft den heer W. Van Thienen voor een jaar tot organist der Oude Kerk benoemd. De heer A. Kerdijk heeft aan het uitvoerend comité van het Brusselsche onderwijs-congres mede gedeeld dat hij zijn ontslag neemt als correspondent van dat congres. De reden voor dit besluit is deze. Op zijne vraag, in April 11. mede uit naam van verscheidene andere Nsderlaudsche leden van het algemeen comité gedaan, of het internationale congres deel zon uitmaken van het officiëele pro gramma der nationale feesten, had de heer Kerdijk ten antwoord ontvangen: „Het congres zal geen deel uitmaken van het programma der feesten." Naar aanleiding hiervan, in verband met andere hem verstrekte inlichtingen, haastte de heer Kerdijk zich, diegenen zijner laudgenooten gerust te stellen, wier nationale gevoeligheid wellicht was opgewekt. Thans echter heeft hij bemerkt dat het onderwijs- congres toch voorkomt op het ofliciëele, door den minister van binnenlandsche zaken onderteekende programma der Belgische feesten en derhalve deel uitmaakt van de jubelfeesten. Deze tegenstrijdig heid met de verzekering van het comité heeft den heer Kerdijk genoopt zijn ontslag te nemen. Tot geneesheer in de cellulaire gevangenis te Amsterdam, tevens belast met den geneeskun digen dienst in het hulphnis van arrest en bewaring aldaar, is door den minister van justitie benoemd de heer L. P. Schmidt, arts. Voor het groote feestmaal, dat de stad Brussel den afgevaardigden der gemeenteraden van de voor naamste steden van Europa op 19 Aug. zal aanbie den, hebben de gemeentebesturen van Lissabon en Amsterdam te kennen gegeven dat zij een even- tueele uitnoodiging niet zouden kunnen aannemen. Het stoomschip „Conrad" is gistermorgen om tien uren van Batavia te Amsterdam aangekomen de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisternamiddag van Aden. Oemonffd Nieuw» Omstreeks zeven uren ging gister avond een paard, dat, voor een rijtuig gespannen, bij de Melkinrichting stond, eensklaps op hol, rende den Singel af en verder links de Haarlem mervaart op, langs het buiten van den heer H., op welke hoogte het struikelde, doch ook spoe dig weer op de been was, tot het eindelijk bij de spoorbrug tot staan gebracht werd door zekeren D. J., knecht bij den heer H. Deze voerde het aan den teugel, stadwaarts, naar zijn eigenaar terug. Een uur later kon men in onze stads grachten een drietal heeren opmerken, die in even zoovele kano's gezeten proeven van hunne vlugheid in het varen gaven. Een van deze lichte vaartuigjes kantelde in de Vischmarkt om, door aanvaring tegen een schuit, doch de bevaarder was spoedig naar een ander vaartuig gezwommen, bad het zijne in een oogwenk weder ree gemaakt en vervolgde onmid dellijk daarop, alsof er niets gebeurd was, zijn pleiziertoeht. Op de Aalmarkt had een oogenblik later hetzelfde ongeval plaats, ook nu weder zon der ernstiger gevolg dan een bijzonder kort op onthoud. Te Haarlem is een paard voor een rijtuig op hol geraakt en heeft een uitstalling van een boekwinkel en een steenen paal omvergereden!

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1