kamers. Niet minder dan twee en twintig ruime vertrekken worden voor de universiteit in gereed heid gebracht, waaronder prachtige zalen voor senaatskamer en het daarnevens gelegen vertrek voor curatoren en professoren. Met de overbrenging van verschillende instrumenten uit laboratoria en college-vertrekken naar het nieuwe gebouw wordt reeds een aanvang gemaakt. Ter aanvulling van het bericht betreffende de wetsontwerpen tot wijziging van de registrati on zegelbelastingen kan het Vad. nog het volgende meedeelen. De wijzigingen in de registratierechten komen in hoofdzaak hierop neer: 1°. afschaffing van het zoogenaamd obligatierecht en van de even redige rechten van kwijtiog en décharge; 2°. af schaffing van de evenredige rechten van veroor deeling tot en vereffening van gelden of gelds waarden, geheven op de expedition van rechterlijke uitspraken en van het recht van rangschikking; 3°. vervanging van het zoogenaamd recht van over- bedeeling op scheidingen door een gering evenredig recht over de waarde der verdeelde zaken (15 cents op de 100 gulden); 4°. vermindering tot op "4 pet. van het recht op de overdracht of de ontbinding of vernietiging eener overdracht ouder bezwarenden titel van onroerende zaken, bijaldien binnen het jaar wegens de overdracht dier zaken dit recht reeds is betaald. Die wijzigingen zullen een vermoedelijk verlies van f 1,600,000 aan de schatkist veroorzaken. (Door de afschaffing sub 2°. alleen zou 750,000 minder ontvangen worden.) Als aequivalent wil de regeering het volgende: In de eerste plaats het evenredig recht over de waarde der verdeelde zaken, waardoor ruimschoots het verlies der afschaffing van het overbedeelingsrecht zal worden vergoed. Verder zullen worden verhoogd: 1°. de rechten en boeten van registratie, die niet worden afge schaft, noch verminderd uitgezonderd alleen de rechten en boeten van 4 ten honderd; 2®. de rechten en boeten van hypotheek. Tevens wil de regeering een aequivalent verkrijgen door een wijzi ging der zegelwet, waarbij verhooging der opcenten op nagenoeg alle rechten en boeten van zegel in aanmerking komt. Met deze bate, die op f 770,000 geschat wordt, en de andere genoemde zou een nagenoeg voldoend aequivalent voor de voorgestelde afschaffing en vermindering van registratierechten gevonden zijn. De voorgestelde wijzigingen in de zegelwet komen in hoofdzaak hierop neer. Van quitanliën en andere eenzijdige stukken boven de f 10 wordt een vast zegelrecht van 5 cents geheven. Het evenredig zegelrecht voor handelspapier wordt zeer verlaagd en gebracht op 5 cents per f 100, be houdens een maximum van 15 cents voor sommen tot f 500; de 38 opcenten worden afgeschaft. Ook worden nog de bepalingen omtrent de toe passing der plakzegels gewijzigd, opdat zooveel mogelijk de aanhechting van het zegel door den eersten uitgever van het papier zal geschieden. Van andere zegelrechten worden de opcenten verhoogd. Tot directeur der muziekschool te Zaandam is benoemd de heer S. Van Milligen te Gouda. Op het 33ste Landhuishoudkundig congres te Maastricht is besloten dat het volgende te Enschedee zal worden gehouden, en tevens een adres aan de regeering te richten, waarbij wordt aangedrongen om de concessie tot droogmaking der Zuiderzee te verleenen. Door het bond van officieren der schutterij in Noord-Brabant is aan den heer N. A. Bouwman, kapelmeester bij het 3de reg. inf., een fraaie zilveren inktkoker, benevens een gouden pennenhouder met potlood aangeboden, als blijk van waardeering van een door hem aan het bond opgedragen feestmarsch. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Java, vertrok Dinsdag van Southampton. De minister'van binnenlandsche zaken, over wegende dat ten gevolge van het overlijden van den heer J. Van Stolk Jz., een verkiezing van een lid van de Tweede Kamer behoort plaats te hebben in het hoofdkiesdistrict Rotterdam, heeft bepaald dat die verkiezing in gemeld hoofdkies district zal plaats hebben Dinsdag 24 Aug. a. s., en dat, indien herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden Dinsdag 7 September d. a. v. De verkiezing in het hoofdkiesdistrict Hoorn ter ver vanging van den heer I. D. Transen Van de Putte is bepaald op 31 Augustus, en de herstemming, zoo noodig, op 14 September. Z. M. heeft met 1 Sept. a. s.1°. den kapt. 1ste kl. van het corps mariniers D. A. Van Vuuren, ter zake van 50-jarigen ouderdom, op pensioen gesteld, onder toekenning van een jaar- lijksch pensioen van 1048 en van een verhooging van dat pensioen van 225 's jaars, voor wer kelijk verblijf, in militairen dienst, in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen2°. bevorderd bij het corps mariniers, tot kapt. 1ste kl. den kapt. 2de kl. jhr. W. T. Clifford Kocq Van Breugel, en tot kapt. 2de kl. den lsten luit. C. H. Pilaar; met ingang van 1 Sept., aan den lijninspecteur bij de rijkstele graaf H. A. Moolenaar Reeder, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst, behoudens aanspraak op pensioen, en den directeur van het rijkslelegraafkantoor te Arasterdam, H. Van Eek, met ingang van dienzelfden datum, benoemd tot lijninspecteur en directeur bij de rijkstelegraaf; met ingang van 1 Sept., benoemdden directeur van een der rijkstelegraafkantoren C. Transen, op zijn verzoek, tot telegraf. 2de kl.den teiegraf. lste kl. W. T. A. De Rijk tot directeur van een der rijkstelegraafkantoren. <3-©m«>ia5r'di £>3 i t* w m. De 15-jarige dochter van P., op het Levendaal, had hedennamiddag omstreeks halftwee, terwijl zij bezig was aan den wal aldaar goed te spoelen, het ongeluk in het water te vallen. Zij dreef spoedig naar het midden der gracht en zou waarschijnlijk omgekomen zijn, indien niet V. d. H., haar moedig, gekleed, was na gesprongen. Een ander, S. genaamd, volgde dit voorbeeld. Het mocht beiden mannen gelukken het reeds zinkende meisje nog tijdig behouden op het droge te brengen. Gisteren deelden wij uit 't Haagsche Dagblad een bericht mede volgens hetwelk de melkverkooper Cornelis Kuipers aldaar Maandag avond nabij de Wagenbrug door den tram was overreden en kort daarna in het gasthuis overleden. Het Vad. van heden echter meldt dat Kuipers, met een gapende wonde aan het hoofd en bewus teloos, door een paar militairen werd gevonden en in een nabijzijnd koffiehuis gedragen, waar hij spoedig heelkundige hulp bekwam. De politie zorgde voor zijne overbrenging per brancard naar het gasthuis. Hoewel hij door bloedverlies ver zwakt is en zijn toestand zich bedenkelijk liet aanzien, was hij nog niet overleden. Gistermiddag was hij zelfs vrij redelijk en bestond er hoop op levensbehoud. De van Breda komende spoortrein heeft nabij het station te 's-Hertogenbosch een jongmensch overreden, die de onvoorzichtigheid had bij het naderen van dien trein de spoorbaan nog te willen oversteken. Een zijner voeten is ge heel verbrijzeld. De ongelukkige is onmiddellijk naar het gasthuis overgebracht. Met den pleiziertrein naar het Nieuwe- diep gingen in het geheel 900 personen mede. Doordien het, juist toen een wagen met vlas passeerde, bij de ouderlijke woning den weg overliep, is gisternamiddag te Puttershoek een tweejarig kind overreden. De wielen gingen het kind over het lijfje. Het was onmiddellijk een lijk. Een moord in vliegende vaart werd dezer dageu in een spoortrein tusschen Berlijn en Stettin gepleegd. Twee der beambten kregen onderweg twist om een slok jenever, dien de eene uit de flesch van den ander zou genomen hebben. De twist liep zóó hoog dat de een eindelijk zijn makker met een bijl den schedel kloofde. Ont nuchterd door die uiting zijner woede, benam hij zich zeiven eenige oogenblikken later eveneens het leven. In Halifax (Noord-Amerika) is voor eenige dagen een zeventigjarige geleerde, dr. Emé- role, wegens moord veroordeeld. De man had eenige maanden te voren een zestienjarig meisje ontvoerd en gevangengehouden om op haar lichaam weten schappelijke proeven te nemen. Hij wilde namelijk weten hoe lang een mensch het in een luchtledige ruimte kon uithouden en had daartoe een groote glazen klok laten vervaardigen, waaronder hij het meisje nu reeds zestien dagen 's morgens en 'savonds eenige oogenblikken had laten staan, tot zij be wusteloos neerzonk. Dan droeg hij haar weg, liet haar goed verzorgen en hervatte den anderen dag zijn proef. Alles moest natuurlijk zeer in het ge heim geschieden en zoo gebeurde het dat hij, eenmaal onverwacht gestoord, haastig een kleed over de klok wierp en het huis verliet, zonder de lucht weer in de klok te laten. Het toeval bracht juist eenige uren later de ouders op het spoor; zij vonden hunne dochter echter slechts levenloos weer. De geleerde zelf is wanhopig, hij verklaart dat hij zijn daad uitsluitend in het belang der wetenschap heeft gepleegd en dat hij het meisje na eenige dagen, rijkelijk beloond, weer in vrijheid had willen stellen. Hij bood zijn eigen leven tot zoenoffer aan, doch de rechtbank veroordeelde hem tot levenslange gevangenschap en 50,000 dollars schadevergoeding aan de ouders. Toestand van dr. Tanner: Herhaalde brakingen; een mosterdpleister op de maag gaf wat verlichting. Nacht van Zondag op Maandag goed. Maandag-morgen was de patiënt iets beter, maar hij was ijselijk zwak, hij ziet er uit als een geraamte. De stem is echter nog krachtig. Op den 36sten dag ging Tanner uit rijden, maar hij kon geen voormiddagdutje doen. Een telegram uit Nieuw-Tork meldt dat dr. Tanner eergisteren voor het eerst erkende dat hij zich zeer zwak ge voelde. Zijn oog heeft allen glans verloren, zijn tong is beslagen, zijn gelaat is vermagerd en onop houdelijk lijdt hij aan duizelingen. Hij drinkt nog steeds warm water en bleef vertrouwen in bet welsla gen der proef behouden. Hedenmiddag om twaalf uren zou zijn taak van vasten om zijn. Genees- heeren waren van oordeel, dat, zoo hij het vasten al 40 dagen uithield, hij toch aan de gevolgen er van bezwijken zal. In elk geval heeft Tanner be wezen wat reeds ontelbare malen bewezen is en door niemand betwijfeld wordt: dat men zonder voedsel niet leven kan. Het bestuur der pro vincie San - Pablo in Brazilië heeft een prijs uitgeloofd van 50 con- tos (60,000 gld.) voor een afdoend middel tegen mieren. Deze insecten zijn eene ware plaag voor de landbouwers in die provincie. Een reiziger, die kort geleden zich te Itoe ophield, verhaalt dienaangaande het volgende: Een hoogst eigen aardig verschijnsel trof mij terstond, toen ik de tuinen in den omtrek rondwandelde. Een groot aantal heuveltjes van kegelvormige gedaante, vijf of zes meters hoog, strekten zich in eene lange reeks uit. Het waren mierenhoopen, wier opper vlakte met eene dikke door de tropische zon hard gebrande aardlaag bedekt was en die zoo tegen weer en wind beschut bij eene aanzienlijke diepte aan milliarden mieren tot woning strekten. Wanneer een stam dezer zeer schadelijke insecten een tocht onderneemt, vernielen zij eenvoudig alles wat op hunnen weg ligt. Zij hebben slechts weinige uren noodig om een grooten sterken boom volkomen kaal te vreten. Komen zij op hunnen tocht aan een huis, dan is ook dit verlorenhet is met list noch geweld te redden. De planters voeren natuur lijk een strijd op leven en dood tegen hen. Op alle fazendas (plantages) zijn er menschen, die er zich bepaaldelijk mee bezighouden de mierenhoopen op te sporen, die dan volgens alle regelen der kunst belegerd worden. Dikwijls bereikt men on danks alle moeite niets dan een nutteloozen schijn dood der mieren. De formigueiro (mierendooder) verstopt alle zichtbare en hem bekende toegangen. Dan steekt hij aan het eind der mijn naar de binnenzijde stroo in brand. De rook, die zich dan ontwikkelt, wijst alle toegangen, die aog niet ver stopt zijn, aan. Is dit gesehied, dan gaat men tot de verdelging der insecten in hun eigen verblijf over. Afdoende is dit middel, zooals reeds gezegd, echter niet. BUITENLAND. Frankrijk. Het hof van Toulouse heeft zich onbevoegd verklaard in den eisch der Jezuïeten, die 20,000 fr. schadevergoeding vroegen en terugkeer naar hunne inrichting. Van de 120 te Brest aangekomen geamnse- tiëerden zijn 115 naar Parijs vertrokken. De „Gaulois" heeft berekend dat de politie te Parijs dagelijks gemiddeld 150 personen in verzekerde bewaring neemt. Bij de verkiezingen had het „collectivistisch- revolutionair comité" te St.-Etienne candidaat gesteld burger Nourrit, die als „politieke galei boef" werd aanbevolen. Dat individu bevindt zich

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2