N°. G278. Vrijdag C Augustus. A°. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. BEIDSCI DAGBLAD. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 8 miude^..rT7.". 1.10. Franco per post-■1-40. Afzonderlijke Nommera.cV'. iTVTi'rr.'Vr.'L'.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIESi V»n 1I regels T.TV.Ï7ÏV.77.7.'.'.^701.08. Iedere regel meet.77777.s 0.17$. Groeten letten neer pUeUmimte. STADS-BERICHTEN. JACHT. DE COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 27sten Jnli 1880, n°. 1; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 (Staats blad n°. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de zinsnede van art. 17 der wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid- Holland is vastgesteld op Zaterdag den vierden September aanstaande met zonsopgang 2°. van die opening is uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; 3°. de korte jaeht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks en wel des Woensdags, Vrijdags en Zater dags mag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen gebrnikclijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. D« Commissaris des KoniDgs voornoemd, FOCK. 's - Grav enha ge, den 29sten Jnli 1880. LEIDEN, 5 Augustus. Naar wij met leedwezen vernemen, is onze grijze stadgenoot, dr. L. S. Van Praag, lijdende aan eene ziekte, welke hem voorloopig belet de consultatieve en huispraktijk, waaraan hij zich tot voor weinige dagen nog wijdde, waar te nemen, en geeft die ziekte, met het oog op zijn tachtig jarigen leeftijd, tot eenige bezorgdheid aanleiding. In het verslag omtrent 's Rijks Ethnogra- phisch Museum te Leiden wordt nog gezegd dat de geldmiddelen tot nog toe uitsluitend bestaan uit de jaarlijks van regeeringswege beschikbaar gestelde fondsen, die geregeld naar de voorge schreven bepalingen beheerd en verantwoord wor den. Eigen middelen of inkomsten bezit het Mnseum niet. In het eigenlijk en rechtstreeks tot het ameu blement behoorende werd vroeger vanwege het beheer van het onderhoud der academiegebouwen voorziende kasten, lessenaars en wat verder tot bewaring en tentoonstelling der verzameling strekte, bleven ten laste van het Museumbeheer. In het afgeloopen jaar is ook de zorg voor het ameuble ment op dat beheer overgebracht, en wordt in de in dit opzicht bestaande behoefte naar behooren voorzien. De talrijke gordijnen in het hoofdgebouw zijn van lieverlede onbruikbaar geworden en moeten door nieuwe meer doelmatig samengestelde en van steviger stof vervangen worden. Ook bestaat er behoefte aan lichte, gemakkelijk beweegbare trappen om de hooger geplaatste voorwerpen behoorlijk te kunnen zien. Een tot dat doel ontworpen model zal aanleiding geven om van lieverlede in die be hoefte te voorzien. De brandbluschmiddelen zijn behoorlijk onder houden en kannen aan hunne bestemming beant woorden. Eene overeenkomst met de Leidsche Duinwatermaatschappij tot het aanbrengen van de noodige aanvoerpijpen en geleidingen, en het leveren van water, bij gevaar van brand, is nog niet tot stand gekotnen, althans niet in werking gebracht. Voor eene zoo kostbare verzameling in een gebouw tusschen en zelfs onmiddellijk grenzende aan bijzondere woningen, en aan een pakhuis van steenkolen en andere brandstoffen, is de bedoelde voorziening van overwegend en dringend belang, ofschoon, bij het ontstaan van brand van eenigen omvang, weinig tot redding zou kunnen geschie den, en ook van de bluschmiddelen schier even groote schade zou te vreezen zijn als van den vijand die er door moet bestreden worden. De beambten voldoen, ieder in zijn werkkring, aan hunne verplichtingen. De opzichter N. C. Ampt is, na zijne betrekking slechts gedurende een jaar bekleed te hebben, door eene ongenees lijke kwaal aangetast en na veel lijden bezweken. In zijne plaats is aangesteld de gepensioneerde adjudant-onderofficier van het Nederlandsch-Indisch leger A. F. Van der Kruyf. Voor buitengewoon toezicht op zon- en feestdagen of bij grooteren toeloop van bezoekers, is eene behoorlijke over eenkomst getroffen. Omtrent den aard van gebruik door het publiek van het Museum gemaakt is slechts te vermelden, dat de vrij onbeperkte gelegenheid tot het bezoek en het, nu en dan vooral des Zondags nogal algemeen gebruik van die gelegenheid vooral ook door den min bemiddelden en den arbeidersstand geene aanleiding tot klachten gegeven hebben. Yan beschadiging van voorwerpen is niets gebleken het toezicht, dat bij bijzondere gelegenheden ver sterkt werd, heeft aan het doel voldaan. Yoor maatregelen in het belang van het Museum wenschelijk geacht, kan, met uitzondering van het zooeven vermeld buitengewoon toezicht, op het vorig verslag gewezen worden. Wellicht mag boven dien in aanmerking genomen worden, of niet in het belang van buitenlandsche reizigers, en ook voor Nederlanders, die niet in Leiden of den omtrek gevestigd zijn, billijke bepalingen zouden kunnen ontworpen worden, om ook na vier UTen, wanneer het Museum voor bezoekers gesloten is, vreemdelingen, tegen eene billijke schadeloos stelling aan den custos, tot bezichtiging toe te laten. Volgens „het Oosten" is de door de wees inrichting te Neerbosch lang gewachte erfenis van wijlen mevrouw EigemanDe Haan, uit Leiden, thans ingekomen en bedraagt deze, na aftrek van alle onkosten, f 41,340.98>/2. De luitenant ter zee 2de kl. W. H. Dittlof Tjassens wordt, met intrekking zijner plaatsing aan boord van het ramschip „Guinea", met den 16den dezer gedetacheerd te Leiden, en aan boord van dat schip vervangen door den luitenant ter zee 2de kl. R. Reinders. Door middel van het stoomschip „Wyberton" wordt, behalve naar Batavia, mede een brieven maal verzonden naar Padang. De commissie voor de harddraverij te Zoe- terwoude heeft opnieuw eene voorloopige bespreking gehouden om weder als de vorige zes jaren nu op Donderdag 9 September as., aan'den Hoogen Rijndijk eene harddraverij en ring- rijderij te doen plaats hebben, te meer nu van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten is bij gelegenheid der algemeene vergade ring en tentoonstelling te Leiden geene harddraverij te houden. Aangezien genoemde commissie echter dit geheel zonder subsidie van de gemeente moet organiseeren, zullen de leden er van weder ijverige pogingen in het werk moeten stellen om de ver- eischte gelden aldaar door vrijwillige bijdragen bij elkander te krijgen. De gemeenteraad van Katwijk heeft, over wegende dat het wenschelijk is om den bloei dier gemeente te bevorderen dat eene dergelijke markt ingesteld worde, besloten dat te beginnen met het jaar 1880, en wel op den Hden September van ieder jaar, en mocht deze datum invallen op een Zaterdag of Zondag alsdan op den 14den Septem ber d. a. v., in het dorp Katwijk aan den Rijn eene jaarmarkt zal worden gehouden. Dit besluit is aan de Gedeputeerde Staten dier provincie ter goedkeuring toegezonden. In beschikking op een adres van den heer C. Bok te 's-Hage, houdende verzoek om eene verklaring dat het gemeentebestuur geen bezwaar maakt dat door den minister van waterstaat aan hem vergunning worde verleend tot het leggen van rails binnen de gemeente aldaar, ten einde daarover als stoomtramweg vrijelijk te mogen rijden tusschen Leiden en Woerden, heeft de gemeente raad van Alphen bij meerderheid besloten aan adressant te kennen te geven dat de raad, met het oog op de plaatselijke gesteldheid, in verband met de beperkte breedte van den straatweg en het groot aantal schoolkinderen, dat viermalen daags daarover passeeren moet, geene vrijheid vinden kan tot het afleggen van de bedoelde verklaring. Yan hare den 14den Mei 11. gehouden alge meene vergadering heeft „Germania", levensver zekering-maatschappij te Stettin, thans een gedrukt overzicht van het op die vergadering uitgebracht verslag voor eiken belangstellende verkrijgbaar ge steld. Het voornaamste er van deelden we reeds vroeger mede. De commissie, aan welke door de Synode was opgedragen haar te dienen van bericht en raad over de in hare handen gestelde stukken ter zake de in de buitengewone Synode dezes jaars voorloopig aangenomen veranderingen van art. 38 van bet reglement op het godsdienstonderwijs, heeft rapport van haren arbeid uitgebracht. Aan het slot werd door haar voorgesteld: 1°. eenparig: de voorloopig aangenomen veranderingen van be doeld artikel met de daaraan verbonden over gangsbepalingen, zooals die nu liggen, niet vast te stellen2°. met meerderheid van stemmen het voorstel te verwerpen om dit artikel te her stellen in den vorm van voor 15 Januari 18793». met meerderheid van stemmente bepalen, dat in al. 3 van art. 38 van genoemd reglement achter de woorden „een of meerdere ouderlingen" zal worden gevoegd de zinsnede: „wanneer de ouder lingen bezwaar maken of verhinderd zijn den pre dikant in de aanneming bij te staan, is de ker- keraad bevoegd, op voordracht van den predikant een of meer oud-ouderlingen daartoe af te vaar digen 4°. met meerderheid van stemmente bepalen dat al. 5 van art. 38 zou luiden als volgt„wordt de uitslag van het onderzoek door de meerderheid der daartoe aangewezen personen voldoende bevonden, dan heeft de aanneming plaats." De commissie was samengesteld uit de heeren E. H. Lasonder, J. Douwes, P. Bruinwold Riedel, L. Dikema en E. Cesar Segers. In de volgende week zal in deze zaak eene definitieve beslissing worden genomen. Prinses Hendrik heeft dezer dagen gedineerd op het landgoed „Oldenaller" nabij Nijkerk bij den minister van koloniën, mr. W. baron Van Goltstein. Een oud-strijder van Waterloo, Hartman, is te 's-Hage in den ouderdom van 84 jaar overleden. Met kracht wordt thans te Amsterdam ge arbeid aan de inrichting van het voormalig Oude mannenhuis tot universiteitsgebouw. Omstreeks September zal het in zooverre gereed zijn, dat de jonge universiteit haar zetel uit het voormalig Athenaeum-gebouw aan den Singel naar deze loca- liteit zal kannen verplaatsen. Amsterdams hooge- school, zegt het N. v. d. D., zal dan in een ge bouw zijn gevestigd zoo schoon, ruim en geschikt voor het doel, als waarnp tot heden geen enkele rijks-hoogeschool bogen kan. Elke faculteit heeft in dit gebouw hare eigene afdeeling en college-

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1