Honderd drie en zeventig mannen en vrouwen zijn gisteren door het kantongerecht te 's-Hage veroordeeld „ter zake van dronkenschap." Natuurlijk zijn er oude bekenden onder: A. F. Scheideler is b. v. voor de 29ste maal en Theo- door Scheflel voor de 68ste maal veroordeeld. Onder de dames komen voorMaria Christina De Leeuw, die voor den 60sten keer, Anna Sambros die 18-, en Maria Wijkhuizen, wed. A. Van der Meyden, die thans 14-maal veroordeeld zijn. In de Wagenstraat nabij de Wagen- brug in Den Haag is een aldaar wonende melk venter, bijgenaamd „Kees de Bult", door een tramwagen overreden. De ongelukkige schijnt met het hoofd onder een der wielen geraakt te zijn, want dit lichaamsdeel was grootendeels verpletterd. Hoewel hij met spoed door de polttie naar het gasthuis is vervoerd en aldaar nog levend werd overgebracht, is hij evenwel kort daarna overleden. Aan eene jouge moeder, in de Rozen straat te Amsterdam woonachtig, zijn tusschen een deur een paar vingers afgekneld. Een koopman te Opperdoes (Noord- Holland) ontving dezer dagen een brief, met een zeer onduidelijk adres, maar die toch blijkbaar voor hem bestemd was. Bij het openen vond hij een bankbiljet van f 100 en een papiertje, waarop twee onleesbare woorden waren geschreven. Tot op dit oogenblik weet de man nog niet of hij aan eene vergissing dan wel aan een bijzonder fortuintje heeft te denken. Toen dezer dagen een jongmensch, in zekere gemeente in de provincie Gelderland woonachtig, met gunstig gevolg zijn examen als candidaat-notaris had gedaan, toonde zijn vader door het uitsteken der vlag zijne blijd schap of ingenomenheid daarmede. Een vriend van den geslaagde, het voor hem insgelijks aangename nieuws hoorende, deed dit eveneens, doch ver telde aan hen, die hem naar de reden vroegen, dat der Koningin een zoon geboren was. Dit kwam ook ter ooren van den burgemeester, die mede niet naliet zoo spoedig mogelijk de vader- landsche driekleur van zijne woning te doen wap peren en bovendien de eerste uit zijne gemeente wilde zijn die den Koning met het heuglijke feit zijne gelukwenschen aanbood. In stilte werd er een telegram naar het Loo verzonden. Natuurlijk was het nieuwtje nu spoedig een publiek geheim, maar men kan zich ook de gewaarwording van den burgervader voorstellen toen het weldra bleek op welke wijze hij er was ingeloopen. De triomfwagen voor den optocht bij gelegenheid der bloemententoonstelling te Kampen was gereedgemaakt binnen de Stadswerkplaats aan den IJselkant. De vervaardigers hadden echter bij het in orde brengen geen rekening gehouden met de breedte van de poort dier werkplaats, zoodat men genoodzaakt was den muur uit te hakken vóór zij genoegzame ruimte aanbood om de zegekar te doen passeeren. De „Kamper uien" zijn dus de wereld nog niet uit! Weststelling werf is in diepen rouw gedompeld, zoo schrijft de Asser Crt. Notaris De Haan, standplaats Wolvega, heeft de beta lingen gestaakt. Hij had bet vertrouwen van velen, zoowel uit die gemeente als van daarbuiten, ge wonnen; zijne uitgebreide zaken, misschien door die van geen notaris in Friesland overtroffen, en de vele groote en kleine geldbeleggingen, bij hem gedaan, pleiten daarvoor voldoende. In den laatsten tijd evenwel sprak men van den neteligen toe stand zijner financiën. Honderden, die geld bij hem belegd hadden, of schuldbrieven, waarop hij van deze of gene bank geld had getrokken, in goed vertrouwen hadden geteekend, vervoegden zich in den laatsten tijd tot notaris De Haan, om de gelden terug te vragen of over de schuld brieven te spreken, maar konden niet meer bij hem terecht komen. Zaterdag is men overtuigd geworden, dat notaris De Haans financiën wezenlijk verkeerd staan. In de bijeenkomst, toen onder presidium en op verzoek van mr. J. Van der Veen van Leeuwarden te Heerenveen bij den logement houder Jorissen gehouden, bleken de praatjes waar heid te behelzen. Mr. Van der Veen gaf als zijn meening op, dat er waarschijnlijk 50 a 60 proceut kon uitgekeerd worden. Mr. J. Van der Veen en mr. Verwer van Leeuwarden, mr. J. Sickinga, S. Slees wijk, burgemeester van Weststellingrerf en D. Van Giffen, notaris te Wolvega, zijn benoemd om de zaken te onderzoeken en te regelen, m. a. w. de balans op te maken. Na afloop der vergade ring begaven zich de leden der commissie naar het paleis van justitie. De sensatie onder het volk is groot 1 Naar nader wordt gemeld, is de notaris gevankelijk te Heerenveen binnengebracht. Bij Schalkenmehren is een geheele kudde schapen, bestaande uit 102 dieren, door den bliksem gedood. De herder viel bewusteloos neer en heeft zijn gehoor verloren. Volgens een bericht, dat uit Calcutta aan de „Times" gezonden wordt, heerscht in de Britsch-Indische stad Madras eene zonderlinge paniek onder de lagere inlandsche volksklasse. Men gelooft er dat de regeering op het punt is van een aantal menschenoffers te doen plaats hebben, om wijding en veiligheid te geven aan de pas vol tooide havenwerken, en dat de politie slachtoffers zoekt. De inlanders uit die klasse des volks dur ven des avonds zich niet op straat vertconen. Eenige jaren geleden was er, naar de „Globe" in herinnering brengt, te Calcutta eene dergelijke paniek. Er werd eene brug over de Ganges gesla gen, en de inlanders vertelden elkander dat „Moe der Ganges" er niet in had toegestemd de belee- diging van overbrugd te worden te verdrogen, dan op voorwaarde dat iedere pijler op een fonda ment van kinderhoofden zou opgericht worden. Vanwege het hoofd der politie te Frankfort ia thans een bericht openbaar gemaakt omtrent het ongeluk, dat de vorige week daar bij het afsteken van het vuurwerk aan het einde van het gymnastiekfeest is voorgevallen. Daaruit blijkt dat de lezing niet juist is, als zou de ijzeren kist, waarin het vuurwerk gepakt was, ontploft zijn. De zaak is deze. De vuurwerkmaker Dünges uit Coblenz, die bij de ontploffing zelf zoo ernstig aan een arm gekwetst werd, dat hij nog in het hos pitaal te Frankfort ligt, had voor het af te steken vuurwerk een stuk van nieuwe vinding medege bracht, waarmede hij nog geene proeven had ge nomen. Daarvoor was eene vrij sterke lading kruit en vuurkogels in een ijzeren cylinder bijeengebracht, die 40 centimeter hoog was en 25 centimeter in doorsnede had, terwijl het. ijzer 9 millimeter dik was. Die cylinder is ontploft; hoe dat geschied s en of de constructie te wenschen overliet, wordt nog onderzocht. Dat door de ontploffing zoovele personen ernstig gekwetst werden, was niet het gevolg hiervan, dat de politie het publiek te dicht bij de plaats, waar het vuurwerk werd afgestoken, had laten komen. Want een stuk ijzer is o. a. in het dak gedrongen van een huis, dat op 500 passen afstand stond en het was dus niet mogelijk om tegen zulk een ongeluk voorzorgsmaatregelen te nemen. Als eene herinnering aan de onafhan kelijkheidsfeesten zal het Belgische volk koning Leopold II een fraai stoomjacht ten geschenke aanbieden. BUITENLAND. Fraakrijb. De Fransche „Académie des Sciences morales et politiques" zal in dit jaar voor het eerst den prijs- Rossi toekennen van 5000 fr. voor de beste ver handeling over de rol van den Staat in economische zaken. De stukken zullen vóór 15 Oct. moeten worden ingezonden. In 1881 zal de prijsvraag han delen over de werkstakingen. Een Nieuw-Yorksche dame, mrs. Botta, beeft aan de „Académie fran9aise" 20,000 fr. geschon ken voor een prijs, die om de vijf jaren zal wor den toegekend. Dit jaar zal die worden gegeven aan den schrijver van het beste werk over den toestand der vrouw, dat in de laatste vijf jaren verscheen. De uitslag van 1350 verkiezingen voor de Algemecne Raden is thans bekend. De republikei nen hebben 236 zetels in de Raden der verschil lende departementen gewonnen en 18 verloren. Zondag is wederom een stoomschip met 120 geamnestiëerden te Brest aangekomen. Generaal Paul Grévy, een broeder van den president der Republiek, is in de Jura tot lid van den Senaat verkozen. In Frankrijk bestaat bet voornemen een tunnel door den Mont Blanc te graven, waardoor de reis naar Italië aaumerkelijk korter zou worden. i i •stsa— Oostenr.-Hong. Monarchie. De Weener „Neue Freie Presse" heeft gemeld dat niet alleen Oostenrijk-Hongarije, maar alle mogendheden de nota reeds hadden goedgekeurd, die ten opzichte van Montenegro aan de Porte zou worden toegezonden en nog in den loop dezer week te Konstantiuopel overhandigd zou worden. De „Norddeutsche Allgemeiue Zeitung" zegt dien aangaande dat het nog niet zeker is, of alle mogendheden die nota goedkeuren en het dus nog niet gezegd kan worden, wanneer zij te Konstanti- nopel zal worden overhandigd. Evenmin kan voors hands reeds iets gezegd worden omtrent het karakter van een ultimatum, dat de nota volgens de „Neue Freie Presse" zou dragen, daar de vorm der nota, voor zoover men tot heden te Berlijn weet, nog niet door alle mogendheden is aangenomen. Paus Leo is voornemens een rijk huwelijks geschenk aan den Oostenrijkschen kroonprins en prinses Stefanie van België te zendende oneenig- heid met de Belgische regeering zal den Paus niet weerhouden zijne goedkeuring aan het voor genomen huwelijk te hechten. Teleyrnmmen. LONDEN, 3 Augustus. Officieel wordt uit Quettah gemeldEr loopt een gerucht dat de Afgbanen zich vereenigen tusschen Cbaman en Kandahar, dat Ayoeb-khan opgerukt is tot Merkarer, dat hij eene strijdmacht heeft uitgezonden om Chaman te belegeren en dat hij tracht de kon vooien af te snijden, die voor Kandahar bestemd zijn. KONSTANTINOPEL, 3 Augustus. De collec tieve nota der mogendheden betreffende Monte negro is heden door de ambassadeurs onderteekend en aan de Porte overhandigd. SIMLA, 3 Augustus. In eene dépêche uit Kan dahar van 29 Juli wordt gemeld: „Generaal Burrow, vernemende dat Ayoebs voorhoede Min wand had bezet, rukte in den ochtend van 27 Juli van Kushleukhud met artillerie en cavalerie op en tastte den vijand te negen uren aan. Spoedig daarop verscheen de gezamenlijke macht van den vijand en schaarde zich in slagorde. Tot één uur bleef het gevecht tot het artillerievuur beperkt, en het vuur der Britsche achterladers miste zijne uitwerking niet. Doch ten gevolge van den krach- tigen aanval der vijandelijke cavalerie, vielen de Sepoys op het 66ste regiment terug, waarbij twee stukken in den steek werden gelaten. De infanterie trok zich langzaam, van de cavalerie en artillerie afgesneden, terug. Na een heet gevecht gelukte het Burrow om de infanterie te ontzetten. De vijand vervolgde de terugtrekkenden tot op tien mijlen van Kandahar, doch niet krachtig. De meeste verliezen ontstonden door dorst en uitputting. Bijna de geheele munitie, 400 Snider-geweren en 2 negenponders gingen verloren." Generaal Roberts vertrekt onmiddellijk met 10,000 van Kaboel naar Kandahar. ST.-PETERSBURG, 3 Augustus. Hier ver schijnende dagbladen melden uit Novorossisk, op den Russischen oever der Zwarte Zee, dat vele Grieksche en Armenische uitgewekenen getracht hebben daar te landen, doch dat op last van ie Russische overheid hun schip werd in brmd geschoten. De gezagvoerder van het schip veloor het leven, en een Russische oorlogsschoener nam later de bemanning en de passagiers gevmgen eenigen van deze waren gekwetst. Aan laad ge bracht, werden zij in den kerker geworpm. PARIJS, 4 Augustus. De definitieve utslag der verkiezingen voor de Algemeene Radei behalve- op Corsica is als volgt: republikeinen 902, con servatieven 872, herstemmingen 125. De republi keinen winnen 240 zetels. LONDEN, 4 Augustus. Het ssteravond te 11.40 uitgegeven bulletin meldt datGladstone den dag kalm heeft doorgebracht, de korts verminderd en de algemeene toestand bevredigend is. Het Hoogerhuis heeft defet tot het ver- leenen van schadevergoeding aai Iersche pachters, die wegens wanbetaling van tunne hoeven zijn gezet, met 202 tegen 51 steppen verworpen. In den loop der beraadslaging w-rd door de regeering verklaard dat, ingeval het Hoogerhuis de wet mocht verwerpen, het verp'woordelijk zal zijn voor de gevolgen daarvan.Len der heftigste be strijders van de wet was )rd Beaconsfield.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2