A0. N°. 6276. Woensdag 4 Aogsstns. i. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. o LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Tow leiden per S mundea. Franco per post Afzonderlijke Nomraer*jl'. 1.10. i.<o. 0.03. PRIJS DER ADVERTENTIENi Taa 1—4 n«cti Iedere regel GrooUre letten neer pleaUreimte. :-/ 1.08. .V 0.17t STADS'BERICHTEN. PAVENTBLADEN. De Wethouder, Voorzitter van het College van Zetters te Lei den, doet te weten, dat de patentbladen van koffie huis houders, slijters en tappersbenevens de nog onafgehaalde patentbladen van inlandsche kramers en schippers, dienst 1880/81, op vertoon van voor voldaan geteekende qnitantiën, verkrijgbaar zjjn in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeeute van Woensdag 4 tot en met Dinsdag 10 Augostna e. k. uitgezonderd den Zon dag, van 's namiddags 1 tot 3 oren. Leiden, De Wethouder voornoemd, 8 Augustas 1880. Mr. P. C. LIBRECHT LEZWIJN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 {Staatsblad n°. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algehneene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan C. M. VAN LEEUWEN en zijne rechtverkrijgenden, tot plaatsing van een koek- lakkersoven in het perceel aan de Haarlemmerstraat N°. 6. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Augustus 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Augustus. "Voor de leden met hunne dames van de afdee- ling Leiden en omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde zullen Vrijdag avond a. s. in Zomerzorg nienwe dubbele Bolbegonia-bloemen ter bezichtiging wor den gesteld. Ze zijn niet in den handel. In de maand Juli werden per Leidschen tramweg vervoerd 48,829 personen. Sedert de opening der lijn bedraagt het aantal vervoerde reizigers 313,996. De Koning beeft aan de Koningin een paar fraaie Hougaarsche paarden als verjaargeschenk doen toekomen, HH. MM. zullen hedenavond te 9 u. 10 m. per Rijnspoor van het Loo in Den Haag aankomen. De illuminatie in het Haagsche Bosch ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin had duizenden derwaarts gelokt. Zoowel in den omtrek van de muziektent en de vijvers als van den kon. zoöl. bot. tuin wemelde het van toeschouwers. Bij herhaling deed er zich de muziek van Coenen, Völlmar enz. hooren. Bij de vijvers zag men het slot te Arolseu in vlammende lijnen, met flink perspec tief. Ongeveer twee uren was 't er hier en elders prachtig. Toen echter brak er een geweldige stort regen los, die stadgenoot en vreemdeling een goed heen- of liever onderkomen deed zoeken. Op de verlichting bleef dit natnnrlijk ook niet zonder belangrijken invloed. Door .de leden van het kiescollege der Ned.- Herv. gemeente te Dordrecht is aan de Synode een adres gericht in zake den onhoudbaren toe stand, waarin door hoogere en lagere kerkbesturen die gemeente is gebracht. De adressanten zeggen daarin o. a. het volgende: „De ondergeteekenden kozen mannen tot ouderlingen, die, in zake van hun verzet tegen art. 38, nieuw, Godsdienst onderwijs, overeenkomstig het mandaat hun gegeven en den last, hun naar de historische inrichting onzer Hervormde kerk, op Gods Woord gegrond, gehandeld hebbenen daarom kunnen, daarom mogen, daarom zullen de ondergeteekenden niet dulden, dat ze waar de kinderen des onge- loofs in ons kerkgenootschap onbelemmerd hun weg opgaan langer onder eene onheilige roede doorgaan en, tegen Gods Woord en de oorspron kelijke inrichting der kerk in, als geschorst worden beschouwd. We eischen van u, Hoog eerwaarde Heeren, dat ge met onze gemeente han delt, zooals ge van Godswege verplicht zijt, en in dezen verwarden toestand in spijt van welk kerkelijk bestuur ookeen greep doet, die ons doet zeggen; „Er bestaat nog rechtsgevoel bij de hoogere macht die ons regeert." In Gods naam roepen wij het u ter laatste instantie toe, eer deze aanzienlijke gemeente uiteenspatGedoogt niet, waar gij ten onrechte zoo vaak als bescher mers optreedt van wat in openbaren strijd met bijbel en belijdenis is, dat zij, die de laatsten met hart en ziel liefhebben, langer wederrechtelijk ver volgd en onderdrukt worden. De ondergeteekenden wenschen van u op dit schrijven een waardig ant woord te ontvangen, gegrond op Gods Woord en de belijdenis onzer Ned.-Herv. Kerk." Bij de Synode is een voorstel ingediend, om vanwege dat College maatregelen te nemen tot opheffing van bedoelde schorsing. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft 1°. besloten de zaak van de heeren Jb. Eigeman en E. A. G. Van Hoogenhuyze te Dordrecht met al de stukken daarop betrekkelijk aan de Algemeene Synode, thans te 's-Gravenhage vergaderd, te verzenden, opdat zij daarover uit spraak doeen 2°. de provisioneele schorsing over den heer Jb. Eigeman uitgesproken, tevens op grond van zijn gedrag in zake der laatste Avond maalsviering. De tentoonstelling van voorwerpen, betrek king hebbende op het Vorstelijk Stamhuis van Oranje-Nassau en op de wapen-, geslacht- en zegelkunde in 't algemeen, is gisternamiddag in de Gothische Zaal het paleis van wijlen koning Willem II op plechtige wijze geopend, in tegenwoordigheid van den minister van binnen- landsche zaken. Zij werd kort daarna door prinses Marianne en de prinsen Frederik en Alexander in oogenschonw genomen, en dunrt tot 30 Augustus. De kapt. L. Tissot Van Pa tot van het 4de reg. inf. te Gouda, is overgeplaatst bij het 7de reg. te Amsterdam. Het 83ste landhuishoudkundig congres is gisteren te Maastricht geopend door burgemeester Pijls. Het congres vergaderde dadelijk in afdee- lingen en zond een telegram van gelukwensch aan den Koning met den verjaardag van de Koningin, ter wier eere ook eene parade werd gehouden. Tevens had de wedstrijd van Momns en van de gymnastiek- en schermvereenigingen plaats, waarbij prijzen zijn uitgeloofd voor schermen, springen in de hoogte en de verte, tillen van gewichten en steenstooten. De optocht der gymnasten door de stad, in de verschillende, soms veelkleurige unifor men, en veelsoortige hoofddeksels, bood, begun stigd door schoon weder, een aardigen en opwek- kenden aanblik. Te Arnhem is het Xlde Gymnastiekfeest door het Nederl. Gymnastiekverbond gevierd. Tegen twaalf uren des Zondags togen de gymnasten, in hunne losse en bevallige kleediug, in optocht met hun banieren naar het stadhuis, alwaar zij door den burgemeester van Arnhem op de hartelijkste wijze toegesproken en welkom geheet en werden. Als een bewijs dat het gemeentebestuur de beoefening der gymnastiek op hoogen prijs stelde, wees de spreker er o. a. op, dat ook bij het lager, middel baar en gymnasiaal onderwijs te Arnhem het onder de leervakken was opgenomen. Daarna trok men in optocht naar het „Geldersch Spijker", waarvan een gedeelte voor het feest welwillend was be schikbaar gesteld. Des avonds werden de behaalde prijzen door den burgemeester in Musis" uitgereikt, waar muziek en vuurwerk was. Door het gemeentebestuur van Nijmegen is vergunning gevraagd tot het aanleggen van eene telephonische geleiding in de straten aldaar, uit sluitend voor den gemeentedienst ingeval van brand enz. De verbindingen zullen zich uitstrek ken tusschen de politiewacht, het commissariaat van politie, de woning van den burgemeester, het gebouw der gasfabriek en dat der waterleiding. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins van Oranje" is Zaterdag van Amsterdam te Batavia aangekomen de „Koning der Nederlanden" is dienzelfden dag van Batavia naar Amsterdam vertrokken. Z. M. heeft benoemdtot adelb. 1ste kl. bij de zeemacht, de adelb. 2de kl., 1ste afd., bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord W. C. J. Smit, D. A. P. Koning, R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol, E. De Haan, H. C. A. Schlüter, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder Van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besier, N. J. Gips, C. A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L. Groll, M. Van Nassau, T. E. Van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. Hanewinckel en A. A. Flaes; tot 2den luit. bij het corps mariniers, de adelb. 2de kl., 2de afd., bij voorschreven instituut: P. J. Van Trooyen, A. J. Paehlig, J. P. A. Termaat, M. J. Struick, L. A. C. Furnée, E. A. R. Ver beek en J. C. Van Hoek; den kapt. T. J. Koentz, vau het 7de reg. inf., op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 1539 's jaars benoemdbij den plaatselijken staf, tot lsten luit., den 2den luit. H. Cales, plaatsel.-adj. 2de kl. te Dordrecht; bij het wapen der inf. tot kapt. 2de kl. den lsten luitenant A. M. Van Gameren, van het wapen, thans op non-activiteitbij het 1ste regi ment, tot lsten luitenant, den 2den luitenant B. Meulmau, van het corps; bij het 2de regiment., tot kapitein 2de kl., de 1ste luitenants A. A. Chr, W. Van Moll, van het 5de, en C. Ph- J. Van Vlierden, van het 1ste reg., adj. bij het ktfï.J werfdepot; bij het 8de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. Van Wijk, adj. bij het 4de reg.; bij het 4de reg., tot maj., den kapt. J. C. Hars- veldt, van het 5de reg.; tot kapt. 2de kl., den lsten luit. J. Van der Meer, van het reg. gren. en jagerstot lsten luit., den 2den lnit. A. L. De Wolf, van het corps; bij het 5de reg., tot lsten luit., de 2de luits. P. A. G. Bach, B. Charlé en B. A. Van der Zoo De Jong, allen van het corps, de voorlaatstgenoemde adjudant bij het corps, en bij het 6de reg., tot kapt. 2de kl., den lsten luit, W. C. Piepers, van het corpsde heeren W. E. Schenck, A. A. Cluiven en J. H. Van Meerten, leden der Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met behoud van recht op pensioen, en tot leden van dat college benoemd de heeren J. S. Diephuizen, onder-inten dant 1ste kl. bij de milit. adm. van het leger in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, W. F. H. Tenpken, financieel ambt. in N.-Indië, en A. Meyer, secretaris van den Raad van N.-Indië. Gemengd NlenwD Aan het station alhier zijn gisteren ongeveer 1000 retourkaartjes naar Den Haag afge geven en in het geheel naar verschillende stations ongeveer 1800. Ter beschikking van den eigenaar is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een geel smousbondje (ren), met lange ooren. Hedennamiddag ongeveer halféén is op de Lam mermarkt ten huize van De H. een begin van

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1