De tentoonstelling van pluimgedierte te 's-Hage zal dit jaar op het terrein van het Kon. Zoöl. Botanisch Genootschap gehouden worden op 18, 19 en 20 September. De commissie met de regeling dezer tentoonstelling belast, bestaat uit de heeren dr. L. Mulder, voorzitter, L. E. Uytten- hooven, penningmeester, J. C. J. Van Ogten en P. W. J. A. Del Campo genaamd Camp, secretaris. Er worden uitgeloofd 13 gouden, 43 verguld zilveren, 177 zilveren, 809 verzilverde bronzen en 267 bronzen medailles. Naar men verneemt, hebben zich reeds meer dan zeventig vrienden en vereerders van Cremer aangemeld bij den heer H. De Veer te Amsterdam, met bereidverklaring om in hun kring mede te werken tot de oprichting van een blijvend herin- neringsteeken aan den gewaardeerden kunstenaar. De koningin van Zweden en Noorwegen wordt in de volgende maand te Amsterdam ver wacht. H. M. zal haar intrek nemen in het Amstel- Hotel en daar drie maanden vertoeven onder be handeling van dr. Mezger. Naar uit Kuilenburg gemeld wordt, zijn de werkzaamheden tot verhooging van den Lekdijk- Bovendams reeds zoover gevorderd dat de dijk van Kuilenburg tot Schalkwijk reeds geheel gereed is opgeleverd, zoodat de dijk in zulk een goeden staat is dat het verkeer voor rijtuigen en paarden van Utrecht, via Kuilenburg naar 's-Bosch, thans weder opengesteld is. Door wijlen vrouwe Hanna Prank, wed. S. S. Monk, is een legaat van f 300 vermaakt aan elk der volgende te Amsterdam gevestigde instellingen alshet Nederl. Iraël. Jongens-Wees- huis „Megadlé-Jethomim", het Nederl. Israël. Meisjes-Weeshuis en het Nederl. Israël. Armbestuur. Men verneemt dat de heer Hasselman ont slag gevraagd heeft als lid van den Raad van State. Het achter de Buiten-Sociëteit te Arnhem gelegen „Zomerlust" is verkocht aan een klooster- vereeniging. Er zullen daar een twaalftal liefdezusters zich vestigen. De heer J. Van Stolk Jz. te Rotterdam, sedert 1878 afgevaardigde van dat district in de Tweede Kamer, is aan de gevolgen van een hersen vliesontsteking overleden. In de Kamer genoot hij de achting van al zijne medeleden in ruime mate. Ook in Rotterdam zal zijn verlies zeer ge voeld worden. Hij bereikte den ouderdom van 53 jaren. Het comité voor het oprichten van een stand beeld voor graaf Jan van Nassau ontving dezer dagen van prinses Hendrik een gewaardeerde onder steuning voor het beoogde doel. Tot directrice voor de nieuw gestichte be waar- en handwerkschool te Lochem, op een trak tement van f 800 met vrije woning, is, uit ruim veertig sollicitanten, benoemd mej. J. C. Pockens, hoofdonderwijzeres aan de Pröbelschool te Arnhem. Het stoomschip „Amsterdam" is Zaterdag van Rotterdam te Nieuw-ïork aangekomen. Z. M. heeft benoemd: tot comm. der pos terijen tweede kl., G. De Wit, thans comm. derde kl.tot comm. derde kl., P. J. W. Van Goor, thans cómm. vierde kl.tot comm. vierde kl., H. Tjebbes en J. Woltersom, thans surnumerairs der posterijen. Gemenfd Nieuw» In den vroegen morgen van gisteren werd uit den Ouden Rijn tegenover het Gerefor meerde Weeshuis opgehaald en daarna onder toezicht der politie naar het huisje voor drenkelingen over gebracht het lijk van den 19-jarigen huzaar P. A. B. De ongelukkige had veertien dagen geleden dat gesticht, waarin hij opgevoed werd, verlaten om voor den tijd van zes jaren bij genoemd corps alhier dienst te nemen. Des middags van denzelfden dag speelden een 4-tal kinderen op het Haagsche trekpad, toen een meisje van zeven jaren, een waterlelie willende plukken, zich te ver voorover boog en in den vliet geraakte. Een 8-jarig speel makkertje had de tegenwoordigheid van geest, terwijl niemand zich in de buurt bevond, het kind te redden, dat vervolgens bij den kleeder- bleeker W. liefderijk verzorgd en van droge kleederen voorzien werd. Treuriger was de afloop van een oDgeval van gelijken aard, in het centrum der stad en waarvan integendeel honderden toeschouwers getuigen waren. Het 7-jarig dochtertje van een kermis bezoekend photograaf, die met zijne tent, waarvan het achtergedeelte aan het water uitkomt, aan de Aalmarkt geplaatst is, viel daar ter plaatse in den Rijn. Toen men door middel van haken en stokken de arme kleine op het droge gebracht had, waarmede geruime tijd gemoeid was, en een geneeskundige daaraan nog zeer veel moeite had besteed, waren spoedig daarna de levensgeesten uitgedoofd. Zaterdag-avond is een man nabij de Paardensteeg door een tram tegen het been gereden, zoodat hij naar een van zijne kennissen, in de Morschstraat wonende, moest overgebracht worden. Des nachts om vier uren is een half beschonken persoon, genaamd P. O., wonende op de Middelstegracht, in het water van de Turfmarkt gesprongen. Door te hulp komende personen werd hij, na op het droge ge bracht te zijn, ook naar huis gebracht. De volgende historische anekdote bevat de „Java-Bode" van 10 Juni jl.Eenige jaren geleden (wat wij gaan meedeelen is historisch) ontvingen de hoofden van gewestelijk bestuur op Java een circulaire met inteekenlijsten voor het standbeeld, dat ter eere van Yan der Werf zou worden opgericht. Een assistent-resident, hoofd van een afdeeling waarin weinig Europeanen woon de», deed, daar de zaak hem door zijn chef ernstig was aanbevolen (de resident verklaarde veel „sym pathie" voor de zaak te gevoelen, en te vertrou wen „op een goeden uitslag"), zijn uiterste best. Maar helaas! alle moeite was tevergeefs. Hoe hij ook praatte, enthousiasme was bij zijne stamgenoo- ten niet op te wekken. Over dat gemis aan deel neming ten einde raad, beangst over het niet te loochenen feit dat de Europeanen die nog hadden willen inteekenen, zich onthielden omdat het den schijn zou hebben als gehoorzaamden zij aan een prentah (bevel) van den resident, ontbood de assistent-resident den regent, den patih, den djaksa en alle inlandsche ambtenaren. Toean Van der Werf werd hun voorgesteld als een oud-Gouverneur- Generaal, die, liever dan de Javanen aan den setan (duivel) over te leveren, zijn arm opatDat hielp Er werd aardig wat geteekend voor den braven oud-Gouverneur-Generaal Van der Werf. De resi dent was zeer tevreden over den ijver van den assis tent-resident, en betuigde dezen zijne tevredenheid. Yan Vrijdag op Zaterdag werd het paard van den schuitenjager Andries Van Veen te Leidschendam door het onweder 's nachts in de weide gedood. Het was zijn eenig beest, waarmede hij voor zijn gezin zijn brood verdiende. Men schrijft ons uit Katwijk: In de afgeloopen week zijn weder aangekomenschipper P. De Jong, reeder C. Van Duyn, met 130, schipper B. De Best, reeder W. Taat, met 185 en schipper D. Den Haas, reeder N. Haasnoot, met 165 kantjes pekel-; schipper And. Guyt, reeder P. O. Guyt, met 118 kantjes pekel- en 10,000 steurharing. Voor volle steurharing werd besteed van f 18 tot f 31 per 1000. Er is nog geen pekelharing afgeleverd wegens de laag staande prijzen. De laatste schuit zal op de haringvisscherij uitgaan. De vloot telt 61 schuiten. Het getal onbewoonde perceelen in Den Haag bedraagt thans 701. Te Scheveningen is het treurig be richt gekomen dat een der matrozen van de vloot te Aberdeen overleden wasdit is reeds de tweede die sedert eenige dagen aan den typhus aldaar be zweken is. Ten nadeele van een slaapsteehouder te Rotterdam is door middel van binnenbraak ont vreemd een som van ongeveer f 400 aan bank papier en zilvergeld, benevens eenige gouden voor werpen. De dader is nog niet ontdekt. Een treurig ongeval had Zaterdag middag te halftwee plaats aan het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij te Wor- merveer. Bij het rangeeren van den goederentrein geraakte een der beambten van het spoor onder den trein, zoodat hem beide beenen werden afge sneden. Per brancard naar het naastbijgelegen wachtershuisje vervoerd, werd hem onmiddellijk geneeskundige hulp verleend, doch voor het behoud van zijn leven is het ergste te vreezen. Hij is gehuwd en heeft vier kinderen. Wederom zijn van het garnizoen te Maastricht twee onderofficieren naar 's-Bosch overgebracht, om wegens fraude in de adminis tratie voor den krijgsraad terecht te worden gesteld. Van de twintig personen die bij het vuurwerk te Erankfort gekwetst zijn, kwamen reeds twee aan de gevolgen hunner verwondingen om. Te Saint-Maixent (Deux-Sèvres) heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een blikslager en zijne vrouw aldaar waren in den kelder bezig petroleum af te tappen, toen deze vloeistof eens klaps ontvlamde en een vreeselijke uitbarsting teweegbracht. De vrouw, die het eerst uit den kelder werd te voorschijn gebracht, was binnen eenige minuten een lijk; de man, wiens lichaam geheel met brandwonden overdekt was, overleed een uur later. Uit Berlijn is aan deLondensche„Stan- dard" gemeld dat eene donderbui, die boven Bayreuth losbrak, den westelijken vleugel van hetWagner- theater geheel vernield heeft. Een dief gaf zijn horloge te reparee- ren bij een horlogemaker te Noaancourt. Te mid dernacht stal hij zijn eigen horloge. Een paar dagen later kwam hij quasi zijn horloge halen, de horlogemaker zeide dat het hem ontstolen was en keerde den dief den prijs van het horloge uit. Sedert dien is de slimme vos echter in handen der politie gevallen. De Eransche sterrenkundige Flamma- rion is Woensdag-avond met de luchtreizigers Godard en Crommelin te Parijs opgestegen met het doel om twee nachten en een dag onderweg te blijven, en in Duitschland of Oostenrijk neder te komen. De eerste nacht ging zeer voorspoedig voorbij en de reizigers genoten een prachtigen zonsopgangzij kwamen echter in een luchtstroom die hen in de richting van Parijs terugvoerde en ten slotte dwong hen een storm om bij Hermon- ville, in het departement der Marne, in den loop van den dag neder te dalen. Ménesclou, die te Par ij s de vierjarige Louise Deu in stukken sneed, stond Vrijdag terecht voor het hof van de Seine. Hij ontkende een tweede misdrijf, maar in de gevangenis zelf had hij verzen geschreven, die duidelijk genoeg sprakentrouwens de feiten waren daar. Menes- clou had zich aanvankelijk gek gehouden, maar de dokters verklaarden dat hij volstrekt niet krankzinnig was. De afschuwelijkste verminkingen kwamen aan het licht. De veroordeelde werd be trapt terwijl hij, kalm een liedje fluitende, bezig was de stukken van het lichaam van het kind te verbranden. Het lijkje van zijn slachtoffer had hij 24 uren onder de matras in zijn bed verborgen gehouden, zonder dat men de geringste sporen van wroeging of angst bij hem had waargenomen. Hij is ter dood veroordeeld. Acht Russische transportschepen zijn reeds door het kanaal van Suez gegaan, op weg naar de Chineesche wateren. BUITENLAND. Frankry k. Het aantal ambtenaren van het openbaar minis terie, die wegens de decreten van 29 Maart hun ontslag hebben genomen, is thans tot over de 200 geklommen. Italië. Den 7den September zal te Turijn een inter nationaal congres van rechtsgeleerden geopend worden. Alle Europeesche Staten zijn uitgenoodigd zich daarop te laten vertegenwoordigen. De minis ter van justitie, de heer Villa, zal de openings rede houden. Onder de punten, die op het pro gramma voorkomen, behoort eene internationale wet op de faillissementen. Het congres zal ook beraadslagen „over de waarborgen die vast te stellen zijn, om het systeem van waarschuwingen der politie en het bijzondere toezicht der politie in overeen stemming te brengen met den eerbied voor de per soonlijke vrijheid en de veiligheid der maatschappij."' Uit Rome wordt geseind dat men in poli tieke kringen gelooft dat de quaestie van Dulcigno op vredelievende wijze geregeld zal worden. Men meldt uit Rome dat de gezondheid van den Paus, ondanks het warme weer, gunstiger is dan ooit. Het Vaticaan biedt dan ook alle middelen om tegen de warmte te beschutten. De Paus maakt tweemalen per dag een toer door den tuin van het Vaticaan: eenmaal 's morgens in de vroegte in een draagstoel en de tweede maal 's avonds in een rijtuig.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2