Dinsdag 3 Augustus. N°. 6275. A0. 1880. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblaB: PRIJS DEZER COURANT: ▼•or leiden per S m»«nden..;:Trr.' Franco per post. Afzonderlijke Kommer». i 1.10. 1A0- 0.09. PRIJS DER ADYEETEimEJtj in i o .v.l. .v.j ï.ot. Ieder» regel me»r O.tTJ. Groot sr» letten naar pUiUrnimte. 8TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter elgemeene kennis dat de passage over de brug over den Rijn aan het Haagsche Sehouto, wegens herstelling, geda- rende twee dagen voor rij- en voertuigen, paarden en vee zal zijn gestremd, terwijl in de passage voor voetgangers door mid del van een roeiboot zal worden voorzien. Bargemeester en Wethoeders voornoemd, Leiden, DE KANUER, Burgemeester. 2 Angastas 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 3 Angastas. De 22ste verjaardag vaa de Koningin werd heden alhier gevierd door het uitsteken van vlaggen van openbare en particuliere gebouwen, het bespelen van het carillon en het houden eener parade door het garnizoen op het schuttersveld. Tol predikant bij de Christ.-Ger. gemeente alhier (Hooigracht) is beroepen de heer E. Dauma te Drachlen. In het tweede vervolg en slot van het ver slag omtrent 's Rijks Museum van Oudheden te Leiden wordt gezegd dat de verzameling, zoowel op de dagen van algemeenen toegang, als op die van bijzondere bezichtiging onder geleide van den custos, steeds een vrij aanzienlijk aantal bezoekers, belangstellenden en nieuwsgierigen, bleef trekken. Vooral op de Zondagen toonden ook lieden van den werkenden stand, en anderen, die gedurende de overige dagen van de week verhinderd wordeD, hunne belangstelling; zelfs wanneer in den afge- loopen winter de strenge koude en het gure weder wel eens afschrikkenden invloed konden hebben. Overlast werd uit den vrijen toegang niet onder vonden. Op de beide Pinksterdagen echter werd, om de onaangename ervaring in vroegeren tijd opgedaan, het Museum voor bezoekers gesloten, met uitzondering evenwel van buitenlanders, die zich voor het erlangen van toegang mochten aan melden, en die hun reisplan op een langer verblijf in Leiden niet hadden kunnen inrichten. De uitgaaf van eene nieuwe aflevering van het groote plaatwerk: de „^Egyptische monumenten", voor rekening van de regeering, bleef de directeur, de heer C. Leemans, zooveel de beschikbare mid delen, de aard van het werk en de omstandigheden het gedoogden, onafgebroken voorbereiden. De hoogst zeldzame papyrus die sedert geruimen tijd reeds tot dat doel bestemd en onder bewerking is, heeft recht op eene uitgaaf waarbij het oorspron kelijke in al zijne kleuren en in getrouwe naboot sing van alle bijzonderheden, wordt wedergegeven. Voor het groot aantal der onderscheidene kleuren en schakeeringen zou een te aanzienlijke voorraad lithographische steenen van buitengewone afme tingen gevorderd worden indien men ze niet be perkte tot een achtervolgens in gereedheid brengen telkens van een gedeelte, zoodat de afgedrukte steenen van elke reeks wederom voor eene volgende kunnen dienen. Intusschen wordt, zooals van zelf spreekt, daardoor aan den spoedigen voortgang van het werk eene merkbare belemmering teweegge bracht, en zal het waarschijnlijk geraden zijn, met het in het licht geven van de aflevering niet langer te wachten, maar daarin de helft der platen van den bedoelden tekst op te nemen en de andere helft voor eene volgende aflevering te besparen. De conservator dr. W. Pleyte ging voort met de uitgaaf zijner „Nederlandsche Oudheden," waar van de 4de en 5de afleveringen in gr. 4°. in het licht verschenen. In den loop van het jaar werd in de behoefte aan kasten in het lokaal vroeger bij het Academisch Munt- en Penningkabinet in gebruik, voorzien. Daardoor is de gelegenheid geopend om de rijke ver zameling van, binnnen de grenzen van ons vaderland gevonden Romeinsche oudheden bij elkander ver- eenigd en gerangschikt, ten toon te stellendaar door wordt ook eenige meerdere ruimte verkregen voor andere afdeelingen en zal eindelijk ook de mogelijkheid geboren worden, om beknopte en meer algemeen bruikbare catalogussen voor bezoe kers in gereedheid te brengen. De oude hand leidingen tot dat doel in het licht gegeven, kunnen om meer dan eene reden in de bestaande behoefte niet voorzien, vooral omdat daarin de aanwinsten van meer dan veertig jaren gemist worden. Door korte opgaven bij de voorwerpen zeiven vindt de bezoeker de hoogst noodige inlichtingen. Waar meer nauwkeurige opgaven of bijzonderheden, ook op wetenschappelijk gebied, verlangd worden, kunnen de belanghebbenden zich dagelijks ten bureele van den directeur of den conservator tussoben 10 en 4 uren aanmelden. Met betrekking tot de maatregelen in het be lang van het Museum wenschelijk geacht, zou ik, zegt de heer Leemans verder, slechts kunnen her halen wat dienaangaande in het verslag van het vorige jaar vermeld is gewordenmet uitzondering echter van de gewenschte voorziening tegen gevaar bij onweder. Het verslag van het loopende jaar zal kunnen getuigen dat in dit opzicht het noo dige is geschied. Een ontwerp, om door verbou wing van de woning van den custos, de zoo eenige als rijke verzameling van papyrussen tegen gevaar, beschadiging of erger te behoeden, zal ook in het nieuwe dienstjaar verwezenlijkt en daarbij in eene lang gevoelde, steeds meer en meer dringende behoefte voorzien worden. Een gedeelte van het tot bewoning aangewezen lokaal ligt onmiddellijk onder en tegen de papyrusgaan derij, wier inhoud bij het ontstaan van brand in de eerste plaats reddeloos een prooi van het vernie lend element zou worden. Onder de maatregelen, waarin steeds meer en meer eene afdoende voorziening wenschelijk is, dient in de eerste plaats nogmaals gewezen op de noodige herziening van de bepalingen, waar onder de custos bij het Mnsenm aangesteld en werkzaam is. Zijne bezoldiging is te gering, dan dat hij daaruit bij voortdurende vermindering van bijkomende kleine verdiensten in de laatste jaren, in zijne redelijke behoefte kan voorzien. Het inko men en de verdere voorrechten aan de betrekking verbonden, vorderen eene regeling, waarbij voor goed met het stelsel van fooien, drinkgelden enz. gedurende de uren waarop het Museum voor be zoekers openstaat, kan gebroken worden. Langs dien weg wordt die betrekking ook eene meer eervolle en begeerlijke voor menschen van eenige meerdere maatschappelijke beschaving, en kan de custos, waar het noodig is, tegenover bezoekers eene meer onafhankelijke stelling innemen en, bij mogelijke verstoringen van de goede orde of in breuk op de bestaande bepalingen, het noodige gezag doen gelden. Voor buitengewone gelegenheden en grooten toevloed van bezoekers is, in het belang van de veiligheid der voorwerpen, eene schikking getrof fen met een of meer personen, tot tijdelijke dien sten voor toezicht en bewaking. Door de afdeeling Leiden en Omstreken van de Nederl. Maatschappij van Tuinbouw en Planten kunde zal op Dinsdag 17 Augustus een excursie plaats hebben naar Boskoop, met het doel eenige boomkweekerijen aldaar te bezoeken. Heden viert een onzer stadgenooten, de heer I. J. Yan Leeuwen, een zeldzaam feest. Gedurende 50 jaren toch is het dat hij onafgebroken in de zeepziederij „De gekroonde Haan" van de heeren Dros 8c Gebrs. Tieleman alhier werkzaam is en wel een zeer groot gedeelte van dat tijdvak als meesterknecht. Deze dag is door de heeren Dros Gebrs. Tieleman niet onopgemerkt voorbijge gaan, getuige het zeer fraaie geschenk bestaande in een gonden horloge met toepasselijke inscriptie en dito ketting, als bewijs van achting en tevre denheid den jubilaris aangeboden. Ook door de ondergeschikten werd hij met fraaie geschenken vereerd als bewijs hunner instemming met dit gouden feest, j Op de vergadering van aandeelhouders der spoorwegmaatschappij LeidenWoerden is nog besloten als dividend uit te deelenaan houders van aandeelen der 1ste uitgifte f 4.90, aan houders van aandeelen der 2de uitgifte f 8.77 en aan houders van aandeelen waarmede het maatschappe lijk kapitaal is vergroot f 4.11'/, per aandeel. Vrijdag 10 September a. s., des middags te 12 aren, zal, onder nadere goedkeuring van den minis ter van oorlog, door de plaatselijke of garnizoens commandanten te Amersfoort, Amsterdam, Arnhem, Bergen-op-Zoom, Breda, Deventer, 's-Gravenhage, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Leiden, Utrecht, Roer mond, Venloo en Zutfen worden aanbesteed de levering van fourages, noodig voor de paarden bij de troepen die van 1°. November 1880 tot en met 81 October 1881 in gemelde plaatsen aan wezig zullen zijn. Voor zooveel Haarlem betreft, is in die voorwaarden eene bijzondere bepaling, betrekkelijk de plaatsing der magazijnen van den aannemer, opgenomen. Gedurende de afgeloopen maand zijn in de Volkskeuken alhier afgeleverd 2018'/, portiën,als: 1584 warme spijs, 378 vleesch en 56spek. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen van 10 en 5 hecto liters waren de hoogste prijzen f 4.40 en 2.15; de laagste f 4.10 en f 2.10. Men schrijft ons uit Oude-WeteringIn de vorige week had alhier de feestviering plaats met de kinderen der Zondagscholen te Oude- en Nieuwe-Wetering, wegens het 100-jarig bestaan dier inrichtingen. Per stoomboot Carsjens werd een tochtje ondernomen naar de duinen en het strand te Katwijk aan Zee. Scheen het weder aanvanke lijk niet gunstig te zullen zijn, langzamerhand veranderde dit en eer het doel der reis was be reikt, mochten de reizigers zich in het schoonste zomerweder verheugen. Dat het jonge volkje, on geveer 160 in getal, zoowel als een 30-tal volwas senen bij den tocht tegenwoordig, zich uitstekend amuseerde, durven we gerustelijk verzekeren. Het was een aanlokkelijk gezicht die bonte menigte van grooten en kleinen op en over elkander van de duinen rollende, dan weder met gansche staar ten daartegen opklauterende, d&ir weder ijverig bezig om de geliefkoosde hoorntjes en schelpen te verzamelen, ginds over de diepe rijsporen sprin gende en met den neus in het zand duikende, of wel met stralend gelaat dit alles aanstarende boven op of aan de helling van het duin gezeten, en het vrijwillig of gedwongen voetbad in Zee. Het heeft alles te zamen een prachtigen indruk achtergelaten, en in de beste orde en zonder eenig ongeluk was de tocht 's avonds ongeveer te negen uren afgeloopen. Dat het aan toepasselijk gezang niet heeft ontbro ken, laat zich begrijpen. Te Zegwaard is in den ouderdom van 84 jaren overleden J. Coert, oud-strijder van Waterloo.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1