Mijnheer de Redacteur, Op eene hoogestellingvoorhetinaan- bouw zijnde postkantoor te Brunswijk bad dezer dagen een ontzettend tooneel plaats. De beeld houwer Link was met den steenhouwer Lecbner en zijn knecht naar boven gegaan om hun eenige aanmerkingen over het werk te maken. Tusschen Link en Lechner bestond reeds lang eene veete en de eerste had dan ook even geaarzeld voor bij besluiten kon met Lechner en diens knecht naar boven te gaan. Nauwelijks had hij eenige aan merkingen gemaakt of een woordentwist volgde en wddra wilde het tweetal den beeldhouwer te lijf. die zich op de waggelende stelling als een wanhopige verdedigde, tot eindelijk een der woes telingen hem bij den kraag pakte en naar beneden smeet. Met een laatste wanhopige poging greep hij zich nog aan een vooruitstekenden balk vast, maar zijn tegenstanders sloegen hem op de handen, zoodat hij zich zou hebben moeten laten vallen, als zijn voet niet in dat oogenblik een steunpunt had gevonden waardoor hij een andere verdieping van de stelling kon bereiken. Daar de beide woes telingen zeer goed inzagen, dat zij hun straf niet zonden ontgaan, als hun slachtoffer ontkwam en dus tegen hen kon getuigen, ijlden zij hem onmid dellijk na, achterhaalden hem en nu begon opnieuw een worsteling. De man klemde zich echter met de kracht der wanhoop aan een haak vast, zoodat zijne tegenstanders eindelijk vloekende den aftocht moesten blazen. Beiden werden dienzelfden avond wegens poging tot moord in hechtenis genomen. Een waar ongelukskind. Eenbeambte van liet Eransche ministerie van oorlog, zekere Milon, had twee maanden in het militaire hospi- pitaal van Gros-Caillon doorgebracht, omdat hij door een val een der beenen had gebroken. Niet weinig verheugd, dat dit onmisbare lichaamsdeel gelukkig genezen is, wandelt hij, uit de zieken- ïnricbt.ing ontslagen, naar huis, doch op het oogen blik dat hij een bierbrouwerij in de nabijheid der Ecole militaire voorbijgaat, heeft daar een hevige gasontploffing plaats, waardoor behalve den eige naar ook Milon zóó ernstig wordt verwond, dat hij onmiddellijk weer naar het militaire hospitaal moest worden overgebracht. In het Guy's Hospital te Londen werd zekere Louisa Morgan als teringlijderes op genomen. Ongelukkigerwijze viel zij in slechte handenhare oppasseres sleurde haar op zekeren morgen uit het bed, liet haar in een koud bad dompelen en hield haar daar ruim een uur, waarop de zieke weer naar bed werd gezonden. Veertien dagen later was Louisa Morgan niet meerde op passeres Louisa Ingle is wegens manslag in hech tenis genomen. Wederom wordt een ongeluk gemeld dat een toerist op een bergtocht getroffen heeft. De heer Otto Weiter, een Keulenaar, is in Tyrol bij het oversteken van een gletscher in eene kloof gevallen en werd daardoor zoo gekneusd, dat hij niet in staat was het touw om zijn lijf te binden dat de gids hem toewierp. Met groote moeite is men den volgenden dag in de kloof afgedaald en toen vond men den reiziger dood. Hij was in zijne vaderstad als een uitstekend jurist en een der invloedrijkste leden der Eortschritts-partij bekend en algemeen geacht. Uit Van wordt bericht dathetaantal 'Armeniërs die gebrek lijden tot 70,000 is ge klommen. Reeds zijn eenige duizenden aangekomen de boeren hebben geen brood, ze hebben hun vee geslacht en hebben niets meer te verkoopen. De Turksche regeering kwam haar zes maanden ge leden gedane belofte niet na, om een groote hoe veelheid graan uit te deelen. In het district Ashpag stierven 2000 menschen van gebrek, het volk eet doode paarden en ezels. Inmiddels blyven de Kurden en Circassiërs voortgaan met hunne roof tochten; uit de twee dorpen Ehen en Hapsdown alleen werden 1300 schapen en 300 ossen gestolen. De „Bereg" verhaalt van een uit St.- Petersburg verbannen persoon, die naar Novgorod werd gezonden. Daar gekomen weigerden de locale autoriteiten de noodige papieren om hem te ver gunnen te Novgorod te blijven. Daar hij zonder die papieren geen werk kon krijgen, moest hij in de open lucht slapen. Hij keerde naar St.-Peters- burg terug, werd door de politie opgepakt, tot 4 dagen gevangenisstraf veroordeeld en weer naar Novgorod, geëxpedieerd.- Hopen we dat hij daar eindelijk rust zal vinden. Het aantal vrouwen en meisjes die te Parijs als modellen dienen voor schilders, beeld houwers en photografen, is 671daarvan zijn 230 Italiaansche, 120 Eransche, 80 Duitsche, 60 Zwit- sersche, 50 Spaansche, 49 Belgische, 45 Eugel- sche, 30 Amerikaansche, 4 Oostenrijksche, 2 Portu- geesche en 1 Iersche. 130 van de 671 zijn ouder dan 21 jaar, de anderen zijn 16 a 20 jaar oud. Naar de beroepen gerangschikt zijn 40 modistes, 35 bloemenmaaksters, 30 naaisters, de rest heeft geen bepaald beroep en 145 ondergingen reeds de eene of andere straf. Het honorarium voor een zit ting is zeer verschillend en wisselt tusschen 2 en 40 of 50 franken. Maandag is in eene zeer drukke straat van Napels, op den middag, een bediende va» het departement van marine door drie roovers aangevallen, die hem eene som van 60,000 fr. hebben ontstolen. De jury van Bourges heeft Louise Salnier, die haren ontrouwen minnaar doodde door drie revolverschoten, vrijgesproken. Den 26sten Juli heeft men te Wies- i baden des namiddags te halfvier een verschrik kelijke windhoos gehad, gepaard met slagregen. De verwoestingen, er door teweeggebracht, zijn niet te beschrijven. Vooral in den „Kurgarten", i in de plantsoenen, op den weg naar Sonnenberg, enz. is het treurig om aan te zien. Honderden i van de schoonste boomen zijn of ontworteld, öf J als een zwavelstok afgebroken. Het was compleet i een ruïne. Ook zijn verscheidene huizen aldaar en in de omstreken beschadigd. In een tuin nabij de stad is eene groote kweekkas met zeventig ijzeren ramen letterlijk weggeslingerd en in stukken neder- gekomen op eene waterleiding, die met den daaraan grenzenden steenen muur ver is weggeslagen. Een tuinhuis is door de hoos door midden gescheurd. Verscheidene ijzeren en steenen schoorsteenen werden weggeslagen. Een visscher, die dezer dagen teParijs zich met hengelen vermaakte, zag eensklaps zijn dobber verdwijnen en voelde daarop dat er zulk een zware visch aan zijn hengel zat, dat hij dien onmogelijk, zonder zijn tuig te breken, op de gewone wijze uit het water zou kunnen lichten. Hij maakte daarom van den nood een deugd en begaf zich halverwegen te water, in de hoop zijn buit met de hand te kunnen pakken. Dit gelukte, maar hoe groot was niet de ontsteltenis en teleur stelling van den man, toen de vangst bleek te be staan in een kinderlijkje, dat volgens de ver klaring der geneesheereu vier dagen in het water had doorgebracht. De politie doet onderzoek. Zooals gisteren reeds kortelijk werd gemeld, heeft Woensdag-avond betteErankforta/M. gevierde groot internationaal gymnastiekfeest een zeer droevig einde genomen. Het feest zou met een groot vuurwerk besloten worden en duizenden toeschouwers hadden zich daartoe op het feestterrein vereenigd. Een paar vuurpijlen waren reeds afge stoken, toen men plotseling een doffen kDal hoorde en tevergeefs op het voortgaan van het vuurwerk wachtte. Maar al te spoedig vernamen de verbaasde toeschouwers wat er gebeurd was. Het in een ijzeren kist gereed gehouden vuurwerk was ont ploft en de stukken ijzer van de uit elkaar ge slagen kist hadden eene dame doodelijk getroffen en twintig personen zoo ernstig, dat zij allen naar het hospitaal overgebracht moesten worden, waar reeds dadelijk vier gekwetsten amputatiën moesten ondergaan, terwijl aan het behoud van een knaapje, dat op den arm eener eveneens zwaar gekwetste dienstmaagd het vuurwerk mocht bijwonen, gewan hoopt werd. De dame, die op de plaats zelve dood bleef, was door een stuk ijzer in den rug getroffen, dat haar de geheele borstkast doorboord had. INGEZONDEN. Vergun mij nog eenmaal een plaatsje in uw blad voor de navolgende regelen. Ik schaar mij gaarne aan de zijde van den heer Chavannes waar hij schrijft, dat er geen ander middel mag (ik zou zeggen behoort) gebruikt te worden, om het kerkgaan te bevorderen, dan zede lijke invloed, een goed voorbeeld en een vriendelijk wijzen op de geestelijke behoeften der verzorgden. Ik vertrouw dat de heer Ch. wel zal willen ver onderstellen, dat deze voorwaarden niet zullen ont breken bij de commissie die met het toezicht, bedoeld in Art. 12 v. h. Synod, regl., belast is, evenmin bij de arm verzorgers in het algemeen. Jammer maar dat de beste pogingen der diakenen zoo dikwijls afstuiten op den onwil en de onver schilligheid van zoovele bedeelden, wat voorzeker een gevolg is van gebrek aan godsdienstzin, die de vrucht behoort te zijn van verstandelijke ont wikkeling en beschaving, en waarin zonder twijfel vele bedeelden in de Ned.-Herv. gem. zullen achterstaan bij de behoeftigen in de Waalsche gemeente, waarvan de heer Ch. predikant is, waar zulk een toezicht wel niet zal noodig zijn. En ik druk den wensch uit, dat door verbeterd onderwijs onder het opvolgend geslacht der behoeftigen in de Ned.-Herv. gem. de handhaving van Art. 12 niet meer noodig moge zijn. De beerCh. zegt: „Ik verlang geene inlichtingen." Had ZEd. zich gewend tot den betrokken armver- zorger, dan had hij mondelinge inlichtingen kunnen bekomen, waarvan de mededeeling niet voor het publiek geschikt is. De mededeelingen, die ik gaf aangaande het toezicht op het kerkgaan, het bezoeken van de catechisatiën der bedeelden en het schoolgaan der kinderen, waren alleen gericht aan het publiek, dat door den heer Ch. als rechter in deze quaestie is opgeroepen. Ik betreur zeer eene uitdrukking in het laatste schrijven, waarin ZEd. zegt „zeer goed te begrij pen, waarom het door hem afgekeurde geschiedt." Zulk eene uitdrukking werpt eene verdenking op de handelingen der armverzorgers, waarover zij zich gaarne bij het publiek zouden willen verant woorden, indien de bedoeling dezer woorden hun bekend ware. Ik moet nog mededeelen dat elke godsdienst oefening voor de bedeelden in de Armenkerk bij beurten in den regel wordt bijgewoond door een der diakenen, niet om daar te controleeren, maar om een voorbeeld te geven aan de aanwezigen. Met deze regelen, die mijne laatste zullen zijn over dit onderwerp, heb ik alleen bedoeld het geven van nadere toelichtingen voor het publiek op mijn vorig schrijven, opdat het daarnaar zijn oordeel kunne uitbrengen. En hiermede, Mijnheer de Redacteur, dar.k ik u voor uwe welwillendheid in het plaatsen mijner beide stukjes. Hoogachtend T. J. Yan 't Hooit. Leiden, 29 Juli 1880. 303dc STAATSLOTEBIJ. vijfde klasse. zeventiende lijst. Trekking wan Zaterdag 31 Jnlf. Bf°. 12646 70. en Pr. ƒ3000. N». 2534 200. N'. 1221, 3153, 7702 100. Prijzen van f 930 1656 5020 5996 11688 15837 16784 18435 19208 1115 3039 5138 9314 12772 16399 17936 18663 20232 1376 3916 5484 9880 14577 16638 18399 Marktberichten. Leidon, 31 Juli. Ter markt werd heden aangeroerd: Wintertarwe 8 hectoliter 11.60 a 12.50. Zomertarwe 8 hectol. 10.a 10.50. Winterrogge 6 hectol. 8.50 a 9.Zomerrogge 6 hectol. 7.50 a 8.Zomcr- gerst 8 hectol. 5.50 a 6.Cheralier-gerst 8 hectol. 7.25 a 7.75. Zware Harer 9 hectol. 5.25 a 5.50. Lichte Harer 9 hectol. 4.50 a 4.75. Doivenboonen 3 hectoL 8.75 a 9.25. Paardenboonen 3 hectol 8.a 8.50. Grasboter 7890 kilogr., lete qnalit. 1/a rat 58.a/62. Schei- 2de qnalit. 1/4 va' 50.a f 64.Grasboter late qualit. per kiiogr. 1.45 a 1.55., Schei-2de qualit. per kilogr. 1.25 a 1.35. Lange Zwarte Turf 16,000 dnbb. hectol. 0.20 a 0.221/2. Zwolle, 30 Jnli. Op de heden alhier gebonden weekmarkt waren de prijzen als volgt: Granen. Tarwe a Eogge f 8.a 8.25, Boekweit 8.a/8.50, Gerst ƒ6. a 6.50. Paardenboonen 3.a 4.Aardappelen 2. a 2.60, alles per heet. Boter per KG. 0.95 a 1.30, per l/s rat 18.50 a 25.Eieren a per 100 stuks. Vee. Aangeroerd op de markt 656 en op de stal len 800 8tnks. De handel was heden ring. Men besteedde voorneurende en rersch gekalfde koeien 186 a 270; dito Schotten of Vaarzen 110 a ƒ230; gnste koeien voor de vetweide 120 a 160; dito Vaarzen 90 a 140; zomer kalvende Koeien 135 a f 180; Ossen voor de vetweide f 100 a 175; jar. springsteen 70 a 120; vaarspinken 50 a 75; Fok- kalveren 22 a 40; nuchtere Kalveren 6.a 10.vette Koeien en Ossen aan bonten 70 a 72 c., p. k.dito Stieren 60 a 64 c. dito Kalveren 70 a 76 c., dito Schapen 55 a 65 c.,joige Lammeren per stuk/12. a 16.—. Varkens: op 70 wagens aangevoerd 400 Biggen. Men besteedde voor: 6 w. biggen 8.a/ll.,10 rr. dito/11.a 15.drachtige varkens a magere dito 35 a 58. Vette levend gewogen per KG. 62 a 53 c.; dito voor Londen 42 a 46 c. Busschen. Aangebracht 5000 boi; prijs 8 a 15.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2