N°. 6273. Zaterdag 31 Juli. A". 1880. Den Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH T) AG BLAIi. - m PRIJS DEZER COÜRANTï ▼•er Leiden per 8 masadeE.'.TÏÏTTÏ1.10. Fresco per post.. 1.40. Afzonderlijke NonumwMiCT?. V."C-.V.T;a OM. PRIJS DER ADVERTENTIES I Tu 1-4 rtpb1.08; Iedere re, tl moer0.17^. Grootore letten Mir pUaUrtinU. 8TADS-BEKICIITEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt b(j deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 29sten Juli jl. invorderbaar verklaard kohier voor de personeele belasting dienst 1880/81, van WJjk VIzjjnde een ieder ver plicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 30 Jnli 1880. DE KANTER. LEIDEN, 30 Juli. De Staatscourant van heden bevat het, eerste gedeelte van het jaarlijksch verslag over het Rijks museum van Oudheden te Leiden. Met betrekking tot het gebouw blijven de opmerkingen gelden, die in het verslag over het vorige jaar zijn mede gedeeld. De toestand van den bovenbouw op het aan de Breestraat uitkomend gedeelte blijft ge brekkig en wettigt den wensch, dat elders in de lagere verdiepingen de noodige ruimte mocht be schikbaar zijn of komen, om de voorwerpen, waar voor plaatsing en tentoonstelling verlangd worden, behoorlijk te bergen. Een onderzoek naar de mogelijkheid om in het aan de Boommarkt uit komende gedeelte van het gebouw een tweede verdieping op te trekken, heeft niet tot gunstige uitkomsten geleid. Bij den aanleg is indertijd op zulk eene verhooging niet gerekend, en de grondslagen en muren zouden genoegzaam ver sterkt, of liever geheel en al vernieuwd moeten worden om het gewicht van een hoogeren bouw behoorlijk te kannen dragen. De drie zalen in het gebouw van de voormalige arrondissements-rechtbank, voor het museum door het departement van justitie welwillend beschik baar gesteld, leveren voor de tentoonstelling van de thans aanwezige pleisterafgietsels der te Olympia opgegraven beeldhouwwerken eene vrij voldoende ruimte; of dit ook het geval zal zijn met betrek king tot de talrijke reeks afgietsels van oude kawi-opschriften nit Java, zal nader kunnen blij ken, maar schijnt betwijfeld te moeten worden. Voortdurend toezicht, voorzichtige behandeling, verwijdering van elke schadelijke werking, zoodra daarvan het eerste spoor zich opdoet, moeten nog steeds de voornaamste waarborgen voor behoud der voorwerpen leveren en de verzekering kan gegeven worden dat in dit opzicht steeds het noodige ge schiedt. Voor het rangschikken en tentoonstellen geschiedt geregeld wat onder de bestaande om standigheden mogelijk is. De Zaal, vroeger voor het kabinet van munten en penningen der hcoge- school in gebruik, zal, na het gereedkomen van de ontbrekende kasten, in het nieuwe dienstjaar hoogstwaarschijnlijk geheel in orde gebracht en voor de bezoekers opengesteld kunnen worden. De talrijke verzamelingen van Romeinsche voor werpen, binnen de grenzen van ons vaderland ge vonden, zullen d££r eene zeer passende plaats erlangen, en een zeer belangrijk overzicht leveren voor de kennis van de geschiedenis dier tijden en de zeden en gebruiken der inwoners. De brandbluschmiddelen zijn behoorlijk beproefd en onderhoudenzij kunnen bij tijdig ontdekt gevaar hunne nuttige werking hebben en bij een begin grooter ramp voorkomen. Bij een eenigs- zins ernstig geworden brand zou de redding en berging der voorwerpen eene hopelooze zaak zijn. Wanneer het plan tot het aanbrengen van water leidingen in de verschillende zalen en op al de verdiepingen van het gebouw verwezenlijkt wordt, zal iu dit opzicht een zeer gewenscht behoedmiddel beschikbaar komen. Eigen financiën bezit het museum niet. De ver hooging van de beschikbare gelden wordt, vooral nu zoovele uitgaven waarin vroeger langs anderen weg werd voorzien, ten laste van het mnsenm- beheer gekomen zijn, eene onmiskenbare noodza kelijkheid. Er hadden aankoopen van voorwerpen, aanwinsten en verliezen plaats, o. a. van Javaansche oudheden, van het Indisch vastland en Grieksche oadheden. Door aankoop werd eene tweede reeks van afgiet sel in pleister van de voornaamste beeldwerken aangewonnen, die bij de voortgezette oudheidkun dige opdelvingen op last en voor rekening van de Duitsche regeering te Olympia aan het licht gebracht werden. Sedert de aankomst dier afgietsels zijn de opgravingen te Olympia met gunstigen uitslag voortgezet en, onder de talrijke aangewonnen schat ten, ook nog vele grootere en kleinere stukken gevonden, waardoor de reeds veroverde beelden en groepen aangevuld kunnen worden. De verjaardag van de Koningin zal ook luisterrijk gevierd worden op het terrein van het Kon. Zool. Bot. Genootschap. Alles wordt aan gewend om het feest zoo schitterend mogelijk te doen zijn. De kon. mil. kapel van het regiment grenadiers en jagers zal des avonds van 7 tot 12 uren een uitgebreid programma ten beste geven. De kapelmeester, de heer Völlmar, heeft voor dat concert, dat in drie afdeelingen zal worden uitge voerd, de schoonste nummers van zijn repertoire uitgekozen. Het terrein zal prachtig verlicht worden, parterre-giorno en gas-illuminatiën zullen worden aangebracht, o. a. een guirlande-illuminatie om den voorvijver, terwijl de hoofdingang schitterend zal worden verlicht en gedecoreerd. Na de tweede afdeeling van het muziekprogramma, te ongeveer 10 uren, zal het terrein electrisch worden verlicht door de firma Wisse, Piccaluga C°. te 's-Hage en deze verlichting zal tot het einde toe blijven. De toegang voor vreemdelingen en stadgenooten (niet-leden) is voor dien feestavond opengesteld tegen 1 de persoon. In de vergadering der Synode van de Ned.- Herv. Kerk zijn gisteren tot leden van de synodale commissie benoemd de heeren H. Steenberg, pred. te Amsterdam, en mr. W. B. S. Boeles, te Leeuwarden. De algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Amsterdamsche Kanaal-Maatschappij, gisternamiddag te Amsterdam gehouden, heeft met bijna algemeene stemmen 252 tegen 2 de overeenkomst met de regeering goedgekeurd, be treffende overname door den Staat van de kanaal- en havenwerken. Wordt de overeenkomst nu ook door de Staten-Generaal bekrachtigd, dan mag men zich met de oplossing eener lastige quaestie gelukwenschen. De opening van het centraal station aan het Westerdok te Amsterdam, voor den dienst van den Ned. Rijnspoorweg, is bepaald op 4 Aug. a. s. Naar de Ned.-Herv. gemeente te Staphorst is beroepen de heer T. Van Spall te Leimuiden; naar de Christ.-Ger. gem. te Noordwijk-buiten de heer H. B. Van Diemen te Zierikzee. De heer J. J. Werner, leeraar aan de in richtingen van middelbaar onderwijs voor jongens te Goes, heeft ontslag uit die betrekking verzocht. De adelborsten voor de mariniers Van Trooyen, Paehlig, Termaat, Struick, Earnée, Ver beek en Van Hoek hebben met gnnstig gevolg het examen voor tweeden luitenant bij dat corps afgelegd. Het stoomschip „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. Oemengcl Nieuw*. In de schouwburg-loge van den heer W. Pierre De Boer op de Ruïne zullen morgen avond voor de tweede maal worden vertoond „de guitenstreken van Tijl Uilenspiegel." De eerste maal dat dit kluchtspel werd opgevoerd, amuseerde het publiek zich uitmuntend, zoodat het niet te verwonderen is dat men zal trachten dit nogmaals te doen. Al is 't de laatste kermis-avond, toch zal het waarschijnlijk niet aan een talrijk publiek ont breken. Bovendien zijn de schouwburg op de Oude Vest voor dien avond en de tent van Basch voor goed gesloten. Naar men verneemt, zullende bekende luchtreizigers Eugène Godard (ainé) en Pierre De Wickevoort Crommelin binnenkort Nederland bezoeken en op verschillende plaatsen opstijgen, als te Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Lei den, Utrecht en Arnhem, met den door hen ver vaardigden prachtigen zijden ballon „Parachute indéchirable", die een in hou dsg rootte heeft van 1,500,000 liters gas en waarmede 8 reizigers kunnen opstijgen. Tegen zekere vrouw K. te Haarlem, houdster van een soort bewaarschool, is proces verbaal opgemaakt wegens het schandelijk mis handelen van een haar toevertrouwd driejarig jon getje, door het kind met kracht op den rug te slaan, waardoor die met wankleurige striemen en vlekken is bedekt. Eenige weken geleden had zij ditzelfde kind tegen een schoolbank geworpen, waarhij het twee tanden verloor. Sedert lang poogden de uitgevers van „Het Vliegend Blad" van Amsterdam, de firma M. E. De Grauw Co., den lezers van hun blad „zichtbaar hun dank te betuigen voor den hun verleenden steun." Dit huldeblijk van „Het Vliegend Blad" aan zijn lezers werd Woens- dag-arond aan het Tolhuis gegeven in den vorm van een concert en vuurwerk. De bezoekers van dit concert waren bij duizenden te tellen, en zelden voorzeker had de kapel van het 7de reg. infanterie, onder leiding van den heer W. H. Sonneman, eigenaardiger en dankbaarder gehoor. Het vuurwerk, dat in de pauze ontstoken werd, bevatte o. a. een nummer met de woorden„Hulde aan onze lezerswaarvoor gezegde lezers dan ook gansch niet ongevoelig bleken te zijn. Het concert ving aan met een „Vliegend Blad-marsch", door Sonneman gecomponeerd. Te Hinderdam (gemeente Nederhorst- den-Berg) was Woensdag een 60-jarig man, die in beschonken toestand verkeerde, met zijne vrouw in twist geraakt, en dreigde zich te zullen ver drinken. Werkelijk sprong hij in het water, en was spoedig verdwenen. Een polderwerker, die het ongeval zag, begaf zich ook te water om hem te redden, maar daar deze ook min of meer beschon ken scheen te zijn, kon hij geen hulp verleenen, en was evenzeer spoedig gezonken. Beiden werden levenloos opgehaald. Den bouwman S.te 's-Gravenzande woonachtig, overkwam gistermorgen het volgende ongeval. Van de markt te Delft naar huis rijdende schrikte niet ver van De Lier het paard van een aan den weg staanden scharenslijperswagen en sloeg aan het hollen. S., die het dier niet meer houden kon, trachtte zich te redden door uit het rijtuig te springen, waarbij hij evenwel zulk een ernstige kneuzing aan het been bekwam, dat hij op den weg bleef liggen. Het paard vervolgde intusschen zijn loop en geraakte ten slotte met het voertuig t

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1