in de diepte weg. Twee van de heeren, die op dek gebleven waren, klemden zich aan de reddingsboot vaat en ontkwamen op die wijze aan een wissen dood. De overigen, zoowel heeren als dames, hadden een schuilplaats tegen het hooze weer in de kajuit gezocht, toen het binnendringende water hen verraste en zij niet meer den tijd vonden naar buiten te komen. Twee en dertig kinderen verliezen door de ramp hunne ouders. Van de lijken is nog geen ander gevonden dan dat van een muziekmeester, vader van zes kinderen, wiens vrouw en schoonzuster zich in de kajuit bevon den. Van de boot zelve is nog geen spoor ontdekt op de plaats, waar zij zonk, is het water meer dan 800 voet diep. Een jeugdig officier te Fontaine- bleau nam een bad in de Seine, dadelijk na het eten; ten gevolge van een congestie zonk hij en verdronk. BUITENLAND. ITrankrUk. De „Temps" verneemt dat een besluit genomen is aangaande het commando over de vloot der zes Mogendheden, die een demonstratie zal houden in de Turksche wateren. Engeland en Frankrijk zullen dat commando samen deelen, hoe is nog niet bekend. Xr wordt te Parijs veel gesproken over het Zondag jl. te Cherbourg voorgekomen incident bij de uitreiking der nieuwe vaandels aan de troepen, toen admiraal Ribourt geweigerd heeft de tribune te begroeten, waar zich het stedelijk bestuur be vond. Er was reeds spanning tusschen het ge meentebestuur en den admiraal, om verschillende redenen van minder gewicht. Die spanning nam nog toe, toen de admiraal zijn voornemen te ken nen gaf om tegenover de tribune van het ge meentebestuur eene tribune voor zijne officieren met hunne vrienden en gezinnen op te richten. De burgemeester antwoordde dat niemand het recht had om op den openbaren weg zonder ver gunning van het gemeentebestuur iets te plaatsen of te bouwen; de admiraal kon op de reeds be staande tribune over zooveel plaatsen beschikken als hij wilde opgeven; desnoods zou die tribune vergroot worden; maar zelf er een op te slaan, dat werd den admiraal niet vergund. Toen nu de admiraal weigerde eerbewijzen aan het gemeente bestuur te brengen, waarop dit meende recht te hebben, was het geduld van het gemeentebestuur ten einde, en het heeft verklaard zijn ontslag te zullen nemen, indien de admiraal niet werd afgezet. Italië. Het Italiaansche Parlement heeft besloten een belasting te leggen op titels en ridderordenvoor den titel van prins zou men 30,000, voor dien van hertog 25,000, voor dien van markies 20,000, voor dien van graaf 15,000, voor dien van baron 10,000, voor eenigen anderen titel 5000 fr. moeten betalenvoor het dragen van vreemde orden 90 fr. „Daily News" zegt dat waarschijnlijk de grootste helft van de getitelden de belasting niet zal willen of kunnen betalen. Groot^Brltannië. In het Lagerhuis heeft lord Hartington gisteren een telegram uit Kandahar medegedeeld, volgens hetwelk de troepenmacht van generaal Burrows vernietigd is en dat de bezetting van Kandahar zich in de citadel teruggetrokken heeft. De bevel hebber heeft per telegraaf verzocht, alle beschikbare troepen naar Kandahar te laten oprukken. Ook naar Simla heeft hij getelegrapheerd, om zoo noo- dig nog meer troepen te zenden. Lord Hartington las ook een telegram voor, volgens hetwelk Ayoubs strijdmacht, die door gene raal Burrow werd aangevallen, 12,000 man telde met 36 goed bediende kanonnen. Naar Kan dahar zijn 1700 a 2000 man versterking ten spoedigste gezonden. Generaal Phayre was in ge meenschap met Rimrose, maar de telegraphische gemeenschap is thans afgesneden. Phayre en San- doman hebben voorgesteld de positie van Nari te verlaten en hunne troepen bijeen te trekken te Bolan. Het Lagerhuis heeft met 230 tegen 94 stemmen het voorstel van den heer Hamilton verworpen, waarbij de verhooging van de inkomsten-belasting werd afgekeurd. Vele conservatieve leden stemden met de ministeriëelen. Telegrammen. SIMLA, 28 Juli. Jakob-kban heeft een groot verlies toegebracht aan generaal Burrow. De troe penmacht der Engelschen is verstrooid; zij moest de vlucht nemen en werd op een afstand van drie mijlen door den vijand achtervolgd. De Engelschen komen bij kleine hoopen te Kandahar aan. Zij heb ben twee kanonnen verloren. BERLIJN, 28 Juli. Van verschillende zijden wordt thans verzekerd dat de sultan Maandag avond laat na eene stormachtige zitting het be kende ontwerp-antwoord op de collectieve nota heeft goedgekeurd en onderteekend. Den volgenden morgen had daarop de overhandiging van dat ant woord aan de mogendheden plaats. Hoe haastig Griekenland met het mobiliseeren van zijn leger te werk gaat, blijkt uit het feit dat het decreet daartoe, dat door koning George onderteekend moest worden, naar Kopenhagen op gezonden werd. ST.-PETERSBURG, 28 Juli. De vereenigde scheepsmacht der mogendheden welke moet dienen tot een mogelijke demonstratie tegen de Porte, zal onder het bevel staan van den Engel schen admiraal Seymour, thans met het eskader te Malta, terwijl als tweede commandant een Fransch opper-officier zou zijn aangewezen. Dat bericht is ook hier gunstig opgenomen. Bij het voortduren der overeenstemming tusschen de mogendheden acht men het in de hooge kringen voor zeker dat het doel zal bereikt worden zonder storing van Europa's vrede. LONDEN, 29 Juli. Naar men verneemt, heeft de regeering besloten zoo spoedig mogelijk ver sterkingen van troepen naar Indië te zenden. LEIDEN, 2 O Juli. De gemeenterekening over 1879, door B. en Ws. den Raad aangeboden, bedraagt in ontvangst 654,542.31'/2, in uitgaaf 611,406.56s, en sluit derhalve met een batig saldo van 48,185.75. De ontvangsten zijn hoofdstuksgewijze verdeeld als volgt: I. Ontvangsten van vroegere diensten 82,786.26B; H. Opbrengst van belastingen en heffingen 376,668.15s; III. Baten en opkom sten, spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen f 104,067.56IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten/21,208.40s; V. Buitengewone ontvangsten 119,811.93. De uitgaven zijn aldus verdeeldHoofdstuk I, Huishoudelijk bestuur f 51,371.74s; n. Kosten voor werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd 76,757.18s; III. Kosten voor eigendom men, welke de gemeente naar het burgerlijk recht bezit met de deswege verschuldigde lasten/39,824.58s; IV. Kosten van toezicht en van invordering der plaats, bel. of middelen 11,192.95sV. Kosten der openb. veiligheid en van de brandweer 73,364.63 VI. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie 922.05; VII. Kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetens. 195,468.44s; VIH. Kosten voor het armwezen, mitsgaders subs- sidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen 42,331.98; IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsga ders alle verdere opeischbare schulden der gemeente 95,667.09sX. Andere uitgaven, niet onder de vorige hoofdstukken begrepen f 19,028.80s; XI. Onvoorziene uitgaven 5477.59. De raming der inkomsten en uitgaven bedroeg bij de begrooting 647,869,26s; voor het hoofd stuk onderwijs enz. 197,232. In de zitting der Eerste Kamer van heden werden met algemeene stemmen aangenomen een 18-tal onteigenings-, naturalisatie- en andere ont werpen, waaronder onteigening voor de Norgervaart en voor een spoorweg van Zwaluwe naar 's-Bosch zoomede wijziging van art. 7 der veeartsenijwet. Bij laatstgenoemd ontwerp verdedigde de minister van binnenlandsche zaken het nut der besmetteiijk- verklaring van mond- en klauwzeer, om daardoor het voortwoeden van die ziekte te voorkomen en den vrijen invoer van vee in Engeland niet te belemmeren als de longziekte bij onzen veestapel heeft opgehouden. Morgen credietwet, onder- wijs-uitgaven, Noorderkanalenwet en regeling van den geneeskundigen dienst. Door de regeering is aan de Tweede Kamer aangeboden een wetsontwerp houdende bepalingen ter voorkoming van aanvaringen of aandrijvingen op zee, daar de regeering het wenschelijk acht dat de nieuwe voorschriften, waartoe meest alle zeevarende natiën zijn toegetreden, ook voor de Nederlandsche zeevarenden worden verplichtend gemaakt. De eind-examens der hoogere burgerscholen in Noord-Holland zijn heden afgeloopen. Er waren 88 candidaten, nl.22 van de hoogere burger school te Amsterdam, 5 van die te Haarlem, 2 van die te Alkmaar, 2 van die te Zaandam en 2 die geene hoogere burgerschool hadden bezocht. Het diploma is aan 28 kweekelingen uitgereikt. Prins Frederik gaf heden op het Huis de Pauw een dejeuner ter eere van Prins Albert van Pruisen. Zaterdag a. s. zal de vorstelijke familie Von Wied de terugreis naar Neuwied aannemen. Het stoomschip „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, arriveerde hedenochtend te Port-Saïd. INGEZONDEN. De Kermis. II. Die wezenlijke verbetering, welke wij gisteren in onze kermissen gebracht wenschten te zien, zou daarin moeten bestaan, dat de kermisvreugde meer algemeen werd. De gezeten burgerij neemt thans weinig deel aan de kermisvermakelijkheden, hoogstens gaat zij 's middags met de kinderen eens langs de kramen, koopt hier een pop en daar wat lekkers; maar, 's avonds kermis gaan houden, wordt „commun" gevonden. Ongetrouwde heeren mogen zich nog eens in het kermisgewoel mengen, de getrouwde laat het en de dames trekken met een glimlachje den neus op voor dergelijke tooneelen. Het is nu onze vaste overtuiging dat zoo de burgerij vooral zoo de dames ook aan de kermis deel namen, die tooneelen, welke thans niet geheel ten onrechte worden verafschuwd, verdwijnen zouden. De beschavende invloed van een meer ontwik keld publiek zou gunstig op het minder ontwik kelde inwerken. Dit laatste zou zich eerst wel tegen zijn zin in moeten houden, gedreven door den natuurlijken eerbied, dien men koestert voor hen, die ons in ontwikkeling vooruit zijn; maar zeer spoedig zoude het zelf in gaan zien, dat ook zonder die dolle uitspatting, ook zonder hoonen en dringen, zonder vloeken en tieren men zich kan amuseeren en de oorspronkelijke dwang zou plaats makem voor een nieuwen, beteren, natuur lijken toestand. Thans is het volk, zooals men dit gelieft te noemen, geheel aan zich zelf over gelaten en, daar het in zich zelf nog geen banden kan vinden, wordt het bandeloos. Het is geen beeld onzer fantaisie, dat wij hiermee teekenendie toestand bestaat in het noorden van ons land. De meer afgelegen ligging dier streken en het daardoor zooveel schaarscher aanbod van gelegenheid om uit te gaan en van theater of concerten te profiteeren, maakt dat ook de burgerij en zelfs de meest chique kringen in de kermis zich voor dit gemis schadeloosstellen. Wij hebben meer dan eens zulke kermissen daar bijgewoond; het karakter der vertooningen is er geheel het zelfde, als dat wat de Hollandsche kermis aan biedt, maar de houding van het publiek is geheel anders. Ook daar amuseert men zich, doch de dronkenschap is uitzondering, geen regelook daar joelt men en al is het volksgezang er ook even slecht ontwikkeld als in ons geheele land, de taal, die men hoort, is niet zoo grof en plat, dat de jonge dames er over behoeven te kleuren. Dit is stellig niet toe te schrijven aan de meerdere be schaving van het Friesche en Groningsche volk; ook niet aan de meerdere ethische of aesthetische richting der Friesche of Groningsche kermissen, maar kan alleen toegeschreven worden aan het feit, dat daar alle klassen der bevolking mee kermisvieren. Nu zal men mij tegenwerpen: „Gesteld dat werkelijk door die algemeene deelneming het peil der kermisvreugde steeg, wat is er dan nog ge wonnen? En hierop antwoorden wij: zeerveelf Men heeft dan verkregen, dat ook de heffe des volks eens zijne uitspanning heeft; dat publiek,

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2