Woensdag 2® Juli. s N°. 0270. A0. 1880. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH T' DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S nuinden.V1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke NommenxrïTTVTÏTTTï.a 0.05. PRIJS DEB AD TEUTEN TIEN: V*n 1—.7.1.05. Ieder* regel meer.......s 0.17J. Grooier* letten neer pUetiniimte. LEIDEN, 27 Juli. De heer Victor De Stuers heft in het laatste nommer van den Nederlandschen Kunstbode een klaagtoon aan over den achterlijken toestand van ons volk, zooals die heden op het gebied van kunstzin merkbaar is en morgen vrij zeker even bedroevend zal zijn. Immers om slechts één punt te noemen het staat te vreezen dat men nog laugen tijd in Nederland gemeenteraden zal vinden zooals die van Grave en van Eraneker, en deftige vereenigingen zooals die van Sl.-Joris te Middelburg, welke de prachtigste kunstvoortbreng selen van de bloeiperioden onzer geschiedenis, eeuwen lang met angstvallige zorg van geslacl t tot geslacht bewaard, aan den meestbiedende zullen verkoopen. Twee nieuwe feiten, dezer dagen ge beurd, wettigen deze vrees; te meer, wijl zij plaats vonden in de stad die zich niet zonder welgevallen het Nederlandsch Atheen noemt, en niet zonder grond als het brandpunt van wetenschap ea veelzijdige geleerdheid wordt beschouwd. Den 19den Juni jl. o. a. besteedde de bouw commissie der Evang. Lnthersche gemeente te Leiden de zoogenaamde restauratie van hun kerkgebouw voor 6880 aan. Voorgelicht door hun architect, den heer P. G. Lancel, besloten zij 72 strekkende Meter fraai eikenhouten beschot werk voor 400 te verkoopen aan een Haagsch koopman, die er twee weken later 1400 vau maakte! Dit beschotwerk, dat uit de XVIIde eeuw dagteekende, was voorzien van pilasters waar- tusschen bogen waren, en van een fijn geprofileerd hoofdgestel met goed gebeeldhouwde koppen. De heeren waren toch aan „de oudheid" gehecht, want zij conditioneerden, dat zij één dier koppen „als gedachtenis" in de consistoriekamer mochten bewaren! „Waartoe," zoo vraagt de heer De Stuers, „was die vernieling noodig? Zeker niet om dit schoon beschot door beter wagenschot te vervangen, maar om de eene of andere geestelooze en smakelooze restauratie „in den geest van den tijd" te verrichten. Het vandalisme dier kerkvoogden, en de onkunde waarmede zij hun kerkgebouw bedierven en hun kas benadeelden, mogen verschooning vinden in den nederigen maatschappelijken stand dier heeren, en de geringere ontwikkeling welke in dien stand wordt aangetroffen." Naar aanleiding van het bovenstaande kunnen wij het volgende mededeelen. Van de eene of an dere smakelooze restauratie is geen sprake. Reeds sedert jaren verkeerden de bevloering en do ban ken in een toestand, die eene geheele vernieu wing van het inwendige der kerk noodzakelijk maakte. Kerkrentmeesters stelden zich daarom in contact met den architect C. Blansjaar, die een plan ontwierp dat, als de vertimmering gereed is, stellig de goedkeuring ook van den strengsten criticus zal wegdragen. Daarbij moest het eikenhouten beschot tegen over den preekstoel noodzakelijk vervallen, om plaats te maken voor een ruim en doelmatig gang pad. Dit beschot, van veel geringer afmeting dan boven opgegeven wordt, verkeerde daarenboven in een vrij gebrekkigen toestand en strekte zich niet lager uit dan ter hoogte der zittingen van de daaraan verbondene banken. Werkelijk werd het dan ook, als onbruikbaar voor de kerk, aan een Haagsch koopman voor de medegedeelde som ver kocht. Dat deze het op zijne beurt zoo voordee- lig heeft van de hand gezet, kon niemand, zelfs geen bouwkundige, vermoeden. Dat eindelijk de zoo ruw bejegende kerkrent meesters toonden, genoegzamen kunstzin te bezit ten om in het oude het waarlijk schoone en bruikbare te waardeeren, bewijst het behouden blijven van het keurig gebeeldhouwde hekwerk rondom den preekstoel met zijne koperen bogen enz. Hadden zij dit verkocht, dan zouden zij zich aan modern vandalisme hebben schuldig gemaakt. Uit alles blijkt dat de schrijver van het stuk in den Kunstbode slechts ten deele goed was in gelicht. Van de plannen en teekeningen heeft hij, alvorens te oordeelen, blijkbaar geen inzage ge nomen. Gedurende de tweede helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden N. Voorbij, Alphen; P. Witalli, Snoek, G. Oudman, mevr. M. JanseD, Amsterdam; Prins en Zwanenburg, Bergen-op-Zoom; mej. M. Van Heyuen, Delft; Van der Leeuw, wed. L. Donker, P. De Zoeten, J. G. Lagrand, E. Donker, mej. M. J. E. Van Amerom, wed. Welvaars, M. Blok- poel, mej. J. P. Van Hoorn, 's-Gravenhage; D. J. Koldenhof, Huizen; mej. C. Verstraaten, Lei den; P. Van Buuren, Mniden; Uitgever Noord- wijker Courant, Noordwijk; S. Van der Spek, Woubrugge; G. J. Olthof, Wierden; P. C. Im- meraeel, Woerden; mej. W. v. d. Wiel, mej. A. Overtoon, niet vermeld. Briefkaarten: C. Duy- kers, A. Boer, A. W. Brakel, Amsterdam; C. Baert, P. v. d. Kaai, 's-Gravenhage. De door het dagelijksch bestuur aan den raad van Nieuwkoop overgelegde gemeenterekening over 1879 bedraagt in ontvangst 12,254.151/ï en in uitgaaf 10,775.22'/3 en sluit alzoo met een batig saldo van ƒ1478.93. Het openbaar lager onderwijs vorderde eene uitgaaf van 2475.77>/3. De Koning en de Koningin zullen Dinsdag 3 Augustus des avonds te halfacht van het Loo vertrekken. De Koningin geniet voortdurend de beste gezondheid. De Eerste Kamer heeft gisteravond hare werkzaamheden hervat. De ingekomen geloofsbrieven van mr. Van Tienhoven werden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Borsius, Rijckevorsel en Blijdenstein. Met het oog op de beweging betrefi'ende grondwetsherziening hier te lande, heeft de minister van buitenlandsche zaken aan de Kamer aangeboden een exemplaar der grondwetten van verschillende Staten, behalve Enge land, welk aanbod met erkentelijkheid is aange nomen. De ontwerpen, laatst door de Tweede Kamer aangenomen, werden verzonden naar de afdeelingen. De afdeelingen hebben zich heden bezig ge houden met het onderzoek der aanhangige wets ontwerpen. Bij het hoofdbestuur van de Rijkstelegraaf zijn plannen in bewerking waardoor de vooruit zichten der beambten bij de telegraphie eenige verbetering zouden ondergaan. Zoo zullen b. v. de traktementen, die de telegrafisten 1ste klasse kunnen verkrijgen, met ƒ200 verhoogd worden. Door het Rott. Nbl. wordt met zekerheid gemeld dat een koninklijk besluit daartoe reeds geteekend is en dat de traktementen voor de directeuren der groote kantoren opnieuw geregeld en aan merkelijk verbeterd zijn. Het koninklijk besluit zal binnen een niet te ver verwijderd tijdstip ge heel zijn uitgevoerd. Van hoogerhand zijn reeds aan de militaire autoriteiten in de verschillende garnizoenen de noodige bevelen gegeven om bij de aanstaande be valling van onze Koningin het voorgeschreven aan tal saluutschoten te lossen, t. w.101 bij de ge boorte van een prins en 51 bij de geboorte eener prinses. Te Kralingen doet zich een geval van pokken voor. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zondag van Marseille; de j „Gelderland", 12 Juni van Rotterdam vertrokken, j arriveerde Zaterdag te Bataviade „W. A. Scholten" j vertrok Zaterdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Gemengd Kienw Volgens „Le Petit Courrier de la Haye" zijn in de vorige week te Scheveningen aangekomen 489 vreemdelingen met 40 bedienden en waren er in het geheel 1288 vreemdelingen met 121 bedienden. De bijn a 5 0-j arige vrou w van M. v. d. B. op 't St.-Jacobskerkhof te 's-Bosch, is gistermorgen door haar man dood in bed gevonden, in knielende houding met het hoofd omlaag. Zij schijnt door ver stikking den dood gevonden te hebben, ten gevolge van het misbruik maken van sterken drank. Bij het baden in zee zijn te Helder van het aldaar in garnizoen liggend bataljon van het 7de regiment infanterie twee miliciens ver dronken. Verscheidene andere manschappen hebben naar het schijnt in groot gevaar verkeerd, maar werden door de krachtige hulp van hunne kame raden gered. Nog twee anderen moesten in het hospitaal worden opgenomen. Zondag-morgen is aan de zalmvis- scherij „Klein Profijt" onder Rhoon het reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man opgevischt. Naar men meent, zou 't het lijk zijn van den heer H. De R., ge wezen hulponderwijzer te Poortugaal, die in het laatst van het vorige jaar met schaatsenrijden op de Oude Maas verdronken is. De schaatsen zaten den drenkeling nog onder de voeten. Men herinnert zich de vergiftiging van brood te St.-Denis, door middel van arseni cum, ten gevolge waarvan 300 personen ziek werden. De schuldige, Jean Baude, is ter dood veroordeeld; toen het vonnis werd voorgelezen, viel hij flauw. Een werkman, die in een herberg te Bouillac reeds de noodige hoeveelheid sterken drank had Daar binnen geslagen, ging een wed denschap aan, dat hij nog wel een liter brandewijn zou kunnen opdrinken. Inderdaad werd dit hel denstuk in weinige minuten volbracht, maar nau- walijks had hij het laatste glas uitgedronken of de man viel dood neer. Hij laat eene vronw en drie kinderen achter. Op de Detroit-rivier, niet ver van de stad Detroit, kwamen een stoomschip en een stoomjacht met elkander in botsing. Zestien per sonen verdronken. KOLONIËN. BATAVIA, 23 Juni. Eergisteren vertrokken per „Koning Willem Hl" naar Samarang de ond.-intendant 1-ste kl. Puhri met echtgenoote en 2 kinderen, en de kapt. Van Kampen, echtgenoote en 1 kind; naar Soerabaya de lste luit. La Eeber en echtgenoote. In het Solosche heeft, bij een Europeesche familie, een allerbrutaalste ketjoe-partij plaats gehad. Ook in Djokja nemen de rooverijen toe. Volgens een schrijven in „Mataram," zou de oorzaak van de

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1