N°. 0269. DmsJag 27 Juli. A°. 1830. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCS DAGBLAD. PRIJS DEZEB OOUBANTs ▼•or Leiden per 8 meenden....77777.77777/ 1.10. Frtnco per post...........7.'..?. a 1.40. AboDderltjke Wnnt—e« a 0J5. PBU8 DEB ADYEETESTIEHi ▼en 1 4 m|ets7 '77 leden regel meer Groeten letten neer pUaUrninte. 7/ 1.04. 7 a 0.!7|. «TADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER £K WETHOUDERS van LEI DEK, Gezien het adres van de firma GEBROEDERS VAN SCHAIK sigarenfabrikanten alhier, houdende verzoek tot oprichting van eene sigarendrogerij in het pand aan het Levendaal N°. 168; Gelet op de artt. 6 en 7 der nret van 2 Juni 1875 (Staatsblad n«. 95); Geven bjj deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 9den Augustus a. s.,'e voormid dags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 36 Juli. De oudste zilveren-kruis-ridder in leren, is R. C. Veenstra, wonende in het invalidenhuis alhier, die den 16den November dezes jaars den ouderdom van 99 jaren hoopt te bereiken. Bij de heden gehouden openbare verkoo- pjng van cokes van partijen van 100, 5t, 10 en i hectoliters waren de hoogste prijzen 40.00, f 21.00, 4.20 en f 2.15; de laagste 40.00, 21.00, f 4.10 en f 2.10. Mejuffrouw C. J. Werst, hulponderwijzeres aan de openbare school te Eouderkerk, is op haar verzoek tegen 1 October a. s. eervol uit die be trekking ontslagen. Ds. J. A. De Vlieger, predikant te Kat wijk aan Zee, heeft voor het bereep naar Alkmaar bedankt. Men schrijft ons uit KatwijkGisteren zijn de eerste 4 haringschuiten aangekomen: schipper P. Van Duyvenbode, reeder C. A. v. d. Marei, met 210 kantjes pekel- en 9000 steurharing; sch. W. Van der Plas, reeder L. Parlevliet, met 178 kantjes haring; sch. Jb. Guyt, reeder P. E. Meer burg, met 160 kantjes haring; en sch. Jan Van Duivenbode, reeder D. D. Ouwehand, met 151 kantjes- en 9000 steurharing. Naar men verneemt, zullen de op 17 Augus tus te Alphen te houden harddraverijen niet uit gaan vanwege de Holl. Maatschappij van Land bouw, afd. Alphen en omstreken, maar van eene zich daartoe gevormde commissie onder voorzitter schap van den heer Chr. J. Van Eeghen, burge meester van Oudshoorn. De prijs des voormiddags zal bestaan uit een compleet tilbury-tuigde premie uit twee fraaie rijtuiglantaarns; des namiddags uit f 200 en de premie uit een massief zilveren voorwerp ter waarde van f 75. Tot predikant te Oppenhuizen en Uitwel- lingerga is beroepen ds. G. J. Barger, van Oude en Nieuwe-Wetering. Den 26sten November a. s. is het vijftig jaren geleden dat de Groninger- en Franeker flankeurs uittrokken ter verdediging van het allen dierbare vaderland. Telde de compagnie toen, be halve de officieren, 137 studenten, die vol mued en jeugdig vuur het zwaard aangordden, op dit oogenblik zijn nog 55 va* hen in leven, die, over het geheele land verspreid, te Groningen hopen bijeen te komen om dien dag van vertrek feestelijk te herdenken. Men schrijft aan het Utr. Dgbl.„In een der bladen las ik dezer dagen dat prinses Hendrik haar lustslot te Soestdijk betrokken had. Dit was niet goed gezegd. Uit goede bron toch verneem ik dat dit deel der nalatenschap van wijlen prins Hendrik aan den Koning ten deel is gevallen, als zijnde een nationaal geschenk aan een Vorstentelg uit het huis van Oranje. Evenals prins Frederik „Backershagen", alzoo heeft de Koning thans het lustslot te Soestdijk tot zomerverblijf aan prinses Hendrik afgestaan." Door de afdeeling Gouda en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw is beslo ten den lsten September a. s. een harddraverij te houden. Uit de 323 sollicitanten naar de betrekking van weesvader en moeder, in het weeshuis van de Herv. gemeente (oostzijde) te Zaandam, zijn benoemd de heer W. H. Woortman, bediende bij de Kas- Vereeniging te Amsterdam, en echtgenoote. Men verneemt dat er aan de werken van den Lekdijk met kracht wordt gearbeid met 3000 man, twee stoomwerktuigen en een groot aantal paarden, en er alle hoop bestaat dat het werk vóór j den winter gereed zal komen. Blijkens het verslag aan den Koning van de bevindingen en handelingen van het veeartsenij- kundig staatstoezicht in het jaar 1879 werden in 1879 door longziekte aangetast 157 runderen, ia 27 gemeenten (tegen 701 en 72 resp. in 1878). Verdachte runderen werden afgemaakt in 1879 in het rijk 532, in 32 beslagen in 18 gemeenten, waarvan in Friesland 3 runderen in 2 beslagen en 385 runderen, in 16 beslagen in 13 gemeenten in Zuid-Holland. Voor de onteigening van de 532 bovenvermelde runderen is betaald ƒ99,861.50 (of gemiddeld 187.71 per rund (de volle waarde). Wegens de ziekte zijn voor de halve waarde ont eigend 142 runderen, tot een gezamenlijk bedrag van 14,253. In 1879 is dus betaald voor de onteigening van verdacht en van longziek vee te zamen 114,114.50 (d. i. 394,052 minder dan in 1878). Er werden in het afgesloten gedeelte van het spoelingdistrict ingeënt 24,396 runderen. Er stierven (ten gevolge van de inenting) 279 runderen, of 1 op de 87. Ook is bij dit ver slag gevoegd het uitvoerig rapport aan den minister van binnenlandsche zaken van de zending der heeren Mc. Gillavry en Wirtz naar Londen, aan gaande de keuring aldaar van uit Nederland aan gevoerd vee, opgemaakt den lOden Oct. 1879. Het stoomschip „P. Caland" vertrok gis teren van Hellevoetsluis naar Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van financiën en die van den minister van oorlog zul len op Donderdag 29 Juli niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 Augustus e. k. benoemd tot directeur van het postkantoor te Voorschoten J. A. J.; Van der Schaaff, thans comm. der post. 2de kl.tot onder-directeur van het koninklijk kabinet van schilderijen te 's-Gra- venhage mr. C. Telders. Gemengd Nieuws. In de nabijheid van de werkplaatsen der Hollandsche Spoorweg-maatschappij, bij Haar lem, is Zaterdag-namiddag een reeds bejaard werk man, J. Van Oploo geheeten, toen hij voor een van daar vertrekkenden trein wilde uitwijken, door een te gelijk van Amsterdam komenden trein over rede*. De ongelukkige was een kwartier daarna een lijk. Hij laat eene vrouw en twee zonen ach ter. Een van deze verloor den nacht te voren zijne vrouw, op betrekkelijk nog jeugdigen leeftijd. Verleden week 's nachts ontstond er te Bellingwolde brand in de behuizing van H. Geikens, mede bewoond door A. Geikens. Nauwe lijks waren de bewoners ter ruste gegaan of zij werden gewekt door het gedruisch van nedervallende stukken hout; het huisje stond in lichterlaaie. Zoover was de brand reeds gevorderd, dat het gezin van A. Geikens zich slechts door het venster kon redden. Er kon alzoo niets worden gered- Een varken, twee schapen, een geit en de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Wel waren huis en inboedel tegen brandschade verzekerd, maar men zegt voor eene betrekkelijk geringe som, zoodat deze kleine ramp voor de arme bewoners een groot ongeluk zal zijn. Storm en onweer kunnen volgens de „New-York Herald" tusschen 26 en 28 Juli ver wacht worden op de noordelijke kusten van Enge land en Noorwegen. Bij een geestelijke te Boston meldde zich onlangs een jong paar aan, dat verzocht om door hem getrouwd te worden. Zij vroegen den prijs, die op vijf dollars werd bepaald. Daar zij geen getuigen bij zich hadden, verleenden de dienst boden van den geestelijke hun bijstand. Na de inzegening gaf de bruidegom een bankbiljet van 50 dollars en ontving er 45 terug. Toen de gees telijke later zijn biljet wilde wisselen, bleek het valsch te zijn. Eu nu herinnerde hij zich hoe de braid hardnekkig vermeden had hem aan te zien gedurende de plechtigheid. Men gelooft ook uit andere omstandigheden te moeten opmaken dat het bruidspaar slechts een paar oplichters waren, waarvan de een zich als vrouw had verkleed. Een statistiek van ongelukken ge- durende een geheel jaar is in Berlijn door de politie opgemaakt. Daaruit blijkt dat niet minder dan 644 menschen in die stad in den loop van een enkel jaar op gewelddadige wijze om het leven kwamen. Daaronder waren 299 gevallen van zelf moord. Professor Mommsen is van zijne brand wonden zoover hersteld, dat hij zijne werkzaam heden weer kan hervatten en ook dagelijks weer zijne gewone wandelingen maakt. Alleen om de vingers zijner rechterhand draagt hij nog een verband. Nadere bijzonderheden omtrent den moord, op mevrouw Skobeleff gepleegd, geven als oorzaak van de misdaad op dat zij geweigerd had den moordenaar toestemming te geven tot een huwelijk met hare kamenier. In zijn wraakzucht had hij niet alleen haar, maar ook het voorwerp van zijn „liefde" vermoord. Het stadje Baranow (Rusland) is bijna geheel een prooi der vlammen geworden; de synagoge, een andere kerk en 160 huizen zijn in de asch gelegd. Yoor zoover men weet, is slechts één kind in de vlammen omgekomen. Dr. Tanner heeft Donderdag een zeer onrustigen nacht doorgebracht en klaagde Vrijdag morgen over maagkramp; tegen den middag knapte hij echter na het gebruik van een glaasj» water weer wat op. Heden is het zijn 29ste vastendag; de dilettant-hongerlijder heeft reeds '/j van zijn lichaamskrachten verloren; dagelijks verliest hij door elkaar l'/j pond aan gewicht. Zijn zwakke polsslag doet de geneesbeeren voor een crisis vreezen, zoodat zij geen oogenblik van zijne zijde durven wijken. De „Sport", een Fransch blad aan wedrennen en alles wat daarmede in verband staat, gewijd, bevat het volgende artikeltje: „Een nieuw personage is thans voor den dag gekomen in de wereld der wedrennen en heeft er een nieuw element aangebracht. "Wij bedoelen den heerLoffler, die op het oogenblik te Chantilly vertoeft en daar de algemeene opmerkzaamheid tot zich trekt. Deze heer oefent namelijk een zonderling vak uit; hij noemt en schrijft zich: tandheelkundige

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1