Maandag 26 Juli. I MM I Tu 1-.,^ N°. 6268. A". 1880. Dexe Courant wordt dagelyks, met uitsondering m Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Ttor Leiden per 8 meeaden1.10. fruco per post.l.dO. Aftonderlijke Nommer». IV.v (LOS. 1 Iedere refel net '-n Cretire letten PRIJS DER ADVERTENTIES i phrtsnille. LOS. 0.17*. Gemengd Menw& Velen zullen zeker reeds met genoe gen vernomen hebben dat de heer E. Basch dit jaar de Leidsche kermis niet zal overslaan. Zijn ca- gliostro-tbeater was hier toch altijd zoo goed be zocht. En niet ten onrechte. Uit verschillende bladen van plaatsen waar hij dit jaar bereids is opgetreden, blijkt dat zijne voorstellingen niet alleen weer bijzonder de aandacht trekken, maar dat ze zelfs die van vorige jaren ook door het nieuwe, dat hij weder heeft uitgevonden belangrijk overtreffen. Gisteravond om halfnegen waren eenige jongens aan den Apothekersdijk op eene schuit aan het spelen. Een hunner moest, zooals men wel eens zegt, „het lootje leggen": hij viel tusschen het vaartuig en den wal in het water. Niet dan met groote moeite mochten er eenige voorbijgangers in slagen hem uit zijn benarden toestand te redden, zoodat hij er nog slechts met den schrik en een nat pak afkwam. Op den Heerenstraat onder de gemeente Zoeterwoude had eene vrouw het ongeluk in eene sloot te geraken. Ze werd opgemerkt door eene aldaar wonende vrouw, die alle moeite inspande en zich zelfs ge deeltelijk te water begaf, om de drenkelinge uit het water te halen. Na vele moeite en krachtsin spanning mocht zij hare pogingen met een gun- stigen uitslag bekroond zien. Door eene onbekende oorzaak is te Boskoop brand ontstaan in het perceel bewoond door den depothouder van de Leidsche broodfabriek; het is, met een daarachter staand pakhuis waarin een tamelijke voorraad van turf en steenkolen aan wezig was, bijna geheel uitgebrand. De drie spuiten van de gemeente waren spoedig in werking. Daaraan voornamelijk, maar ongetwijfeld ook voor een deel aan het fraaie stille weer, was het te danken dat de belendende perceelen behouden bleven. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd, de brandstoffen niet, maar daarvan is een goed deel intijds geborgen kunnen worden. De man, die, in Den Haag, onlangs door zijne vrouw met petroleum begoten en daarna in brand gestoken werd, is gisternacht in het gasthuis aldaar aan de bekomen brandwonden overleden. Hen schrijft uit Onderdendam: De heer Knoop, hier woonachtig, geraakte met zijn paard, een jong beest, gespannen voor eene tilbury, waarin hij alleen gezeten was, te Bedum op hol. Bij een bocht van den weg werd hij uit het rijtuig over de straat geslingerd, volgens een ooggetuige over eene lengte van 50 meter. De tilbury wordt stuk geslagen en het paard stuift met de kret achter zich de herberg in van Huizinga, door een ijzeren hek, waarachter de kret blijft haken. Het beest, nu geheel vrij en totaal blind, holt de gang door en stort de keuken binnen, waar mej. H. zich bevond met een klein kind, dat in een kinderstoel zat. Het paard sloeg hier alles stuk en omver: de tafel met een kofBeservies werd verbrijzeld, eveneens eene kast, terwijl de kinderstoel omvergeworpen wordt. Nu neemt het de terugreis aan langs denzelfden weg, beschadigt in erge mate de plinten in de gang en vliegt de deur uit. Met een kloeken sprong trachtte het over het ijzeren hek te springen, doch gelukkig mislukte dat; het hek werd verbrijzeld en het paard blijft er in steken, scheurde zich pooten en hals open en werd staande gehouden, zoodat verdere ongelukken werden voorkomen. Het wonderlijkste van deze zaak is dat niemand gedeerd is gewor den; de heer K. had wel is waar hier en daar een schramp en het kind van den logementhouder bekwam eene buil aan het hoofd, maar overigens is de schade alleen van geldelijken aard. Voor de haven van Vlaardingen is een flesch opgevischt, waarin een briefje van den volgenden inhoud: „Wij zijn vergaan in het ga- zicht der nieuwe waterweg". „De Helene". Uithet Zandt, prov. Groningen, wordt gemeld dat Woensdag-middag, omstreeks halfvier, een paar dienstboden van den landbouwer Dijkster- huis in een korenveld het lijk van een persoon ontdekten. Na daarvan aan de bevoegde autoriteit kennis gegeven te hebben, spoedde deze zich met den geneesheer naar de aangewezen plaats en vond daar het lijk van een manspersoon, reeds in verren staat van ontbinding verkeerende. Daar zijn gelaat niet meer te herkennen viel, wist men eerst niet wie de persoon was, totdat eenige omstanders ver klaarden hem te herkennen aan zijne kleederen als een zekeren Kroese, arbeider aldaar, welke verklaring naderhand door zijne vrouw werd be vestigd. Deze persoon stond algemeen als een dronk aard bekend, zoodat ook hier weer het misbruik van sterken drank de oorzaak van den dood is. Hij laat een arme weduwe achter met zeven onver zorgde kinderen. Het vak van wijnhuishouder schijnt te Parijs zijne eigenaardige bezwaren te hebben. Zoo meldt men wederom van daar het volgende, voor de betrokken personen hoogst onaangename voorval. In de rue de Sèvres is een wijnhuis dat gedreven wordt door de echtelieden Boudry. On langs werd tegen twee uren 's nachts de inrichting gesloten, de luiken hingen reeds voor de ramen, en de deur stond open omdat de gar^on nog bezig was de zaal te schrobben, terwijl de vrouw des huizes bezig was de kas op te maken. Daar ver schijnen twee kerels, die een borrel vragen, welke hun door den bediende, met verwijzing naar het late uur, geweigerd wordt. De gasten lieten zich daarmede echter niet afschepen en drongen het huis binnen. Een van hen liet een scherp gefluit hooren, waarop nog vier individuen kwamen op dagen. Niettegenstaande de overmacht verdedigde de jeugdige bediende, eerst met een biljartqueue, daarna met een ijzeren staaf, heldhaftig het terrein, doch werd eindelijk overweldigd. Misschien be vreesd voor de komst van politie, vertrokken zij nu, met medevoering van den ijzeren staaf. In plaats van hen stilletjes te laten aftrekken, wat wel het verstandigste zou geweest zijn, had de vrouw het ongelukkige denkbeeld hen na te loopen, steeds „hulp" roepende. Zij keerden hierop terug, grepen haar aan, waarop de ongelukkige ter aarde geworpen en op de vreeselijkste wijze geslagen en getrapt werd, waarna de ellendelingen haar voor dood lieten liggen. De man, die zich reeds te bed begeven had, kwam, door het rumoer gewekt, juist toeschieten en bracht nu zijne vrouw, met behulp van een paar buren, naar haar bed. Dc onmiddellijk geroepen geneesheer constateerde dat de toestand zeer gevaarlijk wasde hersenpan was aan de rechterzijde gebroken en ook de borst door de ontvangen schoppen inwendig gekneusd. Te Parijs heeft men opdenClichy- Boulevard een hospitaal voor tandliiders gevestigd, waaraan eene kliniek verbonden is. Dagelijks van acht tot tien uren des ochtends wordt consult ver strekt en worden operation gedaan, alles kosteloos. Dat het begraven van officiëele per sonen in de "Vereenigde Staten heelwat kost, kan blijken uit de volgende opgaven: Het ter aarde bestellen van overleden senatoren gedurende het zittingjaar 187879 kwam den staat op 13,336 dollars te staan. Het begraven van een afgevaar digde van Texas kostte 5000 dollars. Alleen aan zwarte handschoenen en dito sjerpen werden 300 dollars besteed. Een enkele begrafenis kostte 709 d. voor de betrokken spoorwegmaatschappij, 230 d. voor een afzonderlijken waggon, 183 d. voor rijtui gen, 140 d, voor ontbijt vóór het vertrek, 48 d. voor ververschingen aan het station. Het drukken van lijkredenen vorderde 20,000 d., en dan ver langde de drukker nog wel een krediet van 45,000 dollars alvorens met het werk voort te gaan. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Een dame hier ter stede woonachtig vertelde mij kort geleden, niet zonder eenige opgewonden heid, dat zij bniten staat was gesteld om eene arme vrouw vijftien stuivers iederen Zondag te doen verdienen, door haar te huren om op dien dag „de dear open te doen." Die vrouw namelijk» bedeeld zijnde door de Nederduitsche diaconie, vertelde der dame, na den eersten Zondag, dat haar die week de gewone bedeeling bekort was, omdat zij den dienst in de armenkerk niet bij gewoond had, en dat zij dus geene werkzaamheid kon aannemen, welke haar verhinderde den ver plichten kerkgang te volvoeren. Kan zij niet naar de vroegpreek gaan? Neen. Zij wilde wel, maar het werd niet toegestaan, heette het. De be deelden moesten naar de middagbeurt in de armen kerk, of zouden niet bedeeld worden. Een tweede geval werd mij door die dame ver teld, met vermelding van naam en adres van de bedeelde, die goede redenen had om alleen om de veertien dagen naar de kerk te gaan, maar die absoluut iedere week gaan moest, op straf van de ondersteuning welke zij genoot te zien besnoeien. Die mededeelingen werden mij gedaan met het doel, dat ik zou onderzoeken of werkelijk in deze stad art. 4 van het synodaal reglement voor de diaconieën zoo wordt verstaan als uit bovengenoemde feiten schijnt voort te vloeien. Dat artikel luidt: „De zorg der diakenen voor de stoffelijke belangen der armen wordt, zooveel immer mogelijk, dienst baar gemaakt aan de bevordering van hunnen gees telijken welstand." Mij, zoowel als der bedoelde dame, schijnt gedwongen kerkgang, door honger afgeperste kerkgang, hoogst schadelijk toe voor den geestelijken welstand van bedeelden en bedeelers beiden, dus ook voor den zedelijken welstand van de bevolking in het algemeen. Daarom voelde ik geen vrijheid om mij aan het van mij ver langde onderzoek te onttrekken en nu het mij uit goede bron gebleken is, dat de regel door die twee bedeelden genoemd, bestaat en uitgevoerd wordt, acht ik het verder van mijnen plicht dit, als eene qnaestie van moraliteit, onder de publieke aan dacht te brengen. Ik twijfel geen oogenblik aan de goede bedoe lingen met welke de bewuste regel vastgesteld is; maar ik vergis mij zeer, als niet de meeste verlichte inwoners dezer stad het met mij eens zullen zijn, dat die regel het goede, dat men er mede bedoelt, niet bevorderen kan, en, integendeel, belemmeren moet. Geloof mij, Mijnheer de Redacteur, met hoog achting, Leiden, 22 Juli 1880. C. G. Chavannes.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1