Prinses Marianne heeft hedenochtend haar buitenverblijf te Voorburg weder betrokken. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft mr. A. Kerdijk ter kennis van den minister van binnenlandsche zaken gebracht dat hij bij de aanstaande invoering der nieuwe wet op het lager onderwijs voor een betrekking bij het schooltoe zicht buiten aanmerking wenscht te blijven. Op voorstel van het bestuur van de ver- eeniging van spoorweg-artsen zijn tot eereleden der veieeniging benoemddr. Gori te Amsterdam, prof. Donders te Utrecht, dr. Van der Loo te Venloo en dr. De Mooi te Amsterdam. Door eenige genees- en heelkundigen te Amsterdam zal, onder den titel „Boerhaave", op nieuw een blijvend Pare Vaccinogène ingericht worden, hetwelk zich hoofdzakelijk ten doel stelt de inentingen van het kalf voor alle klassen der maatschappij voor weinig kosten toegankelijk te maken, maar tevens voor alle geneeskundigen daar ter stede de gelegenheid te openen, tegen geringe bijdrage al de voordeelen daarvan te genieten. Aan de kinderen te Amsterdam wordt ver gund zich op de Groote Koopmansbeurs met trom melen en andere spelen te vermaken van Maandag 2 tot en met Zaterdag 7 Augustus a. s., des voormiddags van 8 tot 11 uren en des namiddags van halfvier tot 7 uren. In het „Alg. Dagblad van Ned. Ind." wordt gemeld, zie de mailberichten van gisteren, dat de firma J. Mohrmann C°. te Makassar hare be talingen zou hebben gestaakt. Van welonderrichte zijde wordt aan het Amst. Hbl. medegedeeld dat dit bericht geheel en al uit de lucht is gegrepen. Wij ontvingen het programma van het onder wijs aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen voor het leerjaar 18801881. Bij dit uitvoerig «n uitmuntend bewerkt programma zijn nog ta van reglementen, verslagen en prospectussen enz. gevoagd, die het programma-boekje voor belang stellenden tot een vertrouwbaren gids maken. Al wat men weten wil omtrent de inrichting te Wageningen «n het onderwijs aldaar, kan men in dat werkje vinden. Bij besluit van den minister van financiën is bepaald dat alleen dan wanneer een patentplichtige voor zijn vaartuig een meetbrief vraagt, de scheeps meter kosten van hem mag vorderen, en we meting- en reiskosten naar bestaand tarief. Aan den scheepsmeter, die zich voor zijn dienst in andere gevallen, dan die, bovengemeld, verder dan één uur van zijne standplaats heeft moeten begeven, worden van rijkswege reis- en verblijfkosten ver- gsed naar zijn gewonen rang van commies, com mies-verificateur of verificateur. Naar men verneemt, is de minister van oor log voornemens zoowel de veld- als de rijdende artillerie te voorzien van stalen geschut; reeds is de voorzitter der proefcommissie naar Essen vertrokken, om twee vuurmonden ter beproe ving te bestellen met de laatste verbeterin gen. De hoofdtrekken der te verwachten orga nisatie van het leger zijn vermoedelijk: drie divisiën, eenige wijziging in de formatie der infan terie, uitbreiding der mineurs met twee compag nieën. De cavalerie wordt slechts weinig ingekrom pen. De aanstaande begrooting zal op die wijzi gingen geschoeid zijn. Z. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Zutfen E. Barendsz, thans betaalmeester te Hoorn. Gemengd Nieuws. N aar men verneemt, luidt de gisteren bekend geworden uitspraak van het Engelsch Heerenhuis in zake de aanvaring „Voorwaarts- Khedive" in het voordeel der stoomvaartmaat schappij „Nederland". Het eerste vonnis van het Admiraliteitshof werd geheel bevestigd, met vernie tiging van het latere vonnis van het hof van appèl. TeKienburgin het Zwitsersche kanton Solothurn heeft een gemeente haar geestelijke afgezet; de man sprak in zijn preek den vromen wensch uit dat het veertien dagen lang als bij den zondvloed zou regenen en de heele gemeente zou verdrinken. Dat was den leden wat te kras. Alseen b ij zonderheid wordtuitParijs gemeld dat zekere Julien Rouchon aldaar, die zich in den nacht van 7 op 8 Juni met een scheermes den hals tot aan de wervelkolom had afgesneden, zoodat het hoofd als het ware nog slechts met een draad aan het lichaam verbonden was, eerst eene maand later aan de gevolgen is overleden. Gedurende dien tijd werd hem door middel van een trechter voedsel verschaft. Tot aan zijn einde bleef de ongelukkige in het bezit van al zijne geestvermogens; daarbij scheen hij niet te lijden. De geneeskundige faculteit zal zijn lichaam met zorg onderzoeken. Na het bal. Onder dat opschrift, dat herinnert aan de bekende plaat, waarop twee per sonen, nog in het gewaad van het bal masqué ge stoken, een duel houden, deelen de Eransche bla den het volgende mede. Op een bal op een der boulevards van Parijs wist zekere Eernand L. de opmerkzaamheid tot zich te trekken van een dame, die zich daar in gezelschap van een heer bevond. Toen dezen de zaal verlieten, besloot hij hen te volgen om het verblijf der dame te weten te komen. Haar geleider echter, die in L., en niet ten on rechte, een toekomstigen mededinger zag, liet de vrouw, die hem tevergeefs trachtte terug te hou den, los, keerde zich tot den ander en wierp hem met een geweldigen vuistslag tegen de borst ter aarde, waarna hij hem nog eenige schoppen tegen den buik toebracht. Op de nadering der politie maakte hij zich uit de voeten, terwijl L. in be- wusteloozen toestand werd opgenomen. Wel kon hij nog het signalement van zijn aanrander mee- deelen, doch reeds een uur na het voorval was hij aan de gevolgen bezweken. Ter gelegenheid der huwelijksvol trekking van prins Wilhelm van Pruisen met prin ses Augusta Victoria van Sleeswijk-Holstein-Son- derburg-Augustenburg zal de provincie, waar de koninklijke bruid het levenslicht aanschouwde, haar een geschenk aanbieden. Een comité heeft zich daartoe gevormd, zoowel uit de hoogste aristo cratie, als de ambtenaren en burgers van het her togdom. Het geschenk zal bestaan uit een tafel kleed met servetten; de kosten zijn op 5000 mark berekend. Het kleed zal 7.20 meter lang zijn en in vijf deelen gevouwen wordenhet wordt omgeven door een rand van 25 centimeter breedte, met roode zijde met den Italiaanschen steek gestikt en van het wapen der jonggehuwde voorzien. De 24 servetten zullen elk een ander patroon hebben, doch geheel met de teekeningen van het tafelkleed overeenkomen. Zij worden met fraDje omgeven, uit de draden van het damast geknoopt. Het dorp Rémus is voor een groot deel afgebrand. Den 16den stegen de vlammen uit het midden van het dorp op en verspreidden zich met onbeschrijflijke snelheid. Den 18den woedde de brand nog voort. De schade is ontzaglijk, de nood der ongelukkige inwoners groot. In het arrondissement Saumur is de oogst bijna geheel door hagelbuien vernield; men heeft een inschrijving voor de slachtoffers geopend. Een jong dametje werd op de „Square du Temple" te Parijs aangesproken door een net gekleed jongmensch, die, toen de schoone niets van hem wilde weten en trachtte weg te komen, eensklaps op de kniëen viel en de volgende vrij zonderlinge liefdesverklaring tot haar richtte: „Ga niet heen, ontvlucht mij niet. Weet dat ik 5000 mijlen afgelegd heb om u te vinden, om u mijn troon te doen deelen. Kom, ga met mij een kroon voor u koopen, want ik ben de mikado, de souvereine vorst van Japan." Een paar poli- tie-agenten, die met verbazing deze luidruchtig gevoerde declamatie mede aangehoord hadden, brachten den mikado naar het politiebureel, die spoedig door zijne familie opgeëischt werd. Het was een ongelukkige, die door een plotselingen schrik zijn verstand had verloren. BUITENLAND. Friuikrljb. Het feest van 14 Juli heeft alleen aan het ministerie van oorlog 550,000 fr. gekost: 320,000 fr. voor toelagen aan de afgevaardigde officieren van elders, ter vergoeding van hun verblijf te Parijs; 220,000 fr. voor het oprichten van tri bunes op het paradeveld van LoDgschamps, en 10,000 fr. voor wijn, aan de troepen en de gen darmerie uitgereikt. Het socialistisch congres te Parijs, be staande uit een zeventigtal personen, blijft, voor zoover men van de beraadslagingen kennisneemt, vermakelijke bijzonderheden opleveren. In eene der laatste vergaderingen b. v. merkte een der rede naars op dal de Eransche hoofdstad een inkomen had van verscheidene milliarden, dat was, indien het gelijkelijk verdeeld werd, tusschen de 1200 en 1500 fr. per hoofd. Hij stelde voor tot die verdeeling over te gaan, met dien verstande dat het ieder, die er nog iets bij wilde verdienen, vrij zou staan zulks te doen, evenals degenen, die een bespiegelend leven verkozen, zouden mogen stilzitten. Hij liet zich natuurlijk niet uit over de vraag, waar de „milliarden" van daan zouden moeten komen, indien eens de meesten aan be spiegelingen de voorkeur gaven. Een ander spreker wilde alle erfenissen, tenzij van ouders op kinde ren, afgesohaft zien en van deze laatsten een successierecht geheven hebben van 25 pet. Zoo zou men spoedig tot gemeenschap van goederen komen, meende hij. Een derde wilde echter van geen uitstel hoegenaamd hooren en eischte eene onverwijlde omwenteling. Een vierde wilde alvast vereenigingen oprichten om de beste middelen te overwegen, ten einde van land en werktuigen nfi de begeerde revolutie partij te trekken. Omtrent mevrouw Eugénie Bonaparte ver neemt de „Gaulois" dat zij waarschijnlijk niet naar Arenenburg zal gaan. „De bedevaart naar het graf van haren zoon, en de daaraan verbonden moeielijkheden eener gevaarlijke landreis, hebben de gezondheid der beklagenswaardige moeder op nieuw zeer geschokt. Gedurende haar verblijf in Kaapstad leed zij aan koortsen, doch desniettemin wilde zij haar vertrek niet uitstellen. De genees- heeren hopen, naar het schijnt, dat de. rust, welke zij op de zeereis zal vinden, een gunstige uitwer king zal heblmn, doch zij ontraden alle inspanning en vermoeienis." Duitsohland. In eene conferentie met prins Hohenlohe vez- klaarde de heer Wettendorf dat volgens zijne meening, gegrondvest op eene ernstige studie, de financiën van het Turksche rijk zeer goed in orde te brengen zijn zoodra slechts een eerlijk bestuur wordt ingevoerd. De Engelsche en Fransche voor stelling van den toestand is zeer overdreven. De rijke natuurlijke hulpmiddelen van het land maken eene verbetering van den financiëelen toestand mogelijk. Voorloopig wil de heer Wettenberg be proeven of hij met Turksche beambten eene finan- ciëele hervorming ten uitvoer kan brengen. Mislukt dit, dan zal hij een uitgebreid Duitsch personeel engageeren. De weduwe van den heer Abraham Oppen- heim heeft aan de stad Keulen een gift van 600,000 marken aangeboden tot oprichting van een gesticht voor verwaarloosde kinderen, zonder onderscheid van geloof. De helft dier som geldt voor den bouw, het overige voor het onderhoud der kinderen. Het baart te Berlijn eenig opzien dat de Russische gezant aldaar uit St.-Petersburg bevel ontvangen heeft, voorloopig geen verlof te vragen en Berlijn niet te verlaten. Groot-Britannië. Te Liverpool is een meeting gehouden onder presidium van den Mayor, ten doel hebbende pogin gen aan te wenden om in die stad een hoogeschool te doen verrijzen. Er werd een plan vastgesteld en tot verdere voorbereiding besloten. Verschillende aanzienlijke personen hadden sommen van 10,000 pd. st. toegezegd. Ook graaf Derby heeft een be langrijke bijdrage beloofd. Er is in het geheel reeds 80,000 pd. st. bijeengebracht. Het comité ter oprichting van een stand beeld voor prins Louis Napoleon heeft eenparig besloten af te zien van het denkbeeld om het monument in de kapel van Hendrik VII te doen plaatsen; de deken van de Westminsterabdij heeft in een brief aan het comité zijn ingenomenheid met dit besluit te kennen gegeven. In het Lagerhuis heeft lord Hartington^ den heer Arnold beantwoordende, gisteren gezegd dat volgens een telegram van lord Ripon, Abdur- rhaman in een Donderdag gehouden durbar tot emir van Kaboel is uitgeroepen. Er bereidt zich te Londen, op Eransche- leest, eene beweging voor tot het verleenen eener volkomen .amnestie aan alle Iersche bannelingen.' De heer Parnell staat aan het hoofd dier beweging)

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2