Vrijdag 23 Juli. A". 1880. N°. 6266. LEIDSCH DAGBLAD: PRIJS DEZER COUBASTl Voor Leiden per 8 maanden.El#. Franco per post.1.A0. Aiiooderi$ke Kommer».(185. PRIJS DEB ADYERTEHTIEH: Tm 1I npb lejm regel GteeUrt letten ft'CTt l.Ofc o.i7|: pUetir»il»Ua STADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de rekening en verantwoording van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente, over het dienstjaar 1879, met al de daarbij behoorende bescheiden, aan den Gemeentenraad op heden ia overgelegd, te gelijk voor een ieder, gedurende veertien dagen, ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 22 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den ontvanger der directe belas tingen alhier is ter hand gesteld het op den 19den Juli jl. invorder baar verklaard kohier voor de persOneele belasting van Wijk IV, dienstjaar 1880/81, zjjnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Juli 1880. DE KANTER. LEIDEN, 22 Juli. Een 30-tal weesmeisjes van het Gerefor meerde Weeshuis alhier, waren gisteren in de gele genheid om in twee rijtuigen een uitstapje naar Haarlem en omstreken te maken. Na te Lisse het ontbijt gebruikt te hebben, begaf men zich weder op weg om, te Haarlem aangekomen, eerst een rijtoer door de stad te maken en vervolgens een bezoek te brengen aan de Groote Kerk, die met veel belangstelling door de kinderen in oogen- schouw werd genomen. Het overige gedeelte van den dag werd meest doorgebracht in de heerlijke omstreken. Des avonds te tien uren was men na een allergenoeglijksten dag doorgebracht te hebben, weder hier teruggekeerd. Door middel van een advertentie, voorko mende in dit nummer van ons blad, wendt zich het bestuur der Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" op uitnoodiging van de hoofd commissie ter aanbieding eener ovatie aan den nieuwbenoemden burgemeester, tot de bestuurders der verschillende corporatiën hier ter stede, met het verzoek om door het spoedig inleveren der bijdragen van hunne vereeniging den uiterst ge stelden termijn van drie maanden zooveel mogelijk te bekorten. Ter wille van de zaak vestigen wij de aandacht der betrokken personen op deze aansporing. Door de heeren Gordon, mr. Scholten en Weydung is niet het 1ste en 2de gedeelte van het candidaat-notaris-examen afgelegd, maar het 2de en 3de gedeelte van het notariëel-examen, zoodat zij door de staatscommissie tot candidaat-notaris zijn toegelaten. De heeren Gordon en Weydung hadden reeds verleden jaar het eerste gedeelte afgelegd, terwijl de heer Scholten als meester in de rechten vrij was van het doen van het eerste gedeelte. De Synode van de Ned.-Herv. kerk, die heden bijeenkomt, is samengesteld uit de praead- viseerende leden, de heeren M. A. Gooszen, hoog leeraar te Leiden, en E. H. Lasonder, hoogleeraar te Utrecht; de adviseerende leden J. R. Scholten, quaestor-generaal, te Amsterdam, en S. F. Yan Hasselt, secretaris, te 's-Gravenhage, en uit de gewone leden dr. H. Roodhuyzeu en A. H. Yan der Hoeve, afgevaardigd door GelderlandE. C. Segers en mr. P. Yan den Brandeler door Zuid- Holland; G. Yan Duyl en A. G. Jans door Noord-HollandB. A. Overman door ZeelandJ. Westrik door Utrecht; J. Alingh Prins en J. P. Bruinwold Riedel door FrieslandG. Bruna door Overijsel; J. Douwes en dr. L. Dikema (voordr. P. Hofstede De Groot) door Groningen; G. J. Yan Lakerveld en mr. E. De Man doof Noord- Brabant en Limburg; G. W. Yan Eerde en J. Yan der Veen door Drente; J. J. L. Lut en mr. R. Van Boneval Faure door de Waalsche commissie. De door gedeputeerde staten den 12/16 Juli 1880 goedgekeurde rekening der gemeente Lei derdorp overl879bed raagt in ontvang 12,38 2.47/a in uitgaaf f 11,299.29, en sluit dus met een voor- deelig saldo van f 1083.18'^; het onderwijs komt daarin voor met f 2949.38. Het armwezen f 935.67. Onder de ontvangsten komt o. a. voor: diverse opcenten f 2881.58; 4/s gedeelte der belasting op het personeel f 6285.60'/a hoofd, omslag f 1056. Begunstigd door fraai weder en opgeluisterd door muziek, had gisteren te Woubrugge in de beste orde een harddraverij plaats. Bij den wedstrijd in den voormiddag werd de prijs niet toegekendde premie, een prachtig met zilver ge monteerde bloemenmand, viel ten deel aan den heer Smits van Dubbeldam met zijne bruine merrie. In den namiddag-wedstrijd, waarbij 11 paarden van zessen klaar in de baan liepen, werd de prijs, twee prachtige met zilver gemonteerde taartstellen, behaald door de „Vitesse" van den heer Smits van Dubbeldam, de premie, dito „pièce de millieu", door het vospaard van den heer J. Bos te Zevenhuizen. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is gisteren behandeld het beroep van G. C. Tromp, te Lisse, van een besluit van Gedep. Staten van Zuid-Holland, houdende afwijzing zijner reclame tegen den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Lisse. Rapporteur was de staatsraad Verniers Van der Loeff. Een namens den appellant tot de afdeeling gericht verzoek om uitstel van de verdere behandeling dezer zaak, ten einde den in deze geraadpleegden rechtsgeleerde in de gelegenheid te stellen het beroep te adstru- eeren, werd toegestaan en de voortzetting er van op 1 September a. s. bepaald. Naar wij vernemen, zegt de N. R. Crt., bestaat het plan, de „hulde aan Cremer", waartoe dezer dagen eene oproeping in de dagbladen ge schiedde, op zeer eigenaardige wijze uit te voeren. Cremer hield niet van kerkhoven met monu menten; zij, die hem kenden, wisten dat de ge dachte aan een kil grafgesteente hem hinderde. Daarom zal men trachten een geschikte plek in de Scheveningsche boschjes te vinden, om er een rustbank op te richten, omgeven van bloemen en gebladerte. Op die bank gezeten, zal dan menigeen een stille gedachte kunnen wijden aan den vriendelij ken, beminnelijken wandelaar, dien men zoo menig maal in zijne geliefde Scheveningsche boschjes kon ontmoeten, toen de residentie nog het voorrecht had hem onder hare inwoners te mogen tellen. Aan algemeene deelneming in de hulde zal het gewis niet ontbreken. Gistermiddag zijn te Rotterdam in eene vergadering der voormalige crediteuren der Afri- kaansche Handelsvereeniging, overeenkomstig de conceptstatuten, de statuten der nieuwe Afrikaan- sche Handelsvennootschap, na een korte discussie, bij acclamatie vastgesteld. Er is te Steenwijk sprake van eene feeste lijke herdenking van het beleg van 1581 door de Spanjaarden. De vereeniging voor volksvermaak aldaar heeft daartoe het voornemen opgevat, en zich tot den gemeenteraad gewend, om voor dat doel een subsidie te verkrijgen en door benoeming van een commissie gezamenlijk het bedoelde feest te hunnen tot stand brengen, Door den minister van buitenlandsche zaken is het volgend schrijven aan de Kamers van Koop handel gericht: „In de maand Mei dezes jaars werd, naar ik thans verneem, door den consul der Nederlanden te Brussel een schrijven gericht aan uwe Kamer, houdende het verzoek om te worden ingelicht omtrent de stemming hier te lande ten opzichte van een tolverbond tusschen Nederland en België. Aangezien die inlichtingen buiten voorkennis der regeering zijn aangevraagd en de consul ten deze zijn bevoegdheid is te buiten gegaan, neem ik de vrijheid uwe Kamer te ver zoeken het schrijven van den heer De Mare verder buiten behandeling te laten." Het stoomschip „Madura", van Amsterdam naar Java, is gisteren van Southampton vertrokken. Z. M. heeft mr. J. A. F. Coebergh, met 1 Augustus as., op verzoek, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het vierde schooldistrict van Zuid-Holland; den kapt. der artillerie E.' Adema, thans op non-activiteit, op pensioen ge steld en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 650 'sjaars; verleend du volgende pensioenen, als aanP. E. Janssens, ontvanger der directe be lastingen enz., f 2168F. De Groot, deurwaarder bij 's Rijks belastingen, 424W. A. D. Yan Groin, ontv. der dir. bel. en accijnzen, f 762; S. Yan Hoogendalem, comm. 1ste kl. bij 's Rijka bel., f 496; W.« en H. Veersema, minderjarige kinderen van H. Veersema of Feersema, in leven comm. bij 's Rijks bel., f 101W. Weg, wed. van H. Brugmans, idem, f 207. Oemengd Nlettwi. Op Dinsdag in de kermisweek zal op Zomerzorg bij voldoende inteekening een groot feest worden gegeven voor kinderen van 6 tot 14 jaren, onder leiding van den heer Oscar Meunier, die volgens de Duitsche bladen kinderfeesten in alle Zuid-Duitsche en Rijnlandsche badplaatsen met het beste succes heeft geleid, en onlangs in het Park-lokaal te Amsterdam ook een dergelijk feest heeft georganiseerd, waarover de daar ter stede verschijnende dagbladen met den grootsten lof hebben gesproken. Bij het feest zal de tuin bij tusschenpoozen met bengaalsch vuur worden verlicht. Het programma bevat, behalve dansnummers, waar aan het jonge volkje kan deelnemen, ook nog nummers waarbij voor jongens en meisjes spelen zijn uitgeschreven. Zij die zich daarbij het flinkst gedragen, verdienen een prijs. Dergelijke kinder feesten in de open lucht gevierd, zijn, zegt de Amst. Crt., tot heden in ons land nog niet voor gekomen. Ook te Arnhem heeft de heer Meu nier zich gedurende de tentoonstelling als een bekwaam arrangeur van allerlei kinderfeesten doen kennen. Onder anderen werd aan een door hem geïmproviseerd gemaskerd kinderbal door 200 kleinen deelgenomen, waarbij door een jury uit de ouders gekozen, twee prijzen voor het netste en aardigste pak werden toegekend. Eene kleine Zoeloe en Pierrot gingen met die prijzen strijken. In Utrecht en Haarlem vonden zijne kinder partijen eveneens veel bijval. Gisteren was het weder feest te Amsterdam aan het Tolhuis. Het Hbl. daarvan melding makende, zegt dat de ondernemer, de heer Mol, opdat alles met orde zou geschieden, den heer Oscar Meunier had ver zocht ook hier de leiding op zich te willen nemen. Er werd gespeeld, geschopt en gymnastiek ge maakt, onder leiding van een goed bezet orkest gedanst en eindelijk op verschillende tijden en op onderscheidene plaatsen in den tuin bengaalsch yam;

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1