publiek zooveel mogelijk te voldoen. Daarom zal ook een welkome verscheidenheid niet uit het oog worden verloren. Bovendien zullen door den heer Duyser voor de ontvangst en bediening der be zoekers in de zaal de noodige maatregelen worden genomen en zal hij het orkest ditmaal in een net en, naar hij ons mededeelde, voor deze gelegen heid vervaardigd tooaeel doen veranderen. Mogen ■èn ondernemers èn publiek reden hebben om tegen over elkander tevreden te zijn. De kermis zal niet, zooals eerst gemeld werd, door de heeren Van Ollefen, Moor en Veltman worden bezocht, maar door den heer W. Pierre De Boer, van den schouwburg „Tivoli" te Am sterdam, wiens tent reeds op de Ruïne tegenover de Garenmarkt wordt opgeslagen. Het dragen van wapens door militai ren buiten dienst heeft te Arnhem weder een treurig gevolg gehad. Een oppassend werkman, over straat loopende, kwam een hem onbekend infanterist tegen, die hem goedsmoeds met de bajonet zulk een slag tegen het hoofd gaf, dat ernstig verwoud, neerzeeg. Nadat hem genees kundige hulp was verleend en de patiënt weder was bijgekomen, vermiste hij bovendien zijn hor loge met ketting. De dader, die gelukkig is herkend, wordt vervolgd. Gistermorgen zijn te Kampen de daken van drie in aanbouw zijnde woningen ingestort. Een jongen, die bij het bouwen werkzaam was, is licht gekwetst. Het kantongerecht te Oud-Beierland heeft den heer v. d. L. te Numansdorp, die wegens niet-betaling van zijn kerkdijken aanslag van f 140 door de kerkvoogdij aldaar werd ver volgd, vrijgesproken, op grond dat genoemd kerk bestuur onwettig ontslaan en samengesteld en daardoor onbevoegd zou zijn om in rechten op te treden. Een bloemenliefhebber te Den Hel der, de heer S., is in het bezit van een geheel witte geranium, namelijk met witte stengels en witte bladeren. Volgens deskundigen is deze va riëteit tot nog toe geheel onbekend. Vóór twee jaren werddePortugeesche graaf Penamacor, een van de voornaamste perso nages der Lissabonsche groote wereld, in hechtenis genomen, beschuldigd van valsche Portugeescbe bankbiljetten in omloop gebracht te hebben. De voornaamste schuldige in deze zaak bleek echter zekere Gruder te zijn, een Duitscher, die in zijn vaderland terechtgestaan heeft en veroordeeld is. Deze man, een hoogst bekwaam lithograaf, had het vertrouwen van graaf Penamacor weten te winnen en in het hotel van dezen een atelier, waarin hij de valsche biljetten vervaardigde. Het schijnt vast te staan dat de graaf zijn medeplichtige slechts eene stilzwijgende bescherming verleend heeft en niet rechtstreeks aan de vervaardiging heeft deel genomen. De gezworenen hebben dan ook hem vrijgesproken, immers verklaard dat zijne misdaad niet bewezen was. Dit was echter het gevolg van op hen uitgeoefende pressie en allerlei maar al te wel bekende invloeden. De openbare meening hield den graaf voor ontwi]felbaar schuldig en zijne vrij spraak zou algemeen verontwaardiging verwekt hebben. Een en ander heeft den president van het hof genoopt om, van zijne bevoegdheid gebruik makende, de uitspraak der gezworenen voor onrecht vaardig te verklaren en het opmaken van eene nieuwe lijst van gezworenen te bevelen, voor wie de zaak nogmaals, tegen het einde dezer maand, dienen zal. Natuurlijk wekt deze zaak in hooge mate de belangstelling onder het publiek en de talrijke vrienden van het adellijk geslacht der Penamacors. De tegenwoordige graaf is een afstam meling van den vermaarden don Joao de Castro, gouverneur der Portugeesche bezittingen in Indië, van wien verhaald wordt hoe zijne onkreukbare eerlijkheid dermate onder de inboorlingen bekend was, dat hij, met zekere vorsten eene leening aan gaande, hun geen ander onderpand behoefde te geven dan „een haartje uit zijn baard". Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 21 en 23 dezer op de Noord kusten van Engeland en Noorwegen, zich uitstrek kende tot de Frausehe kust, storing in den damp kring verwacht worden, vergezeld van donderstorm en omloopeude harde winden, van Z.-W. tot N.-W. Benoorden 40° breedte stormachtig in den Noord- Atlantischen Oceaan. Te Neuilly is een chevalier d'indus- trie gearresteerd, die zich in een aanzienlijke familie had ingedrongen, voorgevende een adellijk man uit Nederland te zijn en die de hand der schoone dochter des huizes had verkregen. Na de ontdekking van het bedrog werd de quasi-baron verjaagd, maar hij trachtte nu zijne bruid te schaken en met haar een aanmerkelijk fortuin. Nadat bij werd gearresteerd, heeft he£ jonge meisje getracht zich te verdrinken; zij is gered, doch vermoedelijk krankzinnig geworden. Rosalie Gallois, die, evenals Marie Bière, een moordaanslag pleegde op den man, die, na haar te hebben outeerd en verlaten, met een andere vrouw in het huwelijk wilde treden is door het hof van assises van het departement „de la Meuse" vrijgesproken. In een kamer op de vijfde verdieping van een huis te Nieuw-York was brand ontstaan op een oogenblik dat de bewoonster even was uitgegaan. Toen zij terugkwam, zag zij reeds van de straat af de vlammen uit het venster slaan, en zonk met den uitroep dat haar kind verbrandde, bewusteloos neer. Nauwelijks had het zoontje van een harer buren, een jongen van twaalf jaren, dat vernomen, of hij snelde, terwijl de anderen nog beraadslaagden wat te doen, het huis binnen, de trap op, tegen den stroom der vluchtende bewo ners in, naar de vijfde verdieping, vond het kind, een vierjarig knaapje, reeds bijna midden in de vlammen, nam het in de armen, en kwam wel met verschroeide kleederen en brandwonden maar toch behouden, met den kleine beneden. De moeder was overgelukkig, en het gedrag van den jongen held werd door allen geprezen. Maar hij wilde van geen lof hooren, en maakte zich zoo gauw als hij kon onopgemerkt uit de voeten. BUITENLAND. Frankrijk. De Fransche regeering heeft al hare vertegen woordigers in andere landen uitgenoodigd met raad en daad hulp te verleenen aan de bannelingen die krachtens de amnestie weer naar Frankrijk terug mogen keeren, doch de noodige middelen daartoe missen. Duitschland. Yolgens een Berlijnsche correspondentie heeft de Duitsche regeering, ten gevolge der vele klach ten over de handelingen van Engelsche visschers jegens de Duitsche, besloten een oorlogsschip ter bescherming der Duitsche visschers te doen kruisen. Italië- De Vaticaansche bladen hebben het aangekon digd memorandum openbaar gemaakt, waarin de Curie, naar aanleiding van het afbreken der diplo matieke betrekkingen met, België', hare houding tracht te rechtvaardigen. Zooals men weet, is haar door den Belgischen minister van buitenlandsche zaken de grootste dubbelhartigheid in deze te last gelegd. Onwederlegbaar was, zeide hij, gebleken dat de Paus, in het openbaar de Belgische bis schoppen tot gematigdheid in hunnen strijd tegen de nieuwe schoolwet vermanende, in het geheim hen in hun verzet gestijfd en alles wat zij gedaan hadden onvoorwaardelijk goedgekeurd had. Het thans door de Curie openbaar gemaakte memoran dum met bijbehoorende stukken nu moet het bewijs leveren dat de Paus nooit een oogenblik opgehouden heeft het met de Belgische bisschoppen volmaakt eens te zijndat de minister Frère Orban dit ten allen tijde zeer goed geweten heeft, ook toen hij in de Kamer zich hield alsof hij van het tegendeel overtuigd was, en eindelijk dat de Bel gische regeering het er van den beginne af op toegelegd had om tot de terugroeping van haren gezant uit Rome te komen. Het zwaartepunt van dit gansche betoog ligt ongetwijfeld in eene depeche van den llden November 1879, door den staats secretaris, kardinaal Nina, aan den nuntius te Brussel gezonden en waarin, ter voorkoming van alle misverstand, op het nadrukkelijkst de volkomen eensgezindheid tusschen den Paus en de bisschoppen werd gehandhaafd. De minister Frère Orban echter eischte dat dit stuk zou worden ingetrokken, weigerde het te ontvangen en dreigde tevens dat anders de Belgische gezant onmiddellijk zou worden teruggeroepen. Kardinaal Nina nu voldeed aan dien eisch, te eer omdat, naar hij meende, het doel er van, het onmogelijk maken van alle mis vatting van de zijde des ministers omtrent de werkelijke strekking van de verklaringen des Heiligen Stoels, bereikt was. Luidens een telegram houdt kardinaal Nina, ondanks den aan drang van den Paus om te blijven, zijn verzoek staande om als staatssecretaris ontslagen te worden. De Senaat heeft gisteren de definitieve be- grootingswetten voor 1880 goedgekeurd. Groot-Brltannlë. De geneeskundige faculteit te Londen heeft een petitie aan het Lagerhuis gericht om aan te dringen op verwerping van de voorgedragen be perkingen in de wet, waarbij de verplichte vacci natie voor kinderen is voorgeschreven. De adres santen verklaren dat de gevraagde beperkingen ongetwijfeld zouden strekken tot vermeerdering der gevallen van pokken en das tot ernstige be dreiging van de openbare gezondheid. In het rapport door den voorzitter der commissie van onderzoek over den suikeraccijns, den heer Ritchie, aangeboden, wordt aan het Engelsche Parlement voorgesteld een invoerrecht te heffen bij wijze van neutralisatie der in het buitenland toegestane uitvoerpremiën. Volgens het Maandagsche telegram van de „Times" uit Kaboel worden de onderhandelingen met Abdurrahman voortgezet en bestaat er hoop dat ze tot een goed einde zullen komen. Volgens de verklaringen van sommige Afghaansche met Engeland bevriende sirdars, die uit Kaboel als leden eener officieuze deputatie Abdurrahman be zocht hebben, is hij een belangwekkend en bekwaam man, die den arbeid niet schuwt, dikwijls tot laat in den nacht werkt, al zijne brieven zelf schrijft, aangenaam en rond in den omgang is en zeer goed de kunst van bevelen verstaat. Als al die gunstige berichten juist zijn, dan is er wezenlijk kans, gelijk de correspondent aanmerkt, dat men in Abdurrahman den gezochten man gevonden heeft, die geschikt is om als emir over Afghanistan te heerschen. Graaf Granville verklaarde gisteren in het Hoogerhuis, in antwoord aan lord Brabourne nopens de aanstelling van Duitsche ambtenaren en officieren te Konstantinopel, dat hieraan geen politieke beteekenis te hechten was, dat het ver zoek reeds voor 5 maanden was gedaan en dat Duitschland de verzekering gegeven had van zijn wensch om slechts in overeenstemming met de wen- schen der overige mogendheden betreffende de samenwerking van Europa te handelen. Telegrammen. WEENEN, 20 Juli. De „Presse" deelt mede dat 8000 Bulgaren bij de Zuidoostelijke grenzen geconcentreerd zijn, naar het heet om met de Oost-Rumelische militie samen te werken tegen de roovers, maar waarschijnlijk om een „coup de main" voor te bereiden tot het herstellen van een gemeenschappelijk Groot-Bulgarije. ST.-PETERSBURG, 20 Juli. (N. R. Crt.) De „Golos" spreekt ten stelligste het bericht tegen van het vertrek van den Chineeschen gezant, mar kies Tseng, van Londen. Zijn komst alhier is voor- loopig nog weinig waarschijnlijk. Er loopt een gerucht dat de minister van finan ciën een verlof van 5 maanden zal nemen en zijn adjunct, professor Bunge, hem gedurende dien tijd vervangen zal. PHILIPPOPOLI, 20 Juli. De moordenaar van mevrouw Skobeleff' was een in Rumelischen dienst staande Russische luitenant, Uzatis genaamd, die haar op hare uitstapjes vergezelde. In den bergpas Desmedere werd hij gevat. Zijne poging tot zelf moord is gelukt. De vier personen, die onder ver denking van medeplichtigheid aan de misdaad in hechtenis zijn genomen, zijn Kroaten. Mevrouw Skobeleff had kleinoodiën van groote waarde bij zich. LONDEN, 20 Juli. Lord Dalhousie is over leden en wordt als pair opgevolgd door lord Ramsay, zoodat te Liverpool een lid van het Lagerhuis moet gekozen worden. LONDEN, 21 Juli. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp tot ondersteuning der Iersche pachters, die wegens wanbetaling van hunne hoeven zijn gezet, bij derde lezing aangenomen. De „Times" meldt uit Kaboel van gisteren dat op raad van Engelands vertegenwoordiger vele

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 2