Donderdag 22 Juli. N°. 6265. A". 1880. Dexe Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT! Voor Leiden per 3 mMaden...HO. Franco per poet.a 1.00. Altonderl^ke Nommer».«va 0.05. PRIJS DER ADVERTEHTIEN i i T" 1— iedere recel mm Groeten letten LOfc a 0.17*. LEIDEN, 31 Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland1', waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 24sten Juli a. s., des morgens te elf uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk des morgens om halfzes zijn bezorgd. Dezer dagen verscheen van de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereeniging „Tesselschade", het verslag van de ten huize van mevr. Reckers- Barge te Amsterdam gehouden negende algemeene vergadering. Uit de rekening en verantwoording blijkt dat het batig saldo der algemeene kas be droeg f 340.96'/,, dat der fondskas f 326.98. Onder de ingekomen stortingen komt Leiden voor met een som van f 40, Oudshoorn enz. met f 27.40. De afdeeling alhier bestond uit 158 leden en donateurs, benevens 16 dames-werksters die te Oudshoorn c. a. uit 42 leden en donateurs; het geheele ledeutal van „Tesselschade" is 2113, met 419 dames-werksters. Het totaalcijfer der werk- loonen in het afgeloopen jaar bedraagt f 13,496.67®. Werkloon en aangekochte goederen te zamen be- loopen ruim f 20,000. Yan de afdeeling Leiden wordt verder gezegd dat zij een meisje voor bare rekening tot onderwijzeres in de handwerken liet opleiden, welk meisje nu weder een der andere dames-werksters voor hetzelfde doel bekwaamt. In Leiden heeft men de nieuwe industrie begonnen om dienstbodengoed tot verminderde pct.-heffing te laten naaien, en hiermede dan tevens de minst bekwame werksters te oefenen. Uit de rente der fondskas werd één meisje tot teekenonderwijzeres opgeleid, terwijl daarenboven nog 6 meisjes door de vereeniging toelage voor opleiding tot onderwijs of eenig ander vak ontvingen. Ook de afd. Leiden en Oudshoorn droegen daartoe bij. De afd. Ouds hoorn, hoewel als werkgevende en verkoopende afdeeling kwijnende, besteedt bare contribntiën om opleiding en onderwijs te bevorderen, en wordt dus een macht wier hulp door het hoofdbestuur telkens ingeroepen wordt wanneer er een bijdrage noodig is voor bovengenoemd doel. Op de Arnhemsche tentoonstelling verkocht de vereeniging voor bijna f 1400 aan goederen, en werd haar, ofschoon zij geene mededinging gevraagd had, een diploma van den 3den graad benevens een bronzen medaille van het bestuur toegekend. De aftredende leden van het hoofdbestuur, jonk vrouw De Bosch Kemper te Amsterdam en mevr. Yan der Kaay alhier, werden met algemeene stem men herkozen, terwijl als nieuwe leden aan het hoofdbestuur werden toegevoegd mevrouw Plemp- Van Boekeren, voorzitster der afd. Maastricht, en mejuffrouw Van Houten, voorzitster der afd. Arnhem. Gedurende de eerste helft der maand Juni zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: Erkel, Alphen; W. L. Groenewout, G. Storm, L. Strijbosch, Hensen, wed. L. Cammin, M. Brand, wed. Ëolwig, Amsterdam; dr. J. H. Jennes, J. De Graaf, Arnhem; Yrenego, Beverwijk; J. T. Kouwenhoven, Boskoop; D. Westerduin, J. B. A. Broekhuizen, 's-Gravenhage; Von Motz, Haar lem; Hubregs, Katwijk aan Zee; H. F. De Ree der, T. Krnsch, wed. Janmast, W. Vermaalde, LeidenBrokkingh, Leiderdorpwed. E. Zuentje, Maastricht; K. J. Bokker, Nieuwedorp; L. De Bruin, Nieuwveenmej. H. Arndts, Nijmegen F. Smulders, Utrecht; J. De Wit, Aafje Jager, J. H. v. d. Walle, mej. A. Sitter, niet vermeld. BriefkaartenJ. Yan Dissel, P. Yan der Zween, mevr. Dutwar, W. Bakker, AmsterdamH. Don kelaar, 's-Gravenhage; Weltenberg, Vlaardingen. -De minister van waterstaat heeft als eerst# resultaat van zijn onderzoek over eene betere com municatie tusscben Amsterdam en Den Rijn een viertal rapporten aan de Staten-Generaal gezonden. Daaronder komt voor een ontwerp van een groot scheepvaartkanaal van Amsterdam langs Utrecht over Wijk-bij-Duurslede naar Tiel, met een zijtak naar Gouda, opgemaakt door den hoofdingenieur J. Van der Toorn. De tak naar Gouda loopt in zuid weste lijke richting naar Bodegraven, snijdt aldaar den Leidschen Rijn en den spoorweg LeidenWoer den, en loopt vervolgeus in zuidelijke richting naar den IJsel of ongeveer l'/2 KM. beneden Gouda, na den Rijnspoorweg gekruist te hebben. Dit ont werp strekt gelijkelijk tot daarstelling van een beteren waterweg van Amsterdam naar de Waal en van Amsterdam naar Rotterdam. De kosten van het kanaal AmsterdamTiel worden ge raamd op f 13,500,000 en die van den zijtak naar Gouda, met gelijktijdige verbetering van den Hollandschen IJsel beueden Gouda, op f 3,900,000, zoodat de kosten van de beide waterwegen van het Noordzeekanaal naar Tiel en van het Noordzeekanaal naar Rotterdam te zamen bedragen f 17,400,000. De aan den Raad overgelegde rekening der gemeente Lisse over 1879 bedraagt in ontvang f 12,400.197i en in uitgaaf f 10,639.33, alzoo sluitende met een batig slot van f 1760.86'/2. Voor het onderwijs werd uitgegeven ongeveer f 2700, daaronder begrepen de kosten voor de bewaarschool. Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Zondagscholen in Nederland heeft zich te Amsterdam een feestcommissie gevormd, bestaande uit acht heeren en vier dames, welke gisteren aan dc kinderen die de Zondagscholen aldaar be zoeken, allen van 9 tot 16 jaar ond, de gelegen heid tot een bezoek aan het fraaie Vogelenzang verschafte. Niet minder dan 3173 kinderen maakten van dit feest gebruik. Met twee extra- treinen van de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij werden die kinderen uit Amsterdam vervoerd naar de plaats, voor de feestviering bestemd en bereid willig afgestaan door de eigenaren jhr. R. A. E. Barnaart en mejonkvrouwe M. C. C. E. Barnaart. Tot ongeveer vier uren duurde dit feest voort; toen weTd het eerste gedeelte weder naar het spoor geleid, om in dezelfde volgorde als men gekomen was terng te keeren. De kinderen, op allerlei onthaald, waren verdeeld in afdeelingen van 200, onder 1 chef en 10 andere personen en vergezeld van vaandels. Het consigne was, dat elk hier bij zijn vaandel moest blijven, waardoor de goede orde bewaard bleef en geen enkel kind gezocht behoefde te worden. De verschillende gezangen en liederen werden begeleid door de muziek van de weezen-inriehting uit Neerbosch, terwijl voor on verhoopt voorkomende kleine ongesteldheden twee dokters en een officier van gezondheid der marine den tocht hebben medegedaan. De vice-president van den Raad van State, jhr. mr. G. C. J. Yan Reenen, voorzitter der afd. voor de geschillen van bestuur, roept op de onbekende belanghebbenden in zake van het beroep van mr. P. F. Hubrecht, ingeland van Rijnland, van eene beslissing van Gede puteerde Staten van Zuid- en van Noord-Hol- landj op een door hem ingediend bezwaarschrift tegen een besluit der vereenigde vergadering van Rijnland, betreffende het geven van subsidie voor de verbetering van den Noorder-Lekdijk, om zoo zij dit noodig achten hunne memoriën en bewijsstukken in te zenden aan den Raad van State te 's-Gravenbage, vóór den 2den Augustus 1880. Tot dien dag liggen de stukken ter inzage ter secretarie van den Raad van State. Ter vervanging van den heer A. L. De Roeper, onlangs gekozen tot gemeenteraadslid te Naarden, heeft de Raad benoemd tot gemeente secretaris den heer G. C. Fabius. Bij ministeriëele beschikking is aan J. Coolegem, te Amsterdam, tot wederopzegging;, vergunning verleend voor een stoomsleepdienst op sommige stroomen, rivieren en kanalen in Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht, Zeeland,, Noord-Brabant, Gelderland, Overijsel, Drente en* Groningen. Z. M. beeft benoemd tot notaris binnen, het arrond. Dordrecht, ter standplaats Dordrecht, J. L. Nijhoff, cand.-notaris te Noordwijk; binnen, het arrond. Amsterdam, ter standplaats Amster dam, J. A. Van der Stok, cand.-notaris te's-Gra venhage; binnen het arrond. Utrecht, ter stand plaats Utrecht, J. H. Huybers, cand.-notaris te Haarlembinnen het arrond. Zwolle, ter standplaats Kampen, D. Bakker, cand.-notaris te Boskoop, thans burgemeester dier gemeente en kantonr.- plaatsverv. in bet kanton Alphen; binnen het arrond. Leeuwarden, ter standplaats Buitenpost, gem. Achtkarspelen, G. De Jong Posthumus, thans notaris ter standj)l.""Beetsterzwaag, gem. Opsterlandbinnen het arrond. HeerenveeD, ter standplaats Beetster- zwaag, gem. Opsterlsnd, K. Keuning, cand.-no taris te Franekerden eersten klerk bij het depar tement van waterstaat, T. M. Tromp, bevorderd tot adjunct-commies; het besluit van den raad der gemeente Amsterdam bekrachtigd, waarbij mr. G. A. Van Hamel, reohtsgeleerd adviseur aan het departement van oorlog, benoemd is tot ge woon hoogleeraar in het strafrecht, de strafvorde ring en de wijsbegeerte van het recht aan de universiteit aldaar; tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw, de heeren A. A. C. De Vries Robbé, hoofdingenieur, belast met het toezicht op den dienst van het stoomwezen, en D. C. Riet bergen, lid der commissie van examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen; mr. E. N. Rahusen op nieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevisscherijenbenoemd tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht, den heer A. W. M. Yan Deventer, arts; tot officier van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië, den student voor gen. dienst (arts) O. F. Cannegieter. fiemengd Nieuws Evenals vorige jaren zal de pachter der Stadszaal, de heer B. M. Duyser, den inge zetenen bij gelegenheid der aanstaande kermis eenige amusementen aanbieden. Hij heeft zich daartoe in verbinding gesteld met den van vroeger hier reeds bekenden heer Ph. Heymans, die nog onlangs op de Haagsche kermis in het Gebouw voor Kinsten en Wetenschappen met zijn gezel schap volgens de daar ter stede verschijnende bladen een bijzonder succes behaalde. Al zullen na wel is waar niet alle artisten van daar, hier op treden, toch zal er voor worden zorg gedragèa dat de qualiteit er niet minder om is. De direc teur stelt er prijs op ook nu weder het Leidsche

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1