N°. G264. Woensdag 21 Juli. A". 1880. Doze Courant wordt dageiyks, met uitsondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.L10. Franco per poet1.80. Alzonderlyie Kommen...r....-.r.t a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Vtt 1r*pb.iiLOS. Mm r*(*t BOMT* i nTVTsmrriTVTe)» 0.17*. Gnoten letten neer pbeunimte. LEIDEN, SO Juli. De groote zomervergadering der Darbisten zal alhier plaats hebben op Zondag 25 Juli a. s. Men weet dat de Darbisten een christensecte vormen, welke omstreeks 1840 door I. N. Darby in Fransch-Zwitserland gesticht is. Het Genootschap van leeraren aan de Neder- landsche gymnasiën en hoogere burgerscholen heeft in het gebouw der Loge op het Steenschuur al hier zijne vijftigste algemeene vergadering gehouden. Opgericht in 1830, zegt de H. C., was het genoot schap tot aan het jaar 1863 uitsluitend gewijd aan de belangen van het voorbereidend hooger onderwijs, op gymnasia en Latijnsche scholen ge geven, en deed het herhaaldelijk zijn bestaan krach tig gelden, wauneer het bestuur met de leden meenden dat een weloverwogen woord, van het Genootschap uitgaande, vóór of tegen eenig te nemen belangrijk besluit bij de regeering gewicht in de schaal leggen kon. In 1863, bij het in wer king treden van de wet op het middelbaar on derwijs, toen vele van zijne leden daarbij werkzaam gesteld werden, opende het gaarne den toegang voor de leeraren bij het middelbaar onderwijs met uitzondering evenwel van die der burger dag- en avondscholen doch deze nieuwe rege ling, waarbij natuurlijk ook de naam van het Ge nootschap gewijzigd werd, heeft niet die vruchten opgeleverd, welke men zich daarvan meende te mogen voorstellen. Kort daarop werd de „Vereeni- ging van leeraren bij het Middelbaar Onderwijs" bovendien opgericht, zoodat de vroeger aangenomen inéénsmelting minder wenschelijk scheen, waarom dan ook bij de hervorming van het gymnasiaal onder wijs het voorstel, door een bestuurslid gedaan, om het Genootschap uitsluitend toegankelijk te maken voor leeraren bij het hooger onderwijs, werd ge acht veel kans van slagen te hebben. Het werd even wel afgestemd, en zoo bleven de gewijzigde naam en het tweeslachtig karakter bestaan, en werd nu het halve eeuwfeest der stichting op passende wijze gevierd. Yan de oprichters is nog slechts één enkele in leven. Het is de oud-rector van het gymna sium alhier, dr. W. H. D. Suringar, die, ten vorigen jare als eere-voorzitter benoemd, de ver gadering met een hartelijk welgemeend woord opende en de leden welkom heette op deze be langrijke bijeenkomst. Treurige familie-aangelegen heden beletten hem evenwel een zoo levendig aandeel aan de werkzaamheden en de feestviering te nemen, als hij dit gaarne had wenschen te kunnen doen. Ten bewijze evenwel zijner warnle belangstelling in den bloei van het Genootschap, dat hem uit den aard der zaak zeer lief is, had hij de welwillendheid gehad, kort voor de verga dering, aan elk der leden een exemplaar te zenden van een door hem bewerkte feestgave. Het is ge titeld „Bido, Tragoedia ex segmentis priorum librorum Aeineidos" en bearbeid naar een hand schrift, berustende op de bibliotheek alhier. Met groote ingenomenheid en warme erkentelijkheid was dit feestgeschenk door de leden ontvan gen geworden. De voorzitter, dr. F. De Boer, leidde verder de werkzaamheden en wenschte zoo wel den eere-voorzitter in het bijzonder, als de leden in het algemeen, geluk met het beleven van dezen voor het Genootschap zoo belangrijken dag, en sprak o. a. den wensch uit dat het meer en meer tot zijne oorspronkelijke bestemming terug- keeren, en zoo ingericht mocht worden dat de leden, die uitsluitend tot het middelbaar onderwijs behooren, alleen eene raadgevende stem zouden uitbrengen in zaken, welke meer bijzonder de be oefening der oude talen en aanverwante weten schappen betreffen. Uit het verslag van den secretaris, dr. G. J. Dozy, bleek dat tegenover het bedanken van een drietal de aanwinst staat van de heeren F. F. A. Busé te Arnhem, dr. K. H. J. Koker te Amers foort, J. J. A. H. Frantzen en L. P. H. Eikman, dr. J. J. Hartmann, dr. J. G. Yan Deventer, dr. B. J. Blok te Leiden, J. A. Bientjes te Utrecht, dr. J. Yan Leeuwen, dr. W. C. N. Bollaan, dr. H. C. Muller, dr. F. L. Abresch te Amsterdam, dr. A. C. E. Garrer te Haarlem, dr. mr. J. B. Kau te Botterdam, zoodat een krachtig element van oudere en jongere docenten aan verschillende gymnasiën voor de toekomst van het Genootschap veel belooft en het getal gewone leden daardoor weder tot 54 geklommen is. Deze gunstige stand van het ledental is ook een gevolg van de meer wetenschappelijke kleur, welke het Genootschap, als de haar eigene, in den laatsten tijd meer op den voorgrond heeft gesteld, zonder dat de gezel ligheid daardoor het minste geleden heeft. De vergadering werd vereerd door de tegen woordigheid van de inspecteurs dr. J. G. Yan Eyken en dr. D. J. Steyn Parvé, prof. B. H. Pekelharing van Delft, dr. J. W. Sluiter en van den heer F. De Stoppelaar, en bijgewoond door vijftien gewone leden. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester, den heer J. H. Meyer, werd goedgekeurd met een batig saldo van f 144. De hoogleeraar dr. J. J. Cornelissen alhier werd met algemeene stemmen tot eerelid benoemd, ter wijl de gemeente 's-Gravenhage als plaats der volgende bijeenkomst aangewezen en de rector van het gymnasium te Zwolle, dr. E. Mehler, tot voorzitter voor het 51ste genootschapsjaar gekozen werd, met dr. J. C. Yolgraff alhier zoo noodig als plaatsvervanger. Na de pauze hield de heer J. Yan Dam Yan Isselt, kapitein der infanterie, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, eene hoogst boeiende en zeer belangrijke voordracht over „het Gymnasiaal en Middelbaar onderwijs als voorbereiding voor een militaire loopbaan". De begaafde spreker ont wikkelde op zeer bondige wijze zijne meening, dat zoowel aan de opleiding van de officieren als aan het gehalte van het leger zeer veel zoude kunnen verbeterd worden, zonder dat de werkelijk reeds hooge kosten daarvan behoefden vermeer derd te worden, in verband waarmede, naar zijne meening, de wetenschappelijke vorming van de toekomstige officieren der genie en artillerie ge- Mdelijk aan de Hoogere Burgerschool, en van die voor infanterie en cavalerie aan het Gymna sium zoude kunnen geschieden. Uit de voordracht, welke met onverdeeld genoegen aangehoord en die luide werd toegejuicht, ontstond eene belang stellende samenspreking en gedac')tenwisseling, waaraan alleen het vergevorderd uur een einde maken moest. Nog werd besloten dat ook in dit jaar een naamlijst der leeraren zal worden uitgegeven, voor welker omvangrijke en zeer lastige samenstelling de inspecteur der Gymnasia andermaal met de meeste welwillendheid zijne hulp en medewerking toezeide. Een gezellig diner, waaraan de opgewekte toon en de feestelijke stemming een recht aangenaam karakter gaven, besloot volgens aloud gebruik deze belangrijke vergadering. Opnieuw is voor een beroep naar de Ned.- Hervormde Gemeente alhier bedanktnu door ds. K. W. Yethake, predikant te Leeuwarden. Omtrent de kraamkamer der Koningin meldt de Haagsche Kroniek der N. Gr. Crt., dat die nog niet gereed is. Het ameublement is ook nog niet compleet. Het zal, in overeenstemming met de muurschilderingen, een geheel satijnhout ameu blement zijn met blauwe stoffeering. Het wiegje van het te verwachten prinsje of prinsesje is daarmee in overeenstemming; alles is door koningin Emma zelve gekozendeels naar eigen teekeniDgen. Het ameublement is bijzonder smaakvol, doch niet over dreven weelderig; zoo ook het wiegje. In navolging van den Koning der Belgen heeft de Koning der Nederlanden, naar aanleiding van het tot stand komen der conventie betreffende het kanaal van Terneuzen naar Gent en den spoor weg AntwerpenHolland, aan eenige Belgische staatslieden en hooge ambtenaren, die daarbij ge wichtige diensten hebben bewezen, onderscheidingen toegekend, alle in de orde van den Nederlandschen Leeuw, hetzij als grootkruis hetzij als commandeur. Het stoffelijk overschot van den Amster- damschen hoogleeraar Lehmann wordt morgen ochtend om elf uren te Diemen ter aarde besteld. Men deelt uit Amsterdam mede dat er daar sprake is van de candidatuur van den beer Kap- peyne voor de Tweede Kamer, ter vervulling van de vacature, die door het overlijden van den heer Yan Heukelom is ontstaan. Met genoegen verneemt men dat de heer Yan Hasselt, chef der Sumatra-expeditie, zijn vertrek naar Indië heeft kunnen uitstellen, en dat dus het gewichtige werk over Middel-Sumatra van zijne onontbeerlijke hulp niet verstoken zal worden. Door het hoofdbestuur der Belgische vrij metselaars is uit Brussel eene circulaire aan de Nederlandsche broederschap uitgegaan, met de uit- noodiging om met hunne dames op een nader te bepalen tijdstip aan Brussel een bezoek te brengen. Zoodra de namen en het getal van deelnemers be kend zijn, waarvan de opgaaf vóór 1 Augustus wordt verwacht, zal de dag bepaald worden, waarop het reisje zal plaats hebben. De deelnemers hebben toegang bij de opvoering van de opera „Die Zauber- flöte" en andere vermakelijkheden. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam, is gisteren te Batavia gearriveerd; de „Drente", van Rotterdam naar Batavia, passeerde gistervoormiddag Sagres; de „Botterdam", van Nieuw-York naar Botterdam, passeerde gisterna middag bij Lezard. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft H. W. baron Van Aylva Van Pallandt Van Waardenburg en Neerijnen, lid van de Eerste Kamer, bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederl. Leeuwop pensioen ge steld den kapt. der inf. op nsn-act. F. J. E. Cokart en den kapt. G. Ph. P. baron Creutz, van het 1ste reg. inf.aan den met verlof hier te lande aanwezigen magazijnmeester 1ste kl. der genie van het leger in Ned.-Indië J. Jarman, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen aan den met verlof hier te lande aanwezige» lsten luitenant der infanterie van het leg* in Ned.- Indië A. F. D'Arnand Gerkens, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van pensioen; den heer J. C. O. Grön, praktizeerend geneesheer te Schwartau (Lubeck), tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1