Dinsdag 20 Juli. A8. 1880. N°. 6263. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. MM PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maaiden.. Franco per poet. Afzonderlijke Mommen. 1.10. 1.40. OAS. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—4 razeiltVf.vei* illf 1.05. Ieder* regel meer.mnrimm0.17J. G rooier» letten naar pbaUnrimt*. STADS-BKRIOHTEN. Vergadering yan den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 Juli 1880, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1®. Benoeming van eene hulponderwijzere9 aan de school n®. 1 voor onvermogenden. (127) 2°. Verzoek van A. F. J. Vinkesteyn, om ontslag als hulpon derwijzer aan de school n°. 1 voor minvermogenden. (117) 3°. Idem van F. De Ruyter, om twee hroggen te leggen. (119) 4'. Idem van N. Van der Poel, om een duiker te leggen. (120) 5®. Idem van J. Tan Schalkwijk, ter bekoming van gemeente grond. (121 een 129) 6°. Voordracht tot het verleenen van eervol ontslag als lid van het Bestuur over het Ziekenhuis aan den Heer G. F. Alsche. (122) 7°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1879, van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. (123) 8°. Wijziging van het Reglement van orde voor de vergade ringen van het college van Burgemeester en Wethouders en van de Verordening voor vaste Commissiën nit den Ge meenteraad. (125) 9®. Terzoek van J. E. Zirkzee, om een keldergat te maken. (126) 10®. Behandeling van ds aan de Gedepnteerde Staten ingediende reclames tegen het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1880. 11°. Voordracht betrekkelijk het jagen naar waterwild op de Vroonwateren. (128) 12®. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1879. (95) LEIDEN, 19 Juli. Yoor het verrichten van eenige verf werken aan de bewaarschool op de Onde Yest en de jongensschool aan het Pieterskerkhof alhier, waar van heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats had, waren vijf inschrijvingsbiljetten inge komen. Het laagst was ingeschreven door den heer P. C. Boodcnburg alhier voor f 185, wien het werk gegund isterwijl de hoogste inschrijving f 232 bedroeg. De voorgenomen exoarsie van de leden der Leidsche afdeeling van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde naar de Noordwijksche Duinstreek heeft op den eerst vastgestelden datum niet plaats gehad, wegens het overlijden van den heer F. Stokhuyzen, tot voor korten tijd secretaris van het afdeeliHgs-bestuur, en die bij de leden, vooral bij hen die van het begin af lid waren, als zoodanig, om zijn ijver en toewijding, hoog stond aangeschreven. De excursie is thans bepaald cp Maandag 26 Juli. De heer Van Goor te Assen heeft voor het beroep naar de Christ.-Gereformeerde gemeente alhier (Hooigracht) bedankt. Niettegenstaande de zwem- en badinrichting „Bhynzigt" aan het Galgenwater bij Leiden door den tegenwoordigen eigenaar, den heer G. J. C. Kramer, wegens sterfgeval in de familie in open bare veiling is gebracht, zal ze toch voor onze stad- genooten behouden blijven. Ze is slechts in andere handen overgegaan. Yoor de som van f 14,200 is thans eigenaar geworden de gewezen koopvaardij kapitein H. J. Van Nouhuys, alhier, die de zaak zal voortzetten en misschien bovendien nog uit breiden. De berichten, door andere bladen mede gedeeld, als zou de inrichting worden opgeheven, blijken dus voorbarig geweest te zijn. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes van partijen v.an 100, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 38,00, f 4,10 en 2,05; de laagste f 38.00, f 4.00 en f 2.00. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat voor het verkrijgen van akten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs examens zullen gehouden worden op Woensdag 1 September a. s. en volgende dagen in de provinciën Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland en Limburg, en op Woensdag 9 September a. s. en volgende dagen in Noord-Bra bant, Zeeland, Utrecht, Priesland, Overijsel, Gro ningen en Drentedat zij, die een dezer examens wenschen af te leggen, zich uiterlijk drie weken te voren behooren aan te melden bij den school opziener van het district waarin zij wonen, of, van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de akte die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag en van hunne ge boorte-akte. Dag en plaats van het examen zullen hun door den schoolopziener worden bekend gemaakt. De Vereeniging van Zondagsschool-onder wijzers en onderwijzeressen heeft in het Zeisterbosch het 100-jarig bestaan dier scholen gevierd. Vele gasten woonden dit feest bij, dat met een bid stond des morgens en een dankstond des avonds in de kerk der Broedergemeente werd geopend en gesloten. Door de afgevaardigden der Ned. Zond.- Vereeniging, uit Engeland teruggekeerd, werd ver slag gedaan van hunne bevinding daar te lande. Door de kinderen der Zeister Zondagsscholen en het koor der Broedergemeente werden verschillende liederen gezongen. Als sprekers traden op, behalve de voorzitter dezer bijeenkomst, de heer T. M. Looman, ds. Moulijn van Nijmegen, ds. Nahuys van Zeist, ds. Yos van Amsterdam, ds. De Wolff van Leiden, de heeren Looman en Fruyt van Am sterdam. Gedurende den vriendschappelijken maal tijd, waaraan door 200 genoodigden werd deelge nomen, werd namens de afd. Botterdam het bestuur eene bijdrage van f 350 ter hand gesteld. De afdeeling Boskoop van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantenkunde heeft besloten om pogingen te doen bij alle kweekers in Boskoop, om de druivencultuur te staken en te ontruimen, zoo dit door de Berner Conventie tot voorwaarde wordt gesteld, in zake Phylloxera Yastatrix. Te Utrecht is overleden jhr. mr. L. C. Hora Siccama, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, oud-president van het muntcollege. Hij was sedert langen tijd lijdende. Naar aanleiding van hetgeen door de Bossche Courant is geschreven over de houders van obli- gatiën der Afrikaansche HandelsvereenigiDg, die niet toegetreden zijn tot de nieuwe combinatie, wordt aan het Botl. Nbl. medegedeeld dat van onvoldoende publiciteit geen sprake kan zijn, daar niet minder dan 70 bladen van de indertijd door liquidateuren verzonden circulaire melding hebben gemaakt. Het geven van gelegenheid tot toetre ding is thans niet meer mogelijk, daar het bedrag aan aandeelen, dat gereserveerd was, reeds ver deeld is onddr 52 personen, die zich bereid heb ben verklaard de baten der Afrikaansche Handels- vereeniging over te nemen. Het comité voor de oprichting van het standbeeld voor graaf Jan van Nassau bericht dat de termijn van inzending van ontwerpen, in ant woord op de prijsvraag, verlengd is tot 1 Sept. a. s. Aan den heer J. J. B. J. Bouvy (Kon. Nederl. Fabriek van gebogen'gbs, stoomglasslijperij, glazen dakpannen enz., gebrand-, mousseline en geschilderd glas), fabrikant te Dordrecht, is door den minister van financiën vrijdom van invoerrecht voor vensterglas verleend, dat in zijne fabriek wordt bewerkt lot glazen dakpannen en bestemd is voor het buitenland. Tot leeraar in de Nederlandsche, Franscbe en Hoogduitsche talen aan den hoofdcursus te ^s-Hertogenbosch is benoemd de heer H. K. Yan der Woerd, hoofdonderwijzer aan een der bijzon? dere scholen aldaar. De minister van oorlog heeft bepaald dat het examen tot toelating op den hoofdcursus voor de onderofficieren zal afgenomen worden op dezelfde wijze als het officiers-examen, namelijk in twee gedeelten, schriftelijk en mondeling. Het schriftelijk examen heeft plaats bij de corpsen, ten overstaan van door den corps-commandant aan te wijzen officieren, op vragen welke door de commissie van examen zijn opgegeven en die voor alle corpsen dezelfde zijn; alle antwoorden worden ter beoor deeling aan de commissie van examen opgezonden. Alleen die onderofficieren, welke aan het schriftelijk examen hebben voldaan, worden tot het mondelinge gedeelte, dat dit jaar te Kampen wordt afgenomen, toegelaten. In het tijdperk van 13 Juni tot 10 Juli jl. zijn blijkens ingekomen ambtsberichten door long ziekte aangetast 5 runderen, waarvan één in Noord- Brabant en vier in Zuid-Holland. In het vorige tijdvak van vier weken waren 8 runderen door die ziekte aangetast. Z. M. heeft K. C. Huyghens Backer, met ingang van 1 Sept., benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Boermond. Qemengd Nteuwa. In den vroegen morgen van gisteren omstreeks 5 uren, is op den Ouden Singel, ten huize van de tapster K., op een der bovenver trekken van den aldaar wonenden B. L. een begin van brand ontstaan dat zich heeft medegedeeld aan op den grond verspreid liggende kleeding- stukken, welke daardoor aan het smeulen zijn ge raakt, doch spoedig door hulp der politie en mede bewoners met emmers water zijn geblnscht. B. L., die nogal misbruik maakt van sterken drank, en op dien morgen moet zijn gezien, voor het raam zittende en een pijp rookende, is, ook in ver band met het vreemdsoortige der zaak, door de politie in voorloqpige bewaring gesteld. Het lijk van den 17 -jarigen drenke- ling, die in den Yliet met zwemmen den dood heeft gevonden, is Zaterdag-avond opgevischt en vervol gens naar de ouderlijke woning alhier vervoerd. Tijdens de muziek-uitvoering derdd. schutterij op de Buitensociëteit had gisteravond aan den overkant, op den Bijnsburgschen Singel, een hevige vechtpartij plaats tusschen een Duit- scher en eenige militairen. De eerste weerde zich daarbij zóó duchtig dal het de politie, die de vechtenden wilde scheiden, slechts met de grootste krachtsinspanning, en niet dan nadat er van weers zijden heel wat klappen gevallen waren, gelukte, hem naar het politiebureel te transporteeren. Onder de gemeente Zoeterwoude is gistermorgen een meisje in een moddersloot ge raakt en zou zeker daarin omgekomen zijn zoo niet een zekere H. het kind opgemerkt had en tot redding in de sloot was gestapt, waarbij hij tot over de knieën in den modder zakte. Het ge lukte hem echter zich met zijn last op den kant te werken. Des namiddags omstreeks zes uren is aldaar een 6-jarig knaapje door een rijtuig aangereden, waardoor het ernstig aan hoofd en aangezicht verwond werd. Dr. W. bracht de eerste geneeskundige hulp toe. Eindelijk is nog des avonds, in de kom van het dorp zelf, de jeugdige W. K. bij het afschieten van vuurpijlen in brand geraakt, en heeft daardoor zware brandwonden bekomen.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1