Maandag 19 Juli. N°. 6262. A°. 18 SO. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzondering van Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Tweede Blad. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden...rrv.V."..'.™.1.10. Franco per postrïïTTTïTTÏT".'.?. 1.40. Afeonderlijlce Nommers.:;T.'V7.V.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIENi Ven 18 regete.TV.7V7iï;rïïvr7.ï.'.V..1.06. Iedere regel meer.7777 r.7..r.T.'..».. 0.17^. Grootere lette» neer pleeUroimte. Getnen^il Nieuw» Wij kunnen onze stadgenooten mede- deelen dat de z. g. bons voor sigaren en kostumes, in den vorm van bankbiljetten van 40, 60 en 100 gulden, ook hier ter stede zijn gearriveerd. Een ieder zij dus op zijn hoede. Behalve dat dit gevaarlijk goed niet zoo fijn is afgewerkt als de echte Nederlandsche banknoten en ook 's lands wapen met het origineele verschilt, is het woord „gulden" door dat van „cigaren" of „costumes" vervangen. Toch zou men bij een eersten oogop slag of in de haast er mede kunnen inloopen. De 7 7-jarige looper H., die gisteren aan het Plantsoen iu het water is gesprongen, daarna er uit gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht, is nog 's namiddags aan de gevolgen overleden. Het bericht omtrent de vroolijke luitjes op de Langegracht, die dansende en zin gende te water zouden geraakt zijn, vereischt een nadere opheldering. De toedracht der zaak is nl. deze: In een aanval van brooddronkenheid, waar aan de sterke drank weer niet vreemd moet ge weest zijn, pakte K. v. d. W. de 16-jarige doch ter van J. v. d. S. aan en sprong pardoes met haar in de gracht. De verontwaardigde moeder die voor deze daad in het warme weer terecht geen verontschuldiging ziet, verzocht ons deze ver betering op te nemen. In het weekblad „De Amsterdammer'' schrijft Jan II. het volgende: Door J. Van der Drift, smid te Leiden, is een smeltoven vervaar digd, die van binnen bekleed met een mengsel van eigen vinding, in een klein bestek een groote warmte ontwikkelt. De oven is van gewoon plaat ijzer vervaardigd, waar van binnen tegen de wanden en de deur het mengsel is aangebracht; de juiste samenstelling van dit mengsel is het geheim van den uitvinder, maar het bezit het vermogen bij hitte uit te zetten en bij koude in te krimpen, een eigenschap die alle vuurvaste en onverbrand- bare steenen missen. In den oven worden niet geheel uitgestookte gascoke gebruikt (gloeicoke voor ijzerfabrieken) waarvan 1jA'/2 hectoliter voldoende is om het vuur twaalf uren aan te houden. Boven het vuur bevindt zich een koek van hetzelfde mengsel, die zoodanig geplaatst is dat de hitte zooveel mogelijk bewaard wordt niet alleen, maar ook een terugwerkende kracht op den smeltkroes uitoefent door zijne gloeiing, want terwijl zij Vi warmte aanneemt, kaatst zij 3/4 terug. In het omkleedsel is een gat aangebracht, dat naar willekeur gesloten en geopend kan worden en waar door men in den oven kan zien en den smeltkroes kan waarnemen. De oven, als proef vervaardigd, weegt aan ijzer 72 kilo en het mengsel dat erin aangebracht is 101 kilo. Bij een proefneming in :ize tegenwoordigheid, smolt rood bladkoper in zes minuten. Toen was de temperatuur van buiten gelijk aan een gloeiende kachel, ofschoon geen f enkele plek zichtbaar gloeiend was. De oven is vervaardigd ten behoeve van het pharmaceutisch en toxiologisch laboratorium op de Papenstraat van prof. v. d. Burg. De uitvinder heeft sinds langen tijd dit mengsel uitgevonden en reeds ovens afgeleverd welke uitmuntend voldoen en beter stand houden dan die van Engelsche en Eransche vinding. Nog meldt men omtrent den brand bij prof. Mommsen te Berlijn, dat hij na zijne reis in Italië verschillende zeer kostbare documenten uit de bibliotheek van het Vaticaan met groote moeite had verkregen en dat ook deze een prooi der vlammen geworden ziju. De geleerde deed tijdens den brand wanhopige pogingen om de manuscripten die hem ter leen waren gegeven, nog te redden; herhaalde malen moest men hem uit de brandende vertrekken verwijderen, waardoor hij ook eenige brandwonden heeft bekomen. Het handschrift van Scaliger, dat hij van de bibliotheek der Leidsche hoogeschool in bruikleen had, is, ofschoon, gelukkig slechts weinig, beschadigd, nog gered kunnen worden. Het handschrift van het 9de, 10de en 11de deel zijner verzameling van Romeinsche inscriptiën moet gedeeltelijk reeds gezet, gedeeltelijk nog in handen der zetters geweest zijn en is dus geheel gered. Yoor een deel behouden, maar sterk be schadigd zijn de door hem verzamelde inscriptiën der Italiaansche eilanden; de Zwitsersche inscrip tiën zijn geheel vernietigd. De brandwonden van den geleerde zijn gelukkig niet ernstig en hij voelt den moed om de geleden schade zooveel mogelijk te herstellen. Maar de voortzetting van zijn werk over de Romeinsche geschiedenis zal daardoor ver traging ondergaan. In Den Haag is weder een ongeluk gebeurd met een tramwagen, en nog wel met den stoomtram. Men moest zulke gevaarlijke inrich tingen dan ook, zoo niet geheel verbieden, toch aan de strengste controle onderwerpen. Daar bevond zich een man op den weg; de man was dronken, naar een ooggetuige van het Dbl. mededeelt; tegen dronken menschen nu is een keur gemaakt, dat zij, kennelijk in dien toestand ver- keerende, beboetbaar zijn, maar deze verbiedt hun niet op een spoorbaan te loopen. De man maakte dus gebruik van zijn recht van vrij burger en hij ging dan ook niet op zijde toen de stoomtram naderdehij wilde zien wie de sterkste was. On gelukkig kwam dit besluit zóó laat bij hem op, dat de tram niet meer stoppen kon en weldra was het gebleken dat deze de sterkste was. Natuurlijk heeft toch de tram de schuld, want een feit is en blijft het dat er weder een mensch is overreden. En als bij ons de jongens wedijveren wie het laatst de baan over zal steken als een wagen in aantocht is, of wie er op en af durft springen als de conducteur zich een oogenblik verwijdert, dan hebben ook de' tram en die ruwe conducteurs en koetsiers de schuld, wanneer de kinderen over reden worden. Een vrij ernstige brand heeft ge woed in perceel no. 4 in de Katerstraat te's-Hage, bewoond door den timmerman P. De bovenwoning brandde geheel uit. Aan de flinke hulp van eenige spuitgasten, geholpen door de buren, is het te danken dat het andere gedeelte van het pand ge spaard bleef. In den vroegen morgen zijn door de Tramway-Maatschappij te Rotterdam proeven ge nomen om de paarden voor de tramwagens te ver vangen door muilezels. Over het geheel hebben de proeven vrijwel voldaan. De beesten waren tamelijk gewillig. De stoomrijstpellerij „deUnie"vande heeren Wessanen en Laan te Wormerveer is afgebrand. Meer dan twintig spuiten waren in werking. De fabriek is geheel uitgebrand, doch de omliggende pakhuizen zijn behouden gebleven. Ze was verzekerd voor f 120,000. Een inzender in de Pr. N.-Br. 's-H. Crt. verhaalt dat Dinsdag-morgen, bij het krieken van den dag, een arbeider, die naar het veld ging, te St.-Michiels-Gestel de schrikverwekkende tijding kwam brengen dat hij een wild varken op zijn weg had zien liggen. De autoriteiten werden ver wittigd en eenige moedige dorpelingen, „met riek en piek gewapend", trokken naar builen om het gevaarlijke dier te dooden. Dicht bij de aange wezen plaats genaderd, meende men werkelijk het beest in het lange gras te zien. Met omzichtige schreden en de wapens gereed houdende, nadert men, een reeds bejaard man voorop, toen men eensklaps tot de ontdekking komt dat het varken geen eigenlijk varken is, maar een dronken persoon, die zijn roes lag uit te slapen en bij al het geraas om hem heen rustig was blijven door- snorken. De zegsman verzoekt de redactie der „Bossche" aan het slot van zijn verhaal heel be leefd: plaats het niet onder uw allerlei, want het bevat eene ware historie. Door den krijgsraad te s - Bosch is C. v. T., stukrijder van het 2de reg. veld-artillerie, veroordeeld tot elf maanden cellulaire militaire detentie, met bevel dat hij na het einde der detentie voor een jaar zal worden geplaatst in een klasse van militairen aan eene gestrengere krijgstucht onderworpen, wegens misdaad van insubordinatie in tijd van vrede, door eenen meerdere in raDg moed willig te slaan, gepaard aan verzachtende omstan digheden. Op de kermis van Temsche had een groot ongeluk plaats. Een gymnastiektoestel, dat op den openbaren weg was geplaatst, is gebroken, terwijl men er kunsltoeren aan verrichtte. Een stuk hout trof eene vrouw aan het hoofd en doodde haar onmiddellijk. Het slachtoffer was een moeder van zes kinderen. Nabij Scherpenzeel, prov. Gelderland, is de hofstede van C. v. V. met inboedel, een zevental koeien en eenig bankpapier door brand vernield. De bewoners, die reeds te bed waren, zijn ongekleed uit het huis moeten vluchten. De inboedel was niet geassureerd. Bij het centraal postkantoor te Ber lijn is voor eene waarde van 21,000 mark aan plak- zegels gestolen. De Nederlanders in Brussel zullen voortaan niet meer verlegen behoeven te zijn om goede Hollandsche sigaren. De zoo gunstig be kende firma Weinthal en Co. heeft daar iu de Rue au Beurre tegenover de Beurs een prachtig magazijn opgericht. Dit is de 27ste succursale der firma. De eigenaars der voornaamste hotels daar ter stede maken bekend dat zij niet voor nemens zijn de prijzen gedurende de feesten te verhoogen. Uit St.-Petersburg meldt men dat al daar het bericht is ontvangen van de invrijheid stelling van Chung How, die van den eersten tot den vierden rang van mandarijn is gedegradeerd. Eene tweede Marie Bière is teAmiens gevangengenomen. Zij kwam uit Parijs om haar vroegeren minnaar, den vader van haar kind, te vragen of het waar was dat hij met een ander ging trouwen. Op zijn bevestigend antwoord trachtte zij hem nog te overreden ziju kind niet te verstooten. Hij bleef onwrikbaar bij zijn besluit. Daarop haalde zij een revolver te voorschijn en loste een schot op den trouwelooze, die stervend neerzeeg. Spoe dig was de politie toegesneld en nam haar in hechtenis. Zij ging gewillig mee, maar eerst drukte zij een kus op de lippen van den stervende, dien zij zoo vurig bemind had.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1