N°. 6257. Dinsdag 13 Juli. A°. 1880. s Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH i DAGBLAD. PBIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 meenden..T.V.1.10. Franco per post..7. a 1.40. Afzonderlijke Nommem,. TmTTTTTTV7TT.'a 0.05. PBIJS DEB ADYEETENTIEN t Van 1 0 n|di.ïïVfï Ieder» regel meerv» t' v Groeten letten neer ptuUrelnte. Tï/ 1.05. 0.17». STADS-BERIOHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN bren gen ter kennis van belanghebbenden dat de passage over de brng over den Rijn boiten de Zglpoort, genaamd Schrijversbrug, op Dinsdag, Woensdag en Donderdag 13, 14 en 15 Jali a. s. wegens herstelling zal zijn gestremd. Bnrgcmeester en Wethondcrs voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Juli 1880. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 13 Juli. Heden had ten raadhnize alhier de openbare aanbesteding plaats van het dempen der Bin nenvestgracht langs het Plantsoen en van de Geeregracht, met rioleering en verdere aanbe- hoorende werken. Het getal inschrijvingen bedroeg 12, waarvan de hoogste 22,170 en de laagste f 13,986. Yoor laatstgenoemd bedrag is de heer J. I. Planjer, metselaar alhier, aannemer geworden. Met leedwezen verneemt men uit Delft het overlijden van onzen beroemden landgenoot, den heer J. A. Klerk, organist der Oude Kerk aldaar, in den ouderdom van 62 jaren. Ook onze stad- genooten hebben meermalen het voorrecht gehad, hem hier, in rereeniging met onsen violist, den heer A. J. Wetrens, in de Pieterskerk te kannen hooren. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sep tember a. s. de betrekking van leeraar in wis kunde en lijnteekenen aan de rijks hoogere bur gerschool te Winterswijk openvalt. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 25 Jali a. s. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. M. Salverda, te 's-Gravenhage. Bij beschikking van den minister van water staat van 10 Juli is de concessie tot aanleg en exploitatie van een stoomtramweg tot vervoer van personen en goederen tusschen Leiden en de Ben- nebroekerlaan, bij beschikking van 24 April 1880 verleend aan J. L. J. Jansen te Hillegom, over gedragen aan de Noord-Zuid-Hollandsche stoom tramweg-maatschappij. Gedurende de tweede helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadresseerden niet besteld konden worden: D. Verbeek, AarlanderveenH. Bakker, P. Koos, T. Roos, A. S. De Rochemont, wed. Vierst, Gladder, Ilöhman, AmsterdamBanning, Arnhem, wed. J. J. v. Dijk, Castricum; De Groot, mevr. Iterson geb. Torbal, M. Smit, Derckse, mej. Schip pers, 's-Gravenhage; M. Haring, Den HoornVan Brokking, Koudekerk; mevr. Ras, P. Pamand, Leiden; C. De Graaf, Nieuwer-Amstel; Van der Wulf, Rotterdam; Wilken, Rijswijk; wed. C. H. Oberthür, Vugt; P. Ravestijn, Veghel; P. Van de Geer, Waddingsveen; B. I. Poelman, P. Hommel, J. De Boer, mej. C. A. v. d. Meyden (niet vermeld). Briefkaartenmej. J. C. Kranse, mej. M. Adriaanse,1 H. M. Vink, mej. J. Van der Staal, Amsterdam; v. Riegers, Voorburg; P. Van de Geer, Wad dingsveen. Bij de heden gehouden opembare verkoo- ping van cokes van partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de haogste prijzen f 39,00, f 20,00, f 4,10 en f 2,00; de laagste f 38.00, f 20,00, f 4.00 en f 2.00. Als schrijver van het tweede antwoord op de door de Utrechlsche hoogeschool uitgeschreven botanische prijsvraag heeft zich bekend gemaakt de heer C. Van Wisgelingh, student in de wis- en natuurkunde te Utrecht. Dit antwoord werd eene loffelijke vermelding waardig gekeurd. De pogingen van het voorloopig comité voor de vee- en zuiveltentoonstelling te Londen onder vinden in mime mate sympathie, 't geen ook blijkt nit het aanzienlijk aantal aangiften van inzendingen die reeds zijn ingekomen. Bij voortduring wordt echter de steun van belanghebbenden ingeroepen. Ieder die meent puik vee of puike producten te kunnen leveren, melde zich bij het comité aan. Het geldt hier in de eerste plaats de eer van Nederland te hand haven. Het beste wat ons land oplevert moet bijeen gebracht worden en daarvoor worden zeer vele aanmeldingen vereischt. Officieel kunnen we mede- j deelen, dat door het bestuur der Engelsche ten- toonstelling op den 6den dezer twee Nederlanders in de jury benoemd zijn, t. w. de heer W. Van Thai voor vee en de heer H. J. Gerritsen voor zuivel. Moge deze benoeming de Nederlandsche land bouwers aansporen om vol vertrouwen hun vee en hunne producten in te zenden. Te Londen is reeds een geschikte plaats ge vonden voor de quarantaine; goede stallingen zijn voorhanden, en aan geschikt voeder zal het niet ontbreken; grasvoer kan o. a. verstrekt worden. De consul-generaal der Nederlanden, de heer May, de vice-consul, de heer Maas, onze vroegere landgenoot, baron Mackay Van Ophemert, thans lord Reay, wijden zich o. a. in Engeland aan onze zaak. Voorzeker kan aan geen betere handen de behartiging der Nederlandsche belangen worden toevertrouwd. Naar men mededeelt, heeft de collecte, bij het Zencttugsfeest te Boekenrode gehouden ten voordeele van verschillende zendings-vereenigingen, ruim 1200 opgebracht. Men schrijft ons: De veelvuldige afwisse ling van nat en droog, van regen en zonneschijn werkt nadeelig op de zoo gunstig ontwikkelde aardappelplanten. Te Oude-Pekela worden in de vroegste soorten reeds vele knollen gevonden, die door de gewone ziekte aangetast zijn. De gewassen staan anders op alle grondsoorten van de provincie Groningen uitstekendin het algemeen alle peulvruchten en in het bijzonder op de klei haver en tarwe. Voor het feest, dat de stad Brussel den koning der Belgen zal aanbieden, zijn 6 invitaties gezonden aan al de gemeenteraden der hoofd steden van Enjropa, dus ook aan Amsterdam. De prins Von Wied wordt in het begin dezer week in de residentie verwacht. Naar het Vad. verneemt, heeft dr. H. Schaep- man bij zijne geloofebrieven voor de Tweede Kamer ook eene verklaring ingezonden, waarin hij mede deelt dat hij op zijn verzoek ontslag heeft gekre gen nit zijne betrekking als professor aan het seminarie te Rijsenburg en dat hij tevens ontsla gen is van de geestelijke bediening. Tot honorair conservator aan de bibliotheek der universiteit van Amsterdam is benoemd de heer «F. N. Scheltema, oud-archivaris van Gouda, en tot conrector aan het gymnasium te Dordrecht dr. P. J. Scrinerius, conrector te Assen. De wethouder voor publieke werken te Gronfcigen, mr. J. Lohman, heeft zijn ontslag genomen. De burgemeester, die ook aftreedt eu tot notaris is benoemd, heeft in de raadsvergade ring medegedeeld dat hij later de reden van zijne aftreding zal doen kennen. Men meldt uit 'e-HertogenboschTot heden was de inhoud van het oud-archief in Noord- Brabant in een geheimzinnig dnister gewikkeld.' Hieraan is door de benoeming van mr. C. C. N. Krom tot archivaris een einde gemaakt. In het dezer dagen verschenen verslag van den toestand der provincie wordt voor het eerst een volledig overzicht gegeven van den inhoud van dat archief. Het stoomschip „Torrington", van Java naar Rotterdam, arriveerde Zaterdag te Suez; de „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, is dienzelfden dag te Napels aangekomen en weder van daar vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der infauterie, tot 2den luit.: bij het 4de reg., den eadet E. N. L. Lotsy; bij het 5de reg., de ca detten J. M. P. J. Latour en P. P. Ch. Collette, en bij het 7de reg., den cad. A. Bnytendijkbij het wapen der artill., tot 2den luit.: bij de Iste afd. vest.-artill., den cadet A. J. De Booy; bij de Ilde afd. vest.-artill., de cadetten W. E. Van Hoogstraten en jhr. E. W. H. baron Van Asbeck; bij de lilde afd. vest.-artill., de cadetten A. Van der Hoeven, C. J. Pické en J. H. A. Mijsberg bij de Vde afd. vesting-art., de cadetten J. W. Verff en IJ. Van der Meulen; bij de Vide afd. vest.-art., den cadet J. E. Fabins; bij de Vilde afd. vesting-art., de cadetten G. B. Van Roekei en A. De Mandt, en bij de VlIIste afd. vesting-art., den cadet W. L. G. A. Schwarts; bij het wapen der cavalerie, tot 2den luit. bij het 4de regiment huzaren, den cadet W. H. Peters; bij het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, tot 2den luite nant, de cadetten H. J. E. Wenckenhach, E. R. Van Rooijen en Ph. A. A. Eanrebij het leger in Ned.-Indië: tot 2den luit. bij het wapen der inf. den cadet G. M. P. Scheuer; tot 2den luit. bij het wapen der artillerie de cadetten P. C. Van der Willigen en W. Wethmar; tot 2den luit. bij het wapen der genie de cadetten G. W7. E. De Vos, H. A. Berkhout, A. A. U.Triebart, A. Schadée, H. Th. Wijnhoff en L. G. Krol Van der Hoek. Alle benoemden zijn herkomstig van de Kon. Mil. Academie. Gemengd Nieqtva. De aanstaande Leidsche kermis zal o. a. worden bezocht door het Cagliostro-theater van E. Basch en de schouwburg-loge van Van Ollefen, Moor en Veltman, beide op de Ruïne met het front naar de Garenmarkt, en den circus van De la Eoure van gedresseerde paarden en apen, ook op de Ruïne, met het front naar de Doezastraat; zoomede Mme. Caro met vijf leeu wen, het paardenspel van Blanes en een reus op de Beestenmarkt, een dwerg en eenigë panora ma's, kramen enz. op de Bloem- en Boommarkt, een wassenbeelden-theater van Spork op de Nieuwe Beestenmarkt (IJzergracht) en Spriet's paradetent op de Lammermarkt (Korte-Langegracht), waar mede de caroussels, evenals vorige jaren, hun stand plaats zullen vinden. Heden wordt de eerste sectie van den. paardenspoorweg te Groningen geopend, nl. de lijn van het station naar de Groote Markt. Een jongmensch uit Laupheim heeft door een noodlottig toeval zijn eigen vader ver moord. De familie van den ongelukkige had een paar avonden last gehad van dieven, die in den winkel wilden inbreken, en de vader had zijn zoon dus gewaarschuwd voorzichtig te zijn. Dezer dagen kwam de vader 's avonds laat onverwacht van een

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1