Maandag 122 Juli. N". 62S6. A0. 1880. Dose Courant wordt dagelijks, met uitsondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. 1.0». 0.17^ Tweede Blad. EIDSCH DAGBLAD. FBIJS DEZEB COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. FBIJS DEB ADTEETENTIEN: Ta 1—4 Ieder» regel naar.i•nni.n. Groeten letten neer pbetntmte. Gemeagd Nlen-ws, In de vorige week stierven 46 perso nen te Nieuw-York aan de gevolgen van een zonnesteek. In verband met de arrestatie der beide Russische smokkelaars op de Pransche grens heeft de Parijsche politie thans de hand gelegd op een ondergeschikt ambtenaar bij de Russische ambassade aldaar, een zekeren Clement, van land aard een Zwitser, die als de hoofdpersoon in dezen ongehoord stoutmoedigen sluikhandel kan be schouwd worden. Hij was namelijk de man die zijne handlangers in de mogelijkheid stelde het zegel van den czaar zoo gruwelijk te misbruiken, en die daarbij de gesmokkelde sigaren ontving en van de hand zette. Bij een huiszoeking in zijne woning „rue Yauneau" werd een menigte sigaren gevonden, benevens een correspondentie waaruit zijn schuld zonneklaar blijkt. Buch heeft dan ook volledig bekend. Ongehoorde soamen moet het drietal met die smokkelarij, op groote schaal ge dreven en geruimeu tijd onontdekt gebleven, ver diend hebben. Eene dame te Par ij s heeft voor hare zoontjes, knaapjes van om en bij de 8 jaar, een zeer bijzonder opvoedingsstelsel* gekozen, waartoe ook behoort een geregeld bezoek aan de afschuwelijke „Morgue", de plaats waar de lijken van onbekende personen, van politiewege, worden tentoongesteld. Zij wil hen daardoor letren „den dood in het aangezicht te zien." De „Evenement", van dit feit melding makende, stelt zich het volgende ge sprek tusschen moeder en zoon voor: „Paul, aan je werk!" „Mama, ik ben zoo moe!" „Zult ge aan den gang gaan?" „Neen!" „Goed, dan ga je van de week ook niet mee naar de „Morgue Een 72-jarig rentenier te Perigeux, die voor de rechtbank aldaar, wegens een ergerlijk feit, moest terecht staan, wilde zich vooraf van het gunstige getuigenis van de beide getuigen h charge, Lacombe en Manière, verzekeren. Den eerstgenoemden vond hij niet te huis, wel de vrouw, en toen deze hem te kennen gaf dat haar man van plan was aan de rechters de volle waarheid te zeggen, greep hij, in woede ontstofeen, een revolver en joeg de ongelukkige een kogel door de long. Daarop liep hij naar Manière, dien hij eveneens door de borst schoot. Na deze bedrijven te huis gekomen, nam hij een zware dosis vergif in. Daar de dood echter niet spoedig geuoeg komen wilde en hij liever niet levend in handen der politie wenschte te vallen, nam hij wederom zijn toevlucht tot zijn revolver en schoot zich de vier kogels, die nog op de loopen zaten, door het hoofd. Toen de gendarmes het vertrek binnen drongen, blies de woesteling juist den laatsten adem uit. In het zuiden van Rusland, waar eerst de sprinkhanen hier en daar zoo groote verwoes tingen hebben aangericht, komt nu een ander insect de velden teisteren. Uil het gouvernement Odessa namelijk wordt gemeld dat de schallebijter zich daar in zoo groote massa's vertoont, dat de gou verneur 14 compagnieën infanterie heeft afgezonden om dien vijand van het graan zooveel mogelijk te verdelgen. Yerder doet ook de veepest den land bouwers groote schade; geheele gouvernementen zijn aangetast en in sommige dorpen is al het vee bezweken. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parijs is een banket gehouden door de leden der „Eransch-Amerikaansche Unie" naar aan leiding van eeue officiëele kennisgeving der Ame- rikaansche regeering, volgens welke de goede uit slag der oprichting van het groote lichtbaak-stand beeld in de haven te Nieuw-York verzekerd was. Het beeld zal in 1883 worden opgericht. Gisteren is de zaak der Jezuïeten te Parijs in behandeling gekomen. De rechtbank heeft het verzet van den prefect van politie Andrieux ver worpen en zich bevoegd verklaard om uitspraak te doen wat de quaestie van het eigendom der gebouwen betreft, maar onbevoegd ten aanzien van de kapel. In den Senaat heeft gisteren de heer Voi- sins-Lavernière, uit naam der commissie voor het amnestie-ontwerp, verslag uitgebracht, en voorge steld, een door den heer Pélissier ingediend amen dement aan te nemen. Het ontwerp is spoedver- eischend verklaard en de beraadslaging begon dadelijk. De heer Jules Simon zeide dat hij eene amnestie, opgedrongen door veroordeelden, altoos beschouwde als een gevaar voor de openbare moraliteit. Zij van wie het ontwerp is uitgegaan, hebben daarmede een ernstige fout begaan en het land in beroering gebracht. „Wij zijn", zoo voegde hij er bij, „niet verantwoordelijk voor rustverstoringen, die toenemen naar mate van be toonde verzoenende gezindheid. Wij hebben het ontwerp aangenomen zooals het door de Kamer was goedgekeurd, alleen met de bijvoeging dat brandstichters en moordenaars, na contradictoir debat veroordeeld, niet ouder de amnestie zullen worden begrepen. Laat ons handelen als mannen van politiek, als republikeinen, in de overtuiging dat wij goedkeuring zullen vinden bij het geheele land." Zijne rede werd met toejuichingen beant woord. De minister van justitie bracht hulde aan het amendement der commissie, maar ver klaarde het in de praktijk onhoudbaar en tegen over velen onrechtvaardig. De heer Pouruier stelde voor om de woorden „na contradictoir debat" voor- loopig aan te houden. Dienovereenkomstig werd het tweede gedeelte van het ontwerp aangenomen met 157 tegen 128 stemmen. Na verdere discussie werd het tweede gedeelte van het ontwerp over eenkomstig de redactie der commissie aangenomen met 151 tegen 123 stemmen. Te midden der hierdoor veroorzaakte sensatie werd de zitting geschorst. De tekst van het gewijzigd amnestievoorstel, gelijk dit in de Kamer door de commissie voor gesteld en door de Kamer met 321 tegen 150 stemmen is goegekeurd, luidt als volgt: „Alle individuen, veroordeeld wegens deelneming aan de opstanden in 1870 en 1871 en later, die gratie ontvangen hebben of vóór den 14den Juli 1880 zullen ontvangen, zullen als geamnestiëerd worden aangemerkt. Amnestie wordt verleend aan alle veroordeelden wegens politieke misdaden en wan bedrijven of wegens misdaden en wanbedrijven door middel van de drukpers, tot den 6den Juli 1880 gepleegd." De nog niet betaalde gerechts kosten worden, zegt eene slotbepaling, niet in gevorderd. België. Op het internationaal congres voor dierenbe scherming te Brussel waren meer dan 100 ver- eenigingen vertegenwoordigd, o. a. uit Philadelphia en Boston. Een der zittingen werd door den Bel gischen minister van justitie bijgewoond; daarin werd gehandeld over vivisectie, hondenasylen en middelen tegen hondsdolheid. De bekroningen wer den door de vertegenwoordigers der verschillende landen op het raadhuis uitgereikt; een feestmaal besloot het congres. Groot-Britannlë. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone, den heer Wolff beantwoordende, gisteren verklaard dat de regeering zoodra mogelijk mededeelingen zal doen over den stand der onderhandelingen te Kon- stantinopel. Hij wenschte, zeide hij, in het bijzonder te vermijden het land door het ontsluieren van eene of andere daad, buiten de overige mogendheden om, te verrassen of te verschrikken. Zwitserland. Onder de telegrammen is reeds vermeld dat het door den grooten raad van Genève aangenomen wetsontwerp tot scheiding van Kerk en Staat bij volksstemming met 9306 tegen 4064 stemmen verworpen is. Yan de 17,118 kiezers waren 13,370 opgekomen. Het volk van Genève, schrijft de be richtgever der „Débats", op den dag zelf, vóór het bekend worden van den uitslag, heeft de zaak ern stig opgenomen". „Nooit", vervolgt hij, „heb ik het zoo bewogen gezien; al de partijen, al de coterieën, al de huisgezinnen zijn in rep en roer. De straten zijn vol aanplakbiljetten voor en tegen, vooral tegen het ontwerp. Als groote zwarte vlekken ziet men overal het in reusachtige letters gedrukt non afsteken op plakkaten van allerlei kleur. Yolksbij- eenkomsten volgen elkander zonder tusschenpoozen op, voor deze gelegenheid geïmproviseerde dagbla den overstelpen de kiosken, luidkeels roept men om rondventers. Een zondvloed van vlugschriften stroomt overal neder, de drukkers zijn radeloos, de rustelooze pennen schrijven alle inktkokers droog. In alle huizen is men aan het redetwisten, oude en jongelieden zijn het oneens, de vrouwen zijn buiten zich zeiven. Er zijn huismoeders, even hartstochtelijk opgewonden als dezer dagen de groote dames te Parijs ter wille van de Jezuïeten. Oude vrienden hoonen elkander en worden vijanden; ja, men heeft nieuwe scheldwoorden uitgedacht voor de voorstanders der scheiding en noemt hen „mermillards", meenende dat zij Mermillod in de hand werken. De oude krijgslust, welken men bij de Genèveezen uitgedoofd waande, was slechts aan het smeulenhij vlamt thans woedend cp, en zoo de partijen minder dooreengesmolten en verward waren, zou het kwaad genoeg kunnen afloopen. Ditmaal is het volk wakker geschud, zijn bloed kookt, het leven bruist op en loopt over. Er is niet een enkel overschillige 1" Marlit berichten. Leiden, 10 Jnli. Ter markt werd heden aangevoerd: Wintertarwe 5 hectoliter 11.50 a 12.50. Zomertarwe (Lhectol. 10. a 10.50. Winterrogge 8 hectol. 8.50 4 9.Zomerrogge 8 hectol. 7.50 a 8Zomer - gerst 7 hectol. 5.50 a 6.Chevalier-gerst 7 hectol. ƒ7.25 a 7.75. Zware Haver 8 hectol. 5.25 a 5.50. Lichte Haver 8 hectol. 4.60 a 4.75. Duivenboonen 3 1 hectol. 8.75 a 9.25. Paardenboonen 5 hectol. 8.a 8.50. Grasboter 10,040 kilogr., 1ste qnalit. ty, vat ƒ68.a/62. Schei- 2de qualit. l/a va' 50.a 54.Grasboter 1ste qnalit. per kilogr. 1.45 a 1.55., Schei-2de qnalit. perkilogr. f 1.25 a 1.35. Lange Zwarte Tnrf 13,000 dnbb. hectol. 0.221/2 a 0.25. Schiedam, 9 Jnli. Moutwijn 12.JeDever 17-50. Amst. proef 18.75. Spoeling per ketel 0.80; door de Schiedamsche spoeling-commissie werd ze voor 0.80 per ketel verkocht. Londen, 9 Jnli. Friesche Boter 92/Tarwe over het ge heel 1/— hooger. Mais 3 p. hooger.

Leidsch Dagblad | 1880 | | pagina 1